Očista dočista rozhodně nebyla brnkačka

Cestou do práce vyzvedávám brčálově zelenou taštičku, ve které se právě teď nachází strava na můj dnešní den. Ohromně se těším. Sice jsem v očistách a půstech úplný benjamín, ale na svojí první očistu jsem připravená! 

 Bude to brnkačka! 
(jsem si tehdá ještě zarytě myslela…)Vyrovnávám lahvičky do lednice a v duchu se na sebe čílím. Před očistou byste totiž měli tělo na tento proces připravit a doporučuje se držet tři čisté dny. Mně s hrůzou v očích doklaplo až den před očistou, že jsem na čisté dny naprosto zapomněla. Navíc měl John Erik narozeniny a připravila jsem mu vydatný brunch, ten jste viděli i tady. A jak by vlastně měly vypadat čisté dny? Doporučuje se vynechat alkohol, kávu, černý čaj, slazené nápoje, smažená a velmi tučná jídla, instantní a mražená jídla, potraviny obsahující velké množství aditiv a sladidel (bujóny, majonézy, …), uzeniny, cukr a umělá sladidla, potraviny s obsahem lepku, mléčné výrobky a červené maso. Až na tu kávu, černý čaj, potraviny s obsahem lepku, velmi zřídka maso a pomálu těch mléčných ale držím čisté dny téměř pořád.


Den před očistou jsem se ale nedokázala udržet, přišlo mi, že se moje tělo bojí a snaží se najíst do zásoby. 

Snad nikdy jsem neměla tak obrovskou chuť na úplně všechno.

1.den

Vím, že dneska to přijde. Ráno jsem začala mým oblíbeným rituálem – vlažnou vodou s citrónem. Nepiju ji zdaleka každý den, jen tehdy, když na to má mé tělo chuť. Ráda začínám ráno klidně a s něčím teplým v bříšku. Už odmalička se u nás v rodině po ránu pil čaj s citrónem a to mi zůstalo až doteď. Když nemám tolik času a trpělivosti čekat na čaj – vlažná voda s citrónem přijde vhod. Podle Emily Dingmann a dalších nutričních specialistů, by měla vlažná voda z citrónem pomáhat při trávení, podporovat imunitní funkce a vyrovnávat nerovnováhu pH v těle. Citrusové plody rovněž pomáhají detoxikovat tělo a hydratovat a okysličovat krev – prý je taková voda s citrónem lepší nakopávač, než káva. Jen možná je dobré zmínit, že byste měli pít vodu s citrónem brčkem, abyste si neponičili zubní sklovinu. Kyselé ovoce má vliv na oslabení skloviny.

Pijete po ránu vlažnou vodu s citronem? 

Chystám se na snídani – řepa, celer, mrkev a jablko. Celkem natěšená a právem. První snídaně je skvělá. Slupnu ji hned a už se začínám těšit na sváču. Svačinky mi asi z celé očisty chutnaly úplně nejvíc. Byly totiž většinou jednodruhové. Můj největší favorit byl grep a červená řepa s jablkem. Po pár hodinách mi začíná škrundat v břiše a pohledem jím ty nádherný cupcakes, který nám Sandra alias Bridget dala k narozeninám. A protože velkou součástí mé očisty byla i Bridget a John Erik, kteří to se mnou prožívali ve velkém, požádala jsem je o sepsání pár poznámek, jak mojí očistu vnímali oni.

Zápisky Bridget:
První den si pamatuju moc dobře. Chtěla jsem udělat Terez a Johnimu překvapení k narozeninám a objednala jsem cupcaky. Že to možná nebude ten nejlepší dárek, mi došlo při cestě do práce, kdy jsem viděla UGO prodejnu. A sakra – Terez má očistu. No cupcaky už byly objednané, nedalo se nic dělat.


Dopadlo to, jak jsem čekala. Při každém kousnutí do cupcaku jsem na Terezčině škále oblíbenosti klesala níž a níž. Tak jsme jí v rámci solidarity alespoň popisovali, jak výborné ty vanilkové cupcaky s marcipánem jsou.


Jinak mi ale celý den přišla úplně v pohodě. Byla veselá, natěšená a odhodlaná. Musím přiznat, že jsem jí některé ty šťávy záviděla. Ty příchutě totiž vypadaly fakt dobře.

Zápisky Johniho:
Tereza was very ready, and sure it was going to be easy. I was happy too, because I was ready for three days full of kebab and burgers. The day was good, Tereza was in good mood, but she started to be quite hungry in the evening. We had a busy day, so we were moving around the whole day, and I did not get to eat any fastfood.

Největší hloupost byla, že jsme první den očisty šli na jeden důležitý event, kde jsme se měli zdržet jen chvilinku. Nebrala jsem si s sebou lahvičku s nálepkou večeře.
Jenže my jsme se tak trochu příjemně zasekli a už se nám nechtělo o půlnoci
vyzvednout tu mojí večeři. Celý večer jsem usrkávala vodu. Myslela jsem,
že umřu hlady, ale byla to jen moje blbost. Konejšila jsem se, že hlad zaspím a za chvíli bude snídaně.

2. den

Druhý den jsem naběhla do UGO prodejny na Andělu snad jako první zákaznice dne. Snídaňovou lahvičku jsem zhltla ještě po cestě do práce. Byla jsem odhodlaná jít dál. Nebylo mi nejlíp. Bylo mi zvláštně. Nedokázala jsem popsat jak, ale zvláštně. Dopoledne jsem nebyla zas tak unavená, ale spíš otrávená. Rebarborový oběd by chutnal skvěle, kdybych si ho dala v normální den. Druhý den mi už šťávy trochu lezly i ušima. Už mi chyběl pocit něco zakousnout. Chyběl mi ten rituál sednout si společně, zastavit se a do něčeho kousat.

Odpoledne jsem začala mít všeho opravdu dost.
Začínalo jít do tuhýho.


Zápisky Bridget:
Dopoledne probíhalo u Terez v pohodě. Byla plná sil a taková vyrovnaná. A tak nic nebránilo tomu, abychom ji trochu pozlobili a přemýšleli s Johnym nahlas o tom, jaké burgery si objednáme k obědu. Ano, jsme ta nejlepší opora. Odpoledne ale začalo přituhovat. Začala ji bolet hlava a padla na ni únava. Jak jsme ale zjistili po „googlování“, tak to je klasický příklad toho, že se tělo čistí.

Zápisky Johniho:
Day 2 started worse than the first one. Tereza was hungry from the start of the day, but still in a quite good mood. Early afternoon her headache came. In the midle of the day she wanted to quit the whole detox, but she decided to keep it going. In the evening it was bad, really bad, and she went to bed early. Still not fastfood for me.

Druhý den jsem to celé málem vzdala. A že já se vzdávám málokdy. Bolela mě šíleně hlava, byla jsem unavená, neměla jsem na žádné šťávy absolutně chuť. Chtěla jsem se normálně najíst. Střídaly se mi návaly energie, kdy jsem byla nesnesitelně aktivní s naprostým vyčerpáním. 

Bylo mi divně a v osm hodin jsem šla spát. 
Nevypila jsem ani polovinu večeře a už vůbec ne dezertu.

3. den

Rozlepuju oči a je mi božsky. Je brzo ráno a já jsem plná energie. Neuvěřitelné. Nebolí mě hlava. Možná je to tím, že se cítím tak božsky, protože je to oproti druhému dni tak markantní rozdíl. Zaplavujevlna euforie. Euforie, že to dokážu. Na šťávy se tedy moc netěším, ale už vím, že dnešek dám. Vznáším se do UGO prodejny, kde jsem si vzduchem plácla s dalšími dámami, které čekaly na dávky čerstvých šťáv na třetí – poslední den očisty. Doplula jsem do kanceláře a ještě chvílemi se během dne trochu nahlas litovala. Odpoledne mě zase začala trochu pobolívat hlava, ale oproti prvním dvou dnům to byla procházka růžovou zahradou. O tom, že bolení hlavy a únava může přijít jsem věděla předem z brožurky, kterou vám k očistě dají a taky od Brixi, která očistu absolvovala už dvakrát. Články o jejím průběhu si můžete přečíst TADY. Se mnou očistu absolvovala i DomByDom avyčerpávající článek TADY.

Zápisky Bridget:

Dopoledne bylo zase v pohodě, stejně tak, jako to předešlé. Odpoledne se ale zase dostavila bolest hlavy a přišlo mi, že i pocit hladu. Snažila jsem se Terez doporučit, ať sní tu UGO lahev, když to je součást očisty, ale bez úspěchu. V tomhle má pevnou vůli a i přes všechno bylo jasné, že teď už to nevzdá. A nevzdala! 

Kdybych
měla UGO očistu shrnout z pohledu diváka, byla to pro mě zábava. A ne
jen kvůli tomu, že jsme si s Terez mohli dělat legraci a trochu ji
pošťuchovat. Naštěstí měla skoro celou dobu super náladu a byla s ní legrace.
Možná byla trochu i omámená všemi těmi škodlivými látkami, od kterých se
čistila.Ale obecně můžu říct, že všechny dny probíhaly poměrně normálně. Odpolední hodiny byly tedy
slabší, ale to hlavně kvůli bolesti hlavy. Myslím, že to bylo způsobené
tím, že člověk není zvyklý pít tři dny jen šťávy a tělo je samozřejmě i
víc unavené, proto nezvládá klasický pracovní nápor jako jiné dny.
Každopádně těch pár dnů se očividně vydržet dát.Terez mě dokonce tak motivovala, že uvažuji o tom, že si čas od času dám den na šťávách, ať si to tělo taky trochu odpočine.

Zápisky Johniho:

This was great. Tereza woke up fresh, not feeling bad, and was very good the whole day. She had a lot of energy, and created a good atmosphere. I think that when the evening came Tereza was still very ready to eat some food again the next morning. I finished of the evening celebrating that it was over with a big kebab 🙂

.
Shrnutí:

Myslím, že je důležité, jak očistu vnímáte. Rozhodně od očisty nečekejte, že ji stačí jednou, dvakrát do roka absolvovat a máte vystaráno. Myslím, že jednou za čas je dobré v životě vyzkoušet něco nového, něco udělat jinak a možná tím docílit toho, že si uvědomíte, jak moc vás ve vašem životě ovlivňuje jídlo. Možná si uvědomíte, že je načase něco změnit, a nebo si uvědomíte, že to není vůbec pro vás a raději se budete držet vašeho zajetého režimu, pokud se cítíte dobře.

Pro mě byla očista můj první zážitek a byl tedy mnohonásobně náročnější, než jsem si kdy představovala. Poslední rok nejsem žádný jedlík, ale třídenní detox mi dal překvapivě zabrat. Myslím, že i svou roli hrál fakt, že den před očistou mé tělo zpanikařilo. Obecně mi nepřijde, že bych jedla moc, ani špatné věci, spíš jím dost nevyrovnaně a často mi chybí energie. Dlouho jsem nezažila pocit, že bych se brzo ráno probudila s takovým přílivem dobré energie jako při třetím dnu čisty a v tom mě očista nakopla. Chci jíst pravidelně, vyrovnaně, víc zeleniny a vážit si každého sousta, jako kdyby bylo to první po očistě.

Dlouho jsem na sebe nebyla tak pyšná, že jsem něco dokázala. Byla jsem totiž kousek od toho, že to vzdám. 

Ten pocit se dal přirovnat k tomu, když poprvé zaběhnete desítku, nebo absolvujete náročný pohovor. Myslím, že v mém případě UGO očista splnila účel toho, že to pro mě byl skvělý impuls nastartovat nový režim. Měla jsem pocit, že si nechci tělo zase hned rychle zašpinit. I když nejsem zarytý odpůrce cukru (nikdy se nevzdám dortíků ke kávičkám!), nebo tučných věcí (nikdy se nevzdám kachny s knedlíkem!), ráda jím co, co dělá mému tělu dobře. A myslím, že takový zdravý balanc je ta moje cesta. Alespoň v současné životní situaci. 

A co vy? Už jste někdy nějaký detox nebo půst absolvovali? 


Více informací o UGO očistě a kdy bude další najdete TADY.
Přeji vám hezký den a jak říká Pavel Maurer: „Nejezte blbě!“
Vaše TerezaInOslo

Komentáře
Odebírat
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Daniela Slávik
Daniela Slávik
6 let před

Supeeer… ja sa na taký detox ešte len chystám. Budúci týždeň (: ale nie UGO… skôr niečo domáce.

Lifestyle & beauty by Daniela

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
6 let před

Danielo, to je paráda 🙂 Tak se můžeš inspirovat složením šťáv! 🙂

Krásný večer.
Vaše TerezaInOslo

Martina
Martina
6 let před

Chci taky!!!Kdy bude další očista? (na webu UGO zatím žádné info nejsou…)

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
6 let před
Reply to  Martina

Marti, myslím, že další bude zase na podzim. Je vždycky jaro a podzim. Termíny budou určitě známé dopředu.

Krásný večer.
Vaše TerezaInOslo

Jitka Šrůtková
Jitka Šrůtková
6 let před

Tak teda zápisky Johniho mě fakt bavily! Chvílemi jsem přemýšlela, kdo "trpěl" víc. Jestli ty nebo Johni :)). A líbí se mi, žes tam nešupla český překlad (já bych pak měla tendenci podvádět a nečetla to v angličtině pořádně, haha).
A máš můj obdiv, já bych tohle asi psychicky nezvládala a umřela hlady. Takže smekám, žes to doklepala, zvlášť po tom cos byla bez večeře a dostavila se migréna.
Jinak kamarádka co se zabývá výživou má ozkoušený přímo svůj domácí půst a má k tomu i materiály – jak na něj, tipy, vychytávky,… Tak kdybys chtěla můžu sehnat 😉

Fajn dny, Jituš

Anonymní
Anonymní
6 let před

Terezko, mohla bys napsat článek, o tom, jak a co jíš i během všedních dnů? 🙂

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
6 let před
Reply to  Anonymní

Možná 🙂 Ale není to nic moc zajímavýho 🙂

Barbora Yoga
Barbora Yoga
6 let před

Ahoj Terezko, ja detox ovocnymi stavami vyzkousela dvakrat a bohuzel mi to moc nevyhovovalo. Dostavil se nedostatek energie a malatnost a zkratka to na me neni. Tak jsem se poradila s par lidma, co se vyzivou zabyvaji vic nez ja a nakonec jsem si vytvorila detox, ktery umoznuje jist jakoukoliv zeleninu a ovoce. Je to takove jemnejsi a neni to pro telo takovy sok.
Zrovna jsem to drzela pred dvema tydny a docela jsem si to uzila 😉
Napsala jsem o tom tady: http://www.barborayoga.com/2016/06/3-day-detox.html
Co se tyce detoxu, vule je urcite potreba a taky kazdemu vyhovuje neco jineho 😉

by Adriana - blog tak trochu do zelena
by Adriana - blog tak trochu do zelena
6 let před

Žádný podobný detox jsem zatím neabsolvovala. Chystala jsem se na tento, když na něj lákala Dominika z DomByDom, ale nakonec jsem usoudila, že si počkám na recenzi a když se mi to bude líbit, tak to zkusím příště. A výsledek je ten, že do toho příště jdu :-D.

Anonymní
Anonymní
6 let před

Ahoj, já držím každý rok 3-denní půst o vodě. Je to tak jak říkáš, tělo bojuje s vyplavujícími se toxiny. U mě se to taky projevuje jako bolest hlavy ale i očí, také mám na dotek hodně citlivou pokožku. Člověk by následující dny neměl jíst potraviny jako maso, cukry, tučné a mléčné výrobky, atd. aby se očista dokončila přirozeně.
Na druhou stranu, pokud člověk jí střídmě, nepřejídá se nezdravými potravinami, žádnou očistu nepotřebuje. Tělo je tak dokonalý "stroj", že se průběžně čistí a regeneruje samo :).
AŠ.

Ely
Ely
6 let před

Tří denní detox mi po pravdě přijde jako naprostá brnkačka a taky si myslím, že to nemůže mít žádný pořádný efekt. Já mám za sebou jedenáctidenní čajový detox, který se snažím držet každé jaro. I když poslední dva roky mi to nějak nevyšlo. Ono je totiž důležité si na to udělat volno. První tři dny jsou nejhorší. Bolení hlavy je to nejmenší, protože třetí den je člověk bledý, unavený a tělo si teprve uvědomuje, že má prostor na pročištění. Ale na konci je to super. Člověk má tolik energie a cítí se úplně jinak.

Podobné články
11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x