Kdo si počká, ten se dočká, aneb jaké jsou benefity studia po roční pauze

Pomalu se procházím s plnou náručí knih a compendií po kampusu university. Obklopená všelijakými architektonickými skvosty univerzitních budov se vznáším ve vysněném světě. Jako dnes si pamatuju, jak přišel hezký podzim a já se vydala do informačního centra univerzity zeptat na první otázky ohledně studia. Nikdy nezapomenu na ten první dojem. Nádherné podzimní sluníčko ohřívalo zeleně zelenou trávu a prosvítalo nažloutlými listy v korunách mohutných stromů. Studenti se balili do dlouhých šál a v rukách třímali kafe z místní kantiny. Všechno na mě působilo tak důležitě a monumentálně, že jsem se tehdy rozhodla, že udělám cokoliv, jen abych mohla být něčeho tak inspirujícího součástí. V tu dobu jsem ani netušila, že v univerzitním kampusu je pošta, pekárna, nejrůznější kantiny od vegetariánské, přes asijskou až po BIO, hned několik útulných barů s živými kapelami, vlastní pekárna, která každé ráno areál provoní, obrovský bazén, tělocvičny s tanečními i yoga hodinami, univerzitní klinika, ale i kadeřniství. A to vše za studentské slevy. Hlavou mi právě prolítla myšlenka, že bych se možná měla zapsat do nějakého univerzitního teamu. Že by akvabely? 🙂

Třebaže se to někomu zdálo jako ztráta času, já považuji ten loňský rok za nesmírně důležitý a zlomový. Bylo více než zdravé nechat si rok tvrdé rutinní práce, abych si uvědomila, že všechno nejde jako po másle. Musela jsem odhodit tu dětskou naivitu a platit účty, kupovat aviváž a poprat se s ucpaným odpadem. Upřímně řečeno si připadám víc připravenější na studium. Tak nějak se to špatně vysvětluje, ale už ze mě není ta potrhlá holka, co chodí na přednášky zásadně pozdě, s velkou sportovní taškou a sluchátky a odchází dřív, protože musí stihnout trénink na druhém konci Prahy. Jsem tak nějak dospělejší, vyřáděnější a uvědomělejší. 


Norský studentský systém má na rozdíl od toho českého hlavu a patu. Už jsem se o ní tady jednou zmiňovala, ale opakování je matka moudrosti. Po střední škole máte určité kredity, které vám otevírají dveře do nejrůznějších studií. Kredity můžete zvýšit oficiálním přezkoušením z jednotlivých předmětů, nebo prostě tím, že si dáte na rok, či dva pauzu. Každým rokem se vám kredity automaticky zvyšují a vám se tak otevírá víc a víc příležitostí a možností výběru. Většina mladých studentů vyjíždí po ukončení střední školy do světa, cestovat, učit se jazyky, poznávat jak to v životě chodí, ale především poznávat sami sebe. 

Krásný páteční odpoledne Vám všem! Já se jdu před seznamovací party zabořit do nových knížek a nastudovat pár odborných textů na příští týden. 

Vaše nadšená TerezaInOslo
Komentáře
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Podobné články
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x