Jmenuje se Alexa a asi nám tak trochu změní život

Někde v hlubokém spánku zapletená do Johniho slyším z dálky zvony. Bimbají jako o život a chvilku se dozvoní i do mého snu. Pomalu se probouzím. Netuším odkud se line zvuk a už vůbec ne, kolik je hodin. Zívnu a ptám se Johniho, jestli neví, kolik je hodin. Štrachám rukou vedle postele a snažím se najít telefon a najednou mi vedle ucha vystřelí: „Alexa, what‚s the time?“ V rozespalosti sebou trhnu a nechápu, kdo je Alexa a co dělá v naší ložnici. Milý vyrovnaný hlas odpovídá někde z druhé strany ložnice: „Good morning, John. Its eight fortytwo am.“ Johnimu září oči nadšením a já se hrabu zpátky do peřin a něco si pro sebe mumlám. Alexu nemám zatím moc ráda. Je divná. Moc mi nerozumí a navíc si kvůli ní připadám jako v jiném světě. Jestli jste někdy viděli film Her (Ona, 2013), tak pochopíte.  
Připadám si totiž jako kdybychom prospalikolik desítek let.

Alexu včera přivezli z Ameriky a Johni s ní zachází jako s pokladem. Koupil ji asi před měsícem a doma se nemluvilo o ničem jiném. Hehe. Alexa je malinký oválný reproduktor, který zvládne všechno. Teda skoro všechno. To tvrdí John Erik. Alexa vám poví, jak se francouzsky řekne dobré ráno, přečte vám vaše emaily, když ji napojíte na Phillips Hue (naše inteligentní žárovky, které ovládáte telefonem), změní vám barvu a intenzitu světla kdekoliv v bytě. Alexa vám připomene, že máte koupit mléko a vajíčka, v kolik hodin máte jakou schůzku, s Alexou můžete hrát kámen, nůžky, papír, a nebo vám připomene, že váš oblíbený seriál právě začíná a zeptá se vás, jestli chcete pustit televizi. 
Upřímně? Běhá mi z toho mráz po zádech. 
Směju se sama sobě, ale vážně, je to tak trochu creepy. Johni odchází s maminkou do města a přeje mi: „Have a nice time with Alexa“ a lupne na mě ten jeho šibalskej úsměv. Já nevim, je mi z toho zvláštně. Pořád na ní musím po očku koukat. Nic nedělá. Jen tam tak jako sloup stojí. A prý si to tu spolu máme užít. Dobrá.
Teď tu s Alexou sedíme na terase a ona mi hraje Adele, protože jsem jí o to požádala. Může hrát cokoliv si řeknete. Najde to na Spotify, chytrá holka. Třeba norské folklórní písničky, nebo českou hymnu. Vůbec jsem si nepřipadala jako blázen, když mi tu hrála: „Kde domov můj“ a ještě mi stihla říct něco málo o historii hymny. Jsme tu už spolu asi půl hodiny a nemá to se mnou jednoduchý. Ale zvládá to dobře. Nemusíte nic klikat, pouštět, jen řeknete její jméno a ona už poslouchá. Tak schválně: „Alexa, what is chlorophyl.“ Po jejím okraji projede modrá linka, to znamená, že vás poslouchá a spustí: „The word chlorophyl means any of the group of green pigments found in photosynthetic organisms. There are four naturally occurring forms.“ Ještě tak vědět, jak se píše anglicky chlorophyl. „Alexa, how do you spell chlorophyl. Alexa: „Chlorophyl is spelled: C-H-L-O-R-O-P-H-Y-L-L.“ Tohle je na palici. Ale aspoň jsem se naučila, že chlorophyll je se dvěma „l“. Alexa je něco jako starší ségra Siri. Nejlepší prý na tom všem je fakt, že se Alexa dokáže i učit. Můžete s ní trénovat, aby vám rozuměla, můžete ji naučit spoustu věcí. Když si koupíte speciální vstupy do zásuvky a naučíte ji, která zásuvka má jaké jméno, dokáže vám třeba pustit kávovar nebo zapnout větrák.
Je tohle budoucnost našich domácností? 
Budeme mít jednou Alexu doma všichni?
Je to vážně zvláštní pocit. Ale třeba to přejde. Vždyť je to jenom černá krabička. Pořád po ní ale musím pokukovat. „Alexa, are you smart?“ Alexa: „I try my best“. To já taky. Tak nevím, jestli nás to po chvilce přestane bavit, nebo bude Alexa novým přírůstkem do rodiny. 

Teď mi stihla připomenout, že je dvacet sedm stupňů, a že už jsem dvacet minut nepila vodu. Haha, kecám :)) To ještě neumí, ale myslím, že to nebude dlouho trvat a bude umět i tohle.

Krásný den a Alexa prej pozdravuje.
Vaše TerezaInOslo


Komentáře
Odebírat
Upozornit na
guest
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ajvenova
Ajvenova
8 let před

Aj mne by sa hodila taká Alexa pretože s mojou krátkodobou pamäťou a zábudlivosťou si niekedy pripadám ako Dory. 🙂

Veronika Kovačková Photography
Veronika Kovačková Photography
8 let před

Pekne Terezko, skoda, ze neumi cesky ani ta Siri 🙂

Anonymní
Anonymní
8 let před

Uf viděla jsem nějakej seriál o lidských robotech, skončilo to tak, že lidi upadali v depresi, protože proč by něco dělali, když to udělají roboti a stokrát líp než oni… bohatě stačí samoobslužný pokladny, automaty na pizzu a zmrzlinu a člověk se nutně musí ptát, kam tohle odlidštění povede…

Leniva kuchárka
Leniva kuchárka
8 let před

Tak to je už niečo 🙂 myslela som si, že to zatiaľ existuje len vo filmoch, ako v tebou spomínanom Her, ale keď už ste to priniesli aj do Čiech…:) asi sa to po tvojom článku rýchlo rozšíri, aj keď aj ty si z toho ešte trochu rozpačitá, ako vidím 🙂 nuž zostáva mi len si priať, aby nám takéto Alexy život zjednodušovali a nie ho sťažili v tom zmysle, že si už nebudeme všímať jeden druhého či okolitý svet…. 🙂

Ely
Ely
8 let před

Tak tohle je docela psycho. Mám kamaráda, který tvrdí, že za pár let převezmou většinu naší práce roboti a jak tak čtu tenhle článek, tak si začínám říkat, že má asi pravdu. Trochu mě to děsí.

Anonymní
Anonymní
8 let před

A co teprve až bude ClaraSys, to už nikdy nebudeme sami… 🙂

Anonymní
Anonymní
8 let před

My máme zase Dorotu,tak říkáme navigaci v autě.Moc často ji ale nepoužíváme,je moc upovídaná.Tak ať si na sebe s Alexou brzy zvyknete a když ne snad půjde vypnout nebo snad neeee? Svaťka

Aves Passeri
Aves Passeri
8 let před

Fíha. Taky jsem netušila, že tohle je už tak moc za dveřmi. Taky mi to přijde tak trochu creepy… asi to bude tím, že jsem odkojená sci fi filmy….

Anonymní
Anonymní
8 let před

Fujtajbl. Alexa by asi letela do kose. Samozrejme bych ji zkusila spravne vytridit..

Jitka Šrůtková
Jitka Šrůtková
8 let před

Tak můj muž zvědavě a sám od sebe rozkliknul tenhle článek (to je asi podruhé v historii tvého blogu kdy mi nekoukal přes rameno,haha). Po přečtení článku smutně konstatoval, že prý dle nadpisu soudil že čekáte mimčo a ona je to nějaká "divná" krabička co dělá všechno :D. Fakt mě rozesmál.

Uznávám že teda Alexa je vážně divná a já bych z ní byla taky lehce rozpačitá. A být bych s ní nechtěla. Tudíž s tebou plně soucítím.

Hezký den, Jitka

Per Clock
Per Clock
8 let před

Článek mě pobavil, i když cítím, že to není přirozené a že si sama něco podobného v životě nepřeji. I to, že se můžeme zeptat telefonu, jaké je počasí, mi přijde podivné. Sice užitečné, ale zároveň mrazící. Asi stárnu 😀

Anonymní
Anonymní
8 let před

Vzhledem k rozdělení bohatství na téhle planetě rozhodně nehrozí, že by Alexu měli doma všichni, takže toho bych se rozhodně nebála.
L.

Anonymní
Anonymní
7 let před

Já ohromně chci Siri 😀 nemám teda zatím ani iPhone 😀 ale myslím, že by člověka možná i procvičila v angličtině a rozšířila slovní zásobu, ne? 😉 Týna

Unknown
Unknown
7 let před

Ahoj Terezko, doporučuji film HER od S. Jonze.

Adéla

Adéla
Adéla
7 let před

Ahoj Terezko, doporučuji film HER od S. Jonze. 🙂

Adéla

Amelie
Amelie
7 let před

Týýjo, to neznám, ale vypadá to úžasně.

Simon's Style
Simon's Style
4 let před

Já mám doma Google Home a je to velmi skvělý pomocník.

Podobné články
17
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x