Vyčerpání se stalo symbolem společenského postavení, neměli bychom se na chvíli zastavit nejen o Vánocích?

Krb a pohoda

Sedíme na gauči, Johni a jeho táta uskrkávají z plechovek Tuborg a sledují prý jeden z nejdůležitějších zápasů Premier League. Já popíjím vánoční jablečný cider u krbu, mám nové papuče od babičky a plná emocí prožívám jedny z nejzvláštnějších a zároveň nejkrásnějších Vánoc. Štedrý den jsem proplakala u české Popelky s norským dabingem, protože se mi stýskalo po těch mých nejbližších. Pak přišla na řadu návstěva Johniho devadesátileté babičky, která byla naprosto úchvatně nádherná a milá a hodně nemocná. Při objetí se mi koulely po tvářích slzy podobné těm jejím nádherným perlám. Ruth bydlí v malém bytečku, který je součástí domovu pro staré a nemocné, kde má 24hodinový lékařský dohled a maximální péči. Její byt je vyzdobený spousty nádhernými starými obrazy, lampami, květinami od jejích nejbližších, kterých je podle počtu obrovských květinových košů a řezaných kytic víc než dost. Ten byteček je roztomile útulný a příjemný. Inu, zestárnout se v Norsku vyplatí. Na takový byt mají nárok všichni, poplatek pak záleží na tom, jakou máte penzi, ze které vám ještě zbyde na vaše osobní potřeby. Když nemáte nic, neplatíte nic. Poslední slzy se koulely před chvílí – při loučení s Johniho mamí, Anitou, kterou už letos neuvidíme. Inu, nová norská rodina je prostě jedním slovem boží… a nebojte, některé ty slzy byli i slzy štěstí a uvedomění si, do jak skvělé rodiny jsem se vdala.Procházka s Anitou po pláži

Vánoce jsou v Norsku definitivně tím nejoblíbenějším svátkem roku. Lidé se radují, jedí, oslavují, setkávají, objímají, asi podobně jako u nás, ale Norové si jak je obecně známo nedělají z ničeho hlavu. Netrápí je, že nestihli napéct nejrůznější druhy cukroví, nebo vycídit dveře v celém bytě, netrápí je, že nemají čisté černé ponožky, prostě si vezmou ty barevné proužkované. České Vánoce miluju,  co nemiluju, je všechen ten stres kolem, který na Vás padá i z regálů v obchodech. Jedete v metru a plný vagón zakaboněných výrazů, lidé kolem sebe švihají lokty a šklebí se jeden na druhého. Z jednotlivých vrásek můžete vyčíst spoustu starostí, které jsou spojené s vánočním pečením, úklidem, nákupy, balením dárků, atd. A já se každoročně a donekonečna ptám proč? Letos jsem snad našla tu správnou odpověď.

V Norsku se všichni musí na Vánoce pořádně vyšvihnout Tady na severu jsou všichni rození pohodáři. Nestihnete umýt kliky, a co? Vyčerpání se stalo českým vánočním „mottem“, co je ale horší, že vyčerpání se stalo především symbolem společenského postavení. Vzpomeňte si na své přátele, když je potkáváte na kafe, dobíhají do kavárny o několik minut později s omluvným úsměvem: „Promiň, vůbec nic nestíhám…“ s dodatkem „a dneska jsem úplně vyřízená.“ V dnešní době je v Čechách in být totálně zaneprázdněný. Jako kdyby odpočinek a čas pro sebe samého byl hřích hříchů. Máte volný čas? = Nejste vytížení = Nejste v životě úspěšní. Taková blbost! I já taková byla. Je to prostě pražský životní styl. Váš týdenní program musí praskat ve švech, vyplněný rychlými zastávkami na oběd s kamarádkou, nebo kafe, při kterém Vám přijdou minimálně tři smsky a musíte zatípnout pár telefonátů. 

Jak se změnil můj životní styl jsem pochopila až když jsem půl hodiny sama vysedávala v restauraci na Starém městě, kde jsem měla v 19h potkat své přátelé z gymplu. Všichni dorazili s minimálně půlhodinovým spožděním, někteří i s dvouhodinovým. Každý s omluvným výrazem a větou: „Promiň, ale vůbec nestíhám…“ Tak mi to tak nějak kliklo tenkrát.


„There is always time for a walk on a beach“

Od té doby, co jsem se přestěhovala na sever už nelítám jako hadr na tyči, a neříkám všude okolo, že nic nestíhám a že jsem vyřízená a vůbec mi to nechybí. Miluju svůj klidný život s jógou, dobrou snídaní, přáteli a časem na sebe samou. Ne, že by se ze mě stal lenoch lenochů, ale už kolem sebe nemusím střílet výmluvy typu, že absolutně nestíhám, protože na to se tady na severu ale vůbec nehraje.

Tak mám na Vás jednu prosbu vážení, zpomalte trochu, najděte si čas na své nejbližší a především na sebe samé nejen o Vánocích, ale především během roku. Dejte si dobrou snídani, přijďte do kavárny na čas a užijte si ty dny, nebo je všechny prospěcháte! 

Nádhernou a klidnou vánoční pohodu přeje
Vaše TerezaInOslo
Komentáře
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Podobné články
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x