Tradiční sobotní knihovní atmosféra, aneb v čem jsou norští studenti jiní

Knihovna University of Oslo
Je sobota 11:26 a já sedím v hlavní knihovně university v Oslu. Nádherná prosklená budova s pohodlnými křesly je narvaná k prasknutí. Je uloudané sobotní ráno, slunce se snaží prokouknout mezi mraky a dvojice studentů si v rohu něco šušká. Rozsvícených jablek je tu skoro stejný počet jako studentů a na stole má většina těch pilných čokoládové mléko. Zvědavě se rozhlížím kolem sebe a připadám si, jako by ti lidé byli nakopírovaní. 

Takový prototyp typického norského studenta ja velice jednoduché popsat. Slečny, zpravidla blonďaté, s vlasy vyčesanými do vysokého „messy“ drdolu, hezounké rysy, jemný make-up, bílá sluchátka v uších, na stole vodu a čokoládové mléko, macbook, bílý iphone, lipbalm, popřípadě krém na ruce. Kluk, světlovlasý, popřípadě čepice, cool brýle, čokoládové mléko, výrazné lícní kosti, bílá sluchátka v uších, macbook a černý iphone. Párkrát jsem se přistihla, že vlastně nepracuju na diplomce, ale koukám kolem sebe a zvědavě si prohlížím místní studenty. Nemůžu totiž uvěřit, jak nádherný lidi tady kolem mě sedí. 


The 7 people youll meet at the library during exams

Já jsem do knihovny na UK nevlezla ani nepamatuju, a když už jsem tam vlezla, rychle jsem zase vylezla. Rozhodně jsem tam nikdy nebyla v sobotu a když jsem tam potkala nějakého studenta, byl buď ve ve velice závažném stadiu šprta s obrovskými brýlemi, nebo prostě zabloudil. Čím to, že knihovna je tady v Norsku cool místem, kde se schází studenti i v sobotu dopoledne? Možná, že nám takové ty cool knihovny, alespoň na humanitních fakultách, opravdu chybí.

Večerní fotka
Ale řeknu vám, tahle studijní atmosféra, kdy ve vzduchu cítíte, že ztrácíte šanci být tím nejlepším, když jednoduše lelkujete, vás kopne do zadku a řekne, dělej, nebo ti někdo tady z těch nádherných, motivovaných a připravených absolventů to místo jednoduše vyfoukne. Inu, pracovní trh v Norsku je plný kvalifikovaných míst, o které musíte bojovat v několika kolech pohovorů a těch připravených nabouchaných absolventů je tu víc než dost. Tak nějak tu funguje systém, že pracujete v oboru, který vystudujete, a ve většině případů hned po škole. Jiný kraj, jiný mrav. To my v Čechách zpravidla studujeme cokoliv, nejdůležitější je abychom měli titul, na to se při pohovorech totiž kouká. Norsko jednoduše reguluje počet míst na univerzitách, aby se absolventi po vystudování měli šanci uplatnit. Nemůže tedy dojít k situaci, že vám vysoké školy vyplivnou tisíce politologů, ale pracovní trh může nabídnout práci fakticky jen pár vyvoleným. No řekněte sami, nezní to idylicky? Vědět, že když vystuduju magisterský obor, budu mít jistotu dobrého zaměstnání a platového ohodnocení? Možná bychom pak i my, trávili sobotní dopoledne v knihovnách s čokoládovým mlékem, místo bolehlavem v posteli. 

Krásné sobotní dopoledne a vzdělávejte se!
Vaše TerezaInOslo


Komentáře
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Šárka
Šárka
9 let před

Knihovny jsou základ. Já jsem teprv teď objevila, že v té naší je dokonce kuchyňka s mikrovlnkou…pro ty, co ani oběd neberou jako dostatečnou záminku vzdálit se od knih 🙂 držím palce s diplomkou!

Anonymní
Anonymní
8 let před

krasny clanek, tvůj blog jsem zacala sledovat az ted a zjistuji že jsem o mnoho přisla =) sama studuju na vysoke skole v čr a absolutne se to nedava srovnavat s tim co jsi napsala o studiu v norsku =) sama by takovy studensky zivot rada zkusila studiem v zanhranici.. pac co si budeme rikat v ceske republice funhbguje takove to co neopisu z telefonu tak od nekonho vedle .a tak se vlastne muzu flakat na party , tak to to vidi mnoho cesky studentu co tak vidim a slysim ve skolnim arealu samozrejme ne na kazde skole na UK ci nejaky statni skole to je jinak – ja sem na soukrome a tam to bohuzel tak je ..

Podobné články
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x