Teamgym aneb sport, který vás uchvátí
Píše se rok 1993 a máma nás se ségrou vede za ruku do staré tělocvičny s dřevěnýma lavičkama na Hanspaulku. Tam se v šatně se specifickým „pachem“ soukám do dresíku velikosti 116 a nesmím prý zapomenout na tlustý ponožky, říká ségra. Je tam prej zima. Nevím, co je „tam“, a nevím, co mě čeká. Vylezeme po rozvrzaných zahnutých schodech nahoru, trochu rozpačitě se rozhlídnu kolem sebe, všude kolem cupitaj holky o něco větší než já, ale na to, že jsem všude nejmenší, jsem už zvyklá. Pamatuju si to jako dneska. Všechy mají vlasy smotané v culíkách, smějí se a běhají kolem dokola, občas nějaká lupne hvězdu, či přemet a mě už od té doby nikdo nezastaví 🙂 

Třetí z pravaTak to byl ten první moment, kdy jsem okusila gymnastiku, sport, kterým jsem strávila polovinu svého života, sport, který mi dal sílu bojovat a nevzdávat se, sport, ve kterém jsem našla nejlepší přátele na celý život, sport, který mě naučil, co je to bolest a jak se prohrává, sport, který mě naučil koordinovat své tělo a milovat pohyb, sport, který mě přivál do Skandinávie a sport, který mi přistrčil do cesty mého manžela. Sport, který miluju a který vám dnes chci představit: TEAMGYM. 

Druhá z pravaJestli máte chuť, koukněte na krátkou montáž z mého dětství 🙂


Píše se rok 2002, je mi 14 let, když se vydáme na vystoupení dánského národního teamu. Já jsem naprosto uchvácená a od té doby se mi těžko špatně usínalo asi tak dva měsíce… Obrovská energie pumpuje celým mým tělem, jen si na to neuvěřitelné vystoupení vzpomenu. Bylo to poprvé, kdy jsem viděla něco tak dokonale elegantního, naprosto bezchybného a pro mě seversky exotického. Devadesátiminutové vystoupení dánského národního teamu bych řekla, že mi změnilo život. Všechny ty blonďaté slečny, kterým jsem byla podobná, mi přišly, že to je to ono, to moje. To, kam patřím a to, kde chci být. Od té doby bylo všechno severské nejlepší na světě. Počítač jsem měla zahlcený fotkama seveřanů a po večerech jsme se s holkama učily jejich taneční skladby, slova dánský hymny a všechno severský nabylo na důležitosti.
.Rok 2014, já pyšně koukám na
český národní team, který bojuje na Mistrovství Evropy na Islandu. Byla
jsem oslovena pro tento český team vytvořit závodní choreografii a do ČR
jsem létala téměř každé dva měsíce na tréninkové kempy. Byla jsem ráda,
že jsem mohla své zkušenosti ze severu předat českým gymnastkám. V roce
2011 jsem závodila za dánský team na Mistrovství Dánska v tom samém
roce jsem vyhrála po boku norských gymnastek Mistrovství Norska. Titul
jsme obhájily i v roce 2012 a mně se splnily moje sny. Článek o tom, Jak se Johni už těší, až bude našim dětem ukazovat fotky, jak mamka a taťka vyhráli Mistrovství Norska.

 

Český národní team (Pohybová skladba – FLOOR)Dneska vedle mě sedí ten můj severský gymnasta (poznali jsme se přes Teamgym, ostatně jak jinak) a já mám husí kůži, když koukám na naprosto nádherný performance islandského národního teamu. To musíte vidět. 

Co je TEAMGYM?

Islanďanky patří mezi evropskou špičku a Teamgym je na Islandu druhý nejpopulárnější sport


Teamgym je teamový gymnastický sport, který má tři disciplíny:


Pohybovou skladbu (FLOOR)
Akrobatický pás (TUMBLING)
Mini trampolínu (TRAMPETTE) 


Družstvo (8-12 gymnastů) může být mužské, ženské, či mix (50% žen, 50% mužů) a vítězem jednotlivých kategorií se stává team s nejvyšším součtem známek za všechny tří disciplíny. 


Sport je dynamický a velice atraktivní pro diváka, protože jsou všechny disciplíny za doprovodu hudby a vždy je minimálně jeden gymnasta v pohybu. Na akrobatickém pásu i trampolíně cvičí vždy šest nejlepších gymnastů tři série. První série je povinná a gymnasté musí provést stejnou řadu, např. RONDAT – FLIK – DVOJNÉ SALTO. 


A další krátká a dechberoucí montáž o Teamgymu, sice v dánštině, ale stojí za to! Teamgym je sport, který je kombinací síly, elegance, akrobacie a spolupráce celého teamu. Je plný emocí, napětí a adrenalinu. Všechny gymnasti a gymnastky do jednoho musí Teamgymu věnovat většinu svého volného času a tímto sportem žijí. Trénují přibližně 3-4 týdně, 2-3 hodiny a víkendy tráví na závodech, či přípravných tréninkových kempech.


Teamgym pochází ze Skandinávie, není tedy divu, že skandinávské teamy tomuto sportu dominují a určují jeho trendy.

Finský národní team (Pohybová skladba – FLOOR)
Islandský národní team se připravuje na trampolínu


V hale byla letos (prý) naprosto neuvěřitelná atmosféra
Švédky bojovaly o zlato
A vybojovaly! A stávají se Mistryněmi Evropy pro rok 2014Tak krásný den, vážení a doufám, že se vám představení Teamgymu líbilo. Komentáře
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Iri Novak
Iri Novak
9 let před

My jsme na Teamgym letos přihlásili naši pětiletou Domi. Zatím byla asi třikrát, ale pokaždé nadšená. Jen doufám, že se taky neseznámí s nějakým norským gymnastou a nezmizí mi na sever.) Jinak moc díky za článek, mám o to větší radost, že jsme z těch různých možností vybrali tohle.

Anonymní
Anonymní
8 let před

Teri koukala jsem na tvé video z dětství a měla jsem úplně stejný modrý puntikatý dres 😀 Jen jsem docela v šoku, že se už v té době cvičil teamgym i u nás. Já jsem začínala s gymnastikou zhruba ve stejné době co ty, ale u nás ve Zlíně o teamgymu snad nikdo nikdy neslyšel, …takže jsem zůstala u klasické gymnastiky 🙂 Jinak krásné začátky 🙂 Taky budu muset oprášit staré VHSky a zavzpomínat.

Podobné články
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x