Svatební šílenství vol. 2: Jak snížit svatební budget aneb aby vám také zbylo na líbánky

Asi jako u všech, kteří plánují svatbu, tím nejnepříjemnějším rozhodnutím je kolik vlastně peněz chcete utratit. Mnoho nadšených budoucích novomanželů se tomuto tématu vyhýbají jak čert kříži, podle mě je nutné tuto poněkud klíčovou otázku zodpovědět už na začátku. Většina lidí totiž chce hodně muziky za málo peněz a to je v případě svatby tak trochu kámen úrazu. A protože článek z rubriky „Svatební šílenství“ měl vělký úspěch a já si sama prošla celým procesem plánování a přehazování jedné koruny za druhou, rozhodla jsem se vám naservírovat moje tipy, na které jsem během našeho plánování narazila. Tak voilá, tady se dočtete, že se přece jenom na lecčems svatebním ušetřit dá:

Řekněte NE! svatební agentuře 

Sama jsem vždycky snila o tom, jak půjdu na první schůzku se svatební agentkou, která bude mít na sobě takový ten béžový přesně padnoucí kostýmek, upravené nehty a takové ty svatební desky, ve kterých se bude ukrývat klíč k těm nejtajnějším svatebním přáním. Ve skutečnosti to bylo tak trochu jiné kafe, a hned po první schůzce, kde mi bylo nadiktováno, co bych měla a neměla dělat, a jak bych to vlastně měla udělat, a ještě tak trochu arogantním hlasem s výrazem, holka, já přesně vím, co si představuješ a já to vím líp, než ty, jsem měla jasno. Plánujeme si svatbu sami! Bude to dost práce, ale bude to přesně tak, jak chceme my! Svatební agentury vám naslibují první poslední, slevy i speciální služby, ke kterým se podle nich běžný smrtelník nedostane, náležitě však za to zaplatíte a tuším, že jestliže máte trošilinku vyšší svatební rozpočet, stejné slevy dokážete „uhádat“ i vy sami. Alespoň já to zvládla. Jestliže jste ale patříte mezi takové, kteří nemají problém zaplatit svatební agentuře 30 000Kč za tzv. svatbu na klíč, máte „vyhráno“! (Pozn. myslím, že jsem neměla zrovna štěstí na svatební agentku, i přestože jsem zvolila jednu z nejlepších agentur na českém trhu, možná, že s takovu „malou“ holkou prostě nechtěla ztrácet čas a čekala na nějaké „větší“ ryby) Tuším, že takové ty snové svatební agentury se třeba i jednou na českém trhu vyrojí. Kdo ví?Vezměte se v říjnu, nebo ve čtvrtek

Není to nádhera?Měli jste vždycky na mysli svatbu na nějakém chic místě v centru Prahy, nebo v drahém a celoročně vyprodaném hotýlku v jižních Čechách, ale při prvním pohledu na ceník se vám podlamují kolena? Nevěšte hlavu a optejte se na nesezónní svatbu (leden-duben, říjen-prosinec), nebo na svatby v týdnu. Třeba taková podzimní svatba s nádherně zabarvenými listy může být kouzelná a jestli se bojíte, že bude hostům zima, objednejte venkovní stany s přímotopy. Rozvěsíte-li pak pár světýlek v interiéru, budete koukat, jak nádhernou atmosféru dokáže pár světýlek vyrobit. Mít svatbu ve čtvrtek a protáhnout ji do prodlouženého víkendu může být pro vaše hosty příjemné osvěžení a vy si jich můžete užít i pár dní navíc. Takové víkendové svatby jsou dnes velice populární, obzvláště když dorazí pár lidí z ciziny, nebo je svatba v nějaké přímořské destinaci. Abyste pak předešli zklamání, že vám hodně hostů na poslední chvíli řekne ne, udělejte nejprve malý průzkum.


Tuším, že z takovéhle pohádkové svatby by mě domů jen tak nikdo nedostal

Vyrobte si sami

Chcete-li mít krásné dekorace a nebo třeba pozvánky na svatbu, nakupte potřebné náčiní, a po večerech zasedněte k nůžkám a stužkám. Fantazii se meze nekladou a jestli zrovna neoplýváte zručností a talentem právě vy a nějaké vystřihování by mohlo špatně skončit, přizvěte si na pomoc nějakou z družiček, nebo blízkých přátel. Zaručeně v okolí některou/některého máte, a dlouhé zimní večery u svařáku proměníte v krásné vzpomínky na školní dílny. Cena bude poloviční a dekorace, pozvánky, či menu budou vyrobené s láskou a péčí, kterou kdejaký svatební host odvděčí uznaným kývnutím a poklonou na vaši adresu. My vyráběli skoro všechno, od pozvánek, přes menu a zasedací pořádek. Můj cukrouš to hrdinně vydržel vždycky hodinu, někdy hodinu a půl, a pro nás to byla zase jedna originální večerní aktivita. A jestliže se vám do toho zkrátka a dobře vůbec nechce – zkuste stránku Handmade by Ola. Ola je moje dobrá kamarádka, která je neuvěřitelně zručná a vyrobí vám od přáníček po pozvánky za fair ceny.

Tak třeba nějak takhle, a nebo úplně jinakNenakupujte v kamenných obchodech – zabrouzdej na internetu

Sháníte korunku do vlasů, nebo blyštící se pásek od Swarovského ke svatebním šatům? V kamenných obchodech je všechno tak nějak předražené a navíc tam ani nenajdete to, co byste si vlastně představovali. V těch českých obzvlášť, jejich plastikové výrobky 20 let staré se už na svatbách radši nenosí. To radši zajděte do lesa a nebo na interent. Já brouzdala a brouzdala a objedávala po internetu, jak se dalo. Dejte však pozor, abyste za zboží nemuseli platit neuvěřitelné clo (pošlete ho jako dar). Některé doplňky najdete za neuvěřitelně nízké ceny, dejte však rovněž pozor na poštovné. Vždy si zkontrolujte, jaká je cena a jak dlouho zboží k vám domů poputuje, některé zboží putuje lodí z Číny až pět týdnů. Moje oblíbené servery, kde zadejte ‚Wedding deco‘:
I takové cedule se dají objednat, kolo najdete za chalupou


Jídla stačí mnohem méně, než vám radí

Když nám bylo prve představeno, kolik jídla se běžně počítá na jednoho člověka na rautu, nevěřícně jsme jen kroutili hlavou. Ani jeden z nás bychom totiž tolik jídla nesnědli ani za dva dny. Sedli jsme si, spočítali, trochu promysleli a bylo to. Ne vždycky dejte na doporučení cateringu, kolik jídla objednat. Jestli jste na svatbu nepozvali jen stokilové strýčky přezdívané „jedlíci“ z Moravy, můžete si sami spočítat, jaká gramáž na člověka postačí. Mějte ale vždycky v záloze plán B, studené sandviche, které se mohou připravit po půlnoci, kdyby na někoho ten velký hlad opravdu přišel. 

Chtěla jsem i ty lustry, ale to není jen tak…

Nakupte si alkohol sami

Některé podniky účtují ohromné částky za tzv. „nápojové balíčky“, ze kterých lze vykroutit jenom jedním směrem – domluvte se a nakupte si alkohol za lidové ceny přes známé. Máte možnost si dovést kvalitní stáčené víno z Moravy za nula nula nic? Udělejte to, ale pozor na tzv. „korkovné“, některé podniky ho mají nastavené až příliš vysoko. My jsme rovněž řešili otázky Open baru, jestli jo, nebo ne, tím, že jsme měli nahlášených na večer 150 hostů jsme možnost na poslední chvíli zavrhli, přece jenom – není nic nepříjemnějšího, než se druhý den ráno probudit a vidět ten propitý účet, kvůli kterému se k moři nakonec nejede. Slyšela jsem takové ty hororové příběhy, jak novomanželé dopláceli horentní částky, a myslím, že když uděláte nějaký ten správný kompromis – zaplacené drinky během oběda/večeře + pár kupónků na drinky/otevřený bar s limitem, nikoho tím neurazíte a lidé se vám zas až tolik „nezřídí“. A nebo namíchejte domácí limonády, k domácím limonádám mám zase slabost já! Ať už do vody vymačkáte cokoliv (od citrónů, přes meloun, jahody, či okurku), přihodíte pár kostek ledu a doplníte pár listama a retro brčkem, máte záhy takové pohoštění, že budou hosté jenom mrkat. 

Na všem se dá domluvit…, jenom se musíte zeptat

Chcete mít na vaší svatbě jako vrchol večera ohňostroj? Ale radši se ani ptát nebudete, aby vám tyto ceny rovněž nepodlomily kolena? Chyba lávky.  Narazíte-li na seriózní servis, domluvit se dá téměř na všem. Můžete zvolit menší ohňostroj, nebo takový, který vám sestaví a vy si ho odpálíte sami. Nebojte se zeptat i tam, kde by vás to ani nenapadlo, aneb jak je to české pořekadlo? Hloupý, kdo se nezeptá? (přesně nevím) A taky se ptejte na slevy, leckteré podniky vám slevu dát mohou, ale nedají, když se nezeptáte. Zkuste jim navrhnout nějakou „spolupráci“ v podobě poskytnutí vašich fotografií, napsání recenze podniku, atd. Fantazii se meze nekladou a vy určitě něco dobrého vymyslíte!


Tak všem přeji krásné plánování a snění. A napište mi, jak vám to jde! A nebo třeba pošlete i pár fotek. Na svatby mám slabost a když se můžu někde k něčemu přichomýtnout, jsem ráda! 

Největší zásobárnu těch přenádherných fotografií najdete na Pinterestu. Odkaz na ten můj najdete na pravé straně blogu, pod kolonkou s velkým „P“. 


Mějte nádherný den, Vaše TerezaInOslo


Komentáře
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ola
Ola
10 let před

Terezko, díky za reklamu <3 Vaši svatbu jsi zvládla naprosto skvěle, ty žádnou protivnou agentku nepotřebuješ! 🙂

Iva Bochenská
Iva Bochenská
8 let před
Reply to  Ola

"Líná huba, hotové neštěstí" 😉

Podobné články
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x