Svatební šílenství vol. 1 aneb jak si naplánovat svatbu s velkým „S“ (rady,které se v časopisech nedočtete)

Dnešní rok vyhlašuji za rok svatební. Ne proto, že máme svatbu my, náš velký den byl loni v září, ale protože se letos se svatbami i zásnubami doslova roztrhl pytel. My letos zvládneme pět ze sedmi svateb, na které jsme byli pozvaní (jednu na Filipínách a v Rusku jsme prostě nezvládly a strašně mě to mrzelo!) a protože svatby a všechno kolem toho miluji a v posledním měsíci  se mi zasnoubili čtyři z blízkých kamarádek, nenechala jsem dlouho čekat na článek o jednom z nejkrásnějších dní v našich životech.

Jedna z mých oblíbených, září 2013

SVATBA


Svatba je v dnešní době poněkud kontroverzní otázka. Jsou tací, kteří vám řeknou, že na to, že se mají rádi přece nepotřebují žádný papír a nic to přeci na jejich vztahu nezmění, někteří to prostě neřeší a svou vyvolenou/svého vyvoleného si vezmou někde na rychlo, sami, a jsou tak nejšťastnější, pak jsou tací, kteří na svatbu šetří a plánují ji několik měsíců…. Ať už patříte kamkoliv, tenhle článek vám tak trochu srovná v hlavě, co vlastně chcete, potřebujete, na co byste si měli dát pozor ať už máte svatbu jakoukoliv a kdekoliv. Já někde hluboko v duši věřím, že v každém z nás je kus romantika a tenhle nádherný životní krok chceme, ať už jsou naše představy jakékoliv, oslavit do sytosti. 


Foto z Lindesnesfyr den po našem zasnoubení

RÁNO PO ZASNOUBENÍ
 
Probudíte se s nádherným pocitem, ani vlastně nerozumíte, proč ho máte, pomalu rozlepíte oči a celý pokoj září, na prsteníčku objevíte něco nádherně blyštivého. To něco, je váš zbrusu nový zásnubní prstýnek, který z vás během pár sekund udělal jednu z nejšťastnějších na světě. Na to moje probuzení asi nikdy nezapomenu. Vyhrabala jsem se z peřin, koukla na prstýnek a nepřestala se usmívat. Tohle se opakovaně dělo celý den, když jsem jenom pohledem o něj zavadila…Všichni o nás ví, že jsme oba romantici do morku kosti a užíváme si nevšedních zážitků a naše zasnoubení bylo pro nás oba to nejkrásnější, jaké mohlo být. John Erik pozval celou mojí rodinu a nejbližší přátele na moji nejoblíbenější pláž Borestrand v Norsku, kde jsem v malém šoku a pocitu zamlžení řekla „Yes!“ To, že během dne zařídil kadeřníka a po pláži rozestavěl sedm kamer, byl už jen nádherný bonus. Video z našich zásnub:Svatba nebyla tématem prvních pár hodin druhého dne, užívali jsme si ten nekonečný pocit radosti a nadšení. Tak nějak jsme svatbu ani neplánovali… to mi ale vydrželo jen pár hodin, protože jsem si uvědomila, že tohle je vlastně první den v životě, kdy je o plánování svatby zcela dovolené otevřeně mluvit. Takové to předběžné plánování svatby podle mě nedělá moc velkou dobrotu. Ať už vzhledem k tomu, že si váš partner může myslet, že ho do něčeho tlačíte, nebo že na něj příliš spěcháte, vždyť ještě ani vlastně nepadla ta klíčová otázka… 

Nedalo mi to  hned po snídani jsem s holkama (které přijely na moje tajné zásnuby do Norska) a ségrou zasedla k iPadu a projížděla inspiraci. Věty typu: „A jaký chceš šaty?“, nebo tátova „Hlavně to, Terezko, nepřeháněj, znáš se, ale měla bys pozvat tyhle a támhlety“, „Důležitý, je aby bylo hezký počasí“, „No, tak kdyžtak budeme ve stanu“… a takhle to všechno začíná! Jste ready?
.
Žofín Garden


PRVNÍ KROKY PLÁNOVÁNÍ SVATBY

1. V hlavě si představte, jakou svatbu byste si oba s partnerem představovali a užili, dohodněte se, co je pro vás a pro něj důležité

– pro nás bylo pár klíčových rozhodnutích: datummísto a jestli VELKÁ nebo malá svatba. Datum jsme chtěli symbolické – a protože byli zásnuby v pátek 7. září, tak nějak jsme tíhli k symbolickému ročnímu výročí. Otázka, kde svatba vlastně bude byla pro oba celkem jednoznačná a jednoduchá, Praha vyhrála na plné čáře. Ceny za svatební služby v Norsku jsou téměř astronomické, navíc Norové Prahu milují a jejich finanční výdaje za prodloužený víkend v Praze jsou trojnásobně nižší, než kdyby se naši čeští přátelé vydali do Norska. Nehledě na to, jak nekonečně nádhernou má Praha atmosféru. 

Naši Norové v Praze
– ať už vyberete obrovskou luxusní svatbu na zámku s 200 hosty, nebo malé zahradní pohoštění pro vaše nejbližší, to nejdůležitější je, abyste byli spokojení právě VY DVA! Není nic horšího, než se snažit vaší svatbou okouzlit ty druhé. Nejdůležitější je si uvědomit, že je to váš den, a jestli se jedné z vašich tetiček nebude zamlouvat, že přeskočíte knedlíčkovou polévku, ona si jí užije na jiné svatbě, vy se berete v tom lepším případě jen JEDNOU ZA ŽIVOT.

2. Sepsat předběžný budget a vždycky počítat, že se chtě nechtě minimálně o 10-20% navýší

– naše roční šetření bylo nádhernou součástí celého plánování. Bylo to takové naše malé dobrodružství, kdy jsme si už po pár dnech o špagetách říkali, že jestli se na to nevykašlat. Ono ani tak nezáleží na tom, na co vlastně šetříte, jen si pak uvědomíte, kolik se dá vlastně na čem ušetřit a pak si toho náležitě užijete o to víc po nějakých těch měsících „strádání“! Když se pak ponoříte do samotného plánování, částky lítají kolem vaší hlavy sem a tam. Je pak důležité se zcela úplně neztratit hlavu. Pár cenných rad, jak lze budget snížit, budou představeny v samostatném článku JAK SNÍŽIT SVATEBNÍ BUDGET

By Lukáš Koňařík

3. Být připraveni na to, že pohár plánování svatby může někdy přetéct, nenechat ho ale rozhasit vaše vzájemné vztahy, ani natěšení na váš velký den, ale najít ten správný kompromis 

– většina mužů o nějakém plánování svatby nechce moc slyšet, v české kotlině je to ještě pořád považováno za zcela ženskou záležitost a ve většině případů dají nevěstě volnou ruku se slovy „Stejně je ten den víceméně o Tobě!“. Tady na severu to tak vnímá málokdo. Den D je pro oba zúčastněné důležitý a podle toho také vypadá mužská angažovanost. Myslím, že se v každém vztahu dá najít určitý kompromis, aby to bavilo i vaše partnery. Inu, nebudu vás tahat za nos, že se Johna Erika držel stejný entusiasmus, který držel mě po celou dobu plánování 🙂 Ale shrnuto a podtrženo, na plánování svatby vzpomínáme v dobrém a s mnoha úsměvnými historkami. Naší nejoblíbenější části pak byla povedená ochutnávka svatebního menu, a především i dortu! 

MÍSTO OBŘADU A HOSTINA4. Vybrat příjemné, něčím jedinečné a pro vás speciální místo

– míst s nádherným výhledem i atmosférou je po celé České Republice nespočetně. Jak pak ale vybrat? Hlavní roli bude hrát, kde se cítíte jako doma, nebo k jakému místu vás vaše srdce poutá. Velkou roli bude také hrát váš budget. Ceny svatebních obřadů, ale především menu jsou totiž třikrát vyšší, než ceny běžných soukromých akcí. S tím už ale bohužel nic neuděláme… Oblíbená místa obřadu jsou například nejrůznější zastrčené, ale i profláknuté zahrady: Ledeburské zahrady, Grébovka, Trója, nebo celkem oblíbené a čím dál častěji víc in nějaká schovaná magická místa v lese, které si pak sami vyzdobíte, přijedete tam na kole a v ruce máte luční kvítí. V tomto případě však musíte dát pozor na to, aby se tam bez problémů dostali i vaše nejstarší prababičky. 

By Lukáš Koňařík

5. Místo rozhodněte pár měsíců před svatbou (3-9 měsíců)

Při vybírání místa si dejte pozor na dostatečnou časovou rezervu, některá populární místa jako radnice Prahy 1, či 2, kostel Sv. Tomáše, či oba Mikulášové, nebo destinace jako je Villa Hoffmeister, Žofín, hotel Mandarin, nebo i malé rozkošné hotýlky kolem Prahy můžou být zamluvené i přes půl roku dopředu. Ideální doba je tak 8-9 měsíců, jestli chcete vaše vysněné datum v období červen – září, 3-6 měsíců, jestli vám na datu tolik nezáleží.

SVATEBNÍ ŠATY

Zkoušení šatů je jedním z nejkrásnějších momentů plánování svatby, alespoň se na něj většina z nás nevěst těší nejvíc. V poslední době jsem od svých kamarádek ale slyšela, jaké to pro ně bylo utrpení šaty vůbec vybírat a že jsou rády, že už to mají za sebou. Vypadá to, že české svatební salóny jsou poněkud pozadu, co se týká jak výběru kvalitních šatů, ale především i celého přístupu personálu, který je v takovém momentě velice důležitý. Já měla celkem dobré zkušenosti se salónem Adina v Letňanech, přestože jsem si samotný servis představovala mnohem růžovější a profesionálnější. 


6. Na zkoušení šatů si vzít vaše opravdu dobré a „ozkoušené“ kamarádky a rodinné příslušníky, o kterých opravdu víte, že je vaše nerozhodnost bude „bavit“ a budou s vámi mít příslušnou trpělivost. 

7. Oťukej si personál i salón před objednáním samotné zkoušky šatů

– podle mých zkušeností bych doporučovala se v salónu jen tak mimochodem zastavit, mezi řečí se poptat po cenách, oťukat si, jak je příslušný personál milý a ochotný a popřípadě domluvit schůzku osobně. Občas jsem tedy koukala, jak v určitých salonech jsem byla přehlížená, paní vypadaly, že je svou přítomností otravuji a navíc výběr šatů měli jen v obrovských velikostech a nebyla to přece jejich chyba, že nemáte běžnou konfekční velikost. Za ty ceny, které si účtují v salónech za půjčení šatů by se totiž o vás měli starat jako o princezny. Buďte ale připravení, že u nás v ČR budeme muset ještě pár let počkat na svatební salón jako z filmu „Svatby podle Mary“, jestliže tedy neodjedete do Londýna, Barcelony, či Milána.

8. Pohodlnost nad krásu

– jedna z nejdůležitějších rad pro samotné nevěsty je, aby všechno, co máte ve svatební den na sobě bylo pohodlné, přesně sedělo, neškrtilo, neškrábalo a netlačilo. Tomu se dá velice lehce předejít, vždy volte variantu pohodlí přednější kráse. Nezapomeňte, že svatební den je celkem dlouhý a nějaké upnuté a nepohodlné spodní prádlo, stejně jako příliš utažený účes, nebo těžké náušnice jako závaží, nemusíte těch 10 dlouhých hodin vydržet. Boty jsou podle mé zkušenosti jedny z nejdůležitějších, některé nevěsty mohou podpatky zcela bez problémů vyměnit za pohodlné kecky, které nejsou pod dlouhými šaty vidět, když si ale boty dostatečně prochodíte, nebo pro jistotu sbalíte rovnou dvoje – budete elegantní od hlavy až k patě a nožky budou jako v bavlnce. Existují  i nejrůznější roztahovací spreje, nebo také trochu drastičtější metoda, která však funguje asi nejlépe –  chodit v mokrých tlustých ponožkách ve vašich svatebních lodičkách pár dní. 


9. Méně je více, aneb zůstaňte sami sebou

– toho, aby jste byla tou nejkrásnější nevěstou docílíte jen a jen vy. Budete-li se ve vybraných šatech a doplňcích cítit skvěle a jako vy, projeví se to také na vaší jiskře i spokojeném výrazu a ten si ve svatebních salónu nekoupíte. Šaty vyberte podle svého vlastního pocitu: „Tohle jsou ony!“. Většinou to každá z budoucích nevěst tak nějak podvědomě pozná, a jestli ne, nenašla ještě ty pravé. DEKORACE

Květiny i dekorace byla jednou z mých priorit. Já tedy těch priorit měla mnoho ,upřímně řečeno, ale dekorace a květiny u mě vedly. My jsme vybraly jedno téma, styl, které provázelo celou svatbu: Elegantní svatba v pastelových barvách – krémová, zelenkavá a světle růžová. Podle toho se vybíraly květiny, dekorace, design svatebního dortu, ale i design Candy Baru. Rovněž jsme uvažovali o rustikální, nebo Chevron. Rustikální se ale moc na Žofín Garden nehodila, to by spíš zapadlo do nějaké staré stáje, či chalupy v horách. Inspiraci v jakémkoliv stylu pak můžete vybrat, kde jinde, než na Pinterestu

10. Nepodceňte cenu dekorací a květin

Svatební květiny a celková dekorace na stoly je drahá, ať děláte, co děláte, chcete-li mít čerstvé, profesionálně připravené a plné vázy. Jsou ale i levnější varianty, ty budou představené v článku JAK SNÍŽIT SVATEBNÍ BUDGETProtože jsem milovnice květin, na doporučení jsem se vydala na prozkoumání květinářství Metamorphosis, o kterém vám tu píšu už poněkolikáté. Je totiž jedno z mála, které vyniká svými službami a jiným stylem. Přesně takovým, který mě baví. 

Ceny dekorací začínají už od potahů na židle a ubrusů, za které vám ve většině restaurací napočítají neúměrné částky. O tom, jak snížit tuto pro mě zcela nepochopitelnou částku, kterou jsem považovala za součást servisu celé svatební hostiny, jsem si lámala hlavu několik týdnů. Nakonec byl poměr výdej energie k ušetřeným penězům neúměrný a my nad tím nakonec mávli rukou. Dejte na to ale pozor a raději se zeptejte předem, ať po té nedojde k nějakým nepříjemným nedorozuměním. 


Nezapomeňte se pak domluvit, aby jste si druhý den mohli květiny vyzvednout a třeba rozvést vašim přátelům jako hezké gesto a poděkování za pomoc. Naše květiny druhý den ze Žofína záhadně zmizely už ráno a já dostala zpátky necelou polovinu. Záhadu, co se stalo s tou druhou půlkou, jsem nikdy nevyřešila, ale v té nádherné svatební náladě mi to nedošlo, až pár měsíců po té jsem si uvědomila, že jsem možná měla jednat jinak. 


FOTOGRAF + VIDEO

11. Na fotografovi nešetři, nešetři a nešetři! 

Svatební fotografie jsou vlastně tím, co vám po tom celém vyšperkovaném dni zbude. Máte-li nějaké šikovné přátele, kteří umí svatby fotografovat, můžete požádat je. Většinou si ale vaši přátelé vaši svatbu moc neužijí, jestliže mají celý den běhat a fotografovat vaše životní jubileum. Já bych z mého pohledu jednoznačně doporučovala investovat do profesionálního fotografa, který má pár desítek svateb za sebou, ví, v jakém okamžiku si kam stoupnout, jak vás natočit, aby vám to vypíchlo vaše přednosti a naopak zakrylo nepatrné nedostatky, profesionální fotograf má v malíku čas nejhezčího světla a v autě nejlepší vybavení, fotografie dokáže následně upravit tak, aby vypadaly jako ze svatebních magazínů. 


12. Video vám zanechá ještě živější vzpomínky, než fotografie

Svatební video se pro mnohé zdá už zcela nadstandardním výdajem. My jsme video zavrhli hned v začátku plánování, když mě pak moje sestra tak trochu přemluvila. Dali jsme si říct a nakonec kývli. Protože jsme od videa nečekali téměř nic, o to bylo naše překvapení a nadšení větší. Video je pro nás dneska nádhernou vzpomínkou a investicí, za kterou jsme ohromně vděční. Naše video bylo z rukou šikovného Honzy Doležala a Burg Production, který kvůli nám dojel až z Liberce. 

SVATEBNÍ VIDEO VIMEO (HD kvalita)


SVATEBNÍ DAR

13. Chcete-li předejít, že dostanete 10x skleničky na bílé víno, napište si svatební seznam

Svatební seznamy bývaly spíše typické pro USA, nebo Velkou Británii. V dnešní době se ale i v České Republice stávají stále více populárnějšími. Můžete je bez problémů zaregistrovat například v IKEA. 

14. Chcete na pohádkové líbánky? Přejte si obálku.

Velice běžnou záležitostí už jsou rovněž obálky s penězmi na líbánky. V dnešní době, kdy má většina novomanželů už domácnost zařízenou preferují exotičtější líbánky a poznávání světa. To jsme si přáli i my a mohli jsme díky štědrosti našich hostů strávit pohádkové líbánky na Maledivách. Pro dnešek si myslím, že už mají budoucí nevěsty i ženichové hlavu plnou myšlenek, nápadů, ale možná i otázek. Pište do komentářů a já vám velice ráda otázky odpovím. Článek JAK SNÍŽIT SVATEBNÍ BUDGET se chystá v dohledné době. 

Mějte krásný zbytek soboty a těším se vaše reakce! 
Vaše TerezaInTheCabin

Komentáře
Odebírat
Upozornit na
guest
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marika
Marika
9 let před

To musela být pohádková svatba 🙂 a video je dokonalý!! :))

Boudicca
Boudicca
9 let před

Moc pěkně sepsané. Svatbu sice vidím výhledově za 3-4 roky nejdříve, ale inspirace se vždycky hodí 🙂 Jdu se vrhnout na pokračující článek o snižování budgetu. Ještě předtím ale musím pochválit, že vám to neskutečně slušelo a i to požádání o ruku bylo opravdu velkolepé, neskutečná romantika 🙂

Anonymní
Anonymní
9 let před

Prostě dokonalé. Opravdu moc krásnou svatbu jste měli. :)))

Therezka
Therezka
8 let před

Tak nějak s tebou zcela souhlasím :-). Mě zařizování naší svatby neskutečně bavilo a nechápu, proč utrácet za agenturu, protože zase tak náročné to není :-). Náš svatební den byl jeden z nejkrásnějších v životě, měla jsem všechno podle svých představ, celý den jsem jen zářila a smála se (nechápu vystresované nevěsty) a na naší svatbu i po čtyřech letech vzpomínají jak rodiče, tak kamarádi. Klidně bych si ji zopákla, samozřejmě s tím samým člověkem :-D. Ta vaše svatba byla krásná, ty šaty jsou úžasné a Praha má prostě své kouzlo, je neskutečně fotogenická! Tak hodně štěstí dál!

Jane
Jane
8 let před

Nádhera, moc vám to slušelo 🙂

Anonymní
Anonymní
8 let před

Krásné video, jedno z nejhezčích co jsem kdy viděla.
Pro další inspiraci přidávám i náš klípek, který se také povedl…je zase z jiného soudku 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=EWXA6cpS4jw

BlueLentilka01
BlueLentilka01
8 let před

Naprosto dokonalýý….lepší jak z filmu :)) to video je božíí..

Michaela Cesarová
Michaela Cesarová
8 let před

Škoda, že jsem o tvém blogu nevěděla před naší svatbou. Pravdou ale je, že na většinu věcí, o kterých píšeš, jsem nakonec sama přišla. Hlavně ale musím podotknout – krásné video i krásný pár!!! A ještě na závěr – tvůj blog mě začíná bavit. Hodně úspěchů v psaní a gratulace k ceně! 😉

Anonymní
Anonymní
8 let před

Nádherné fotografie a překrásné video! Až mi to vehnalo slzy do očí..to je jak pohádka 🙂

Pavlína
http://www.cocoshake.blog.cz

Anonymní
Anonymní
8 let před

krásne krásne krásne, som vydatá 26 rokov a vyšlo nám to sme šťastní aj bez videa , ktoré bolo na tú dobu veeeeľmi drahé. S odstupom mali sme investovať. No fotky sú nám krásnym pripomenutím.

Anonymní
Anonymní
8 let před

Ach… Vzdychám při vzpomínce na mou svatbu v roce 1984 – šaty po tetě, hostinu jsme vařili doma za pomoci sousedek z domu, co se nedalo sehnat v obchodě jsme měli od známých ( jako podpultovku). Kytici jsem měla z pěti růžových karafiátů – lednu v Kotvě nic jiného neměli.A jako správná nevěsta jsem měla na sobě něco nového, něco starého, něco půjčeného, něco modrého. Ale hlavně jsem měla štěstí na ženicha – mám ho doma dodnes :-). A po 30 letech mi dal znovu prsten a krásnou kytici z květinářství Metamorphosis, o kterém shodou náhod také píšeš.
Tak hodně štěstí a tolerance
Alice

Nika
Nika
8 let před

Terezka, to Vaše svadobné video je jedno z najkrajších, aké som kedy videla! Nádherné! Úplne mám slzy v očiach !

Nika

Eliška Nikodýmová
Eliška Nikodýmová
8 let před

Nádherný, nádherný video! A úplně boží šaty! Moc ti to slušelo! 🙂

Valerie
Valerie
3 let před

Moc krásná svatba, opravdu se vám povedla. Já se se svým přítelem budu brát už na jaře, a tak se přípravám na svatbu taky pomalu začínáme věnovat. Už jsme si objednali opravdu moc krásné snubní prsteny a já pomaličku začínám vybírat svatební šaty. Na naši svatbu se strašně moc těším. 🙂

Podobné články
15
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x