Proč milujeme Vánoce…. a druhý krok „Make a Wish“

Když někdo řekne slovo „Vánoce“, v hlavě mi začne tancovat několik slov a každé se hlasitě překřikuje, které je více důležité. Myslím, že mezi ta nejdůležitější patří: moji nejbližší, pohoda, teplo, smích, radost a klid. Klid a pohoda křičí kupodivu ze všeho nejvíc…Letošní Vánoce byly poněkud netradiční na naše české poměry. Ale tak už to asi ve smíšených manželstvích bývá. Na naší stědrovečerní tabuli chyběl jak kapr, tak i bramborový salát. Na Popelku jsme koukali, ovšem s norským jednohlasým mužským monotónním překladem a cukaly nám koutky a vánočka na snídani taky byla, ovšem s norským máslem a jako předkrm pro krevety a vaječnou omeletu. 


Norsko-české Vánoce


Troufám si říct, že naše Vánoce byli a nejspíš už navždy budou tak napůl norsko-české. S Johnim jsme vybrali ty nejkrásnější zvyky z obou národů, které chceme dodržovat a řekla bych, že to vyšlo skvěle. Já se hravě vzdala kapra, Johni zase tančení kolem stromku. Srub praskal pohodou, teplem, kupou jídla a milými lidmi, kteří jsou našim srdcím ti nejbližší. A to je přeci to nejdůležitější, nebo ne? 


Jako dárek od norského Julenissen jsme pak všichni dostali štědrovečerní nálož sněhových vloček, která byla tou třešní na našem vyparáděném večeru. Děkujeme, Julenissen, proměnil si nás na pár okamžiků v děti, které se lepí na okno a hlasitě se překřikují plné dětské radosti a očekávání. 

Co je na Vánocích těžké, je to, že vám pořád někdo chybí… nikdy prostě všichni nebudete, ani kdybyste se přetrhli. Když jsme v Norsku, chybí mi česká rodina, když jsme v Čechách, chybí nám zase ta norská. Tak jsme vzali českou rodinu do Norska a zabili dvě mouchy jednou ranou. Nedokážu si představit, že by mi chyběl ten správný šrumec při stědrovečerní večeři, kdy se podává omáčka z jedné strany stolu na druhý a salvy smíchu při rozbalování dárků.

Jak jsme s Johnem Erikem poprvé hostili stědrovečerní večeři

Vždycky jsem si přála pohostit ty svoje stědrovečerní večeří. Postarat se o všechno, od ubrousků, přes výzdobu až po samotný dezert. Byla to fuška a spoustu práce, ale dalo by se říct, že jsme s Johnim naše „poprvé“ zvládli říct s velkým úspěchem. Johni připravoval tradiční norské jídlo už od předešlého dne. Jehněčí žebírka se musí dát na dvanáct hodin do vody, která se musí pravidelně vyměňovat, pak se vaří několik hodin na břízových dřívkách, která jsou podlitá vodou a maso se paří. Když se maso vloží do trouby, přichystají se vařené brambory a tuřínová (kedlubnová) pasta. Celá záležitost je naprostou delikatesou, kterou si zamilujete, holdujete-li výrazné chuti masa. Servíruje se s naloženými brusinkami na sladko. Nejenže se budete olizovat ještě pár hodin po té, pár hodin po té se taky nehnete. Je opravdu sytější, než vám umí kdokoliv barvitě popsat.


Proč milujeme Vánoce?


Většina z nás milujeme vánoční svátky. Proč? Protože na Vánoce je všechno dovolené… 

  • Sedět hodiny zabalení v dece a sledovat naše oblíbené pohádky? Dovoleno
  • Být nablízko těm, které máme nejraději a to hned několik dní? Dovoleno ✓
  • Trávit hodiny posedáváním u krbu se svařákem v ruce a přitom pojídat pocukrované sladkosti pastelových barev a užívat si je? Dovoleno
Vánoce jsou obdobím, kdy nemá nikdo špatné svědomí z toho, že dělá věci, které nás baví, které milujeme, a na které nemáme během roku čas. Nebo alespoň to říkáme. A já se vás ptám, nemělo by to tak být každý den? Co takhle si udělat takové malé Vánoce každý den? Dělat věci, které milujeme a užívat si blízkých, na které si uděláme čas? Říkáte, že na to nemáte čas? Inu, mým pravidlem je to, že na co čas najít chci, na to si ho najdu. Stačí jen chtít a umět se moudře rozhodnout.


„Make a wish, Dream a wish“

Mám z vás obrovskou radost. Ze všech, kteří se na chvíli zastavili a rozhodli se si splnit si to  přání. Takové, které už mají v hlavě pár dní, týdnů, či několik let. 

Druhý krok ke splnění vašeho přání je tady: na druhou stranu papíru napíšete minimálně(!) deset bodů, které musíte vy pro splnění přání udělat. Tuším, že všichni správně pochopili, že přání musí být alespoň trochu realistické, jinak jeho plnění je nad lidské schopnosti. 


Na mém papírku je: „Chci najít mojí vysněnou práci!“ A na ukázku vám poodkryji některé ze svých bodů…

  • rozhodnout se, kam mě doopravdy srdce táhne

  • vylepšit životopis (projít nějrůznější rady odborníků a prodiskutovat s odborníky)

  • napsat excelentní motivační dopis, který je snadno modifikovatelný

  • rozhodit v Norsku sítě, potkávat lidi, kdekoliv, kdykoliv

  • pracovat jako dobrovolník, jednou za čas, dostat se jednou nohou do jakékoliv společnosti, ve které by mě práce lákala

  •  Nevzdávat se!

Držím vám palce, vážení. Tím, že už své přání znáte a máto ho někde před sebou už jste se pohnuli sakra daleko. Dostane se vám totiž do podvědomí a budete na něj myslet častěji a častěji a přitahovat ho svýma myšlenkama k jeho splnění. A já neuvěřitelně fandím! Takové plnění přání není žádna procházka růžovým sadem, ale stojí to za to! 

Video z vánočních příprav

A tady se můžete podívata krátké video, jak probíhala příprava Vánoc u nás. 


Nádherné vánoční odpočívání přeje ze zmrzlého Norska,
Vaše TerezaInOslo

Komentáře
Odebírat
Upozornit na
guest
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dominika
Dominika
9 let před

Sice to s článkem nijak nesouvisí, ale musím přiznat, že vám závidím ty okna v obýváku, celá místnost díky nim vypadá hrozně hezky 🙂 Jinak, souhlasím, že něco z Vánoc bychom si měli vzít do každého dne. Občas se rozmazlit sladkostmi, jindy se podívat na oblíbenou pohádku a hlavně si vždy udělat něčím radost 🙂

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
9 let před
Reply to  Dominika

Děkuju za krásný komentář 🙂 Okna v obýváku jsou permanentně okupována, protože se nemůžeme vynadívat výhledu 🙂

Krásný den a dělejte si radosti,
Vaše TerezaInOslo

Markéta Vaňourková
Markéta Vaňourková
9 let před

Ty okna, ten dům…ach! Dokonalost!!! Nádhera!

http://www.instagram.com/randomm_beauty
blog.jana-mei.cz

světluška
světluška
9 let před

Překrásné video. martina

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
9 let před
Reply to  světluška

Děkujeme 🙂

světluška
světluška
9 let před

Překrásné video. martina

kristyna s
kristyna s
9 let před

Krásné fotky 🙂 a super článek + bezvadné video!!! :OOO 🙂
http://apinchofglamor.blogspot.cz

Žít je umění
Žít je umění
9 let před

Ta jehněčí žebírka musí být dobrá… když tak čtu tu přípravu :-))) Ať se daří naplnit přání!

Sju
Sju
9 let před

Prepajnie narodnych tradicii musi byt super :)) I ked na tie jahnacie zebirka mi ma nikto nenalakal 😀
Ako dlho si uz v Osle hladas pracu?
Viem sa do toho uplne vzit, nakolko ja som si v Prahe hladala tu pravu pracu dost dlho a mozno budem onedlho opat menit – pracu i stat

U Sedmikrásky
U Sedmikrásky
9 let před

To jsou tak nádherné fotky ♥

Kateřina Přibilová
Kateřina Přibilová
9 let před

Terez, jdu do toho s vámi – make a wish. Mám stejný jako ty, tak snad se nám brzy zadaří:-) Btw. Měním pozadí PC na další fotky Johniho srubu..je dokonalý:-D

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
9 let před

Vážně? Pošli fotku 🙂

Anonymní
Anonymní
9 let před

Miluju Norsko a vaše fotky se mi moc líbí 🙂
Při sledování videa mě zaujala hudba, která jej doprovází, snažila jsem se to všemožně vygooglit, ale nepovedlo se, mohla bych se zeptat, jak se ta píseň jmenuje?
A ještě ke stromku – taky se v Norsku kupují a nebo to nikdo neřeší, když si ho dojdete sami uříznout do lesa?
Děkuju a přeju krásný zbytek roku a pohodový rok 2015!

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
9 let před
Reply to  Anonymní

Krásný den, přeji,

je nádherná, viďte? 🙂 Jmenuje se: Carol of the Bells, John Williams.

Stromky se v Norsku taky kupují, ve městech, mimo mšsta si myslím, že si lidé jdou do lesa. My ho vzali z našeho pozemku 🙂

Nádherný zbytek vánočních svátků,
Vaše TerezaInOslo

Anonymní
Anonymní
9 let před
Reply to  Anonymní

Děkuji 🙂

Podobné články
15
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x