Nedělní článek a čtyři slova, která kočírují moji vypravěčskou linii

Je neděle večer a my jsme po celém dnu venku dorazili domů. Narůžovělé a trochu zmrzlé tváře rozehříváme úsměvy. Dobrá nálada nás po nádherném dni jen tak nepustí. Zapaluju svíčky, pouštím milou hudbu, užívám si to domácí útulno, vařím večeři a jsem šťastná. Ráda vařím jednodušše a rychle. Dneska to byl losos na chilli a limetce, kterého jsem nejdřív na rychlo udělala na pánvi, a pak nechala dokřupova dopéct v troubě. Podával se na kuskusu s kapkou olivového oleje a citrónu a doplnila ho spařená brokolice a trochu smetany. To, že to Johnimu chutná poznám vždycky podle toho, kolik toho během večeře namluví. Dneska nepadlo ani slovo 🙂

Dnešní článek bude na mě tak trochu neobvyklý – posledních pár dní jsme žili jak se říká úplně naplno a stalo se toho tolik, že není v mých silách vám to všechno napsat. Tak jsem vybrala čtyři zásadní slova, které budou kočírovat mou vypravěčskou linii.

 

MOTIVACE

Motivace je heslem posledních dnů. Někdy jí hledám pod gaučem, nebo ji vypiju v šálku kávy, velice často se ale schovává i v nějaké zapadlé kavárně. To se pak musím vydat do města a hledat. Taková sebemotivace je totiž někdy pěkná mrcha.
Nic totiž nemusím. Nikdo na mě nečeká a nikdo mi za nic nevydaná. Nemusím ráno brzo vstávat, nemusím nikam jít, když nechci, nemusím ze sebe třeba ani sundat můj oblíbený bílý župan. Ale chci. 
Každý den se snažím naplánovat, abych mohla jít večer spát a mít ze sebe a z celého dne dobrý pocit. Ranní trénink je základem dobrého dne, pak už jsem celý den nabitá nádhernou energií, která se mnou dělá divy. O vynikajících snídaních ani nemluvě… třeba takový zapečený bagel s krémovým sýrem, volským okem, slaninou, křupavým salátem, posypaný sýrem a zapečený, je taková lahoda, že se vám budou dělat boule za ušima…


JAZYK

Minulý týden jsem se hodila do vody a řekla dost. Byla jsem pozvaná na Johniho firemní večeři, oblékla jsem modré šaty a s nimi i odvahu. Zasedla k dlouhému stolu, chvíli se usmívala kolem dokola a než byl objednán předkrm vyřkla jsem první větu. Norsky. Jako kdyby najednou někdo zakřičel široko daleko: „Ticho, Tereza mluví.“ Veškerá pozornost se rázem obrátila mým směrem a všichni s milým úsměvem a mírně překvapeným pohledem fandili pod vousy: „Go girl, go!“ Teď už nebylo cesty zpátky. Byla jsem prozrazená. Musela jsem. 
S norštinou je to vždycky na dlouhý lokty. Inu, zcela jistá v kramflecích se necítím a plno lidí u dlouhého stolu a duchaplné konverzaci není zrovna procházka růžovým sadem. Johniho překvapený výraz se změnil v ten plný pýchy a lásky a já si svojí první opravdovou firemní večeři v norštině ve finále neuvěřitelně užila. Z nějakého pro mě neznámého důvodu je taková večeře mnohem horší, než samotné interview. Cupkala jsem si to domů v podpatcích a dešti, v bříšku si to pohupoval vynikající domácí hamburger a kakaový dortík a já byla neuvěřitelně spokojená.

Druhý den ráno jsem vzala do ruky telefon a řekla si „když už, tak už“. Vytočila číslo HR oddělení firmy, do které jsem poslala CV a motivační dopis na zajímavou pozici a málem mi z těla srdce vyskočilo, když se na druhé straně po dlouhém vyzvánění někdo ozval: „Hei, … ?“ Polkla jsem a spustila. Norsky. A bylo. Zavolala jsem. A nebylo to vůbec špatný. Asi ještě pět minut po té se mi ale klepaly ruce a srdce bušilo, že to slyšel Johni až do práce. Tady v Norsku je totiž tak velký zájem o pracovní pozice, že cokoliv uděláte, abyste vyčněli z davu, se počítá. V každém inzerátu je telefonní kontakt na někoho z HR, kdo má tuto pozici na starosti a doporučuje si připravit pár velice dobře promyšlených otázek a zkrátka a dobře se neostýchat a zavolat. Když uděláte dobrý dojem, máte štěstí a zrovna to vaše CV z té kupy 300 dalších vytáhnou. Tak uvidíme… 

(VELKÉ) SRDCE

Byl večer, my jsme se potkali v centru a John Erik mě s tím jeho šibalským úsměvem táhne nadšeně někam za ruku. Takové momenty už znám a vím, že se chystá něco milého. Už hrozně dlouho pokukuju po nějakém měkounkém svetru, do kterého se zachumlám a Johni mi ho nese na ramínku. Líbí? Mrknu a oči mi začnou zářit nadšením. Přinesl mi srdce na ramínku. Božské. Pak si uvědomím, že si nemůžeme vyskakovat. Johni mi mává před očima Lindex kartičku, kterou pro mě dostal od svého šéfa jako poděkování za pomoc a já lítám kolem dokola a vybírám k tomu ještě béžové tričko. Je to asi řekněme půl roku, co jsem si nekoupila něco nového na sebe, ta radost bylo najednou tak velká, že jsem sama nad sebou kroutila hlavou. No, co vám budu vyprávět.


PŘÁTELÉ


Přátelé jsou v mém programu na denním pořádku. Poslední týden jsem měla tu čest potkat další dvě nové Češky, které žijí v Oslu. Je to vždycky nádhera, povídat si česky, obzvlášť potom, když si s někým padnete do oka. Mám v plánu je všechy najednou sezvat k nám domů a udělat takový milý česk dámský večer. Měly bychom podávat buchty a pivo?
V pátek jsem s holkama vyrazila na vynikající večeři do asijské restauraci. Proseděly jsme tam hodiny, nechtělo se mi domů, protože jedna z nás se zítra stěhuje do Amsterdamu. Loučení s přáteli je vždycky těžké… 

Do Amsterdamu se shodou okolností stěhuje i moje oblíbená rodina, které jsem čas od času hlídala jejich andílka. Byla jsme pozvaná na jejich „Goodbye party“, dala si pár drinků, poznala kupu dobrých lidí a dnes ráno se nemohla probudit. Že by těch drinků bylo víc, než dost? 🙂


Těším se na zítra, očekávám veledůležité emaily a vy očekávejte nové zprávy. 
Máte nějaké přání na článek? Lupněte ho do komentáře. Moc ráda je totiž všechny uslyším. Děkuju!
Krásný zbytek nedělního večera a ještě krásnější začátek nového týdne. 
Vaše TerezaInOslo

Komentáře
Odebírat
Upozornit na
guest
43 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lena
Lena
8 let před

Terezko moc ti fandím ať všechno v tvém životě vyjde. 🙂

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
8 let před
Reply to  Lena

Moc děkuju, Lenko 🙂
Tobě taky!

slečna pamapá
slečna pamapá
8 let před

Terezko díky ti za úžasný článek a za to že jsi mi obnovila síly do žil!:) Dnešek nebyl ten z nejlepších..Ale ráda bych to vylepšila.. Takže než se zachumlám do pelíšku, tak si sepíšu co zítra udělám… a ráno začnou hezky protahovačkou a pak hurá do učení, chybí mi ještě dvě zkoušky.. Můžu se zeptat jak ráno cvičíš ty?:))

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
8 let před

Mám radost a děkuju 🙂 Některé dny prostě nejsou ono, ale nechávají nás si vážit těch, které skvělé jsou!
Mám v plánu napsat článek o cvičení 🙂 Tak ještě chvilku strpení.

Vaše TerezaInOslo

Anie Songe
Anie Songe
8 let před

Nikdo nepíše tak nádherně jako ty, vždycky se u toho culím jak blázen a je mi prostě blaze. Musíš být fakt úžasná osobnost a doufám, že jednou napíšeš knihu, uděláš autogramiádu a já si hrdě vystojím tu dlouhou frontu pro podpis!

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
8 let před
Reply to  Anie Songe

Děkuju za nádherný komentář 🙂 Kniha je v plánu a už mám dokonce i předběžnou nabídku… :)))

Jsi zlatá Anie.
Měj se krásně,

Vaše TerezaInOslo

Kristin Liranges
Kristin Liranges
8 let před

Terezko, děkuji za krásný článek. Převaluju se v posteli, zítra mám zkoušku z ekonomie a nemůžu usnout.. Ty jsi moje čtení na lepší usínání, pohádka na pokračování 🙂 Prince máš a já věřím, že princeznu někdo ocení a dá jí tu důležitou šanci na začátek 🙂 Když ne Tobě, tak komu jinýmu??
Děkuji Ti za krásný blog!
Kristýn

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
8 let před

Tak doufám, že ta zkouška doapdla dobře 🙂 Moc děkuju za hezký komentář a za držení palců!

Vaše TerezaInOslo

Anonymní
Anonymní
8 let před

Já bych strašně ráda četla o tom, jak jste se poznali, a dali dohromady s manželem, a všechno, co tomu předcházelo 🙂 i když chápu, že je to moc osobní 🙂

slečna pamapá
slečna pamapá
8 let před
Reply to  Anonymní

když zahrabeš do minulost, tak ten článek najdeš;) Je i o svatbě..Hledej a najdeš;)

Anonymní
Anonymní
8 let před
Reply to  Anonymní

Článek o svatbě jsem četla, i o tom, proč je pro ni manžel důležitý, ale vyloženě setkání ne a ne najít… 🙁 budu moc ráda, když mě nasměruješ 🙂

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
8 let před
Reply to  Anonymní

Našla? 🙂

Marie Beranova
Marie Beranova
8 let před

Ahoj Terezko, narazila jsem na Tebe teprve nedávno. Nejdřív jsem jen sledovala fotky na instagramu, ale teď jsem začala být zvědavá, o čem vlatně píšeš. Sama mám doma Chilana, posledních několik jsem střídavě v Praze a Santiagu. Moc dobře si pamatuju, jak jsem, tehdy ještě sama, seděla na lavičce v parku v Santiagu, držela v ruce předplacený telefonu a horu vytištěných inzerátů na pronájem bytu a svou španělštinou, která je úpně jiná od té jejich, nervozně obvolávala majitele bytů. Když jsem žila s přítelem, zažila jsem ta rána, kdy se po jeho odchodu do práce snažíš najít nějakou motivaci vstát z postele. Nebo jak si musíš dodávat odvahu, když se jdeš někoho s životopisem zeptat na pracovní příležitost, a když to nevyjde, tak si děláš starosti s financemi na další měsíc. Při čtení Tvého článku se mi vrátily všechny tyhle vzpomínky. Přeju Ti hodně štěstí a odvahy, Ty to, Terezko, určitě zvládneš!

MB

PS: Dneska jsem Ti komentovala fotku na ig, jste spolu opravdu rozkošní a hřejete mě u srdce. 🙂

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
8 let před
Reply to  Marie Beranova

Děkuju, Marie, za krásný komentář! Vždycky je fajn vědět o někom dalším, kdo se tím také probojoval 🙂

Moc děkuju za milé povzbuzení!
Pozdravujte Chilana,

Vaše TerezaInOslo

Anonymní
Anonymní
8 let před

Tohle je už asi desátý clanek v řadě, který je úplně ale úplně o ničem, paradoxně už i ty komerční články jsou čitelnější. A máš tam hrubky, ty puntičkářko.

Anonymní
Anonymní
8 let před
Reply to  Anonymní

Ta nenávist je obrovská viď, nutí tě číst to i když se ti to nelíbí. Je mi tě moc líto.

Jarka Panci
Jarka Panci
8 let před
Reply to  Anonymní

…. ten článek je o ničem???….. madam, ten článek je o ŽIVOTĚ….

slečna pamapá
slečna pamapá
8 let před
Reply to  Anonymní

Jo o životě:) Špatná vlastnost závist;)

Anonymní
Anonymní
8 let před
Reply to  Anonymní

Na můj vkus je Terka taky moc rozjuchaná, ale to nemění nic na tom, že inspiruje tisíce lidí, a že její články se skvěle čtou… A jestli se ti nelíbí, tak to nečti 🙂

Anonymní
Anonymní
8 let před
Reply to  Anonymní

Tereza umí dobře asi tak dvě věci.. týmovou gymnastiku a udělat z komára velblouda :-))) A proč to lidi čtou? Asi ze stejného důvodu jako se koukají v tv na Farmář hledá ženu apod stupidní reality show.. líbí se jim dívat se na řekněme hodně zvláštní lidi 😀

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
8 let před
Reply to  Anonymní

Děkuju za komentáře. Ty dva Anonymní a nabubřelé, pod kterými se jejich autoři z neznámého důvodu ani nepodepíšou, jsou smutné. Ne, protože urážejí mě a čtenáře blogu, ale především, protože je mi líto jejich autorů. Z celého srdce bych vám přála, abyste si našli lepší činnost, jak trávit svůj život, než "křičením" do světa, jak jste sami nešťastní. Ostatně to je to, co si my všichni z vašich komentářů odneseme. Příště se, prosím, zamyslete, jestli by nebylo lepší zvolit nějakou konstruktivní kritiku.

Těm ostatním milým děkuju za podporu 🙂 A i za všechny vaše emaily a zprávy! Jstě skvělými čtenáři 🙂
Vaše TerezaInOslo

Sara
Sara
8 let před
Reply to  Anonymní

Terezko, oni te ale neurazili 🙂 nebo ano? Clanky jsou podobne a jen o beznem zivote, ale me by tedy toto co napsali urazit nemohlo 🙂 vis co se rika……Proste je prejdi a nekomentuj je. Kazdy ma narok na svuj nazor, to neznamena ze jim hned budes psat jak jsou nestastny. Kazdy ma nekdy nestastne obdobi a musi si to prozit a odzit. Ne vsichni jsme pozitivni blazni (ja take jsem a nekdy me ta pozitivita uz mnohdy ublizila) ) a nekteri vidi i to zle o kterem se nepise, tak jsou negativni a nestastni a nejake bobovani po kopci jim prijde trapne…. ale i to k zivotu patri. Neco musi byt i negativni aby pak mohlo prijit pozitivni. V Zivote musi byt vyvazenost, jinak by se nedal zit 🙂 K tomu clovek dojde ale az pozdeji, me bude 40 a proto vim vic nez nekdo ve 20ti 🙂 ale to je uplne normalni a neni treba hned rikat: "ty jsi nestastni a kricis tady" proc mu ublizovat? proc ho karat?….proc ho posilat delat neco jineho? nech ho proste jen byt….prejdi to s nadhledem a hned se nerozciluj….pusobi to na me jako kdyz chces aby ten kdo ti neco napsal zavidel…..

Anonymní
Anonymní
8 let před

Mě pobavilo, že vyčnívat z davu pro Tebe znamená mluvit v Norsku norsky.. jako to mě pobavilo :-D.

Tereza N.♥
Tereza N.♥
8 let před
Reply to  Anonymní

Nevím, jakou částí svého těla čtete a jak moc jste v tom dobrý, ale v kontextu toho článku "vyčnívat z davu" znamená zavolat do HR oddělení a zeptat se jich na pár otázek a ne jen tupě poslat CV a čekat, co se stane… 🙂

Anonymní
Anonymní
8 let před
Reply to  Anonymní

No, to je vyčnívání jako blázen :-D.. to je tak trochu normální 🙂

Tereza N.♥
Tereza N.♥
8 let před
Reply to  Anonymní

Co vím tak v ČR to moc běžné není, ale hádat se s Vámi nebudu 😉 mějte hezký den.

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
8 let před
Reply to  Anonymní

Děkuju za komentáře. Myslím, že všichni pochopili, že vyčnívat z davu znamenalo zatelefonovat na HR oddělení a představit se v tom nejlepším světle pomocí inteligentních otázek ohledně pozice, firmy, atd.

Hezký den, a Terezko děkuju 🙂
TerezaInOslo

Marion.a
Marion.a
8 let před

hrozně čtivý článek 🙂

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
8 let před
Reply to  Marion.a

Děkuju 🙂

Anonymní
Anonymní
8 let před

Ahoj,
článek se mi moc líbí, obdivuji, jak máš ze všeho takovou radost a když ne, tak si ji vždycky dokážeš přivodit 🙂 Mně by asi k velké radosti stačil pouze fakt, že bych mohla žít v Norsku (ale pořád doufám, že se mi to jednou poštěstí :-))
Jak ses naučila norsky? Určitě Ti s tim pomáhal Johni, ale nemáš nějakou radu nebo tip na kurz/učebnici, která je v tomto směru dobrá? Hlavně teda co se týče správného vyslovování.
Měj se krásně a přeju, aby Ti konečně vyšlo nějaké to vysněné místo! 🙂 Petra

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
8 let před
Reply to  Anonymní

Děkuju Petro,

držím palce na splnění přání 🙂 Jestli si to opravdu přeješ, určitě to vyjde! Norština je trochu zapeklitá, učebnic je celá řada, ale podle mého názoru spíš záleží na jazykovém kurzu a lektorovi, kterého máš. Nemám osobní zkušenosti s učebnicemi pro samouky. Výslovnost můžeš odposlouchat z filmů. Dobré je kombinovat různé metody: čtení knížek, sledování filmů s norskými titulky, atd. Psala jsem o tom článek tuším někdy v říjnu, tak se jukni .)

https://www.terezainoslo.com/2014/10/challenge-7-bodu-ktere-prolomi-ledy-vy.html

Vaše TerezaInOslo

Karolína Vysloužilová
Karolína Vysloužilová
8 let před

To je prostě neuvěřitelný, co ty tvoje články dokážou… Nemáš to sice teď jednoduchý, ale i přesto všechno, co napíšeš, mi vyvolá úsměv na rtech a chuť udělat něco nového, neobvyklého. Něco, čeho se bojím. Prostě mám chuť konečně překonat všechny svoje výmluvy a jít do toho! Děkuju! 🙂

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
8 let před

Děkuju 🙂 Držím palce ať je těch neobvyklých věcí hodně, protože ty dělají život krásnější 🙂

Vaše TerezaInOslo

Tereza N.♥
Tereza N.♥
8 let před

Námět na článek – jelikož máš vždycky krásnou bezchybnou pleť a chodíš hezky a decentně nalíčená, zajímalo by mě, jak se staráš o pleť, jak se líčíš a tvoje oblíbené produkty, třeba i nějaké norské specialitky 😀 🙂

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
8 let před
Reply to  Tereza N.♥

Děkuju, Terez 🙂 Možná bych mohla zkusit něco vymyslet! Myslím ale, že v této kategorii je spoustu skvělých Beauty blogerek, které to zvládnot mnohem lépe než já 🙂

Něco ale zkusím!
Vaše TerezaInOslo

Lady Tattooch
Lady Tattooch
8 let před

Ahoj Terezko, mě by se moc líbil článek na téma norské blogy. Pokud máš tuhle oblast trochu zmapovanou, bylo fajn dozvědět se díky Tobě, jak blogují v Norsku, které blogy jsou Tvé oblíbené nebo třeba kdo je norská blogerka roku v Tvé kategorii… Sleduješ norský blog-svět? Čerpáš u nich inspiraci?

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
8 let před
Reply to  Lady Tattooch

Děkuju za komentář, norský blogový svět je obrovský a blogerky jsou tu v Norsku opravdovými celebritami. Blogový boom tu byl už pár let zpátky a na společnosti je to hodně znát. Možná bych mohla něco dát dohromady 🙂 Dobrý námět!

Vaše TerezaInOslo

Anonymní
Anonymní
8 let před

Terinko jsi mojí velkou inspirací, moc ti fandím, ať se daří! 🙂

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
8 let před
Reply to  Anonymní

Moc děkuju, za krásné oslovení i za krásná komentář! 🙂

Vaše TerezaInOslo

Jana Březinová
Jana Březinová
8 let před

Ahoj Terez. Tvůj blog se mi moc líbí a děláš krásné fotky, to je tak na úvod 🙂 Norsko je v tvém podání krásná země zaslíbená. Po přečtení dnešního idnesu mě napadlo, respektive by mě zajímalo, jaký máš názor na kauzu dvou chlapců, které norské úřady sebraly české matce a nechtějí jí je vrátit. Podle mě je to téma, které aktuálně nejvíc hýbe norsko-českými vztahy. Díky za odpověď!

Kristýna P.
Kristýna P.
8 let před

přesně! při sledování dnešních zpráv a čtení článků na internetu jsem si hned vzpomněla na tebe Terez a taky by mě hrozně zajímalo, jak se na to díváš? Přece jenom žiješ v Norsku nějakou dobu.. řeší se např.tato kauza v médiích v norsku? Už to trvá od roku 2011, opravdu je možné, že v takto civilizované vyspělé zemi jako je Norsko je možné, že vám seberou dítě a aniž by měli přímé důkazy o nějakých trestných činech vám dítě vezmou? Ráda bych slyšela tvůj názor.
Díky, K.

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
8 let před

Děkuju, Adélo, za krásný komentář 🙂 Všechno se chystá a je v plánu 🙂 Doufám, že se pak bude líbit.

Krásný večer,
Vaše TerezaInOslo

Alexandra Bondareva
Alexandra Bondareva
8 let před

Ahoj! Ja som tak isto mala strašný problém zavolať v Slovenčine, a vždy som prosila svojho manžela (prvé 2 roky na Slovensku), takze presne viem, ako si sa cítila ty:) keď si volala na HR, čo si im hovorila? Iba, ze poslala som Vám cv, a prosím vás, pozrite sa naň?

Podobné články
43
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x