Rodinná gastrotour po NYC and Chicagu, nechte si chutnat!

Jídlo a veškerá konverzace o jídle tvoří nedílnou součást mého života. Bylo tomu tak od mala a asi i tím, že jsem se narodila do rodiny, o které se mezi přáteli říká, že by „prožrala i barák“. Jídlo se u nás doma vařilo pořád a skvěle. Máma byla ta nejlepší kuchařka na světě! a já si do dneška pamatuju, jak jsem k ní v pěti letech přiběhla, když jsem dostala ten nejlepší vanilkovej pudink s jahodama ze zahrady, že je ta nejlepší máma na světě! Inu moje láska k jídlu byla neutuchající, snědla jsem doslova všechno, na co jsem přišla: od jedovatých hub i bobulí (jeden rok), přes kovové záváží od hodin nad dětskou postýlkou (dva roky), po divoké olivy v Tunisku (osm let). Na výplachu už mě oslovovali familiárně jménem a do dneška si pamatuju, jak na mě paní, které vyhrály zájezd do Řecka z časopisu Vlasta koukaly, když jsem na společné večeři spořádala v šesti letech víc než všechny dohromady. „Ta ale dobře papá“ se se mnou vezlo a vlastně i veze až dodnes. Když jsem domů přivedla prvního kluka, stihnul mu táta už mezi dveřma sdělit, že jsem dneska snědla celý pekáč cukroví, a jestli si to ještě nechce rozmyslet… 


Inu, troufám si říct, že kvantita se přehoupla během těch pár let v kvalitu a kdyby mi někdo dal na výběr: nový boty, nebo večeře ve vyhlášené restauraci, varianta č.2 by zaručeně vyhrála ve většině případů. Inu, jídlo bylo, je a troufám si říct, že i vždycky bude moje vášeň. Dnešní příspěvek bude tedy, jak jste všichni dobře pochopili, o jídle!

Quality Italian Steakhouse (NYC)




GASTROTOUR NY – Chicago 


Není divu, že se většina našich rodinných výletů strhne v gastronomickou túru. Ani John Erik na sebe nenechal dlouho čekat a drží s námi krok! Ostatně naučila jsem ho na domácí imrpovizované ňamky za málo peněz a přeučila ho z krabicového vaření polotovarů na opravdové vaření. To mimochodem považuji za jeden z největších životních úspěchů.


Při výběru restaurace v NY se dá těžko šlápnout vedle. My k tomu navíc dostali skvělé tipy od samotné gastroporadkyně Dominiky, rodinně propojené s Pavlem Mauererem, která mimo jiné má na starosti běh mého nejoblíbenějšího Prague Food Festivalu. Dominika ví o těch nejzapadlejších místech s delikatesami v NY za příznivé ceny a o tyhle vzácné tipy se s námi velkoryse podělila. Děkujeme! A tady jsou v kombinaci s těmi našimi, které jsme našli sami a měli z nich o to větší radost. 


Upozornění, po přečtění následujících řádků může dojit k obrovské a neutuchající chuti po něčem šťavnatém, libovém a vynikajícím. Buďte tedy připravení!



gilt bar (Chicago)



Hned první restaurace, do které jsme v Chicagu zavítali, se pyšnila Michelinskou hvězdu. Inu, na začátek to byla laťka pěkně vysoko. Byl to výběr tatínka budoucí nevěsty a naše osmičlenná hladová výprava se vydala nádherným Chicagem do restaurace, kde nedělají pro tak velké skupiny lidí rezervace. Seděli jsme tedy u malinkatého stolku, kde nám padali vidličky, kousky jídla a občas i sklenky z přeplněného stolku. Atmosféru byla skvělá, stejně tak i jídlo. Restaurace se jmenuje GILT BAR a jejich Rib Eye steak se rozplýval na jazyku. Za tip stojí rovněž i vynikající Foie Gras, anebo Chobotnicový salát. Pozor ale na ceny, cena steaku se pohybuje podle váhy a taky podle té ‚zatracené‘ hvězdy.




Atmosféra chic restaurace se vevnitř zachytit nedala, byla tam útulná tma


table, donkey and stick (chicago) 


Gastronomický zážitek v podobě někonečného menu s desítkami nejrůznějších chodů bylo pozváním od tety nevěsty den po svatbě do restaurace v zapadlé části Chicaga jménem Table, donkey and stick. V restauraci vaří bratr nevěsty Victorie a bylo o nás tedy dobře postaráno. Na stůl se nosilo a nosilo a jídlo zajímavých a neznámých chutí nás nutilo si povzdychovat nad přecpanými břichy už po pár chodech. Chody se ale na stůl nosily a nosily a nějak tomu nebyl konec. Nikdy jsem nejedla tolik zajímavě zkombinovaných chutí. Největším šokem byla karamelová zmrzlina se škvařenými škvarky. Blé? Tak to někdy zkuste aniž byste věděli co jíte! 

Table, donkey and stick
Hello škvarky!




nobu fifty seven (NYC)

Nobu Fifty Seven


Na narozeniny bylo přání jasné, k obědu jedině SUSHI! Tak jsme jedno vynikající sushi u páté avenue objevili. Někde jsem slyšela, že to nejlepší sushi už se zdaleka nedělá v Japonsku, protože ti nejlepší sushi mistři se rozjeli do světa, především NY a Kalifornie, kde udělají mnohem lepší kariéru a vydělají mnohem víc peněz. Inu, sushi v NY bylo skvělý, to je pravda. Poprvé jsem si objednala sashimi a zamilovala se. Tedy, jak se to vezme. Chuťově bylo vynikající, ale já tu rýži a mořské řasy na sushi prostě miluju. Nobu Fifty Seven se ukázal jako řetězec sushi restaurací od Kapského města přes Dubai až po Hawaii. Jedna je i v Londýně, tak až budete mít cestu kolem, tak se určitě zastěvte. Stojí to za to! 


coffee shop (NYC)






Na brunch zcela jistě bez žádných velkých rozmýšlení do Coffee Shopu na Union Square. O klasickou americkou atmosféru, spoustu ukecaných lidí, trendy místo a mimojiné vynikající snídaňove bagely není nouze. O tomto místu jsem se dočetla v časopise s příspěvkem „Co v NYC!“, který se krčil pár let v krabici s věcmi, které se jednou budou určitě hodit. A jaký zážitek se z toho vyklubal! Sem určitě, až už na vejce Sv. Benedikta, nebo na norský způsob s vynikajícím lososem. Bagel s čerstvým špenátem a feta sýrem mě pořád lítá v hlavě a jednou bude i u nás na stole, tuším, že ve velice dohledné době!






Coffee Shop (NYC)






momofuku (NYC)






Zapadlý noodle bar, který byste těžko našli. Na doporučení Dominiky jsme se za ním vydali přes celé město, a ještě, že tak! Byl to jeden z největších chuťových zážitků ever. Momofuku mění menu podle denní doby, třeba to obědové stihnete ve všední dny od 12 do pů páté, na pozdní večeři se zase vydejte od půlnoci do druhé ranní. Připravte, že to co ochutnáte, jste ještě nikdy neochutnali. Tedy, alespoň já ne! Všechny chutě byly jemné, ale přitom velice výrazné (Divné? trochu!), pálivý pokrm, který měl na škále 0-10 číslo 8 jsme zvládli asi s desítkou skleniček vody. Tou opravdovou tečkou byla slaná zmrzlina, která je velkým hitem za velkou louží. Proč? To pochopíte, až si dáte jednu lžičku! 




momofuku ramen – pork belly, pork shoulder, poached egg
momofuku
Interiér a denní menu na tabulích
Menu

quality italian steakhouse (NYC)



Hlad nás přímo dostrkal do italského steakhouse kousek od páté avenue (zase tam??). Zprvu skeptické pohledy se rázem rozplynuly, když jsme ochutnali domácí chleba s olivovým olejem, už jsme věděli, že máme vyhráno. V newyorských restauracích se o vás starají jako o prince a princezny, dolejvají vodu, víno, nosí chuťovky, pořád se kolem stolu točí několik číšníků a vám nic nechybí. Jídlo dokážou tak barvitě vylíčit, že byste si nejradši dali všechno z denního menu a jeden z kuchařů vám v dokonce tady osobně přijde namíchat omáčku ke steaku. Přijede se stolečkem na kolečkách, kde má výstavku čerstvých bylinek v květináčích, které otrhá, přidá rajčata, pár koření, rozmačká, zamíchá, zakouzlí a vy se už prostě nemůžete dočkat. Zážitek, jak má být. Quality italian steakhouse, bravo!


Quality italian steakhouse (NYC)

Volba padla na steak a příloha: kukuřicové creme-brullee? Ano, slyšíte dobře a až ho někde uvidíte, určitě zkuste. Naprostá dokonalost. Skoro jako příloha a zákusek v jednom. Ano, je to opravdové creme-brulle s kukuřicí uvnitř a řeknu vám na rovinu, je to k sežřání!

Quality italian steakhouse

mexicana (NYC)

Se pyšní těmi nejlepšími kukuřicemi široko daleko. Jsou posypkané nejrůznějším kořením, rozpuštěná smetana se po nich trochu roztéká a hned při prvním kousnutí pochopíte, že jedna vám stačit nebude!

Mexicana (NYC)
Mexicana (NYC)

ladurée (NYC)

Makronky od Ladurré prostě zmeškat nemůžete. Spíše příhodnější pro Paříž, ale v NY jsou taky vynikajícné! Navíc, návštěva samotného obchodu je přímo zážitek. Moje nej? Raspberry! Jednoznačně!

Ladurée (NYC)
Ladurée (NYC)
Ladurée (NYC)

panera (NYC)

Na Paneru jsme narazili čistě náhodou a hned se stala naší oblíbenou, nejen, že byla hned po ruce u hotelu, ale její čerstvé bagely rozličných chutí, které jste si mohli libovolně nakombinovat s nejrůznějšími cream cheese, jako by vás každý den překvapovaly, jak dokonalou kombinaci můžete sami vybrat. Je libo: Chocolate-Chip Bagel s borůvkovým Cream Cheese? A nebo raději Cinnamon Swirl & Raisin Bagel v kombinaci s medovo-oříškovým Cream Cheese? Tak zajděte definitivně tam. Další delikatesky najdete na jejich webstránce: panera.

Panera



Dobrá snídaně nastartuje skvělý den, a velký čokoládový dort vám vykouzlí úsměv. Ovšem, než se dostaví pocit viny a tíha v žaludku (vyzkoušeno dnes ráno). Jídlo ovlivňuje můj život, sportovní výkony, náladu, jídlo mě dokáže vyléčit, ale i přitížit. O jídle se dá hodiny a hodiny diskutovat a jídlo se dá hodiny a hodiny kuchtit. Nad jídlem se tvoří životní i business plány, jídlem se oslavují životní i kariérní jubilea a poslední večeří to všechno zase končí. Shrnuto a podtrženo, vědecky dokázáno, že bez jídla bychom to daleko nedotáhli. 



Mějte nádhernou neděli a jak říká pan Maurer: „Nejezte blbě!“ 



Vaše TerezaInOslo
Komentáře
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonymní
Anonymní
9 let před

Skvělé tipy, Terezko!!! Příští jaro letíme do New Yorku a moc rádi některé z Vašich tipů vyzkoušíme! Kamila

Podobné články
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x