Jak se cestuje autem s miminkem a co jsme sbalili na tři týdny?

Je prosincová sobota večer. Já toho mám až nad hlavu, protože se celý den snažím zabalit všechny ty tašky a Williamínek se rozhodnul, že zrovna dneska vyžaduje veškerou pozornost. Jako správná máma jsem si vysnila, že na cestu obalím řízky a koupila jsem k nim i ty kyselý okurky. Aby to Johni měl sakumprdumhezkyčesky. Akorát mi to nějak nevychází. Skládám, žehlím, balím, hraju si s Williamkem, kojím, žehlím, kojím, balím dárky, chystám svačinu, hraju si s Williamkem, kojím, balím… a takhle pořád dokola.  Jedno je ale jasný. Auto musíme zabalit dneska. Zítra totiž pojedeme rovnou po Johniho celovíkendovém tréninkovém kempu směr německý Kiel a dojedeme, kam dojedeme. 

Naše vánoční třítýdenní dobrodružství může začít. 
A už se ho nemůžeme dočkat!

Protože počítáme, že auto bude naplněný až po střechu, snažíme se balit chytře. První tři noci budeme spát v hotelu někde v blízkosti Kielu, pak v kajutě na lodi z Kielu do Osla, která pluje přes dvacet hodin a jednu noc si střihneme ve srubu. To abychom si odpočali, protože je to na půl cesty z Osla do Stavangeru, kde budeme na Vánoce. Balím dvě malé tašky, které jenom vytáhneme z auta spolu s kočárem a nebudeme muset přeskládávat celé auto desetkrát. Vymyšlený to máme hezky, teď to jen zrealizovat. Vymyslet na co nezapomenout a napsat si seznam věcí. 

Jako první jsem si na seznam napsala Williama a Johni se mohl potrhat smíchy.
.

Náš plán cesty:
PRAHA 
KIEL, Německo (1 noc v hotelu)
OSLO, Norsko (1 noc na lodi ColorLine Kiel-Oslo, 22 hodin)
LYNGDAL, Norsko (1 noc ve srubu)
STAVANGER, KLEEPPE, Norsko (6 nocí)
LYNGDAL, Norsko (9 nocí ve srubu)
KRISTIANSAND, Norsko (trajekt ColorLine)
HIRTSHALS, Dánsko
KOLDING, Dánsko (1 noc v hotelu)
BERLÍN, Německo (1 noc v hotelu)
PRAHATak takhle nějak vypadal náš itinerář cesty do Norska. Cestu jsme chtěli mít jako součást celého vánočního výletu, nejen jako formu transportu. Nechtěli jsme jet stylem „už-aby-sme-tam-byli“, ale cestu si užít se vším všudy. Zastavit si, kdy se nám bude chtít a odpočinout si a protáhnout. Hlavně v klidu a nikam nespěchat. Jedinou naplánovanou věc, kterou jsme museli stihnout, byla loď z Kielu. Ale měli jsme velkou rezervu, kdyby se cokoliv dělo.

Johni si totiž vysnil, že pojedeme tím zasněženým Norskem, budou nám hrát koledy, auto bude naložený dárkama a my budeme v autě mít rodinou pohodu.

A i kvůli tomu, aby Williamínek neseděl tak dlouho v autosedačce, jsme naplánovali cestu rozložit do několika dní. A vyšlo to všechno skvěle. Loď byla úžasným zážitkem pro všechny. Už jednou jsme jeli trasu tuhle trasu Oslo-Kiel-Oslo. Pamatujete? Kdo ne, můžete si přečíst TADY

Na lodi to bylo s Williamkem opravdu pohodlný. Všude se dá dojet s kočárkem a vy si jen sejdete na hlavní promenádu uprostřed lodě na večeři, kde si můžete vybrat z několika restaurací. Na lodi je i wellness, kadeřnictví, posilovna, prosklená sauna s výhledem na moře a několik barů, restaurací a kaváren. Je tam také divadlo, kde se každý večer konají muzikálová představení. Tam jsme my tentokrát nebyli. Ale užili jsme si příjemnou romantickou večeři v italské restauraci a pak jsme si zašli na drink, kde byla živá hudba a my nasávali tu nádhernou vánoční atmosféru. Williamek celou dobu chrupkal v kočárku vedle nás. 

Divili byste se, kolik na palubě bylo miminek, kočárků a dětí. Naprostou nádherou je nejkrásnější restaurace na lodi, která je hned u prosklené zádi. Tam jsme při snídani pozorovali východ slunce, když jsme připlouvali k Oslu. Na stole káva, norskej křupavej chleba se slaným máslem a vynikajícím lososem a k tomu všechno to vánoční se těšení. Prostě nezapomenutelnej moment.


William cestu autem zvládnul úplně na jedničku. Vždycky jsme se snažili, aby neseděl v autosedačce déle než dvě hodiny a pravidelně jsme zastavovali. Naštěstí máme v autě spoustu místa a já ho mohla na zadní sedačce pohodlně nakojit a pak si s ním i vyhrát. 

Několikrát jsme ho v autě i přebalovali, to byl sice trochu tetris, ale taky jsme to zvládli 🙂 

Asi nejdůležitější na celé cestě bylo nic neplánovat. William to tak trochu naplánoval sám a protože jsme měli spoustu času a nikde jsme nemuseli být na čas (až na loď), bylo to opravdu pohodové cestování autem. Navíc William většinu cesty prospal, nebo si žužlal Sophie, žirafu, a když už se nudil, tak jsme mu s Johnim zpívali norský písničky. Ta naše jednoznačně nejoblíbenější je o afrických zvířatech Dyrene i Afrika, která má asi dvacet slok. Kdybyste si ji chtěli poslechnout, tak prosím. Máte k tomu i video TADY

Dokážete si nás představit??? :))) Já se směju ještě teď.

Tak pro všechny, kteří zvažujete, jestli se vydat někam na roadtrip s miminkem, musíte zvážit všechna pro a proti. A taky vzít v potaz, jaké to vaše mimi je. My jsme si radši s Williamkem střihli pár testovacích jízd po ČR (autogramiádové cestování) a ty zvládnul bravurně, přestože nám předtím vždycky na krátkých tratích plakal a já mu musela chrastit u hlavy a dělat na něj opičky, než zaspal. 

Taky je hodně důležité nechat si na všechno časovou rezervu a znát vaše miminko. 

Pozorovat, kdy bude chtít spát a kdy naopak vyžaduje pozornost a nechat ho protáhnout. Pozor si dejte, abyste měli vyhřáté auto, my jsme ve zmrzlém Norsku vždycky nastartovali předem, aby William nebyl v úplně vymrzlém autě a vždycky jsme dávali pozor, aby ho neofouklo, když jsme ho přendavali do kočárku. Pozor si dejte i na to, abyste miminko neoblékali do auta moc teple. My jsme vždycky měli přes sedačku přehozenou deku, kterou jsem, když už bylo auto vyhřátý, sundala. 

A teď už k tomu balení. Co jsme tedy na tři týdny pro Williamka sbalili? 

K produktům, které se dají objednat na Feedo jsem přidala přímé linky, kde si o produktu můžete přečíst víc a nemusíte ztrácet čas vyhledáváním. A taky jsem na Feedo objevila novou naprosto úžasnou značku Boboli, o které jsem vám už psala minule. Tak jsme vyzkoušeli a mají opravdu pohodlný kousky a skvělé materiály. My od nich máme úžasný pyžámka, overal, mikiny a ponožky.oblečení 

Oblečení jsme vždycky počítali, abychom měli raději tři „outfity“ na den, kdyby náhodou, znáte to mamky 🙂 A jak ve srubu, tak u Johniho rodičů jsme měli k dispozici pračku. Takže jsem si s sebou vezla máchadlo, abych mohla prát jako divá. Johniho maminka byla zas štěstím bez sebe, že může vyžehlit ty malý rozkošnosti a bylo to. S sebou jsme sbalili i různé velikosti látkových plenek, které bodly jak v autě, tak třeba, když jsme se po cestě zastavili v nějaké restauraci, kde měli sedačku/kanape a Williamínek si tam ležel a hrál. Na břiše, na zádech, na boku. Všude možně.
 • 5x pyžámko
 • 7x body s dlouhým rukávem
 • 3x body s krátkým rukávem (pod mikinky, pod overaly)
 • 2x teplejší overal
 • 3x svetřík
 • 2x mikina
 • 7x tepláčky 
 • 7x ponožky 
 • 3x čepice 
 • 5x malá látková plenka 
 • 3x velká látková plenka
 • 2x XXL látková plenka (může být i jako ručník)
 • 1x ručník
 • rukavičky
 • „boty“
  .

hračky
.

Hračky jsem brala podle toho, které u nás aktuálně vedou. Jak „geniální“ :)) Žirafku, hrací mráček do kočárku, míček s dírama a taky se nám do auta nakonec vešla cela hrací deka. A jak jsme za ni byli rádi! Williamínek se na ní vyřádil. Je super, že už si na ní vyhraje i na boku a na bříšku a nemusí tedy jenom lenošit na zádech a mít všechny ty hračky naservírovaní pod, tedy nad nosem.

  pro maminku
  .

  Nějaké ty nutnosti a oblíbenosti. A Humana piulatte plus na přirozenou podporu tvorby mléky mě zachránily. Williamek měl zase růstový spurt a tyhle sáčky velmi rychle zvýší tvorbu mléka. Koupit se dají v lékárnách, nebo je můžete objednat z Feedo v odkazu TADY. Stejně jako kojící čaje a Nutrimama nápoje a tyčinky.

  nutnosti na přebalování
  .

  Tak to je taková klasika. Do auta na cestu se skvěle hodila i znovupoužitelná přebalovací podložka. Zvládli jsme přebalovat vážně na roztodivných místech. Párkrát i na zadní sedačce v autě, několikrát na klíně, párkrát v kočárku a nesčetněkrát v nádherných přebalovacích místnostech, který v Norsku mají na každém kroku. Škoda, že mě napadlo je fotit až tak pozdě.
  .

  lékarnička

  Tak u balení lékarničky jsem se zapotila asi nejvíc. Ale vesměs jsem balila vlastně všechno, co používáme a k tomu jsem přihodila nějaké léky pro zvláštní situace. V Norsku se dá v lékárnách sehnat téměř všechno, kdyby se cokoliv dělo, takže jsem vezla jen Nurofen čípky pro děti, kdyby byla horečka a nějaké léky na prdíky. Ty byly opravdu jenom pro sichr, protože jsem zatím použila jenom jednou Espumisan. Jo a taky jsem vezla záchranu, kdyby se nám najednou začaly prořezávat zoubky.
  .

  ostatní 

  A pak jednoznačně nesmělo chybět nosítko, deky, které jsme měli jak v autosedačce, tak třeba v kavárnách, nebo v postýlce. A kožešina se taky úžasně hodila, když bylo ve srubu trochu zima od podlahy. Zavinovačku jsme používali na spinkání. Má molitanovou výstelku a dá se vyprat. Raději jsme vezli dvě, kdyby náhodou. A kočárek, tak ten snad nezapomenete :))

  A co bych teď zpětně zabalila jinak? 
  Příště bych sbalila víc pyžámek, těch jsme měli nějakou velkou spotřebu a mně nebavilo je pořád prát a žehlit dokolakola. Sbalila bych méně tepláčků a ponožek a doma bych nechala odsávačku na mléko. I když, kdyby náhodou přišel zánět prsu, hodila by se. S sebou bych si vzala víc Nutrimimi tyčinek, které při cestování vážně bodly a taky bych sbalila rukavičky a botičky, které jsme v Norsku koupili, protože jsme žádné neměli. Vezla bych s sebou méně vlhčených ubrousků, protože když se dalo, používali jsme čistou vodu a taky bych s sebou ještě přibalila odsávačku do nosu, kterou odsajete ústy. Ta se hodila třeba v noci, když jsem nechtěla pouštět vysavač. Tu jsme taky pořídili za pár korun v Norsku. 


  A co vy? Je ještě něco, co byste do seznamu přidali? Napište do komentáře, třeba se to bude zrovna někomu hodit.
  Pevně věřím, že vám tenhle seznam pomůže. Pokud by vás jednotlivé věci zajímali, téměř většina se dá prokliknout i na Feedo, kde se dají prohlédnout specifikace produktu, nebo rovnou objednat.

  Budu se těšit na ty vaše výlety s prďolama, je to zase jiný kafe 🙂 Ale o tolik lepší. 
  Krásný den 
  Vaše TerezaInOslo

  Komentáře
  Odebírat
  Upozornit na
  guest
  8 Komentáře
  Nejstarší
  Nejnovější Most Voted
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Anonymní
  Anonymní
  5 let před

  😀

  Anonymní
  Anonymní
  5 let před

  Milá Terezka veľmi rada s Vami cestujem a vidím veci ktoré v živote naživo neuvidím – ako u vás na lodi a pod.Ďakujem a želám veľa zdravia a radosti zo života.Vaša čitateľka Marianna

  Anonymní
  Anonymní
  5 let před

  Ženský tělo a souhra s dítětem jsou zařízený od nepaměti tak, aby zvládalo tvořit dost mléka spurt nespurt i bez těch chemických výdobytků. Jako reklama ale samozřejmě dobrý, že jo…

  Anonymní
  Anonymní
  5 let před

  Zdravím, jste úžasní. Moc vám to sluší a ta pohoda, já bych to nedala. Eva

  Anonymní
  Anonymní
  5 let před

  Ale dala Evo..Hana

  Anonymní
  Anonymní
  5 let před

  Terez, cesta na lodi musela být úžasná! Vypadá to tam přímo pohádkově, hlavně výhled z restaurace. 🙂 Týna

  Anonymní
  Anonymní
  5 let před

  taky bych nebrala ty doplnky stravy pro matku. nemate tam lahvickuna piti, na vodu, to jeste nedavate? a nejake leporelo.

  Slavka S
  Slavka S
  5 let před

  Ja mam tiez tendenciu zbalit viac veci, ako je v skutocnosti treba, pre nasu teraz uz 15m slecnu. Na moj vkus ste brali prilis vela plienok – pouzivate specialne, ktore sa v Norsku nedali dokupit? podobne aj vlhcene vreckovky..
  Mne by nikdy nenapadlo brat aj vanicku na kupanie. Skoda, ze ste nesfotili batozinu, lebo podla zoznamu to vyzera veeela kufrov a tasiek.
  Zvysok zo zoznamu je individualny, nie kazda mamina pouziva podporne pripravky na dojcenie. Takze aj zoznam, ktory ste vytvorili, by bol pre mna len ispirativny. Ja mam uz vacsie dieta, takze jej potreby su uz uplne ine.

  Dovolim si poznamku, chapem, ze ste ambasadorom Feedo.cz, ale v poslednek dobe je kazdy druhy post sponzorovany. Blog pre mna straca autenticitu a hoci si viem predstavit, ze by ste pisali o vasej ceste a zbalenom kufri tak ci tak, slo by to aj bez tych linkov na produkty.

  Podobné články
  8
  0
  Would love your thoughts, please comment.x
  ()
  x