Průvodce Oslem podle TerezyInOslo

Sedím na dřevěném mole někde uprostřed Osla. John Erik právě koupil točenou zmrzlinu softis, kterou mladinká dívka zlehka na pár vteřin noří do kakaa. Ujídáme tu sladkou špičku, pozorujeme odrzlý racky a polykáme štěstí. 

Jsme mladí, hloupí, zamilovaní a patří nám svět. 
Ten náš. Ten, který tu právě tvoříme.

.
Je to moje poprvé v Oslu. Ani nevím, jestli jsem měla velká očekávání, nebo jen smůlu, ale Oslo zatím nic moc. Rozkopané, šedé. Dokonce by se dalo říct, že na moje poměry i trochu nudné. Na snídani mě John Erik vzal do švédského řetězce B.I.T. v nákupním centru a já ani nedutla. Jen jsem se v hlavě pořád dokola ujišťovala, že tu musí prostě být něco mnohem romantičtějšího, krásnějšího a plnějšího norské pohody než sterilní studené židle a stolky pod eskalátory.

.

  
O čtyři roky později:


John Erik sedí na dřevěném molu. Já vyzvedávám softis. Mladinká dívenka tu už dávno nepracuje. Možná už má rodinu a bydlí na předměstí Londýna, co já vím. Trochu neohrabaný klučina zmrzlinu máčí v kakau, sype se mu to všude kolem a rudnou mu uši. Vzhledem k tomu, že je to jeden z prvních dní, kdy vylezlo slunko, má ještě pár týdnů naučit se ten správný grif. Akerbryggové šílenství točené zmrzliny zpravidla propukne v červenci. To už jsem se za ty roky naučila.

Pofukuje. Vlasy nám plandaj do rytmu větru a je nám nádherně i smutno zároveň.
Je to jedna z našich posledních zmrzlin na Aker Brygge než se odstěhujeme do Prahy. Sedíme tu jak dvě pecky a v hlavě si promítáme všechny ty oslovské momenty. Oslo si mě za ty roky naprosto získalo. Potřebovala jsem na to ale notnou dávku času, volných uloudaných dnů, teplých bund a pár norských korun na kafe. A protože mi od vás téměř denně chodí emaily o rady, kam se v Oslu vydat, rozhodla jsem se vám to brouzdání severem pár tipy zpříjemnit. Nebude to vyčerpávající výpis, co všechno stihnout, vidět, zažít. Přála bych si, aby vám taky zbyla trochu té krásné neznalosti, která je na cestování tak krásná. Nenechte si tedy všechno prozradit a až budete v Oslu, objevujte tu OsLOVE i tak trochu po svém.
.

Oslo je moderní, vzdušné, čisté, dynamické přitom uloudané, voňavé, zelené, nebo bílé a slané. V pár uličkách a místech se drží ta pravá norská atmosféra, kterou nenajdete nikde jinde na světě. 


Na Oslu je úžasné, že jestli jste tam byli před pár lety, nejspíš se změnilo k nepoznání. Oslo vám roste před očima. A to i místním. Tak třeba je ta pravá chvíle, kdy zase jet.

Kdy se do Osla vydat?

LÉTO
Já Oslo miluju za každého ročního období. I když podle mě je to nejlepší období, kdy se do Osla vydat, pozdní květen až září. Když se vám povede zvládnout to 17. května, ocitnete se uprostřed oslav norského národního dne a budete koukat. To je totiž Něco s velkým „N“.

Výhody: krásné dlouhé teplejší večery, můžete se opalovat i v deset hodin večer, celé město v létě ožije a pokud máte rádi hudbu, určitě si nenechte ujít skvělé hudební letní festivaly


Nevýhody: místní obyvatele nahradí turisté, někomu bude možná chybět ta autenticita a atmosféra norského života.

.

ZIMA
Prosinec je podle mého názoru taky kouzelné období na cestu do Osla. Na zasněžené Oslo, zamrzlé fjordy, sáňkování v norských svetrech, nebo to, že můžete dojet metrem na sjezdovku nebo si zabruslíte na fjordu budete vzpomínat celý život.

Výhody: možnost spatřit polární záři i v Oslu (i když byste museli mít krapet štěstí), krásná severská vánoční výzdoba, zimní útulno a celé město je nádherně osvícené vánočními světýlky. Navíc si můžete v zimě dojet zalyžovat na sjezdovku metrem.

Nevýhody: zima až praští a krátké dny, slunce tu v prosinci/lednu vychází kolem v těch nejkratších dnech kolem čtrvt na deset a zapadá pár minut po třetí hodině. Když je zima, budete chtít trávit víc času někde v teple, kde si koupíte čaj, kávu na zahřátí, což se podepíše do celkového budgetu.

.
Kolik si na Oslo nechat dní?
Kolik si jen budete přát. Jeden je určitě málo. To si nestihnete vychutnat ten nádherný klid. Pokud ale cestujete po Norsku a do Oslo se opravdu chete jen juknout, i den bude stačit. Odpočatí a uklidnění budete z ostatních částí Norska. Pokud se však budete chtít vydat pouze do Osla, za mě bych doporučovala dva až tři. Čtyři taky hravě zvládnete a budete mít chvilku vyjet i za Oslo. Objevit kousek té nádherné norské přírody a toulat se lesy, fjordy, horami nebo po ostrůvkách.

Jak se do Osla dopravit?
Letadlem
My jsme si za ty roky oblíbili norskou nízkonákladovou společnost Norwegian, která jednoznačně dominuje skandinávskému trhu. V porovnání s další skandinávskou leteckou společností SAS mají jedny z nejlepších cen na trhu. Operují novými letadly, skvělý servis, nemají zpoždění a mají WIFI na palubě. Nejlevnější jednosměrnou letenku seženete z Prahy do Osla už za 299NOK (přibližně 900Kč). Pozor, v letních měsících jsou ceny klasicky vyšší. Když kliknete na Lavpriskalender – Low Fare Calendar, uvidíte, v jaké dny jsou letenky z Prahy do Osla nejlevnější.

Autobusem
Autobusem jsem zatím do Osla nikdy nejela. Ceny letenek jsou v dnešní době tak nízké, že se raději vyplatí počkat na výhodnou letenku. Do Osla jezdí například společnost Bohemian Lines nebo Student Agency, cesta trvá něco málo přes dvacet hodin a cena se pohybuje kolem dva a půl tisíce korun.

Autem
Pokud se vydáte na roadtrip po Norsku, určitě se vyplatí jet vlastním autem. Pokud se však chcete vydat jen do Osla, autem je to pěkná štreka a celková cena za palivo a trajekty se vyšplhá mnohem výš než samotná letenka.
.

Kde se ubytovat?
Jedna z mých čtenářek mi poslala tip na naprosto kouzelný domeček s úchvatným výhledem přímo na Holmekollen. Link na AirBnb TADY. Můžete taky přespat ve stylovém designovém penthousu TADY. A nebo třeba na plachetnici přímo v centru kousek od Aker Brygge TADY. Jedna z nejlevnějších variant hostelů vždycky býval Anker Hostel.
A když bude léto, tak klidně v jednom z útulných kempů. Třeba Ekeberg Camp přímo v nádherném Ekeberg parku s výhledem na Oslo fjord.
Pokud byste měli zálusk na modernější a pohodlnější variantu, můžete vyrazit do jednoho z mých nejoblíbenějších hotelů v Oslu, přímo na Oslo S (vlakové nádraží v centru Osla). Jmenuje se Comfort Hotel Grand Central nebo jeho mladší brácha přímo na hlavní třídě Comfort Hotel Karl Johan. V obou hotelích mají funky pokoje, vynikající královské snídaně a jsou hned v centru Osla. Jestli budete chtít – můžu vám poslat kód na 10% slevu. 

Na co si dát pozor?
Na racky, co kradou hranolky. Na cenu Flytoget do centra – 90NOK pro studenty, 180NOK pro dospěláky. 1NOK přibližně 3Kč (leden 2017). Na to, že tu může být fakt kosa. Na astronomickou cenu piva. V restauraci klasicky v přepočtu od 180-300 českých korun. Na to, že tu nekoupíte alkohol po šesté odpolední a v sobotu po třetí a v neděli vůbec. Vyjma piva a ciderů musíte pro alkohol do specializovaných obchodů Vinmonopolet.
.

.

A největší pozor si dejte na to, 
že se vám tu bude tak líbit, že se nebudete chtít vrátit domů.

Kam na kávu?
TIM WENDELBOE
Pokud chcete ochutnat údajně nejlepší kávu v Oslu, vyražte k Timovi. Podnik se jmenuje Tim Wendelboe a nachází se ve čtvrti Grunnerloka. Je to tam malinké a je tam pořád narváno.


FUGLEN
Pokud si budete chtít připadat jako opravdoví norští studenti, zajděte do kavárny, kde prý mají hned druhou nejlepší kávu v Oslu. Jmenuje se Fuglen (v překladu pták) a kávu jim praží již zmiňovaný Tim Wendelboe. Proč druhá nejlepší? Asi si tu nejlepší nechá pro tu svoji kavárnu 🙂 Sem dováží čerstvé bagety na kole a každý kousek nábytku i retro dekorace si můžete zakoupit. Je to tu prima. A večer sem můžete skočit třeba na drink, nebo dva.

BARE JAZZ
Mezi další moje oblíbené patří zapadlá milá kavárnička nebo možná spíš bar Bare Jazz (v překladu Jenom jazz). Dole je obchůdek s jazzovými LP a nahoře občas hraje živá kapela. Mají tu vynikající Chai Latte a krásný dvorek, kde se dá sedět pod vyhřívanými lampami.

KARLSBORG SPISEFORENING 
Pokud se vydáte na výlet do parku plného soch Ekeberg, určitě se zastavte v nádherné kavárno-restauraci Karlsborg Spiseforening. Pokud půjdete o víkendu, bude náročné si bez rezervace sednout. Pokud však dorazíte během všedního dne dopoledne, můžete u stolu s naprosto kouzelným výhledem rozjímat až do aleluja. 

ANNE PA LANDET
Do této kavárny se budete muset vydat autobusem. Nachází se u nádherné pláže a servírují naprosto vynikající domácí ekologické jídlo, koláče, quiche. Anne på Landet si zamilujete. A nádhernou přírodu v okolí jakbysmet. Na ten výhled z jejich zahrádky nezapomenete. Musíte jet autobusem 83, 87 nebo 80E do stanice Fiskevollen a po té jít krásnou procházkou podél pobřeží přibližně patnáct minut.

VINGEN
Kavárna Vingen, která je součástí Astrup Fearnley muzea má naprosto dechberoucí výhled na Oslo fjord. Objeveno teprve nedávno

PASCAL KAFEBAR
Ještě před několika lety bych vám do latté vykouzlila srdíčko já. Pascal, je charismatický Francouz, který v Norsku začínal prodejem jeho domácích sušenek po hotelích. Krásný a drsný příběh zároveň. Na jeho vynikající dorty Norové cestují až ze severu Norska a jemu se podařilo vedle francouzských cukráren vybudovat i několik restaurací a kafe barů v Oslu. půjdete okolo jedné z kaváren/restaurací – adresy najdete TADY (já pracovala na té v ulici Tollbugata) určitě ochutnejte jeho makronky, slaný karamel a chilli jsou naprosto božské, nebo některé z jeho čerstvě upečených croissantů. Já milovala ten s meruňkou. Ooooh 🙂  

BERGSHAVEN BAKERI 

Moje nejoblíbenější kavárna, kde mají nejlepší carrot cake pod sluncem. Bergshaven bakeri se rovněž nachází v jedné z mých oblíbených čtvrtí Tjuvholmen.
.

CAFÉ MÅNEFISKEN
Až se budete procházet kolem řeky v Oslu s názvem Akerselva a dostanete chuť na kávu, určitě se zastavte v Cafe Månefisken. Je trochu zapadlá, ale má krásný výhled přímo na řeku.
.

UNITED BAKERIES
United Bakeries byla jednoznačně moje první oblíbená kavárna. Je přímo na hlavní třídě Karl Johan. Až bnebudete vědět, co v United Bakeries ulovit, zkuste klasický norský Skolebrød. Je to sladké pečivo naplnění vanilkovým pudinkem a zasypané kokosem a je vynikající.
MATHALLEN
Mathallen je něco jako náš Wine Food Market v Praze. Ale kolikrát větší a ještě s krásnější atmosférou. Do Mathallen se určitě vydejte. Okouknete místní specialitky, bude se vám tam líbit. Kupte si nějakej čerstvej fish burger do ruky a sedněte si kousek opodál k řece. A pak se vraťte třeba pro kávu. Mathallen mám moc ráda.

Co si v Oslo nenechat ujít:
.
OPERAHUSET

Jedna z mých nejoblíbenějších staveb v Oslu. Minimalistická Opera z betonu, oceli a skla vás zaujme hned, jak vyjdete z hlavního nádraží Jernbanetorget/Oslo S. Opera byla dokončena v roce 2008 a slavnostně otevřena v dubnu. V létě se na ní opalují Norové dozlatova a v zimě je zas celá namrzlá. Podle mě je nádherná za každého počasí. Až se po ní budete procházet a začne se vám chtít na záchod, zajděte si dovnitř. Mají tam přenádherné moderní záchody s obrovskými dveřmi a zrcadly.  

KARL JOHAN

Hlavní třída, kterou jednoznačně neminete. Když jsem se do Osla přestěhovala, pořád jsem hledala centrum. Až po pár měsících jsem zjistila, že jsem TÍM centrem dennodennně chodila. Karl Johan vás dovede až před Královský zámek norsky nazývaný Slottet, kolem kterého je i krásný park Královnin park. Tam jsem se vždycky procházela s kočárkem, když jsem hlídala norské dětičky. Je to krásný klidný park plný jezírek a obrovských stromů. Bude se vám v něm dobře odpočívat a rozjímat.AKER BRYGGE

Z Osla nemůžete odjet, aniž byste viděli Aker Brygge. Když bych si měla vybrat jenom jednu část, kterou bych vám mohla ukázat, nepřemýšlela bych ani vteřinu a už bych vás vláčela na Aker Brygge. Je to nová moderní část Osla, která stojí na kůlech, a která dřív bývala zaprášených překladištěm. Cihlové budovy s velkými okny, moderní byty s balkóny a výhledy na Oslofjord, nejlepší točená zmrzlina posypkaná kakaem (znáte z úvodního odstavce 🙂 a nezaměnitelná atmosféra. Dojděte až na zadní a ještě novýmdřevem vonící část Tjuvholmen. V létě tam na tu zadní část svítí sluníčko až skoro do desíti hodin do večera a je tam živo.

.
GRUNNERLØKKA 

Říká se jí hipsterský čtvrť a vyrostla nám před očima za posledních pár let. Dřív byla Grunnerløkka čtvrtí, kde bydleli Švédové, kteří přijeli do Osla pracovat. I proto se v Grunnerløkka vyrojilo tolik barů. Noční život je tam jednoznačně z celého Osla nejbujarejší. Když tam vyrazíte v neděli odpoledne, budete mít velkou šanci, že chytíte jeden z mnoha velmi oblíbených bleších trhů.

EKEBERG PARK

Moje srdcová záležitost. Možná proto, že jsme kousek od Ekeberg parku bydleli, možná proto, že jsem tam často chodila běhat. Jen tak lesem. Jednou, když se už se stmívalo jsem tam večer běžela a z ničeho nic se rozblikala lampa, která pak začala i mluvit a já se málem počůrala strachy. Pak jsem to celá vyděšná vyprávěla Johnimu a ten se mi smál. Celý park je totiž posetý sochami. Můžete si stáhnout aplikaci Ekebergpark, která vás celým parkem provede. Pokud si naplájute navštívit Ekeberg v neděli mezi 11 dopolední a 16 odpolední, můžete jít zdarma na hezkou prohlídku Skyspace amerického umělce Jamese Turrella. V jedné části parku je i místo, kde se nechal Munch inspirovat k jeho Výkřiku. 

 
VIGELAND PARK 

Ve Vigeland parku to vždycky žije. V zimě tam potkáte běžkaře, kteří mají v batůžkách pomeranče a hotký čokolády v termosce a přes léto zase téměř všechny Nory, kteří se v Oslu jen ochomejtli a grilují tam párky na jednorázových grilech. My přezdíváme Vigeland park „porno-parkem„. Až se tam jednou podíváte, pochopíte. 

SØRENGA 

Jedna z nejnovějších částí Osla, ze které krásně uvidíte na Barcode – ulici plnou výškových budov, které se říká čárový kód. Pokud byste totiž do Osla přijížděli od moře, zdálky Bjørvika opravdu vypadá jako čárový kód. Až se budete procházet po další nové části Osla, která se pořád přistavuje, určitě dojděte až na dřevěnou plovárnu. Ta je taky moje oblíbená. 

HOLMENKOLLEN

I když se na Holmenkollen jede přibližně dvacet minut metrem z centra, samotná cesta je nádherná. Přojíždíte kolem krásných domečků, starých i moderních, které jsou poskládané na kopci a k tomu bude atmosféru doplňovat krásný výhled na fjord. Holmenkollen je skokanský můstek, který hostí světové poháry a soutěže. Jestli budete mít štěstí a trefíte se, určitě se zajděte podívat na závod. Je to obrovský zážitek. Norové vás ponoří do fandící atmosféry a vy budete v rukavicích usrkávat horkou čokoládu z termosky. 

BYGDØY – BEACH HUK

Pokud budete mít krásné počasí, ať už jarní, letní, podzimní, nebo zmrzlé, vypravte se na Bygdøy. V létě si kupte Engangsgrill a ugrilujte si jako praví Norové párky, které zabalíte do bramborových placek zvaných lomper. 

.
Moje oblíbená muzea:
ASTRUP FEARNLEY MUZEUM
Muzeum moderního umění, které se v roce 2012 přestěhovalo do nové částí Aker Brygge Tjuvholmen. Určitě se běžte na muzeum podívat, i když vás třeba zrovna nezaujme žádná výstava. ¨`
KON-TIKI MUZEUM
Jedno z mých nejiblíbenějších muzeí, kam bych mohla chodit snad každé léto. Nachází se na poloostrově Bygdøy, kde je také Norsk Folkemuseum a můžete tam v létě dojet lodí z Aker Brygge. Je to krásný výlet. 
http://www.kon-tiki.no/ 
NASJONAL MUSEET 
V Národním muzeu najdete sbírky norských nejslavnějších umělců
NORSK FOLKEMUSEUM 
Krásný norský skanzen, ve kterém se vrátíte o několik století zpátky. Můžete si projít i klasické domy v Oslu a jak vypadaly v různých časových období a prohlédnout si domy, které jsou typické pro různé oblasti Norska. Já miluju ty, které mají porostlé střechy trávou. Ty jsou kouzelné.

Určitě si nevyčerpejte všechno. Já se ráda na místa vracím a chci si ještě něco vždycky nechat na příště. V Oslu si odpočiňte a načerpejte tu severskou energii. Teprve pak budete mít ten pravý norský zážitek. Budu se těšit na ty vaše zážitky.
A při cestování poslouchejte váš instinkt, který je v mnoha případech tím nejlepším průvodcem všude po světě. 
Tenle článek bude takový můj živoucí průvodce Oslem, do kterého budu postupně přidávat další tipy a doporučení. Těším se na to. Oslo se rozrůstá neuvěřitelnou rychlostí a plní se krásnými podniky i novými místy. 
.
Napište mi do komentáře, co přesně by vás o Oslu zajímalo a já to zkusím postupně zapracovat do článku. 
Budu se těšit 🙂 Tak krásný den a těším se na to vaše výletění.
Vaše TerezaInOslo 
Komentáře
Odebírat
Upozornit na
guest
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
makysa
makysa
7 let před

Krásný článek, nostalgicky jsem Zavzpomínala na moje dvě návštěvy v norsku a hlavně právě v Oslu kde bydlela mamčina ségra.. dekuju! 🙂

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
7 let před
Reply to  makysa

Moc děkuju, Maky 🙂 Tak to mám radost. Tak je třeba ten pravý čas naplánovat další návštěvu Osla 🙂

Hezký den
Vaše TerezaInOslo

Aneta
Aneta
7 let před

Terez, uzasny, diky za skvele tipy, uplne to na ke dychlo.. !:) Tento rok se v lete chystam na alespon dva tydny (mozna treba i 4:) do Norska, mela bys treba tip na to, jak se z Osla nejlepe (= dobry pomer cena vs. vykon) dostat treba do Bergenu a potom dal a dal a dal… 🙂 Premyslim letet do Osla, potom vlakem/busem/autem s nekolika zastavkama vzhuru na sever a ze severu treba letet zase zpet. Nebo se vratit do Osla a letet z Osla zpet… jakekoliv tipy uvitam. 🙂

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
7 let před
Reply to  Aneta

Anet, to mám radost. Tak to bude paráda! Určitě zkus vlaky – je to nádherná cesta. Pak dál se bude dát i stopem. Určitě koukni na Norwegian, jaká zrovna města budou mít v akci. Vlaky i busy jsou v Norsku taky celkem drahé, tak se někdy vyplatí letět i vnitrostátně. Uvidíš. Držím palce!

Krásný den
Vaše TerezaInOslo

Eliška Bielková
Eliška Bielková
7 let před

Úžasný článek! Za půl roku budu bojovat za to, abych se do Osla dostala na Erasmus a po přečtení tvého průvodce jsem namotivovana se na to ještě více pripravovat, když vidím, o co vše bych přišla..:) děkuji za tento článek, se kterým nic neminu 🙂 a gratuluji k miminku 🙂

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
7 let před

Eli, moc děkuju! Těší mě, že se líbí. Erasmums v Oslu je sen. Bude to paráda! Držím palce. Na jaký obor? Nevím, podle čeho se to posuzuje, ale když jsem se já hlásila na magistra v Oslu, velkou rolik hrál motivační dopis. Tak si na něm dej záležet 🙂

Děkujeme za gratulaci 🙂
Vaše TerezaInOslo

Eliška Bielková
Eliška Bielková
7 let před

Moc děkuji!:) uvažujeme i jine země, odrazují mě kvůli vysokým cenám v Norsku. Každopádně ma motivačním dopise pracuji už nějakou dobu, tak snad to vyjde, ale Norsko je můj sen 🙂

Fashion windkw
Fashion windkw
7 let před

Norsko sa stala moja najoblubenejsia krajina odkedy som objavila Lofoty �� V norsku som zatial nebola ale je to na mojom bucket list, snad sa mi podari si splnit moj velky sen a norsko uz navstivim v najblizsich rokoch �� ziadna ina krajina ma nezaujala tak velmi ako Norsko a to chcem precestovat cely svet, ale keby mam moznost sa hned teraz niekde vybrat, vyrazam na roadtrip cez CELE NORSKO ��

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
7 let před
Reply to  Fashion windkw

Tak to se máš na co těšit 🙂 Já zatím na Lofotách taky ještě nebyla a taky bych chtěla moc jet! Držím palce, ať to vyjde 🙂

Hezký den
Vaše TerezaInOslo

traveli.cz
traveli.cz
7 let před

Díky za skvělého průvodce! Letos se chystáme na klidnější dovolenou po Evropě a Norsko je jednou z variant, tak třeba se nám bude brzy hodit 🙂

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
7 let před
Reply to  traveli.cz

Děkuju 🙂 Tak to bych neváhala ani vteřinu a jela do Norska 🙂 Budu držet palce, ať se rozhodnete jakkoliv.

Krásný den a dejte vědět, jak to dopadlo
Vaše TerezaInOslo

Jitka Šrůtková
Jitka Šrůtková
7 let před

Terez,

to je panečku nadupaný článek. Super nápad pro ty, kteří Pdlo neznají. Mě nikdy severské země nelákaly,ale od doby co vˇtu tvůj blog a blog Terky ze sweetmelange mě Oslo čímdálvíc láká. Už mi visí i ma mé "vision board". A tak věřím,zme se tam dřív nebo pouději i s přírelem vypravíme :-). A cena letenky mě příjemně překvapila. Tak třeba to stihnem i letos v létě. Byla by to paráda 🙂

Hezké úterý, Jitka

Tereza Na Útěku
Tereza Na Útěku
7 let před

Byli jsme v Oslu poprvé tohle léto, bylo to opravdu krásné, ale bohužel jen na jeden den a ještě přemoženi únavou:( Krásné tipy, děkujeme! Doufám, že se tam brzy vrátím a objevím tu kouzelnou atmosféru ještě mnohem více:) Možná bych ještě ocenila nějaké tipy low cost, Norsko je hrozně drahé a pro nás je to vždycky pálka, tak třeba tipy na nějaké levnější restaurace, ubytování, výlety?:)

Helena Gricová
Helena Gricová
7 let před

V Norsku jsem byla jako malá. Na Oslo jsme měli mít dva dny, ale kvůli zpožděnému letadlu (o víc než 24 hodin) jsme z něj nakonec moc neměli. Mám aspoň důvod tam zajet znovu, teď navíc budu vědět kam zajít 🙂

Článek je moc povedený. A fotky kouzelné.

Kristyna Cerna
Kristyna Cerna
7 let před

Terezko, já bych chtěla soutěž o to, kdo s tebou pojede na víkend do Osla. A taky bych ji chtěla vyhrát. Šlo by to, prosím? 🙂 Haha 🙂 Super článek, Oslo musí být nádherné, láká mě čím dál více. Týna

Many
Many
7 let před

V březnu se chystám do Osla a zrovna minulý týden jsem prolezla tvůj blog skrz naskrz s tím, že tady určitě musíš mít nějaký článek co navštívit v Oslu a najednou tu je! Diky:)
Budu v Oslu pět dní takže mám v plánu navštívit asi i okolí, nemáš nějaký tip na nějaké pěkné misfo/město kousek od Osla.
Ještě mám otázku dá se po Oslu pohybovat hlavně pěšky? Přemýšlím zda si koupit Oslo pass s tím že bych určitě využila i vstupy do muzea nebo zda se pohybovat pěšky 🙂 Četla jsem že součástí Oslo passu je i projížďka lodi nevíš zda stojí za to?
Díky ❤

Marta Hlavicová
Marta Hlavicová
1 rok před

Krásný den. Máme v plánu letět letos přesně přes velikonoce do Osla a následně do Aalesundu. Někde jsem se dočetla že mají vše zavřené přes velikonoční svátky. chci se zeptat jestli to není risk tam přes velikonoce jet? Na co si dát pozor? moc děkuji a přeji krásný zbytek dne

Podobné články
17
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x