Dopis patnáctileté Tereze

Drahá Terez,
je ti patnáct a svět ti leží u nohou. Máš takovou naivní představu, že všechno, co si umaneš, se ti jednou vyplní. Prosímtě, hlavně se té představy nikdy nevzdávej. Nikdy.  
.
Sni a blázni. Padej na pusu a zase se zvedni. Všechny ty životní lekce se ti jednou budou hodit. A jednou Ti budou dávat smysl. Větší, než si kdy dokážeš představit.
Užívej si každičkou minutu s mámou. Každičkou. Nedržkuj, když se ti nebude chtít jít vynášet koš. Nevyměňuj party za večeři se všema doma. Nesměj se, když bude máma nahlas polykat ten svůj silnej černej čaj s citronem a cukrem. Jednou ti to bude sakra chybět. Ten poblázněnej snowborďák, kterej ti dvakrát zlomil srdce, za to nestojí. Fakt ne.  
Neboj, ještě přijde čas, kdy budeš mít nádhernou postavu. Neřeš, že máš velký stehna a babička ti v létě řekla, že máš tlustý lejtka a krátký nohy jako všichni v naší rodině. 

Odjeď do světa a čerpej tu úžasnou volnost a nezávislost. Poznávej lidi. Ptej se jich. Prozkoumávej. Vnímej každý moment.
Hýčkej si přátelé z dětství. Napiš jim, vytáhni je do kina, na koncert, na procházku Prahou. Buduj na tom, co už teď je krásný. Možná, že se vaše cesty na pár let rozejdou, to je přirozený, zase se jednou spojí. Věř mi.


Nauč se milovat neúspěch. Bude to pro tebe všechno pak mnohem jednodušší. 


Nebojuj sama se sebou. Nauč se poznat, co tě baví a tomu se věnuj. A je úplně jedno, že to nebude lukrativní obor, že ti tvoji nejbližší říkají, že se tím neuživíš, nebo že to dostatečně nekopíruje tvoje vzdělání.

Nesnaž se plnit sny ostatních. Plň si ty svoje. A je jedno, že ti někdo říká, že jsou přitažený za vlasy.Naslouchej svému vlastnímu tělu a svojí intuici. Když máš chuť se někam vydat, vydej se tam. Klidně i sama. 

Nepřestávej milovat Skandinávii a nesnaž se všechny přesvědčit, že Skandinávie je úžasná. Oni na to všichni jednou přijdou sami.


Nemusíš všem pořád dokazovat, že na to máš. A nemusíš to dokazovat ani sama sobě.


Nehraj si na hrdinku. Breč, když se ti bude chtít. Směj se, když se ti bude chtít. Trucuj, když se ti bude chtít, nech emoce vyplout na povrch a nestyď se za ně. Uleví se ti.


Vyždímej z každý lekce co nejvíc. Važ si hodin, kdy máš možnost učit se nový věci a neboj se zeptat. A když se z tebe někdo snaží udělat idiota, vypovídá to jen o něm. Je to idiot sám. To si pamatuj. 


Čti. Co nejvíc. V tramvaji. Doma. O prázdninách. U moře. Uvidíš, jak z těch přečtených knížek budeš jednou tak moc čerpat. 


Neměj předsudky a neodsuzuj druhý, když nevíš, jací jsou a jak pro tebe jednou v životě budou moc důležití.


Nestříhej si pořád vlasy na krátko jenom protože máma chce, abys je měla dlouhý. Dlouhý ti slušej. A mámě uděláš radost. 


Mám Tě ráda a jednou dokážeš velký věci. 
Tvoje starší já

Komentáře
Odebírat
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonymní
Anonymní
6 let před

Dobrý článek, některé z rad bych asi řekla i svému mladšímu já 🙂 Já osobně bych ráda promluvila do duše svému dvacetiletému já (i když nevím, jestli by mě poslouchala :D), hlavně ohledně výběru VŠ, abych šla rovnou na tu, na kterou jsem chtěla (nakonec jsem dostudovala obě, ale stálo mě to spoustu sil a nevím, jestli to přínos převážil). A také jsem asi měla víc cestovat 🙂

Lucie
Lucie
6 let před

Wow Terezko! Díky moc! Krásný, dojemný, a hlavně inspirativní. Kéž bychom tohle všichni mohli slyšet, když nám bylo 15 🙂 jen tak dál… Lucie

Anonymní
Anonymní
6 let před

To je krásný 💜

Anonymní
Anonymní
6 let před

Ďakujem Terezka! Presne toto som teraz potrebovala počuť (prečítať si) aj keď 15 už dávno nemám:)

Maruška Friedlová
Maruška Friedlová
6 let před

Já už úplně vidím, jak bych nad dopisem, který bych si věnovala v patnácti, jen ohrnula nos a dělala zas věci úplně jinak. Ale možná bych si něco vzala k srdci. 🙂
Ten Tvůj dopis je krásný! Je upřímný. Emotivní. Inspirující. Škoda jen, že si všechno uvědomíme až ve chvíli, kdy je na většinu pozdě.
KRÁSNÝ.
THE WORLD BY MARIA

skyscraper0801
skyscraper0801
6 let před

Terezko,
krásný dopis… nedávno jsem se zamyslela nad tím samým z druhé strany… co by na mě, jakou jsem teď, řekla ta malá, 12ti letá holčička – moje tehdejší já? 🙂
Krásné únorové dny, Peťka 🙂

Viki Ceglédyová
Viki Ceglédyová
6 let před
Aneta B
Aneta B
6 let před

Úžasný dopis!

Podobné články
8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x