Co dělají Norové na Vánoce a co děláme my ve srubu

„Due to heavy snowing and many presents…“ nestihla jedna část rodiny přestup na letišti v Oslu, „due to strong wind“ hodinové spoždění trajektu z Dánska do Norska, no, to nám to hezky začalo. Poněkud dramatický začátek, noční dojezd do srubu, ve tři ráno vyzvedávání další části rodiny, protože sem do těch končin nevede navigace a netrefí sem pomalu ani všudezdejší. 

Všechno nakonec dobře dopadlo a my padli do peřin… Všichni jsme se pak ráno (no, ne úplně ráno 🙂 potkali ve vytopeném a dřevem provoněném obýváku v pyžamových kalhotách. Outift letošních Vánoc v Norsku je všem zcela jasný, přestože nikým neorganizovaný. Zato počasí si z nás tropí dobrej den a mění se jak svatí na Orloji… ale ruku na srdce, máme obrovský zásoby jídla, že bychom tu mohli zůstat všichni měsíc, máme velké zásoby vynikajících nápojů, vánoční Lego, puzzle, a především jeden druhého… takže nám to je takzvaně šumák.

Letos jsou to už moje druhé Vánoce v Norsku. Takže už nejsemžádný benjamín a nějaké kulturní přešlapy letos nečekejte. A co všechno dělají Norové na Vánoce?

Co dělají Norové na Vánoce:

 • především si je užívají do sytosti – nestresují se, neblázní, naopak, snaží se i předvánoční dny užít v naprosté pohodě a klidu – pozn. JDE TO! • nemusí balit vánoční dárky. Proč? V každém obchodě se vás při každém nákupu zeptají, jestli chcete zboží dárkově zabalit. A bez poplatku a s úsměvem vám dárky nádherně zabalí. Některé obchody si opravdu dají záležet, jiné, které mají narváno, mají balící pulty, kde máte zadarmo balící papíry různých barev a motivů a několik typů mašlí (pozn. opravdu nádherné a kvalitní). Já jsem z tohohle servisu každé Vánoce na větvi. Zadarmo… a nádherně! • zdobí domky, byty, sruby, ulice, zahrady, všechno, co se dá vyzdobit: světýlkama, červenýma skřítkama, vánočními svícínky, svíčky s vánoční tématikou a vším, co je červené – ubrusy, záclony a polštářky jsou běžnou součástí výzdoby u Norů doma


 • dnu před Štědrým dnem se říká „Lillejuleaften“ – v doslovném překladu – malý Štědrý den. Kolem deváté hodiny večerní se každý Nor zastaví a sleduje oblíbený sketch z roku 1963: „Dinner for one“ • pije se vánoční pivo, vánoční limonády sladký jako cecek a pojídají se perníkoví mužíci • na Štědrý den k obědu se jí Risgrøtt (mléčná rýžová kaše), do jedné porce se dává mandle – ten, kdo ji dostane bude mít šťastný rok – hádejte, kdo ji měl minulý rok v kaši?? 🙂 • Norové milují českou Popelku – každý Nor ji zná a bez té pravé české Popelky s naprosto příšerným jednohlasým norským dabingem si žádný Nor neumí představit Vánoce. Když potkáte Nora a řeknete mu, že pocházíte z České Republiky, hned na vás začnou střílet jména: Rozárka, Jurášek a Droběna. Jak kouzelné… 🙂 • většinou slaví Vánoce se širokou rodinou. Je velice běžné každý rok pozvat část širší rodiny. Sourozence a jejich děti, popřípadě rodiny. Johni pochází z opravdu velké rodiny, takže prý bylo běžné, že slavilo 15-18 lidí dohromady.  • při štědrovečerní večeři se servírují pokrmy podle toho, odkud pocházíte a co je u vás doma tradicí. Tři nejrozšířenější jídla jsou: Pinnekjøtt (jehněčí žebírka), Ribbe (pečené vepřové žebro s pořádným kusem křupavého tuku na povrchu) nebo rybí pokrmy, zpravidla treska (ty spíš na severu Norska) • do norským rodin s dětma chodí norský Julenissen (Santa Claus). Je převlečený do kostýmu a ptá se dětí, jestli byly hodné…  • na vánoční dárky se dává popisek, pro koho dárek je a kdo ho věnoval (Johni dodneška nerozumí tomu, že my vlastně tak nějak intuitivně tušíme, od koho dárek přišel) • nepečou cukroví, pečou vánoční sušenky, které se našemu cukroví vizáží nepřiblíží ani trochu, chutnají dobře, o to žádná!

Teď je už ale čas jít zatopit v kamnech, přichystat štědrou snídani a nechat se unášet vánoční náladou. Budu přidávat fotky na Instagram, kdyby jste chtěli nakouknout o Vánocích k nám @TerezaInOslo.

Děkuju! Děkuju vám za vaši nádhernou přízeň!

Nádherné Vánoce vám z celého srdce přeje
Vaše TerezaInOslo
Komentáře
Odebírat
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Veronika
Veronika
8 let před

Krásné Vánoce přeju !

Sab
Sab
8 let před

Terezko, jak já ty tvoje články miluju… Dokážou člověka vytáhnout i z té nejhorší nálady 🙂 Krásné Vánoce!

Anonymní
Anonymní
8 let před

Terezko, přeju ti i celé rodině krásné a pohodové Vánoce. 🙂 Děkuju za další povedený a inspirativní článek.
El.

Ananas Barb
Ananas Barb
8 let před

Ja slavim Vánoce v Norsku poprvé a mandlí v kaši jsem měla já 🙂 Ale můj norek tvrdí, že babička prováděla 😀 Koukáme na Popelku a posílame pozdravy! God Jul Terezko!

Jane
Jane
8 let před

Krásné krásné krásné Vánoce Terezko 🙂 Bezva článek

Mikinka
Mikinka
8 let před

To je faaakt zajímavé 🙂 krásné fotky!

Pieces of my world
Pieces of my world
8 let před

Krásný článek, nádherné fotky, líbilo se mi, že jste šli řezat stromek do lesa =)

Paula Fleur
Paula Fleur
8 let před

Veľmi zaujímavé čítať o zvykoch v iných krajinách!
Inspiration Point by Paula Fleur

Karolína Vysloužilová
Karolína Vysloužilová
8 let před

Opět – nádherné fotky 🙂 Je parádní číst o zvycích v Norsku a já jenom doufám, že si Vánoce pohromadě více než užíváte! 🙂

Pavla Helánová
Pavla Helánová
8 let před

Jak to tak čtu, do Norska bych úplně zapadla.:D
Krásné zvyky a fotky.:)

Georgie
Georgie
8 let před

To jsou krásné zvyky. Jinak Dinner for One je skvělej sketch, to pobaví vždycky. A s tou popelkou to je zajímavý, to bych vůbec nečekala, i když v Anglii mi taky říkali, že to jejich nejoblíbenější pohádka. Tam to měli ale dabovaný klasicky 🙂 Jinak to balení je super vychytávka. Já sice dárky ráda balím, ale jenom ty, co mají pravidelnej tvar – jsou v krabici. To mají zase chytré v USA, že na požádání ve velkých obchoďácích dávají k nákupu dárkové krabice, aby se do nich ty věci mohly strčit a zabalit 🙂

Zuzi
Zuzi
8 let před

to mě dostalo,že se tě přímo zeptají jestli ti mají dárek zabalit 😀 ale ty fotky jsou kouzelné,Norsko je tak krásné 🙂

Podobné články
12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x