7 tipů, jak se se konečně vykopat cvičit

Tak ruku na srdce. Kdy jste naposledy byli cvičit? A vzpomínáte si na ten pocit, když jste si dali horkou sprchu, najedli jste se a lehli do postele? 
Není to jeden z těch momentů, kdy milujete svoje tělo a vaše tělo miluje vás? 
Tak proč to neděláme častěji?

Už od pěti let jsme obě se ségrou chodily na gymnastiku a trávily spoustu času v tělocvičně. Za to rozhodnutí budu mámě navždycky vděčná, protože nám dala do života to nejlepší, co mohla. Pohyb byl pro nás zábavou, nikoliv nutností. Milovaly jsme ho. Naplňoval nás štěstím. Dělal nám radost. A to nám oběma zůstalo až do teď. 
Na gymnastice jsme si našly nejlepší přátelé, prožily jsme neuvěřitelné množství emotivních momentů a naučily jsme se prohrávat i makat jako o život. Naučily jsme se padat a poprat se s bolestí. Uff… té bylo. Naučily jsme se, jaké je to pracovat v teamu i to, jak se koncentrovat před závody. Zažily jsme věci, které malé osmileté holky jen tak nezažijí a v některých momentech bych řekla, že nás gymnastika připravila na syrový život mnohem líp, než kterákoliv škola.
Pohyb se stal tak trochu naší závislostí.

Trénovaly jsme třikrát – čtyřikrát týdně a víkendy trávily na závodech nebo v tělocvičně. Milovaly jsme to. Gymnastika pro nás byla tím nejlepším na světě. A já bych jednou ten samý dar chtěla předat i našim dětem. 
.

Jenže pak vyrostete, zlenivíte. 
Trénovat vlastně nemusíte, protože na vás v tělocvičně žádný team ani trenéři nečekají. A hned ráno, kdy jste se chystali jít cvičit, vás napadá tisíc důvodů, proč dneska ne. A nebojte, mám to úplně stejně. A vlastně tomu moc dobře nerozumím, kde se bere ta síla lenosti, která mě vždycky zlanaří. 
A protože mě to už samotnou nebaví, dala jsem dohromady 7 rad, jak se konečně vykopat cvičit. Možná, že se budou dost podobat trikům z článku, 10 rad, jak se konečně vykopat běhat TADY, ale co. Jestli tenhle článek přesvědčí alespoň jednoho z vás, budu spokojená.
1. Necvičte proto, že chcete zhubnout. Cvičte pro ten dobrý pocit, který ze cvičení máte. 

To je podle mě jeden z nejdůležitějších bodů. Já sama jsem měla období, kdy jsem počítala každý gram, hlídala se, kolik toho můžu a nemůžu sníst, měla hlad a nakonec to vždycky dopadlo tak, že to nedopadlo podle mých představ. Dobře, bylo mi nějakých devatenáct a po pár pokusech jsem usoudila, že to nemá cenu. Cvičte pro ten nekonečně dokonalej pocit euforie, který se po cvičení dostaví. Budete mnohem spokojenější a uvidíte, že vám přinese mnohem lepší výsledky, než počítání gramů.

2. Choďte cvičit tam, kde vám je příjemně

Je to doma? V přírodě? V Sokole? Nebo v nejdražší posilovně, která je v okolí? To už nechám na vás. Ale musíte se tam cítit dobře. Najděte si tu vaší továrnu na štěstí, kam se budete těšit.

3. Předvečer si sbalte tašku na cvičení

Jednoduché jako facka, ale zabírá to. Občas totiž u mě vyhraje výmluva: „Nemám sbalenou tašku a kdybych teď hledala sportovní podprsenku, která může být vlastně kdekoliv v bytě, určitě bych přišla pozdě do práce…“ Klasika! Sbalte si tašku, nezapomeňte na sluchátka (zapomenu na ně tak jednou ze sedmi pokusů), držák na telefon (tak dvakrát ze sedmi pokusů), ponožky, mikču s dlouhým rukávem na zahřátí a lahev na pití, ze které se vám při sportu dobře a jednoduše pije. Ta je důležitá!

4. Udělejte ze cvičení rutinu

Vyberte si oblíbený den, který zasvětíte cvičení. Ať se děje, co se děje. Uvidíte, jak to týden od týdne bude jednodušší a vy budete spokojenější. A až zvládnete jeden den, přidejte další. A pak další. No a vidíte to, pak budete cvičit skoro každý den, ani nebudete vědět, jak se to stalo 🙂

5. Dokumentujte vaši radost

Pro vlastní účely. Všechny ty zpocené rudé šťastné výrazy udělají své. U mě to zabírá stoprocentně. Vzpomenu si vždycky, jak nádherně mi bylo a to přebije veškeré snahy paní Lenivé v mé hlavě, abych radši zůstala doma.

6. Bavte se!

Cvičení by vás mělo bavit. Jestli nejste zrovna těmi, které baví tahání kil v posilovně, tak tam nechoďte. Raději si běžte zahrát squash, nebo se přihlaste na Pilates. Najděte to, co bude bavit vás. V dnešní době je obrovské množství možností, možná je jich až moc, ale určitě je tu jedna, která je tu právě pro vás. Já miluju dát si sama do těla v tělocvičně, miluju ale i jógu, squash, nebo vyběhnout a jen tak běžet, než mi dojde dech. Tak zkuste najít to, co budete milovat vy. A kašlete na to, že kolegyně chodí na kruhové tréninky a je to teď cool.

7. Buďte na sebe pyšní!
I malý úspěch, je úspěch a krůček kupředu. Nebuďte na sebe tak nároční. Buďte na sebe pyšní, že jste se vykopali cvičit jednou, dvakrát. Nemusíte hned vypadat jako modelka z fitness plakátu, musíte cítit někde uvnitř vás, že se cítíte dobře a děláte něco skvělého pro vaše tělo a duši. 
Já jsem na vás pyšná už teď. Protože už, i když jen malinko přemýšlíte o tom, že to zkusíte, je krok vpřed. Gratuluju 🙂

Držím vám palce, a napište mi do komentáře, jestli se to povedlo. Budu na vás myslet a budu se těšit na ten váš pocit štěstí!  

Vaše TerezaInOslo 
P.S. Fotky jsou ještě z našeho karibského plutí v listopadu. Kéž by byla podobná posilovna někde tady v Praze. 
Komentáře
Odebírat
Upozornit na
guest
24 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonymní
Anonymní
6 let před

musím používat skoro v každé větě slovo milovat?

Anonymní
Anonymní
6 let před
Reply to  Anonymní

Je tam dvakrát, nevidím v tom žádný problém:) Aby člověk trochu žil, musí MILOVAT to co dělá♥.. a já miluju život:))

Karinlife.com
Karinlife.com
6 let před

Wow Terezko ty si neskutečná! Mockrát děkujeme za tento inspirativní článek. Rozhodně mě pomohl a nakopnul. Jakmile budu lenivá, nebude se mi chtít ráno běhat nebo si zajít do fitka, vždy si na tebe vzpomenu. Vím, jaký je to skvělý pocit po cvičení, je to nenahraditelné. Pak se biju do prsou, že kvůli lenosti jsem málem nešla cvičit.

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
6 let před
Reply to  Karinlife.com

Děkuju, Karin 🙂

A už jsi byla? 🙂 A jaký to bylo. Nejlepší, viď?

Hezký den a těším se na Tvoji radost!
Vaše TerezaInOslo

Anonymní
Anonymní
6 let před

Terezko díky!:) teď jsem trošku sice nachcípaná..ale namotivovala jsi mě!:)

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
6 let před
Reply to  Anonymní

Já děkuju 🙂 Tak nejdřív pořádně vyležet.

Držím palce
Vaše TerezaInOslo

Kateřina M
Kateřina M
6 let před

Už už jsem se chtěla ptát, kde je taková pěkná posilovna, a pak jsem si přečetla P.S.:) Nemáš nějaké tipy i na fitka v Praze? Něco mi říká, že když se tam bude líbit tobě, mohla by mě taky. Děkuju.:)

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
6 let před
Reply to  Kateřina M

Hehe, kéž by tady byla taková podobná někde. Moc fitek neznám, ale ráda chodím do Radlic. Není to sice žádný super nejmodernější, ale mají tam skvělé věci a milé lidi.

Hezký den
Vaše TerezaInOslo

Anonymní
Anonymní
6 let před

Už už jsem se chtěla ptát, kde je taková pěkná posilovna a pak jsem si všimla, že P.S.:) Nemáš nějaké tipy i v Praze? Tuším, že když se ti někde líbí, mohlo by se mi to líbit taky.:)

Anonymní
Anonymní
6 let před

Milá Teri, budu s dovolením tykat. Děkuji za krásný článek (opět), tvé texty je radost číst. Mám doma také Terezku, je jí 12 a od 6 let se závodně věnuje moderní gymnastice. Ráda bych podpořila tvá slova. Dnešní děti často neumí ani kotoul, o skákání přes švihadlo, případně šplhu nemluvě. Psala jsi, jak ti sport pomohl. Přesně toto sleduji u mojí Terezky. V oddíle si našla bezvadné kamarádky, naučila se prohrávat, překousnout a vydržet obrovskou námahu a zátěž. Tréninky má 4x týdně po 3 hodinách + víkendové závody. Je to finančně a hlavně organizačně náročné pro celou naši rodinu. Dnes už je naštěstí větší a po Praze na tréninky už jezdí sama. Večerní vyzvedávání je ale stále na nás. Přesto si život bez moderní gymnastiky nedovedeme představit.
Tobě přeji vše nejlepší a hlavně zdravé miminko. Bude to určitě velký sportovec. Olina Z.

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
6 let před
Reply to  Anonymní

To já děkuju, Olino.

Moc Terezaku pozdravujte. Modenrní gymnastika je nádherný a vznešený sport. Dali jste ji do života obrovský dar, ze kterého bude těžit do konce života.

Moc držím palce, ať se Terezce daří a pořád ji to baví. Přijde doba, kdy to bude trochu náročnější.

Děkujeme a přeji krásný den
Vaše TerezaInOslo

Anonymní
Anonymní
6 let před

Me třeba hrozně demotivuje moje sestra která vždycky začne cvičit a má nejlepší postavu v okolí za týden zatímco já se dřu a nevidím prakticky žádný posun.😂 Snažím se ale dostat k tomu bodu že cvičím jen pro sebe a protože mě to baví, ne pro tu chvíli kdy se podívám do zrcadla, řeknu si že vypadám dobře a potom si pustím televizi a ze dne na den s tím skončím protože už mě nic nemotivuje…
díky za článek:)

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
6 let před
Reply to  Anonymní

Zkus cvičit, protože tě to baví a naplňuje štěstí a výsledky přjdou samy. Uvidíš 🙂

Držím moc palce!
Vaše TerezaInOslo

Elle Faltova
Elle Faltova
6 let před

Já jsem vždycky hodně sportovala – kolo, zumba, tenis. A pak přišla střední, navíc jsem si dvakrát vykloubila koleno a rok se vlastně ani nehnula. Pak jsem začala každý den patnáct minut cvičit na záda a koleno. Poměrně dost chodím a v létě zase budu hrát milovaný tenis. No a shodou náhod jsem se o víkendu přihlásila na jumgping, dneska večer jdu poprvé a nemůžu se dočkat! Stačí vydržet tři týdny, pak se z pohybu stane zvyk a je vyhráno 🙂

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
6 let před
Reply to  Elle Faltova

Elle, zranění jsou pech. To člověk pak hrozně chce, ale nejde to. Jaký byl jumping?

Vaše TerezaInOslo

Tereza Na Útěku
Tereza Na Útěku
6 let před

Ach ach…moc dobře si pamatuju ten pocit. Musím se do toho pustit! Krásný motivující článek!

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
6 let před

Držím palce, Terez 🙂

Aneta
Aneta
6 let před

Pro mě je vždycky nejdůležitější najít to příjemné místo. V Praze jsem nikdy nebyla schopná se někam dokopat, mam ráda běhání a v posilovně mi to vyloženě vadí a venku po Praze to se mi taky moc nezdá košer. Tady je to ale super, počasí je na to furt a běhá tady snad každej, tak nikdo blbě nevejrá 😀 🙂
Ejnets in Lisboa

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
6 let před
Reply to  Aneta

Anet, taky čekám na hezčí počasí a těším se, až vyběhnu 🙂 V Praze je spousta krásných míst na běhání: Ladronka, Stromovka, Letná. Zkus je až budeš v Praze 🙂 Portugalsko musí být sen na běhání 🙂

Vaše TerezaInOslo

Anonymní
Anonymní
6 let před

Milá Terez, a fotky jsou z doby, kdy už jsi byla těhotná? A stále sis dávala a dáváš do těla? Zajímalo by mě, jakým sportovním aktivitám se věnuješ v těhotenství a jaké při nich máš pocity, když víš, že už nesportuješ sama 🙂 A budu ráda za nějaké Tvé rady, tipy, doporučení pro těhulky v prvním trimestru, které se bojí, nebo neví co a jak cvičit. Přeju stále hodně sil a radosti z pohybu! Emma P.S. – A což takhle sepsat 7 tipů, jak mít rád zimu? Myslím, že bys nás to mohla naučit. Mně naprosto zásadně pomohlo oblečení KariTraa, které znám od Tebe. A pak třeba taky sněhuláci v teplé čokoládě 🙂

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
6 let před
Reply to  Anonymní

Hehe, asi dva dny těhotná :)) Sportuju skoro stejně jako předtím. Hodně se řídím instinktem a co mi radí tělo. Nejsem odborník, abych dokázala radit, ale podle mě je pohyb v těhotenství zdravý. Alespoň tedy mně dělá dobře. Je dobré to určitě konzultovat s odborníky a vědět, co vám dělá dobře a co ne.

A 7 tipů, jak mít rád zimu? To by možná šlo 🙂

Hezký víkend
Vaše TerezaInOslo

Anonymní
Anonymní
6 let před

Terezko, děkuji za inspiraci. Taška na ráno je sbalená 🙂 Katka

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
6 let před
Reply to  Anonymní

Juhuu, tak tomám radost Katko!!! :))
Jaký to bylo?

Vaše TerezaInOslo

Anonymní
Anonymní
6 let před
Reply to  Anonymní

Skvělé! Bohužel na běh venku to zatím není, jsme zapadlí sněhem 🙂 Ale i ten běh na páse se počítá. Jen s tou pravidelností jsem trochu na štíru. Mám ročního chlapečka, takže se teď život řídí tak trochu podle něj. Ale nastavila jsem si to aspoň tak, že každou volnou chvilku, kterou pro sebe mám, aktivně využiju. Ať už na jógu (srdeční záležitost) nebo běh (výborný relax). Všechno je to o té radosti a dobrém pocitu.
Měj se a děkuji za tvůj blog. K.

PS: Gratuluji k miminku … tolik krásného vás ještě čeká :))

Podobné články
24
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x