14 jednoduchých rad, jak patřit k těm, kteří ´vědí´ a žijí ´greener´ a ´happier

Ještě předtím, než jsme se přestěhovali z Oslo do Prahy jsem parkrát ve své hlavě zamrzla a představovala si, v čem bude ten život v Praze jiný. Bude mi chybět losos, norská voda z kohoutku a čerstvý vzduch. To byli moji favoriti. To, že mi bude chybět norská šetrnost a lidé, kteří se zajímají o životní prostředí, mě ale ve snu ani nenapadlo. 

Mám z těch přeplněných košů plastovými lahvemi úplně husí kůži. Jestli mě život na severu něco naučil, tak to bylo především vnímaní, jak důležité je chránit životní prostředí, a že už opravdu není čas na výmluvy, protože hodiny tikají sakra rychle. 

Ruku na srdce, ale ono to v té Praze není jednoduché.

Fontánky na pitnou vodu byste tu hledali marně, natož pak koše na recyklace plastových obalů od produktů. Pak vám ještě v obchodě s botama dají krabici, na které je napsáno „Save the paper bag“ a strčí vám ji do obří papírové tašky. Jdu do kolen a cestou domů lamentuju pod vousy, abych vzápětí pobouřila čtenáře blogu. 
I já se musím přiznat, že jsem do toho na začátku spadla po hlavě. Po prvním týdnu v Praze jsem našla v koši na plast několik malých (úplně zbytečně zakoupených) plastových lahviček na vodu/džus. Konec. Z kufru jsem vyhrabala jednu, do které napouštím vodu, není moc fešná, ale vem to čert.

Ale jde to. 

A proto jsem se rozhodla oprášit článek, ve kterém najdete pár rad na to, jak patřit k těm, kteří ´vědí´ a žijí ´greener´ a ´happier´. Protože  bych vám, milí čtenáři, chtěla trochu ďoubnout do svědomí, aby vás trochu zasvrbilo a vy řekli „Jdu do toho“, co řekli, přímo vykřikli! 

#IChooseGreenSlyšíme to všude kolem nás… „To je letos ale divná zima, to je to globální oteplování“. Přestože je fenomén globálního oteplování mnohem komplexnější, než jedna zima bez sněhu, možná, že by nás to nekonečné lamentování o počasí mohlo přímět k tomu, abychom se zamysleli sami nad sebou a nad tím, jestli patříme k těm, kteří ´vědí´. ´Vědět´ v Norsku znamená jezdit na kole do práce, používat vlaky a městskou hromadnou dopravu, třídit odpad, nosit látkové tašky místo těch igelitových,  pít vodu z kohoutku, ne tu balenou a vůbec, mluvit o environmentálních problémech i třeba při rodinné večeři. Možná, že Norové mají k přírodě mnohem blíž než my, možná, že jejich hromadná doprava je nadimenzovaná tak akorát, aby ve špičce tramvaje nepraskaly ve švech, a možná, že se jen cítí trochu provinile za to ropné šílenství, které plyne právě z norských zdrojů… Možných důvodů, proč Norové vědí, může být celá řada. My bychom se ale už konečně měli přestat ospravedlňovat, než bude pozdě a pár věcí se od nich naučit.

Kde je problém?Asi největším problémem dnešní doby je fakt, že každý z nás má pocit, že sám nic nezmůže. Věta „Já přece ten svět jedním zrecyklovaným sáčkem nezachráním…“ nás do jisté míry může ospravedlnit, protože planetu opravdu neosvobodíte jedním zrecyklovaným sáčkem. Inu, těžko argumentovat… , ale ona jedna včela taky nevyrobí plástev medu. Tak si raději představte ten dobrý pocit, který z této nepatrné změny budete mít v sobě, a který může zachránit patrnou část planety, i kdyby třeba jen jediný druh motýla.

Přečtěte si 14 jednoduchých rad, jak žít ´greener´ a ´happier
´,  i když třeba jen vyzkoušíte jednu z nich, bude to krok kupředu! A já vám za to předem tleskám.
.
1. Vypínejte vodu! 

Jedna z nejjednodušších rad, kterou byste vymysleli i sami. Máte puštěnou vodu při číštění zubů, při odličování, zapínáte sprchu pár minut před tím, než se svléknete? A využíváte funkce „malé“ (3 litry pitné vody) a „velké“ (6 litrů pitné vody) splachování? Tak zkuste začít u vody, kde to vlastně všechno začalo.

Zdroj: Pinterest

2. Jeden papírový ubrousek stačí (já to říkám pořád)

Stojím u zrcadla, otírám si ruce do jednoho papírového ubrousku a dělají se mi vrásky na čele… proč? Slečna vedle mě tahá nenasytně jeden ubrousek za druhým a mně se v hlavě při představě její spotřeby papírových ubrousků před očima kácí lesy. Není divu, že na všech dávkovačích celé univerzity máme napsáno v překladu „Jeden stačí!“ Vtipné video, které změní váš pohled na používání papírových ubrousků! KLIK.

3. Bike, baby!

Sedíte v zácpě v autě, jste ve stresu a nemůžete se ani pořádně nadechnout čerstvého vzduchu? Co takhle jet zítra na kole? Nebo alespoň kousek na metro? Uvidíte, jak skvělý pocit budete ze sebe mít a vyšňoříte-li se k tomu vhodně, budete koukat, kolik zvídavých pohledů sklidíte.

Zdroj: Pinterest

4. Recykluj, recykluj, recykluj!

V dnešní environmentální době je nerecyklování osmý hřích. Tady u nás na severu byste byli společensky odepsaní. Rozdělené koše na plasty, papír, jídlo a směsný odpad koupíte i v IKEA. Recyklovat můžete zbytky svíček, ale i kosmetické krabičky – některé kosmetické firmy dokonce nabízejí i slevy na produkty, když při nákupu přinesete prázdné krabičky. Dělá to například LUSH, nebo M.A.C. 

5. Upcycling? Co to je?

Upcycling je forma recyklace, kdy se z vysloužilých věcí, či odpadu vyrábí věci znovu použitelné. To mě baví. A moc. Je to totiž win – win. Vy máte takové DIY odpoledne a za pár korun krásné dekorace, nad jejichž příběhy budou „achat“ vaše návstěvy. Mě baví recyklovat především ty věci, které by ostatní po vypotřebování vyhodili – všelijaké lahvičky jako vázičky, svetry jako potahy na polštáře, šperky, které mě už nebaví, měním na brože. Nejenom, že nemusíte kupovat věci nové, ty vaše navíc v sobě mají kouzlo, příběh a ruční práci.Zdroj: Pinterest

6. Neber plastikovou tašku, neber plastikovou tašku, neber plastikovou tašku!

Schválně spočítejte, kolik doma máte plastikových tašek. Že byste se nedopočítali? Plastikových tašek jsou plné oceány, skládky v Africe, ale i české lesy. Plastikové tašky jsou zkrátka všude a každým dnem jich milióny přibývá… A přitom je to tak jednoduché – kupte si nějakou fešnou látkovou tašku a noste ji v kabelce, nebo batohu… pyšněte se s ní při každém nákupu, že vy víte! 

7. Papírové utěrky v kuchyni? Ne, díky!
S těmi je to podobné, jako s těmi na toaletách. Když je ale vyřadíme úplně z našeho nákupního košíku, máme vyhráno. Všichni. Ty hadrové se dají skvěle vyprat a náš koš nebude přeplněný.8. Fešná lahev na vodu? Ano, prosím!No neříkejte mi, že byste nebyli pyšní na takovouhle originální lahev! Navíc vám padne do kabelky jako ulitá!


Zdroj: Pinterest


9. Zhasni!

Neustálé svícení je asi jedna z mála věci, která se jinak environmental friendly Norům dá vyčíst. Svítí tady doslova pořád, všude a vším. Já kudy chodím – zhasínám. Zkuste i vy udělat po večerech doma romantiku, místo vypalování žárovek na plné pecky. Nezapomínejte rovněž na vypínání televize, která mnohdy běží jen jako kulisa a zkuste nakoupit úsporné žárovky, uvidíte, že se uleví nejenom vašemu svědomí, ale i vašemu účtu za elektřinu.

10. Peru, pereš, pereme…

Zamysleli jste se někdy nad tím, že praní může ovlivnit životní prostředí? V dnešní době pereme pořád… někdy docela i zbytečně a někdy jen proto, aby nám prádlo hezky vonělo. Zkuste prát jenom tehdy, když máte plnou pračku, a nechte vaši sušičku taky jednou odpočinout. Prádlo se v sušičce stejnak ničí…

11. Online 

Otravují vás papírové výpisy z účtu, které Vám zahlcují dennodenně schránku? V dnešní době můžete udělat téměř veškeré finanční transakce online, číst noviny i časopisy online, používat kalendář na svém telefonu, atd. Ušetříte nejen váš drahocenný čas, ale představte si ty stohy papíru.

12. Nevyhazuj, ale daruj 

Praská vám šatník ve švech? Darujte! Vy budete mít skvělý pocit, že uděláte radost a zároveň tak trochu uklidíte i v sobě samé(m). Nebo můžete některé věci upravit podle své fantazie. Jeden takový zajímavý nápad tady…


Zdroj: Pinterest


13. „Ne!“, papírovým kelímkům

Nejen, že v některých kavárnách dostanete až 10Kč slevu na nápoj (v ČR tuším, že Starbucks), ale místo papírového kelímku si můžete užít kávu z Vašeho oblíbeného tumbleru, nebo thermo hrnku, ve kterém káva vydrží teplá o hodně déle. A že si můžete vybrat nádherný!

14. Homemade čištiče

Udělejte si DIY (Do It Yourself) neděli a mrkněte na pár dobrých tipů jak za pár kaček vyrobíte skvělé čistící prostředky. A pak my můžete napsat, jaký je ten váš oblíbený. Pár návodů najdete tady: Homemade cleaners

Zdroj: Pinterest

Našli jste něco, co vás zaujalo? Já z celého srdce doufám, že ano. A budu ohromně moc ráda, když tuhle myšlenku pošlete dál. Třeba i #IChooseGreen. Ať vás vidím a hřeje mě to u srdce. Sdílejte, označujte, mluvte a vnímejte tento článek, abychom si všichni jednou mohli spokojeni poplácat po rameni a říct, že my jsme to dali.

Krásný nový den a ukažte světu a vašim přátelům, že Vy ´víte´!
Vaše TerezaInOsloKomentáře
Odebírat
Upozornit na
guest
53 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonymní
Anonymní
9 let před

Skvělý článek! Jak správně píšete v nadpisu, jsou to úplně jednoduché rady, ale kdybysme se jich drželi všichni, hned by byl svět zelenější! Za mě jasná 1+ 🙂

Em Phoenix
Em Phoenix
8 let před

Používání papírových ubrousků nechápu, vždyť stačí ruce nechat oschnout nebo je otřít do kalhot. Nejsem takové prase, abych je měla tak špinavé, že bych se nemohla do nich otřít – nebo do mikiny. A kdyby chtěl někdo namítnout, že nemusím být prase, stačí se někde otřít a kalhoty jsou plné bacilů – a co? Všechno na vás je tedy plné bacilů a stejně na sebe saháte. Tělo si musí budovat nějakou obranyschopnost. No a nebo ty ruce prostě nechat uschnout. Papírové ubrousky beztak nesnáším, nejsou mi na dotek příjemné a mám z nich vysušený pocit.

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
7 let před
Reply to  Em Phoenix

Souhlas – papírové ubrousky jsou peklo… Mám radost, že je nás víc!

Díky za komentář 🙂

Jarka Panci
Jarka Panci
8 let před

Tak to je bezvadný článek – svatá pravda. Nedávno jsem si říkala, že si koupím nějaký pěkný umělohmotný kelímek, i když při čištění zubů vodu vypínám a zase ji zapnu na vypláchnutí. Jinak všechno v článku sedí. Paráda!
Ráda bych ze zeptala – ty DIY čisticí prostředky – nemůžete to popsat o co jde a na co slouží. Nějak jsem to z tich obrázků nepochopila.
Kdysi jsem byla v Oslo na dovolené, už je to pěkně dávno – ovšem nezapomenutelné – Mám ráda Oslo, tedy Norsko. Poslední dobou sleduji blogy nejen naše i tedy Švédek i Norek (ba i pánů) a jsem unešená mj. hlavně přírodou.
Vás jsem Terezko poznala díky akci Blogerka roku a už Vás mám v oblíbených. Váš blok je opravdu zajímavý a ještě z Oslo, tak to nemá chybu.
Terezko přeju Vám krásný podzim v Oslo (musela bych toho jmenovat moc, ale pozdravujte aspoň Vigeland park, samozřejmě moře, Holmenkolen …………………. a radši už končím).
Těším se na další příspěvek. Jarka

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
7 let před
Reply to  Jarka Panci

Moc děkuju, Jarko 🙂

Něco zkusím vymyslet – taky mě to zajímá.
Děkuju za milý komentář a někdy za na virtuální viděnou 🙂

Vaše TerezaInOslo

Jarka Panci
Jarka Panci
8 let před

Terezko, tak jsem četla Váš poslední příspěvek, jak jste byla v Praze na vyhlášení… a tak nějak jsem ťukla v domnění, že jsem se dostala o malounko zpátky a vidím, že reaguju na příspěvek z února!! Tak pardon. Ale asi i tak se k Vám dostane. No nic, mějte se !! Jarka

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
7 let před
Reply to  Jarka Panci

Drahá Jarko,

je skvělé, když čtenáři čtou i starší příspěvky 🙂

Krásný den,
Vaše TerezaInOslo

Anonymní
Anonymní
7 let před

Ani nevím jak, ani nevím proč, kdysi dávno jsem se dostala na tvoje stránky, na tento článek.. Byla jsem eko-buran, stále jsem, ale trochu menší. Prolítla jsem tenhle článek s ignorací mně vlastní, jen bod jedna jsem přečetla celý.. hmmm vypni vodu, když si čistíš zuby nebo se odličuješ.. no jasně proč ne.. ani nevím jak, ani nevím proč, tohle se mi vypálilo do mozku, kdykoliv otáčím kohoutek, tak jen na tu nejnutnější dobu, vždy si vzpomenu na tohle krátké pravidlo, které není nijak náročné, tak proč ho nedodržet. Nikdy nebudu ekonadšenec, ale když se zamyslím s odstupem času, každé ráno když si měním kabelku, přendávám jen ty nejdůležitější věci – jedna z těch věcí je látková nákupní taška. Peru jen když mám pračku narvanou k prasknutí a s přítelem se snažíme svítit, co nejméně. Další pravidlo, které si teď nechám vrýt do paměti je VŽDY JEN JEDNU PAPÍROVOU UTĚRKU!!! Jsi super a tvůj blog je teď pro mě na denním pořádku a už vím proč i jak:)

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
7 let před
Reply to  Anonymní

Moc děkuju a vážím si skvělého komentáře 🙂

Mám radost!

Krásný večer,
Vaše TerezaInOslo

Jáji
Jáji
7 let před

Super článek:) omezit vodu to si zapamatuju i třeba při umývání nádobí, či pouštění kohoutku třeba ve škole…. ráda bych pila kohoutkovou vodu, kéž by ta naše byla tak dobrá… já na studentském bytě mám vodu takovou, že po napuštění dlouho čekám než se z bílé vody stane voda průhledná, o chuti nemluvě…. látkovou tašku jsem si koupila jen za 30 kč v Nunu Nana 🙂 a mám v plánu koupit i mamce, je fakt super, jak do školy na věci do laborek, či na příležitostný nákup 🙂 a s blížící se zimou je i asi čas na nový tumbler a příště až půjdu do Starbucks tak jedině do vlastního… a jeden ubrousek? Jak já se vidím ve škole, či na brigádě, kdy na toaletě rvu více ubrousků, protože po utření jedním mám pořád mokré ruce 😀 Děkuji za pěkný článek stejně jako za všechny ostatní, je to prostě super 🙂

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
7 let před
Reply to  Jáji

Moc děkuju za krásný komentář!

S tu kohoutkovou vodou je to špatný, ale dají se koupit nějaké čístící konvice či co. Tak se na to zkus podívat, třeba by to pomohlo a ve finále to bylo ještě levnější. A tumblery? Na ty mám vyloženě slabost!!

Moc děkuju, Jáji.
Vaše TerezaInOslo

Anonymní
Anonymní
7 let před
Reply to  Jáji

Čisticí konvice jsou na přefiltrování tvrdé vody. Vodu máme doma velmi velmi tvrdou (neutřít nádobí ihned po umytí znamená mít ho pak celé bíle flekaté), používáme konvice od Brity a účel plní skvěle. Rychlovarnou konvici nemáme vůbec zanesenou. http://www.brita-filtry.cz/
L.

Ještěrka
Ještěrka
7 let před

Hezký článek. Vše dělám,kromě bodu devět. U úsporných žárovek je to totiž kontraproduktivní. Mají malou spotřebu, naopak se jim neustálým zhasínáním a rozsvěcením výrazně zkracuje životnost. A výroba nové je mnohem větší ekologická zátěž než těch pár ušetřeých miniwattů…možná proto Norové nezhasínají (pamatuju,že jsme v jednom kempu nemohli ani najít vypínače).

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
7 let před
Reply to  Ještěrka

Děkuju za skvělý komentář. Tak na to se musím podívat, to mě zajímá.

Hezký den, Ještěrko 🙂

Tereza M
Tereza M
7 let před

Terez,
nedokážeš si představit, jak moc kvůli toho teď na Kypru trpím. Upřímně ti řeknu, že žádný extra bio nadšenec nejsem, ale základní recyklaci prostě MUSÍM.
Zatím jsem v celé Nikosii objevila pouze dva kontejnery na papír a asi pět na plast. No co, aspoň podnikám každý týden malé výlety 🙂

Měj se hezky!

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
7 let před
Reply to  Tereza M

Ale dokážu, Terez… :/ Chce to asi ještě chvíli čas.

Tak ať se daří a i ty malé výlety stojí za to.
Krásný den a pozdravy na Kypr z podzimní Prahy.

Vaše TerezaInOslo

Anonymní
Anonymní
7 let před

Dobrý článek. Na letošní dovolené v Indonésii jsem byla nešťastná, kolik se všude valí odpadků a uvědomila jsem si, jak si svou planetu ničíme. 🙁

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
7 let před
Reply to  Anonymní

Ajajaj… a to už jsem letos slyšela od tolika lidí. Ach jo, poslala bych tam všechny, aby to viděli a uvědomili si, co s planetou děláme…

BB Joy
BB Joy
7 let před

Děkuji za tento článek, už dlouho jsem měla takový vnitřní pocit, že bych v těchto věcech toho měla spoustu změnit.. a jak jsi napsala, tím že měníme sebe, tím měníme i okolí.. takže i jeden člověk který začne stojí za to! : )

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
7 let před
Reply to  BB Joy

Moc děkuju a mám velku radost!

Vaše TerezaInOslo

Evka z Čitárne
Evka z Čitárne
7 let před

Tisíckrát áno, takto by to malo fungovať, pretože je to správne. Niečo z tých bodov doma s rodinou realizujem tiež, no nie sú to všetky spomenuté body, a teda mám čo doháňať. Skvelý a inšpiratívny článok, a hlavne v dnešnej dobe, plný potrebných informácií 🙂 BIG LIKE
http://www.mojacitaren.blogspot.sk

Veronika a Andrea
Veronika a Andrea
7 let před

Moc fajn článek, hodí se si takhle jednou za čas připomenout, co by člověk mohl zlepšit 🙂 Zrovna včera jsem prodala auto, protože jsem se s ním prostě nedokázala sžít a už i na ty nákupy jsem posledního půl roku chodila pěšky, protože se aspoň projdu a mám to místo sportu 😛
Každopádně to, co popisuješ, jsem zažívala, když jsem rok žila na jihu USA. Chtěla jsem si třeba koupit mikrotužku a náplně, ale ne, v obchodě měli jen balení 10 mikrotužek. Chtěla jsem žiletku a výměnné nástavce. Ne, klasickou Gilette tam měli jen v balení po deseti, všechny výměnné, ale žádné samostatné nástavce. To byl fakt děs. Nemluvě o těch autech všude 🙁

Verča
Ne hladu

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
7 let před

Děkuju Veru a Andreo,

tleskám! V US jse taky trpěla – především všemi těmi nesmyslnými obaly!

Bude líp 🙂
Díky,
Vaše TerezaInOslo

Anna
Anna
7 let před

Když to čtu, dělám toho opravdu hodně. Nemám zbytečně zaplou vodu, snažím se třídit, piju jedině vodu z kohoutku nebo čaje, jezdím MHD. Neberu si v obchodech tašky, i když si koupím svetr. Vždycky ty pohledy prodavaček stojí za to. Prostě nechápou, že si ten svetr hodím do kabelky a jdu. 🙂

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
7 let před
Reply to  Anna

Tak to mám radost a s těma taškama to mám úplně stejně. V Norsku se Tě ještě u každého účtu ptají, jesti ho potřebuješ. Kdž pak vycházím z obchodu bez účtu a bez tašky – někdy si připadám vážně divně :))

Krásný den,
Vaše TerezaInOslo

Veronika Tázlerová
Veronika Tázlerová
7 let před

Naprosto souhlasím. Ohledně papírovách kelímků doporučuji jednoznačně KeepCup, mám moc ráda jejich ideologii a design hrníčků je nádherný!:)

http://www.stylishcoffee.cz

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
7 let před

Díky Veru,

KeepCup jsou super!

Hezký den,
Vaše TerezaInOslo

Tereza Jeřábková
Tereza Jeřábková
7 let před

Ahoj,
snad tě potěší, že většinu z těch bodů dělám a ani nad tím nepřemýšlím, ale ty papírové ubrousky jsou u mě kámen úrazu 🙁 Pán na videu byl skvělý a snad si na něj a na tvůj článek příště vzpomenu a bude mi už stačit jenom jeden 🙂
Měj se krásně,
Tereza

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
7 let před

Moc děkuju, Terez,

pán na videu s emi vždycky objeví před očima, když vidím papírové ubrousky :))

Krásný den,
Vaše TerezaInOslo

Z
Z
7 let před

Musím říct, že od té doby, co jsi psala o papírových ubrouscích, tahám vždy jen jeden..a ono to vážně stačí 😀

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
7 let před
Reply to  Z

Že jo? :))

Kateřina Lucije
Kateřina Lucije
7 let před

Ještě bych zmínila, že většina těchto rad šetří nejen životní prostředí, ale i peníze! Nevím proč bych si měla kupovat balenou vodu, když na většině místech teče z kohoutku obstojně chutnající pitná voda. Malou SIGG lahev, s sebou nosím asi 4 roky v podstatě neustále (taky už podle toho vypadá). Super je i třídění odpadů, když člověk třídí klasicky plast, papír, sklo a přidá k tomu bio odpad, zjistí, že do smíšeného koše, háže jen strašně malé množství odpadků! Čističe do domácnosti používám sice průmyslově vyráběné, avšak šetrné k životnímu prostředí, žádné velké dryáky.. Přiznám se, že se ale musím zamyslet nad těmi papírovými kuchyňskými utěrkami, ty spotřebovávám, ne v příliš velkém množství, ale přeci jen, z pohodlnosti.. Díky za další tip jak být víc green! K.

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
7 let před

Svatá pravda, Katko.

Odpadků je mnohem méně a pocit je mnohem lepší.

To já děkuju za skvělý komentář!
Vaše TerezaInOslo

Michaela Procházková
Michaela Procházková
7 let před

Mám radost, že se s některými tipy můžu ztotožnit, to ale neznamená, že nemůžu udělat víc. A taky že udělám! Super článek z trochu jiného šálku! 🙂

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
7 let před

Díky, Míšo 🙂

Z jiného šálku, ale z velice důležitého 🙂

Krásný den,
Vaše TerezaInOslo

Karolina Hasmanova
Karolina Hasmanova
7 let před

Terko super clanek, uplne mi ctes myslenky, v osobnim zivote uz pomerne dlouho dodrzuju tyto zasady, ale pak na me stejne padne v praci splin 🙁 pracuju jako letuska a zpusob jak se v letadle manipuluje s odpadky? Vse co se nesni a nezpotrebuje… Min 20 plastovych lahvi, stohy novin ktery si nikdo nevezme zbytky jidel ktere jsou navic.. Mohla bych pokracovat… To vse se da do plastoveho pytle a vyhodi.. Kdyz si predstavim kolik letu denne na svete probehne tak mi je z toho uzko 🙁

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
7 let před

Díky, Karolíno.

Uf… to tedy musí být. No, máme co zlepšovat, i když někdy to stojí hodně úsilí.

Bude líp!
Vaše TerezaInOslo

Anonymní
Anonymní
7 let před

Naprostý souhlas!
Skvělý článek, jen houšť takových:-)

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
7 let před
Reply to  Anonymní

Díky, bude jich! 🙂

Roseann
Roseann
7 let před

All great reminders of how each one of us can do something extra. Love the cute recycled t-shirts too 🙂

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
7 let před
Reply to  Roseann

Thank you! 🙂 The t-shirts are super cute! Will try to make some 🙂

Anonymní
Anonymní
7 let před

Terezko,přece mně to dneska nedá a musím zareagovat, i když jindy jen čtu a vybírám z čeho čerpat,co vyřadit (vzhledem k věku 60-ti let)
Je hodně bodů, ve kterých vidím , že recyklace v době mého mládí byla možná i více než 100%, teda hlavně u nás na venkově a většinou to tak i zůstalo, alespoň v naší rodině. Myslím,že moje babička recyklovala něco i zbytečně dlouho a v době mého dětství jsme se dost i pohoršovali, že přece něco lze i koupit. Nejhorší doba nastala díky nesmyslným reklamám, kterými krmí všude už i děti sotva trochu rozumu poberou. Proto se mně líbí uvedené názory a myšlenky, ale když někdy vidím Vaše příspěvky, tak si nemyslím,že to co píšete je vše,čeho se vždy i držíte, samozřejmě nekritizuju,vždyť nemusím číst. Ale jinak se mně Váš blog líbí a ráda si rady a názory přečtu, i tak se dostávám trochu do obrazu dnešní doby, někdy i světové. Doma jsem spíš retro babička a pokud vidím i dnešní trendy, je vidět, že mnoho nového se už i díky moderní technice vymyslet nedá,jen už se upravuje,propaguje a za pár let nám nasevírují to,co jsme my pamětníci už několikrát zažili. Jenže dneska není "in" jít v šatech doma ušitých, nosit do škloly v pubertě plastovou láhev s čistou vodou, protože proč by ve školách byly automaty, proč by se ukazovaly výtvory návrhářů za desetiticíce, přestože je šijou švadlenky, které na ně nemají. Na každý ples jsem měla nové, domácí švadlenou ušité šaty a nikdy se mně nestalo,že by měl někdo stejné a nemusela jsem si nikdy šaty vypůjčovat,moje dcery si v nich hrály na princezny, pokud je nevyužily i jinak, vždyť i já jsem měla spoustu oblečení a kabelek přizpůsobených i po mamince, babičce, tetách a sestřenicích. Ale dřív ta šikovná recyklace byla o tom,že jsme opravdu neměli v rodině peněz nazbyt a české ručičky dokázaly hodně. Kdeže loňské sněhy jsou….Přeju krásný den a těším se na další krásné příspěvky, které vedou k zamyšlení. Díky Alena

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
7 let před
Reply to  Anonymní

Mnohokrát děkuju, Aleno, za vyčerpávající komentář.

Myslím, že doba, kdy je in 'vědět' a do školy jít s kohoutkovou vodou ve vlastní lahvi, nakupovat oblečení z udržitelných zdrojů a jíst zdravě se pomalu, ale jistě vrací. Šatníky se přeprodávají, nakupuje se v Second Handech, které mají kvalitnější oblečení, lidé recyklují a mluví se o tom. A já z toho mám obrovskou radost. Samozřejmě, co se týká ochrany životního prostředí, mám se v čem zlepšovat. Vždy můžeme udělat o něco víc, než děláme dnes.

Za Váš komentář moc děkuju. Mám moc ráda komentáře, které i mě nechají nahlédnout do života jiných.
Krásný den,
Vaše TerezaInOslo

Lucie
Lucie
7 let před

Přesně tak to je Terezko! Máš naprostou pravdu. Já třídím osm let, co jsme se nastěhovali do našeho nového domova a učím to i své čtyři děti. Popelnice na tříděný odpad máme na konci ulice, tak se tam dokonce i projdem pěšky s plnýma taškama a alespoň se projdeme 🙂 Jen mi tu chybí ještě kontejnery na plechovky, které tu zatím nejsou…škoda, třeba se to brzy změní… Krásné podzimní dny Ti přeji.
Lucie

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
7 let před
Reply to  Lucie

Mám velkou radost, Lucie!

Takových maminek prosím víc! Na plechovkách v Norsku je taky pant. Taky mi to nedělá dobře je vyhazovat do koše… Tak třeba někdy.

Krásné podzimní dny i Tobě,
Vaše TerezaInOslo

Anonymní
Anonymní
7 let před

Zajímavý článek. Bydlíme na vesnici a třídili jsme než nám rekonstrukcí nerozbombardovali dům. (Je mi moc líto kolik odpadu se vyprodukuje při stavbě domu či rekonstrukci). Snažíme se třídit plasty,papír, textil prodám nebo daruji na charitu…Jediné minus vidím v plastových lahvích, voda z kohoutku mi dělá zle a i když se snažím, tak jí nevypiju ani půl litru. Snad i to časem změníme.

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
7 let před
Reply to  Anonymní

Děkuju. Uf, při rekonstrukcích toho musí být. Zkus ty čistící lahve, třeba to pomůže 🙂

Vaše TerezaInOslo

Anonymní
Anonymní
7 let před

Terezo, všechna čest! Krásný článek. Moc se líbí nápad tvořit ze svetrů povlaky na polštáře, to je inspirace! A šít kabelky z triček a nebo je alespoň použít na hadry 😉 Děkuji také za odkaz na domácí čističe.
Já sama píšu malý blog o tom, jak ušetřit peněženku i přírodu, velmi mě potěší návštěva či komentář!
zelenefinance.wordpress.com/

Anonymní
Anonymní
7 let před

Terezo, všechna čest! Krásný článek. Moc se líbí nápad tvořit ze svetrů povlaky na polštáře, to je inspirace! A šít kabelky z triček a nebo je alespoň použít na hadry 😉 Děkuji také za odkaz na domácí čističe.
Já sama píšu malý blog o tom, jak ušetřit peněženku i přírodu, velmi mě potěší návštěva či komentář!
zelenefinance.wordpress.com/

Margaret
Margaret
7 let před

Přiznám se, že plastikové tašky kupuju v obchodech neustále 🙁 nikdy jsem se nad tím vlastně ani nezamyslela, že tím škodím. Stejně tak i s ubrousky – beru je vždy po třech i přesto, že je nesnáším, protože z nich mám vysušené a odřené ruce.. takže se to teď určitě pokusím napravit. Mít svoji vlastní plátěnou tašku na nákupy je vlastně hezký nápad 🙂 jsem ráda, že aspoň ty ostatní věci dodržuju… hlavně tedy co se týče šetření energie a vody.
Moc hezký článek, jsem ráda, že jsem na něj narazila a mohla jsem se zamyslet nad tím, že dělám něco špatně 🙂 děkuju!

Anonymní
Anonymní
7 let před

Ahoj Terko,
normálně nikdy nekomentuju, ale teď mi to vážně nedá. Všechno, co píše, dodržuju už pěknejch pár let a tak nějakej jsem si myslela, že je to normální, že to dělá i většina ostatních lidí. Neznám snad nikoho, kdo nemá koše na recyklaci, kdo by nechával zapnutou vodu při čištění zubů (proč? to jsem nikdy nepochopila…), kdo by pral poloprázdnou pračku… Jasně, ne všichni si vyráběj domácí čističe a pasty na zuby a pleťový masky atd., ale ok.
Stejně jsem žila v domnění, že tyhle body, co tu máš, jsou úplně jasný a základní. Ale teď jsi mě teda pořádně překvapila, hlavně ty komentáře! Je vidět, že vážně žiju ve svý bublině… Achjo. Takže asi díky za ten poznatek.
Pro inspiraci blog jedny zero waste holky, to je teprve pořádná inspirace: http://www.trashisfortossers.com
Ema

Annemarie Hlavacova
Annemarie Hlavacova
7 let před

Tímto bych se ráda zučastnila soutěže #IChooseGreen od ….ano i mě záleží na naší plantě zemi a není mi lhostejné jak se k ní my lidé občas chováme. Nerozumím dnešní konzumní společnosti, mít všeho co nejvíce…..dnes se hraje hlavně na kvantitu nikoli na kvalitu…..což je dost smutné. Plýtváním vody to začíná (každý si myslí, že není třeba ji šetřit, vždyt vždy byla a bude ne)…už od malička mě maminka vedla, abych nenechávala puštěný kohoutek když si čistím zuby (se slovy…kdo má tu vodu platit- ano, mělo to trochu jiný podtext, ale i to se přeci počítá :D) Asi před dvěma lety jsem si pořídila tuto nádhernou pet lahvičku, bez které z domu neobjedu…(je vyrobená z nezávadného plastu, takže má pro mne další plusové body :)) Co se týče dopravy, tak vždy upřednostňuji ''pěškobus'' či pokud je to vážně daleko a nebo neskutečně ošklivé počasí, tak s radostí využiji služby hromadných doprav. Asi jako každý student, i já se nevyhnu neskutečnému kvatnu papíru….bohu díky, za dnešní moderní technologii 🙂 není vše potřeba tisknout či hledat v knihách 🙂 a pokud už tedy papír použiji…..zjistím zda se nedá popsat i z druhé strany a pak putuje jak jinak než do tříděného odpadu 🙂
Ráda bych zmínila ekologicky šetrnou kosmetickou značku Tarani, do které jsem se zamilovala. Jedná se o firmičku, která vyrábí kosmetické produkty vyráběné čistě z bylinek, květu a přírodních zdrojů. Pomohla mi vyřešit, všechny mé zdravotní problémy. Je účinná, produkty nádherně voní a ještě je k přírodě šetrná…no není to úžasné?? 🙂
Terezko, moc ti děkuji za tento článek 🙂 ja naprosto skvělí (jako všechny tvé články) přála bych si kdyby si více lidí uvědomovali, že je třeba šetřit naši matičku zemi 🙂

S láskou
A.

p.s.: původně jsem psala komentář na Instagram…ale tomu se nějak neblíbila délka mého komentáře 😀 😀 😀

Podobné články
53
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x