Měsíc transparentnosti

Byl víkend. Horké léto před třemi lety. Lepili jsme se na oranžovým gauči v malinkém půdním bytě hned u rozkopaný Plzeňský ulice na Smíchově. Větráky počítačů jely naplno a my jsme zrovna s John Erikem dávali dohromady pravidla označování spoluprací, které jsme chtěli v našem čerstvě sestaveném teamu Elite Bloggers dodržovat. 
Skočili jsme po hlavě do podnikání v oboru, o kterém jsme toho věděli pramálo. Já měla vystudovanou Politologii a Environmentální studia. John Erik dokončoval práva. Původní koncept se během prvních měsíců markantně proměnil. Udělali jsme pár fatálních chyb. Několikrát jsme se spálili, ale… 
 … jednu věc jsme měli jasnou od začátku. Chtěli jsme do toho českého blogového světa, který zrovna procházel dost těžkou pubertou, vnést trochu morálky a světové osvěty.
Do toho blogového světa, kde se o spolupracích mluvilo otevřeně jen u zavřených notebooků. Do toho světa, kde bylo naprosto běžné zaobalit spolupráci do slovních spojení  „mám doma“, „objednala jsem si“ a dalších polopravd, které se daly dost dobře obejít, jen abyste nemuseli říct, že je to spolupráce. Jako byste za vyřčení slova spolupráce dostali přes prsty. Kamenem úrazu byl i fakt, že po inluencerech požadovaly mnohdy i velké firmy, aby napsali, že si produkt koupili sami, protože jinak by to přece nebylo uvěřitelné. A divili byste se, kolik takových emailů mi za ty roky přišlo.

A já i po tolika letech pořád nemohu pochopit, proč bychom vás měli šálit a nehrát s otevřenými kartami? 
Mám na to takovou svou teorii. Je jednoduchá jako facka: „Podle sebe měřím tebe.“ Někdy mám totiž pocit, že si opravdu spousta lidí myslí, že bloger přeci přijme VŠECHNY nabídnuté spolupráce, protože proč by ne. Proč by přeci s díky odmítnul zadarmo produkt, službu, nebo placenou spolupráci? Vždyť ho to „stojí“ třeba jenom jednu fotku na Instagram. Jednu!
A přesně v tomhle momentu se to láme. To je moment, kdy se pozná charakter blogera. 
A já jsem pyšná, že si blízko sebe držíme ty, kteří to mají v hlavě srovnané a spolupráce si velmi pečlivě vybírají a mnohdy je i odmítají. Že spolupracujeme s těmi, kteří spolupráce vnímají jako možnost předat svůj osobní názor dál. I to jsme se v Elite Bloggers snažili podporovat už od samého začátku. Jak jsem zmínila i v rozhovoru pro Forbes pár let zpátky (2016): Šestnáct módních a lifestylových blogerek, mezi které patří i autorky nejpopulárnějších českých blogů o módě A Cup of Style nebo Pavlína Jágrová,má kromě placené spolupráce možnost případného „vetování“ klienta a podle Salte i naprostou volnost při hodnocení propagovaného produktu. „Čtenář musí vědět, že blogerka píše svůj vlastní názor, že má právo napsat cokoliv. Pro klienty je to výhodnější než skrytá reklama, protože její sdělení má pak mnohem větší váhu a autencititu,“ vysvětluje Salte.
Před třemi lety jsme tedy nastavili pravidla, že veškeré spolupráce, které zprostředkuje agentura, musí být viditelně označené. Protože to u nás v České republice bylo něco úplně nového, inspirovali jsme se zahraničím a používáním #Ad a #EliteBloggersAd, které jsme se snažili plošně vysvětlit. Vysvětlovali jsme i našim blogerkám, proč je dobré reklamu označovat a proč by měly opravdu přijímat jen ty spolupráce, za kterými si opravdu stojí. A vlastně jsme pomalinku začali mít pocit, že jsme reklamou prožrané sítě a blogy začali čistit. Protože si většina blogerů začala uvědomovat, že je přeci mnohem lepší mít spoluprací méně, lépe ohodnocené, a ne si komerčními posty zaplnit blog, jenom proto, že vám někdo poslal kosmetický balíček zadarmo. V tom lepším případě.
A jaká byla reakce publika? 
Někdo hlasitě tleskal. Hodně lidí hlasitě tleskalo! Někdo, koho se to většinou týkalo, kolem sebe kopal nohama. A někdo jiný si stěžoval, že se ze dne na den na sítích objevila reklama. Za to jsme si konkrétně slízli pořádnou porci kritiky. Kámen úrazu byl ten, že reklamy v té době bylo na blozích a sociálních sítích až přespříliš, jen jste ji neměli možnost ve většině případů rozšifrovat. 
A řeknu vám, že jsem tehdy měla nejednu bezesnou noc, kdy jsem se sakra rozmýšlela, jestli nám to za to stojí. Jestli se radši nevrátíme zpátky do Norska, než abychom bojovali s větrnými mlýny. 
Protože začátky označování reklamy v českých vodách byly sakra těžký.
Uplynuly tři roky, blogový svět se profesionalizoval, a my jsme cítili, že je ten správný čas nasměrovat i ostatní, nejen Elite Bloggers team, v tématu označování reklamy.
Vymysleli jsme tedy projekt #MesicTransparentnosti. Je to taková naše srdcová záležitost a jsme náležitě pyšní, že se za projekt postavila i Karlova Univerzita.
V Elite Bloggers jsme se rozhodli nastavit nová pravidla pro označování reklamy. Tak, aby byla ještě srozumitelnější, a aby měl každý čtenář, follower možnost dobrovolně se rozhodnout, zda reklamu chce „konzumovat“, či nikoliv. Srpen jsme tedy vyhlásili měsícem transparentnosti, kdy bychom rádi téma označování reklamy rozvířili a přiměli všechny ty, kteří šíří reklamu na svých sociálních sítích, aby byli upřímní ke svým followerům a veškeré reklamní posty viditelně označovali. 
V našem teamu Elite Bloggers považujeme za nejlepší možnou variantu použití #spoluprace na začátku Instagram i Facebook postů, na začátku blogových článků nebo viditelně v Instastories. 
Možná by se slušelo vysvětlit, proč jsme se rozhodli pro označování pojmem „spolupráce“. Po dlouhých diskuzích jsme společně nejen s influencery došli k názoru, že slovo spolupráce je mnohem vhodnější, než slovo reklama. Influenceři se mnohdy se značkou propojí na dlouhou dobu, stanou se ambasadorem, vytváří obsah, často se podílí na vývoji značky, což je proces rozdílný od toho, kdy modelce režisér vkládá do úst přesné věty, které má v nahrané scénce říct do kamery. Ve spolupráci máme tu volnost se o daném produktu vyjádřit z našeho úhlu pohledu a nikdo nám do pusy nevkládá, co máme a nemáme říkat. A to je ten důvod, proč influencer marketing hýbe světem. A na nás je tuto autenticitu udržet.
V průběhu tohoto měsíce se můžete těšit na další články, videa, rozhovory, nejen z teamu Elite Bloggers. Moc rádi bychom rozkřikli téma Transparentnosti do médií, do rádií, do televize. Takže pokud tento článek čte někdo, kdo by o tomto tématu chtěl napsat dál, budeme vděční za jakoukoliv možnost se k tomuto tématu vyjádřit veřejně.
Chceme chránit především vás, čtenáře a followery. Chceme k vám být upřímní a ukázat, že pokud spolupracujeme se značkou, je to proto, že ji stoprocentně důvěřujeme a za tímto doporučením si stojíme. A v tom případě nemáme jediný důvod vám skrývat, že za toto partnerství jsme ohodnoceni. A to ani v momentě, kdy je spolupráce nastavená jako barterová. To znamená, že influencer je ohodnocen produkty, či službami, které výměnou za posty dostane. I to je totiž reklama, která by měla být označená.
A já bych si přála, aby se tato naše iniciativa s dobrou myšlenkou neproměnila v hon na čarodějnice. Spíš naopak. Tleskejte těm, kteří se snaží reklamu označovat. I když to možná v některých momentech nebylo perfektní. Važte si těch, kteří sek vám snaží být upřímní a ptejte se, pokud si nejste jistí. Třeba právě použitím #MesicTransparentnosti v komentáři.

Budu se těšit na vaše reakce a budu doufat, že Měsícem transparentnosti společně dokážeme bojovat proti skryté reklamě. Děkuju.
Vaše TerezaInOslo

Komentáře
Odebírat
Upozornit na
guest
50 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
5 let před

Ahoj Terez,
mě vždycky bylo jedno, jestli je reklama označená nebo ne. Většinou selským rozumem při čtení článku/příspěvku odhadnu, zda to reklama je či není. Proto mi to označování je tak nějak jedno. Nepřikládám k tomu žádnou váhu. Ti blogeři jsou placení jako každý jiný zaměstnanec – taky když si jdu koupit rohlík – nenasdílím si to na Instagramu a nenapíšu k tomu: "Tenhle rohlík jsem si mohla koupit díky svému zaměstnavateli xy." Influenceři se prostě živí reklamou a tak to je.
Spíš mi vadí, že když někdo má spolupráci, měla by být jedinečná a ne, že u 10 blogerek z 10, které sleduji uvidím pořád to samé dokola – třeba Foreo, nebo všichni jsou pozvaní od HM na Colours. To je pak trošku nuda. A ještě jedna věc, pak se dostáváme do té fáze, že někdo je až tak moc profesionální, že už neumí napsat jiný článek nebo dát příspěvek, než který by nebyl reklama. To vidím poslední dobou u A cup of style. Už to není o zážitcích nebo pocitech, ale pořád dokola o reklamě.
A to je prostě nuda! 🙂
Ale jinak je samozřejmě fajn, jakou změnu jste s John Erikem udělali v českém blogerském světě a moc vám fandím! 🙂

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
5 let před
Reply to  Anna

Ahoj Anno,

moc děkuju za komentář. S jedinečnými spolupracemi s Tebou úplně souhlasím. Nicméně, někdy je těžké informaci o tom, kolik dalších blogerů spolupráci bude dělat, od klienta zjistit. A i když ji samotný bloger zjistí, neznamená to, že je pravdivá. V Elite Bloggers je pro nás důležité vědět, kdo další je součástí té či oné kampaně, jenže někdy se bohužel stane, že spolupráci nabízí i jiné agentury, někdy i zahraniční ve větším množství a tomu se bohužel nedá ubránit. Co se týká A Cup of Style, holky vytváří skvělý content a velmi pečlivě si hlídají poměr komerčních a nekomerčních článků. Možná se jen někdy může stát, že se víc reklamních článků sejde v určitém období a může to pak zavádět.

Moc děkujeme za milá slova a podporu. Moc si toho vážíme.
Tereza

Môj dopravca
Môj dopravca
5 let před

Myslim, ze mnozstvo blogerov sa boji oznacit spolupracu. A to je chyba, pretoze ak ma ako ckovec co ponuknut, tak sa podla mna nema coho obavat. Ja sa priznat, ze sledujem len malo blogerov, ale ak je tam dobry pribeh, humor a nadhlad, obcas si kliknem aj na prispevok spolupraca a inspirujem sa.

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
5 let před
Reply to  Môj dopravca

Děkujeme a moc si vážíme vašich slov.

Hezký večer
Tereza

Anonymní
Anonymní
5 let před

Je to super, ale stale mi prijde, ze blogerky zacaly priznavat a tagovat pouze to, za co dostaly zaplaceno a barterove spoluprace, ktere jsou tez spoluprace, tak opomijeji. ☹️

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
5 let před
Reply to  Anonymní

Děkujeme za komentář. Myslím a podle rozhovorů s blogery tuším, že spousta z nich vnímá barterové spolupráce jako typ spolupráce z dobré vůle. Tak třeba to i touto iniciativou změníme. Uvidíme. Určitě jsme na dobré cestě.

Hezký večer
Tereza

Anonymní
Anonymní
5 let před

Tož to jsem zvědavá. Doposud jste mívala reklamu označenou různými slovy na různých místech článku (začátek, konec, pod titulkem) nebo instagramového postu a nebylo to na první pohled transparentní. A na místech, kde má být reklama na instagramu označená, tak taky většinou nebývala. Koneckonců hashtag ad taky nebyl zrovna nejlépe zvolený, viz rozhovor v DVTV https://video.aktualne.cz/dvtv/hejlova-deti-reklamu-na-sitich-nepoznaji-vsechny-by-chtely-h/r~e74df6228b2811e88b6b0cc47ab5f122/ . Tak snad se polepšíte :))

Škoda jen, že se Karlovka nespojila s někým, kdo má úplně čistý štít…

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
5 let před
Reply to  Anonymní

Děkuju za komentář. Myslím, že jsme se za ty roky udělali všichni veliký krok vpřed, co se označování reklamy týče. Ano, máte pravdu, že někdy jsem i já sama tápala, jestli reklamu označujeme správně, zkoušela jsem několik způsobů, na které jste mi vy sami čtenáři dávali zpětnou vazbu. Někdo je pro označování reklamy na začátku textu, někoho jiného to ruší a preferuje spíše označení na jiném místě. Což nás vedlo k tomu, abychom se snažili označování sjednotit a zkusit tak nastavit pravidla, kterými by se řídila většina influencerů. Bohužel na všechny “nedosáhneme”, ale budeme doufat.
Co se týká označování reklamy na Instagramu, bohužel Instagram nedává možnost oficiálního označování placeného partnerství všem, pouze vybraným účtům nad určitý počet sledujících. Já tu možnost nemám. Nicméně si nejsem vědoma, že bych nějakou reklamu na Instagramu vědomě neoznačila. Škoda jen, že si za svým názorem nestojíte a nepodepíšete se celým jménem, pouze anonymně.

Hezký večer
Tereza

Anonymní
Anonymní
5 let před

Ahoj Terezko,

souhlasím s prvním komentářem od Anny. Zrovna teď proběhla Instagramem kampaň na hodinky Daniel Wellington a přesně jak říká Anna, 8 z 10 blogerek, které sleduji, fotily nové hodinky na ruce a k tomu posílaly slevový kód 15 %.

Kdyby to měla jedna, dvě, nevadí, ale takhle to bylo dost obtěžující. Prostě si myslím, že reklama a spolupráce je fajn, ale firmy by ji NEměly nabízet plošně. Pak je to děs. Třeba můžete šířit i tuhle myšlenku 🙂 🙂

Krásný den a fandím vám v EB, Anička

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
5 let před
Reply to  Anonymní

Ahoj Aničko,

děkujeme za komentář. Ano, ano. Bohužel někdy nemáme kontrolu, kolika blogerkám jsou určité spolupráce nabízeny, protože se mnohdy dělí mezi několik různých agentur, ale zkusíme na tomto ještě více zapracovat.

Hezký večer a ještě jednou moc díky
Tereza

Anonymní
Anonymní
5 let před

Já se tedy zeptám, když je ten #MesicTransparentnosti. Máte vy sama čisté svědomí, že je každičký váš blogový, instagramový (včetně instastories), facebookový příspěvek řádně a srozumitelně označený, aby bylo třeba i dětem co vás sledují jasné, že jde o reklamu? Proč nepoužíváte k označení reklamy nástroje, které např. instagram nabízí (označení reklamy nad fotografií)? Je to ještě srozumitelnější než sponsored na začátku příspěvku.

Já zrovna u vás často tápu, např. při vaší návštěvě Sokolovny Průhonice. Udělala jste Babišovi na instagramu reklamu zadarmo a nebo za peníze? Díky

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
5 let před
Reply to  Anonymní

Hezký večer, děkuju za komentář. Určitě jsem za ty roky udělala několik přešlapů, sama jsem v začátcích, kdy jsem kývla na první placené spolupráce, vůbec nevěděla, jak se reklama značí. Ale myslím, že jsme za ty roky udělali obrovský krok vpřed. A mám velkou radost, že se nám daří šířit tato myšlenka dál. Je potřeba se pořád zlepšovat a posouvat se dál.
Co se týká oficiálního označování na Instagramu, jak už jsem psala v předešlém komentáři, bohužel Instagram nedává možnost oficiálního označování placeného partnerství plošně všem. Tuto možnost mají pouze vybrané účty nad určitý počet sledujících. Myslím, že ta hranice je cca 80.000 sledujících. Já tu možnost bohužel nemám. Kdybych ji měla, tak ji uvítám a budu ráda používat, protože je jednoduchá a srozumitelná.
A co se týče Sokolovny. Před pár lety jsem se Sokolovnou spolupracovala a tyto posty byly označené jako spolupráce. V Sokolovně jsem před 8 lety vedla dětské hodiny gymnastiky a tance a strávila tam mnoho hodin v tělocvičně. Možná i proto toto místo vnímám jinak, občas tam rádi zajedeme na brunch, nebo dětské hřiště jen tak.

Díky za komentář a doufám, že i vy příště seberete odvahu být transparentní a pod váš názor se podepíšete, nikoliv anonymně.
Přeji hezký večer
Tereza

Anonymní
Anonymní
5 let před
Reply to  Anonymní

Mně to teda přijde jako úplná blbost říct "nevěděla jsem jak se reklama značí" . To je jak kdyby to řeklo 7 leté dítě;)

Anonymní
Anonymní
5 let před

Ahoj, opravdu má Elite Bloggers takový podíl na označování reklamy v ČR? 🙂 Myslím, že to je i přirozený vývoj – reklamy je hodně a podle mě i čtenáři se začínali proti neoznačování reklamy ozývat. Kromě toho je v ČR skrytá reklama zakázaná zákonem o regulaci reklamy, a označování je tedy zákonná povinnost, jakkoli si to evidentně dříve blogerky neuvědomovaly.
Mám radost, že označování reklamy podporujete. Vadí mi ale hashtag/označení SPOLUPRÁCE, podle mě není dostatečně jasný a transparentní, a to ani ve smyslu zákona. Sama v článku uvádíte, že jde o reklamy – hashtag/označení by tedy měl znít jasně – REKLAMA. Ne každý ví, že blogerky reklamám říkají spolupráce. Je to prostě regulérní reklama a jako taková by podle mě měla být jasně označena slovem reklama. Veronika

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
5 let před
Reply to  Anonymní

Hezký večer Veroniko,

o tom by se samozřejmě dalo polemizovat. Jediné, co víme, je to, že před tím, než vznikla agentura Elite Bloggers, o označování reklamy na blozích a sociálních sítích vědělo pramálo.
Ohledně hashtahu #spoluprace jsem připsala nový odstavec do článku, protože to byl dobrý impuls od vás. Díky.
Odstavec přikládám tady:
"Možná by se slušelo vysvětlit, proč jsme se rozhodli pro označování pojmem "spolupráce". Po dlouhých diskuzích jsme společně nejen s influencery došli k názoru, že slovo spolupráce je mnohem vhodnější, než slovo reklama. Influenceři se mnohdy se značkou propojí na dlouhou dobu, stanou se ambasadorem, vytváří obsah, často se i podílí na vývoji značky, což je proces rozdílný od toho, kdy modelce režisér vkládá do úst přesné věty, které má v nahrané scénce říct do kamery. Ve spolupráci máme tu volnost se o daném produktu vyjádřit z našeho úhlu pohledu a nikdo nám do pusy nevkládá, co máme a nemáme říkat. A to je ten důvod, proč influencer marketing hýbe světem. A na nás je tuto autenticitu udržet."

Hezký večer a díky
Tereza

Anonymní
Anonymní
5 let před

Mně se to celkem líbí a fandím tomu, jediné, k čemu bych měla trochu výhrady, je ten použitý hashtag ("spolupráce"). Přijde mi to trochu jako eufemismus – kdyby byl použit tag "reklama", bylo by všem jasné na první pohled, o co jde. Tag "ad" je fajn, ale co používat/přidat ještě nějaký český? Přijde mi, že žijeme malinko v bublině, kde všichni okolo nás mluví anglicky, ale velká část publika sledující blogery podle mě anglicky neumí (např. děti). Takhle by mi to přišlo právě ještě transparentnější.

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
5 let před
Reply to  Anonymní

Děkujeme za komentář. Přikládám odstavec, který jsem na základě vašich podnětů do článků připsala. Týká se právě slova REKLAMA versus slova SPOLUPRÁCE.
"Možná by se slušelo vysvětlit, proč jsme se rozhodli pro označování pojmem "spolupráce". Po dlouhých diskuzích jsme společně nejen s influencery došli k názoru, že slovo spolupráce je mnohem vhodnější, než slovo reklama. Influenceři se mnohdy se značkou propojí na dlouhou dobu, stanou se ambasadorem, vytváří obsah, často se i podílí na vývoji značky, což je proces rozdílný od toho, kdy modelce režisér vkládá do úst přesné věty, které má v nahrané scénce říct do kamery. Ve spolupráci máme tu volnost se o daném produktu vyjádřit z našeho úhlu pohledu a nikdo nám do pusy nevkládá, co máme a nemáme říkat. A to je ten důvod, proč influencer marketing hýbe světem. A na nás je tuto autenticitu udržet."

Hezký večer a díky
Tereza

V3ronika♥
V3ronika♥
5 let před

Já taky naprosto nechápu, proč by blogerka nemohla říct, že je to spolupráce 🙂
nějak se musela prosadit aby si ji firma vybrala, tak co
V3ronika life

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
5 let před
Reply to  V3ronika♥

Děkujeme Veru 🙂

Tereza

g0mbicka
g0mbicka
5 let před

Dobry den, mna zas celkom zaraza tvrdenie, ze sa blogersky svet profesionalizoval. Uprimne, blogersky svet ci uz v CR alebo SR posobi zalostne- cestovanie, jedlo, biokozmetika atd, vsetky blogy su ako cez kopirak o pocitoch a emociach- vylevy blogeriek aky uzasny zivot vedu, 10 tipov co zarucene vidiet v.., tipy a triky prebrate z inych blogov/knih/internetu, ktore sa daju najst bez sebazviditelnovania autora. Je mozne, ze nemam stastie, ale som prekvapena, ze ziadna z "Elite" blogeriek/ov nevedie profesionalny zivot, ktory by posuval spolocnost dopredu, pripadne nema konicek, ktoremu by sa oddane venoval/a a spristupnovala teda informacie z tejto oblasti aj nam ostatnym. Kazdy z nas predsa cestuje, stravil semester ci dva na Erazme, vari, miluje svoje deti, stara sa o kvety, len nema potrebu o tom informovat svet- na to si staci viest dennik 🙂

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
5 let před
Reply to  g0mbicka

Děkujeme Gombičko za komentář,

myslím, že kouzlo blogování je v tom, že blogerky v sobě mají něco, co lidi inspiruje a motivuje a nemusíme mít zrovna nějaké nadlidské schopnosti, či vědomosti. Mnohdy stačí lidem ukázat jenom to, že i my se plahočíme životem, že i my řešíme běžné lidské problémy, že i my se bojíme odjet na Erasmum a řešíme, jestli nám vystačí peníze. A někdy nás právě uklidní, když si u někoho jiného přečteme, že se nachází v té samé životní situaci. Mnohdy nám to dodá sílu bojovat dál.

Máte pravdu, že je spoustu lidí, kteří jsou možná mnohem chytřejší, sečtělejší, jsou světoví a mají co říct, jen nemají tu touhu to sdílet se světem. Ono být bloger je těžší, než to zvenku vypadá. Pouštíte lidi blízko, pravidelně publikujete obsah ať už na sociální sítě, či na blog, fotíte fotografie, odpovídáte na komentáře, emaily, zprávy. I když se to na první pohled nezdá, časově je to velmi náročné. A ne každý má tu vůli, energii a čas všechno tohle skloubit s denními aktivitami.
Ale pokud máte nějaký nápad, budu se těšit, až si třeba Vy založíte blog a můžete to udělat přesně tak, jak byste si představovala Vy.

Budu moc držet palce.
Hekzý večer
Tereza

Jana LeBlanc
Jana LeBlanc
5 let před
Reply to  g0mbicka

Milá G0mbičko, myslím, že všechno je hlavně o tom, jak hledáš a co chceš vlastně číst. Není pravda, že všechny blogy jsou stejné, je hromada přesně takových, jaké by sis přála číst, někdy koukni na PavlinaSpeaks, Krkavčí matka, Šťastný blog, Luxusní život Vanilky a mnoho mnoho jiných, tohle jsou asi ty nejznámnější z řekněme málo známých … Málo známé ve srovnání třeba s A Cup Of Style jsou proto, že holky, co je píšou, nejsou většinou "profesionální blogerky", jsou starší a píší z různých důvodů, mezi kterými ale většinou chybí snaha se blogováním živit a sjezdit u toho svět. Z tohoto důvodu na nich chybí reklamy, spolupráce, PR články, PR rozhovory, prolinky a tipy na všelijaké produkty, nicméně z tohoto důvodu (a mnoha dalších s tím souvisejících) jsou také méně vidět. Nesbírají tisíce lajků, followers, nemají zástupy teenagerovských fanoušků, které by je postrkovaly na první místa v různých soutěžích.

Určitě je to také o tom, kolik je ti let a jaká témata – a jakým způsobem napsaná – jsi ochotná přijmout. Pokud je ti kolem dvaceti, tipům na sebevědomí od holek z A Cup of Style budeš tleskat, pokud kolem pětatřiceti a dál, pousměješ se a budeš trochu závidět tu krásnou naivitu. (Nic proti ní, všechny ji v tomhle věku máme.)

A jak píše Tereza, internet má jednu velkou výhodu, že sama můžeš založit blog podle svého: psaní je krásné v tom, že v něm vlastně není moc konkurence. Když napíšeš román, románu jiné autorky se kvůli tvé knize rozhodně neprodá méně a naopak. Máš před sebou celý svět fanoušků, které můžeš oslovit, takže do toho. 🙂 A jestli půjdeš cestou spoluprací s firmami, je myslím fér o tom čtenářům dát vědět. 🙂

Ať se Ti daří!

Jana

Anonymní
Anonymní
5 let před
Reply to  g0mbicka

Terezo, ale takhle to přeci nestojí. Je u nás spoustu dobrých blogerek (díky bohu za ně), které u sebe na blogu prezentují svůj koníček, vedou profesionální život , který posouvá společnost dopředu a nebo jen svou zajímavou profesi představují veřejnosti…a nebo zpřístupňují informace o nějakém tématu. A mají velkou čtenářskou základnu. Jen se od reklamy na rozdíl od Elite bloggers distancují, byť nabídek (prý) dostávají přehršel. U Elite bloggers se stává pravidlem, že na blozích je spoustu spoustu reklamy a mezi ní sem tam nějaké vycpávkové články jak píše gombicka, asi aby ta reklama nevypadala tak blbě..

Jana
(doufám, že jsem teď dostatečně transparentní)

Anonymní
Anonymní
5 let před

Ja snad ziadne z tych elitnych blogeriek nesledujem, okrem Terezy ale prave u nej mi dava problem zosynchronizovat napisane z videnym. To sa takto vyfotit s Apple noebookom, alebo dizajnovym kocikom, alebo spomenut medzi recou nejaku super fotografku, ja proste neverim tomu, ze blogerke z toho nieco nekvaplo. A hodit k clanku hastag s miniaturnym textom, ze sa jedna o spolupracu mi tiez nepride nejak prelomove. Ako, povedat, ze tieto fotky nam vyfotila xy zadarmo, vymenou za zmienku jej mena v clanku, alebo tento hotel nam ponukol pobyt zadara, preto o nom piseme je nieco ine ako napisat: tento clanok vznikol v spolupraci s… Takze, co sa vlastne snazim povedat je, ze velmi nechapem ten velky poprask okolo udajne noveho "transparentneho" blogovania.

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
5 let před
Reply to  Anonymní

Děkuju za komentář. A mám velkou radost, že cítíte, že je kolem transparentního blogování velký poprask. To je skvělá zpráva!

Každému vyhovuje označování reklamy jinak. Snažíme se, aby bylo označování jednotné. Kdybychom nastavili pravidla, že by každý v článku vysvětloval podle svého, mohlo by to vést ke slovíčkaření a zaobalení, tak proto, když se objeví na začátku článku "Vznikl ve spolupráci s …", víte, že je článek komerční a o jakou značku se jedná.

A budu se těšit, že příště napíšete trochu víc transparentně i Vy, nikoliv anonymně 🙂
Hezký večer
Tereza

Mirjanka
Mirjanka
5 let před

Terezko, po přečtení všech komentářů vám musím vyseknout poklonu za odpovědi. Takhle trpělivě a přitom trefně odpovídat i anonymním komentářům…a díky i za koncepci označování reklamy či spolupráce. Rodí se to v procesu, takže chápu, že to mulže mít své mojcjy. To je přece normální. Ale je to krok dobrým směrem a díky za to!

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
5 let před
Reply to  Mirjanka

Moc děkuju, Mirjanko. Ono je někdy bohužel vždycky jednodušší kritizovat. Ale je pro nás důležité vyvolat diskuzi, která celkově toto téma pošle víc do světa. A každý si z té diskuze odnese ten svůj dojem. Nechceme nikoho přesvědčovat, že to děláme nejlépe, spíš chceme některým lidem otevřít oči a upozornit je na tento fenomén.

Hezký večer a děkujeme za podporu.
Tereza

Anonymní
Anonymní
5 let před

Nedá mi to, abych ještě nepřispěla, vadí mi tady v komentářích od Terezy označování anonymních komentářů jako netransparentní. Osobně přispívám anonymně, protože tu jsou umožněny pouze dvě možnosti: a) anonymní příspěvek; b) příspěvek pod Google účtem. Není tu 3. možnost si zvolit vlastní přezdívku, když nechci publikovat pod Google účtem/přezdívkou. Ráda se pod tenhle příspěvek podepíšu, není to tak, že bych publikovala anonymně kvůli tomu, že se stydím za svůj názor, ale nemám tu prostě jinou možnost, když to nechci publikovat pod Googlem. A mrzí mě, že je to pak vnímáno jako netransparentní :-/

Táňa

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
5 let před
Reply to  Anonymní

Hezký večer Táňo,

rozumím Vám, co tím myslíte. Jen mi to v té chvíli přišlo takové zvláštní kritizovat naši snahu být transparentní a udělat ten další krok vpřed od lidí, kteří se schovají za anonymitu. Vždyť by úplně stačilo podepsat se celým jménem.

Tereza

toffo
toffo
5 let před

Dobrý den, Terezo, mohla bys do článku přidat nějaký odkaz na tu podporu Karlovy univerzity, takto je to ke škodě článku jen takový výkřik bez podkladu, a na rychlo se mi žádný projekt nebo podpora KU nepodařila vygůglit, díky Marie.

Magdaléna
Magdaléna
5 let před

Omlouvám se, tohle bude opravdu dlouhý komentář, tak trochu bych i ráda reagovala na ty komentáře, co tu byly a trochu se vypsala z "pocitů". Třeba to nějak pomůže. Přiznám se, že blogovou scénu sleduji tak nějak komplexně už delší dobu, mám už delší dobu takový divný pocit, že se to vlastně stalo mým dalším dost divným koníčkem. Protože je to přinejmenším fascinující a trochu se nedivím, že to někteří lidé nemohou pochopit, pokud tedy nemají titul z marketingu, a mají k tomu nejrůznější předsudky. Já se taky občas divím, čím vším se lidi mohou živit, především v Praze je to občas fascinující. A teď to nemyslím nijak špatně. Je to něco takového jako když jedete na vesnici a přitáhnete si tam poprvé přítele, který má typicky "velkoměstskou" práci, a vaše babička nemůže pochopit, jak je vlastně možné, že dotyčný dělá to, co dělá a dostává za to tolik peněz kolik dostává. A to mám přítele programátora, netáhnu tam blogera. Proto asi tolik kritiky. Já osobně jsem si několikrát říkala, že bych do toho šla, jsem vyloženě "psací" typ a někdy v budoucnu bych třeba i ráda napsala knihu a tak. Ale pak si vlastně uvědomím, že bych ani nechtěla být fulltime blogerka. Že je to strašně nevděčná věc. Protože je zde neustálý rozpor, neustále něco děláte špatně, i v rámci té transparentnosti třeba. Když jste na začátku a píšete texty jen pro radost, můžete si psát, o čem chcete, ale lidi neustále nadávají, že tohle by se dalo vylepšit a vzhled blogu by mohl být jiný a nevím co. Vy je poslechnete, uděláte všechno možné, abyste se zavděčil(a) čtenáři, protože to se většinou stane, sledujete, co lidi chtějí, najednou v tom umíte chodit. Ale je tu závislost na číslech, na čtenářích a na firmách, co vám začnou něco cpát. A vy si můžete vybrat, zda budete "prodejná děvka" nebo ne, možná spíš jak moc. Takže dle mého názoru jste neustále pod tlakem. Najednou už je to práce a vy se musíte řadě věcí podřídit. Tím chci říct, třeba to i chcete, ale přece jen to tu je. Mně fascinuje, jak si pak lidé stěžují, že v blogerské scéně není víc zajímavých duší, že vidí jen lifestyle, vaření, módu… Ale za to si přece obecně můžou zase čtenáři sami, protože prokazatelně existují články o tom, která niche se dají nejlépe zpeněžit, a to není jen o tom, jaké firmy jste schopní na to niche nalepit, tomu nevěřím, ale o tom, že čtenáři po nich vlastně touží. Čtenáři třeba touží po tom být být třeba i trochu klamáni, touží číst o dokonalém životě, negativní věci se musí filtrovat. Chtějí alespoň virtuálně se svými blogerkami opustit svou bublinu. Nevidět špatné věci. A tím nechci říct, že blogerská scéna je prodejná a že neumí sama přemýšlet, ale je logické, že bloger(ka) nakonec smaže články, které pro čtenáře nejsou tak zajímavé. Takže z mého pohledu si z části za všechno můžou čtenáři. Takže vždy, když slyším nějaké ostré komentáře na "nerozmanitost" blogerské scény, vždycky říkám, zameťte si před vlastním prahem, je jasné, že každý si chce něco z toho utrhnout a skoro každého zajímají tahle témata a dokážou se s nimi ztotožnit.

Magdaléna
Magdaléna
5 let před

Tím chci ale říct, já bych docela ocenila jiné blogy, protože moje zájmy jsou trochu někde jinde. Poslouchám poměrně alternativní hudbu (napříč všemi možnými žánry, od metalu po folk), čtu trochu odlišné knihy, než jsou běžně recenzovány, móda mě až tak moc nezajímá a s přítelem se většinou koukám na horrory. Najít takový blog, aby mě opravdu zajímal je v případě české scény nemožné a v případě světové scény problém. A já na jednu stranu cítím za sebe tu zodpovědnost, že se bojím a nejsem schopná psát o svých koníčcích, kterými trávím poměrně dost času, třeba poměrně pravidelně chodím na metalové koncerty, na druhou stranu si říkám, že někdo takový musí být taky, takže za to nemůžu úplně sama. Protože třeba by se pak našli možnosti spolupráce i tady, třeba hudební weby i menší mají možnost získat akreditaci na akci a nebo prostě nedostat na recenzi knihy naprostý bestseller, který už recenzovala padesátá blogerka. Nebo nedej bože, trochu víc alternativní móda. Zkusit třeba psát i v angličtině. Ale zatím mi tyhle moje představy přijdou trochu jako z říše snů.

Magdaléna
Magdaléna
5 let před

Co se týče těch reklam, myslím, že to spolu trochu souvisí. Mně osobně nevadí slovo spolupráce, pokud je tam napsáno s kým, já si myslím, že je to jasné, i pro každého, kdo není v blogerské scéně zběhlý. A pokud jde o ty děti, já si myslím, že zrovna EB děti nesledují a tenhle problém, ať si zase vyřeší ti youtubeři, co na ně cílí, tam bych se označení reklama nebála. Ale tak trochu si myslím, že třeba holky z Cup Of Style budou sledovat třeba puberťačky a ty prostě nejsou tak hloupé, aby to s tím odkazem na firmu nepobraly. Jasně, je to trochu eufemismus, ale myslím, že odůvodnění v článku je logické a proč ne. Ale to je přesně ono, místo toho, aby to lidi ocenili a pak přidali svůj názor, tak jsou zase jak v diskuzi na novinkách. Já si myslím, že důležité je se snažit, nikdo není dokonalý a ať už za tohle všechno může EB nebo nemůže, tak ten článek může zase řadě lidí zase pomoct. A ocenila jsem třeba předtím článek od Veroniky na Stylish Coffee, která do toho i v rámci svého studia myslím hodně vidí. Co se týče "řetězových spoluprácí", jak já tomu s oblibou říkám, já si myslím, že to vyplývá z toho, co jsem řekla. V zájmu firem je samozřejmě svůj produkt nacpat všude, kam můžou, většinou jakýmkoliv způsobem, takže se ani moc nedivím tomu, že to zadávají více agenturám a nevím co, v marketingu se nevyznám, ale přijde mi to logické. Zajímavé je, že v časopisech to třeba ženám nevadí. Já když vidím ženské časopisy z určitého období, tak můžete přesně vidět, který produkt bylo zrovna potřeba zviditelnit. A blogerky se snaží to pojmout po svém, ale stejně jsou kritizovány. Jednou je takové množství blogů o kosmetice a tak se asi musí počítat s tím, že třeba budou propagovat to samé. A upřímně to možná taky trochu souvisí s tím, že je možnost mít tolik blogů o kosmetice, protože je většina lidí chce, asi těžko byste takový produkt nacpali na jinak zaměřený blog. A těžko čtenářům vyčítat, že sledují to, co je zajímá, ale pokud se vidíte takhle řetězově reklamu, tak to prostě říká, že máte to, co vás zajímá a sledujete stejné blogy. Možná by pomohlo vykročení ze své osobní zóny, protože mně samotné se to tolik neděje, i na Instagramu sleduji víc témat najednou, takže se to všechno promíchá. 🙂 Prostě nejde všechno vidět jen tou optikou, že za všechno může jen druhá strana. A doufám, že k mé transparentnosti stačí jen taková slušnost, že uvedu nic neříkající jméno. 😉 A omlouvám se, že jsem to rozdělila na tři komentáře, ale blogger to nechtěl přebrat, a když už jsem to napsala…:)

Irena Vr
Irena Vr
5 let před

Z te laskyplne Terezy jde citit pasivni agrese nebo, budme transparentni, drzost v odpovedich pod ne zrovna pochvalnymi komenty…Irena

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
5 let před
Reply to  Irena Vr

Hezký večer, Ireno,

ano, máte pravdu. Některé komentáře mohou být cítit pasivní agresí. Jen někdy je vážně frustrující, když se vás lidé snaží napadnout, když se snažíte šířit dobrou myšlenku a něco zlepšovat. Ale mám obrovskou radost, že Měsíc Transparentnosti má takový dosah a už jsou vidět změny na české blogové scéně. To nám dává energii a skvělý impuls, že takové projekty mají smysl.

Hezký večer
Tereza

Lucie
Lucie
5 let před

Jde to i jinak, psát osobní blog a žádné reklamy nemít. A být sama sebou i na blogu, včetně špatných nálad a osobních přešlapů – kolikrát to čtenářky ocení mnohem víc než úspěch. Kdybych neměla být upřímná, blog nepíšu. Je to jen o vlastním rozhodnutí. Za 7 let psaní mám 0 reklam, 0 výdělku. Ale ta svoboda!

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
5 let před
Reply to  Lucie

A v tom je ta krása volby 🙂 Moc fandím a ať se Vám daří.

Hezký večer
Tereza

Anonymní
Anonymní
5 let před

Dobrý den, Terezo,
a co používat nějaké vizuální prvky se slovem sponsored? Ty by se daly doplnit i k fotkám na Instagramu. Myslím, že jedno slovíčko sponsored nebo spolupráce světlou barvou u dlouhého textu s fotkami zapadne. Abych řekla pravdu, kolikrát tápu i na Vašem blogu, co je reklama a co je např. vaše soukromá dovolená. Také často publikujete fotky svého syna a tam už taky zapadá, do jaké míry je to ještě "osobní sdílení" a do jaké míry možnost, jak získat další placené spolupráce. Ve vztahu k synovi, který si marketing sám nevybral, je to trochu "zneužívající", zvláště když reklama s dětmi vynáší ještě více než bez nich. Samozřejmě si blog můžete tvořit, jak chcete, ale je škoda, že není trochu víc oddělený od Vašeho bussinesu, trochu víc soukromý, ale dalším místem, jak ještě více vydělat. Druhou věcí je, že samotní čtenáři Vám přinášejí možnosti spolupráce – bez jejich čtenosti byste třeba tolik nabídek neměla. Ale nepamatuji si, že byste na svém blogu nabízela např. soutěž pro čtenáře nebo nějakou pozornost od firem, o nichž tady píšete nebo je sponzorujete. Je to škoda. Jako byste veškeré možnosti chtěla jen pro sebe a čtenáře jste měla jen na to, aby vám posílali pěkné komentáře, abyste jim mohla napsat, jak skoro vše máte úžasné nebo kde jste sponzorovaně byla. Opravdu firmy neposkytují nic pro čtenáře blogerů než jen 10% na nákup? – Anna

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
5 let před
Reply to  Anonymní

Hezký den Anno,

moc děkuju za Váš komentář. Myslím, že to je zajímavý nápad s tím vizuálním prvkem. Určitě by se to dalo pojmout srozumitelně. Jen se bojím, aby to pro "všechny" influencery bylo uchopitelné a jednoduché.
Projekt Měsíc Transparentnosti je právě o tom, abychom označování reklamy sjednotili a vysvětlili. Všichni se učíme a posouváme se dál a za těch několik jsme udělali velký krok vpřed v označování reklamy. V případě dovolených jsem vždy uváděla, pokud byla dovolená formou spolupráce – ať už vysvětlením v textu, či označením na Instagramových/FB postech. Pokud jste tedy takové označení nenašla, dovolená byla naše soukromá záležitost.
William je tak obrovskou součástí našeho života, který s Vámi čtenáři sdílím na svém blogu i sociálních sítích, že si vlastně ani nedokážu představit, jak bych ho mohla "vynechat". S manželem jsme se na toto téma několikrát bavili před jeho narozením a oba to vnímáme stejně. Nemáme pocit, že bychom mu nějak ubližovali tím, že dáme jeho fotky na můj blog. Máme však jedno pravidlo, nikdy bychom na blog/sociální sítě neumístili fotku, za kterou by se jednou mohl on sám stydět. Nevím, jestli reklama s dětmi "vynáší" mnohem více, alespoň u mě na blogu to vůbec nehraje roli, nicméně si spolupráce velmi pečlivě vybírám a nikdy bych nedoporučila nic, s čím jsme my sami nebyli spokojení. A ano, v posledním roce se náš život točí kolem Williamka, tak přirozeně ráda doporučím i ostatním maminkám to, co vyhovuje nám. Denně mi chodí desítky dotazů, na které bohužel není v mých silách odpovědět. Proto jsou články na toto téma čtenáři velmi vítané.
Já sama jsem jako malinká hrála v televizní reklamě a byla jsem na billboardech po celé Praze, a když jsem byla starší, byla jsem na to spíš pyšná, než že bych se zlobila na svoje rodiče. Ale rozumím Vašemu pohledu na věc a naprosto respektuji, pokud si někdo vybere jinou cestu. Každý to "správně" vnímá jinak.
Myslím, že ten přínos pro moje čtenáře není v soutěžích. Čas od času soutěže pořádám, ale upřímně občas soutěže na blozích vnímám jako nejrychlejší cestu, jak "ulovit" čtenáře. A takové čtenáře, kteří sledují můj blog jen kvůli soutěžím, moc ráda přenechám někomu jinému. Na svém blogu se snažím předávat motivaci k životu, k plnění snů a myšlenku, že každý jsme strůjcem svého vlastního štěstí. A podle množství emailů a zpráv, které mi každý den chodí do schránky můžu s naprosto klidným svědomím říct, že tuto message spoustu čtenářů někde mezi řádky najdou. S tím se pojí i to, že psát blog mě stojí opravdu velké množství energie a času. A přes tři roky jsem na blogu neměla žádnou placenou spolupráci. Jenže jsem si postupem času uvědomila, že pokud chci dál sdílet a motivovat, bohužel za mě nikdo jiný nezaplatí životní výdaje. Nechtěla jsem skončit, ale snažila jsem se najít cestu, jak bych mohla pořád blogovat a posílat tu radost skrz slova dál a přitom se alespoň částečně mohla blogováním přivydělat. Protože stíhat naplno blogovat – psát články, fotit fotky, přispívat pravidelně na sociální sítě, odpovídat na emaily, komentáře, zprávy, to zabere několik hodin denně. Spoustu blogů totiž zaniklo z toho důvodu, že si blogerky musely vybrat – práce nebo blogování, pokud neměly vybudované nějaké dobré finanční zázemí. V dnešním internetovém světě ja úžasné, že každý má naprostou svobodu volby. Můžete sledovat takové blogy, které Vás baví. A nemusíte taky sledovat žádné. Blogy můžete číst naprosto zadarmo, nemusíte platit žádný poplatek, nebo předplatné. A pokud nechcete konzumovat reklamní příspěvky, nemusíte. I tím bychom chtěli dát čtenářům možnost toto rozhodnutí udělat hned na začátku postu, proto chceme reklamní posty značit viditelně hned na začátku blogového článku či v prvních řádcích popisku na sociálních sítích.

Hezký večer
Tereza

Anonymní
Anonymní
5 let před

Já bych se rada zeptala, jakou roli v tom konkrétně hraje Karlova univerzita?
Lea J.

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
5 let před
Reply to  Anonymní

Ahoj Leo,
děkuju za dotaz. Od samotného začátku, kdy jsme o projektu Měsíc Transparentnosti mluvili jsme ve spojení s doktorkou Denisou Hejlovou, která je vedoucí katedry Marketingové komunikace a public relations na Karlove Univerzitě a stojí za projektem FerovaReklama, na se kterým se vzájemně podporujeme. Protože máme stejný cíl a to ukázat, jak influencerům, tak čtenářům a firmám, proč je důležité být transparentní a jak toho docílit. S paní Hejlovou jsme veškeré naše kroky konzultovali a připravujeme další projekty na to navázané.

Hezký den
Tereza

Anonymní
Anonymní
5 let před

Dobrý den Terezo,
přemýšlím nad vašimi slovy a vaším projektem. Asi nemůžu plně docenit bohulibost a přínos projektu, tak jak ho prezentujete. Projektu, jehož náplň, by měla být u obchodníka naprostou samozřejmostí a v oblasti reklamy má svá pravidla. Projektu, který si ke své tranparentnosti vybere termín "spolupráce". Slovo, které přesně vystihuje a používá se k tomu, aby reklama z pochopitelných důvodů nevypadala tak okatě a zajistila tak potřebný nádech autentičnosti. Takže tančíte dál kolem slova reklama po špičkách a negativní pocit čtenářů, sledovatelů (očividně krom dětí nemají problém reklamu rozšifrovat), se nyní snažíte zmírnit transparentním projektem, ve kterém hledáte slova tak, aby nebyl transparentní až moc. Nevím, asi nejsem správná cílová skupina.

Zdena

toffo
toffo
5 let před

to doplnění ke Karlově univerzitě nebude, prosím, díky Marie
PS: Už jsem jednou psala

Anonymní
Anonymní
5 let před

A este mi neda jednu vec nedoplnit, ktora sa uz ale preberala na inych portaloch. S transparentnostou ide ruka v ruke aj ferovost. Nechavat si zaplatit znackami ako H&M, aby dievcata v najviac pretentious "recycle" stanku z celej Colours pletly copanky zatial co su myslou a cinmi na mile vzdialene od toho, co to znamena udrzatelna moda.. Tak to ma doslova donutilo par ludi prestat followovat. Prave vy tereza mate v rukach moznost tlacit na blogersku scenu aby boli viac zodpovedne co sa tyka fast fashion a udrzatelnosti. a Viem ze vas tieto otazky tiez velmi trapia, tak ako je mozne ze sa dievcata z Elite spolcuju s firmami ako H&M? Toto by mohla byt vasa niche – ferovost. A nie len preto, ze je to teraz v mode.

Anonymní
Anonymní
5 let před

Hodně úspěchů. Týna 🙂

Anonymní
Anonymní
5 let před

No mesic transparentnosti… ale zverejnit komentare ludi transparentne to uz nie..? Alebo radsje pockat kym bude clanok premlcany? Moc transparentne mi to nepride..

Povlečení
Povlečení
4 let před

Přeju moc úspěchů, jde vidět, žě si stojíš za svým a to je dneska důležité! Mimochodem to povlečení na polštář je kupovaný nebo vcelku jak máš foto s notebookem ? :DDD Každopádně pokračuj v tom co děláš fandím ti

Fatima
Fatima
1 rok před

Ahoj všichni, je mi potěšením sdílet skvělé svědectví o DR SUNNY, že přinesl štěstí zpět do mé rodiny. Opravdu chci celému světu říct, že existuje kouzelník jménem DR SUNNY, který je tak skutečný a opravdový. Nikdy jsem v žádnou z těchto věcí nevěřil, ale když jsem na 1 rok ztratil svou ženu, potřeboval jsem pomoc, dokud jsem nenašel skvělého kouzelníka a on mě ujistil, že svou ženu dostanu zpět za pouhých 48 hodin, ale měl jsem pochybnosti. . a poté, co bylo kouzlo sesláno o 48 hodin později, právě když sesílatel kouzla řekl, že mi zazvonil telefon a překvapivě to byla moje žena, která mi poslední 1 rok nezavolala a omluvila se za bolest, kterou měla. způsobila mi a řekla mi, že je připravena přijít pro mě domů. Dr. SUNNY jí dal opravdu najevo, jak moc ji miluje a potřebuje ji. A také jí otevřel oči, aby si představila, kolik lásky spolu musíme sdílet. Budu i nadále sdílet toto svědectví po celém světě. Všem díky Dr. SUNNYMU za dobrou práci, kterou pro mě odvedl. Kontaktujte ho hned, protože je velmi mocný a vždy vám pomůže. Věřte mu a udělejte vše, co od vás žádá, a nikdy o něm v žádném případě nepochybujte. váš WhatsApp +2348082943805 nebo e-mail: drsunnydsolution1@gmail.com

Kryssa Cipra
Kryssa Cipra
6 měsíců před

Podařilo se mi získat svého manžela s pomocí doktora kouzel jménem dr Ajayi, když jsem zjistil, že ho okouzlila jiná žena, byl jsem velmi šťastný, že jsem kontaktoval sesilatele kouzel, protože právě díky němu jsem byl schopen získat svého manžela zpět a teď žijeme v míru. kontaktujte doktora Ajayiho za veškerou vaši kouzla, pomohl mi získat zpět mého manžela. Věřím, že vám pomůže s tím, co vás trápí. E-mail drajayi1990@gmail.com nebo whatsapp: +2347084887094.

Dominique Matias
Dominique Matias
2 měsíců před

Jsem ženatý muž, který si se svou ženou nerozumí, protože se nám nepodařilo porodit žádné dítě. Byl jsem oslepen a napadal jsem svou ženu a říkal jsem jí, že ona je příčinou všeho. Ale nikdy jsem nevěděl, že někdo jiný byl příčinou mého rodinného problému. Jednoho dne jsem nad věcmi přemýšlel a zavolal jsem manželce blízko, abych se jí zeptal, odkud pramení naše problémy. Nikdy nevěděla, co říct, jako muž jsem to už nemohl snést, a tak jsem věci vysvětlil příteli, který mě seznámil s duchovním mužem jménem doktor Ajayi, který mi dal řešení, kterého nebudu v životě litovat. . Kontaktoval jsem duchovního muže, vysvětlil mu svou situaci a on mi řekl potřebné věci potřebné k obětování. Po měsíci první práce moje žena otěhotněla a já jsem z ní byl velmi nadšený, protože to bylo to, na co jsem díky doktorovi AJAYIMU čekal díky za skvělou věc, kterou udělal pro mou rodinu. Nestyďte se za své životní problémy, kontaktujte Dr Ajayi na Viber / Whatsapp: +2347084887094 nebo E-mail: drajayi1990@gmail.com

Můžete ho také kontaktovat pro následující kouzla

kouzlo lásky
loterijní kouzlo
kouzlo pomsty
ochranné kouzlo
a cokoli jiného, co vám v životě dělá problémy

Podobné články
50
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x