Jaká je plavba na zaoceánské lodi a na co si dát pozor

Sedíme na balkóně, pozorujeme jak se nebe zabarvuje ze světle modré do růžovo-oranžové a máváme palmám, protože odplouváme z Miami. V břiše nám lítají motýli, obou se nám klíží unavený oči z časového posunu, ale těšíme se jako malí. Na oceán, na létající ryby podél lodi, na koktejly s ananasem a deštníčkem u bazénu, na slaný vzduch, který vám bude načesávat vlasy, na čerstvé kokosy, na naše oblíbené mořské plody, na objevování míst, o kterých se nám snad ani nikdy nesnilo, že objevíme a především na to, že budeme spolu. 

Jenom my dva a sedmnáct dní božského odpočinku.


Když jsem vám předloni psala článek o tom, jaká byla naše plavba po Středozemním moři TADY – napsala jsem tam mimo jiné i větu: „Už po několika dnech jsme věděli, že tohle nebyla rozhodně naše poslední plavba, na kterou kdy vyrazíme.“ A bylo to. 

.
Je upršený únorový den roku 2016
Mám takovou divnou náladu a práce nad hlavu. V tom mi ale do schránky klikne email s pozváním do Karibiku od pana Anthise z PT Tours. Buší mi srdce nadšením. Musela jsem si ho přečíst několikrát, abych se ujistila, že jenom neblouzním. Páni, nemůžu tomu pořád uvěřit. Johni bude nadšenej! Nikdy by mě nenapadlo, že by mě někdo někdy mohl pozvat na okružní plavbu Karibikem v rámci spolupráce na blogu. „To je prostě sen!!!“, dloubu se do žeber. Zas a znovu. Jenže ten sen netrvá moc dlouho. Vlastně se rozplyne rychleji, než se sluší. Navrhovaný termín nemůžeme odjet z práce. Vlastně nemůžeme odjet z práce skoro žádný termín. Což je vlastně obrovskej paradox, protože jsme v Elite Bloggers vlastní šéfové. Vymýšlíme, přetřásáme, polemizujeme a snažíme se vymyslet nejrůznější scénáře. Ale závěr je takový, že odjet opravdu nemůžeme. A já s obrovským DĚKUJU nabídku, která se neodmítá, odmítnu. Drtí mi to srdce. Dlouho. A sama sobě se divím. Ale v ten moment je to to nejrozumnější rozhodnutí… Máme za sebou teprv první rok a dáváme do toho všechno. Odjet nemůžeme, i když bychom to oba potřebovali jako sůl. Já si zakážu na to myslet a dívat se na fotky z Karibiku, protože je mi to vážně líto. A čas od času si vzpomenu, že jsme si mohli užívat koktejl a pozorovat západ slunce a místo toho jdeme před půlnocí domů z práce celí strhaní a hladoví.

A pak, o několik měsíců pozdějí. zase to bušení srdce, motýli v břiše… Píšu rozklepanými prsty „Určitě s námi můžete počítat.“ a těším se jako malá.

Předali jsme velení v Elite Bloggers na dva týdny našim zaměstnancům Bridget a Pally a odletěli přes půlku světa za tím naším
dobrodružstvím. A bylo to neuvěřitelný po tom roce a půl, kdy jsme si hrábli na dno. 

Ne-u-vě-ři-tel-ný!!

A protože mi chodí na plavbu po Karibiku stále poměrně dost
dotazů, říkala jsem si, že dám dohromady článek, který odpoví na ty
nejfrekventovanější. 

Jo a vlastně ho píšu taky kvůli tomu, že jestli
někdo o plavbě na zaoceánské lodi uvažuje, tak třeba vás právě tenhle
článek přesvědčí to zkusit. Pro nás to byl totiž naprosto nezapomenutelná, jedinečná a nádherná dovolená. A možná vás taky překvapí, že některé plavby cenově nevycházejí jinak, než klasická dovolená v hotelu. Nečekejte ale dokonalou dovolenou, i na zaoceánské lodi se
občas najdou nějaká ta negativa, o kterých byste před vyplutím měli
vědět. Tak pojďte, vyplouváme a na konci článku mám pro vás překvapení.
Zvažte výběr lodní společnosti
Pořádně si prostudujte lodní společnost, se kterou plánujete na plavbu odjet. Lodních společností je několik desítek. Některé mají lepší jídlo, jiné zase větší a pohodlnější kajuty, další zase staví v levnějších přístavech, které jsou dál od zajímavých míst na ostrovech/na pevnině. To vše je dobré před zakoupením plavby vědět. Já sama jsem před vyplutím znala Royal Caribbean, MSC a Norwegian Cruise Line, protože ty vždy kotvily na Aker Brygge a byly vždycky velkou senzací. Která lodní společnost má jaké předností? na to se určitě zeptejte vašeho zprostředkovatele plavby. V PT Tours, se kterou jsme na plavbu vyrazili my, vám určitě moc rádi zodpoví všechny vaše dychtivé dotazy. 

Jen si je dobře proklepněte, jsou to totiž opravdu profíci. V roce 2017 byli ocenění jako nejlepší prodejce MSC plaveb na našem trhu a nabízí přes 8.000 různých termínů plaveb. Od Evropy, přes Čínu až po Karibik.  


Odpočiňte si po dlouhém letu než se nalodíte

Pokud zvolíte plavbu, kdy si budete sami moct naplánovat let, určitě bych při delších letech doporučovala odpočinout si den až dva v destinaci, odkud bude loď vyplouvat. My jsme byli celí rozlámaní z letadla a unavení z časového posunu a trvalo nám tak dva dny, než jsme se rozkoukali. A byla by velká škoda promrhat první dny na lodi tím, že se budete dávat do kupy. Za nás tedy určitě doporučuji odpočinek a lehčí program na první dny.


Nakonec se nám časový posun hodil. Každý den jsme se probouzeli kolem šesté ranní. Já jsem si šla zacvičit do úplně prázdné posilovny, Johni si četl na balkóně a snídani jsme stihli tak akorát, kdy tam ještě nebylo moc lidí, za to hodně vaflí. 

Nastudujte si pečlivě itinerář plavby

Až budete cestu objednávat, dobře si pročtěte jednotlivé destinace a zjistěte si, kolik času budete v jednotlivých přístavech mít. Všechny okruhy by měly nabízet časový itinerář podobný jako na obrázku. Měli byste si vybrat takovou plavbu, ve které vám bude vyhovovat délka zastávek. Aby se náhodou nestalo, že v přístavu, kam se těšíte snad úplně nejvíc, máte jenom pár hodin.

Zastávky by ale měly být naplánované tak, abyste měli čas na výlet, nebo klidný den v destinaci. Pozor ale na tu, že ne všechny přístavy jsou lákavé a vy byste měli mít alespoň pár hodin na to, abyste se dopravili na nějakou opuštěnější pláž, nebo okoukli místní památky. Určitě je dobré zase prokonzultovat se zprostředkovatelem plavby, kteří dobře znají přístavy a zastávky. 

.

Naše plavba byly vlastně dvě sedmidenní plavby spojené dohromady. A upřímně, kdyby mě někdo vysadil po těch sedmi dnech, vůbec, ale vůbec by se mi nechtělo vystoupit. Možná je to ale tím, že jsme věděli, že poplujeme dva týdny, kdo ví. Nicméně dostat se do Karibiku chvíli trvá a když už tam jste a zaplatili jste poměrně drahé letenky, podle mě se vyplatí zůstat minimálně dva týdny. Nebo pak plavbu propojit třeba s pár dny cestování po pevnině. Jak se vám bude chtít.


Stojí balkon za to?
Hodně lidí se ptá: balkon ano/ne? Za nás jednoznačně ano. A třikrát bych to podtrhla. My jsme si balkon opravdu nemohli vynachválit. Můžete se tam ukrýt před slunkem a pořád být venku a pozorovat létající ryby, připlouvání do přístavů, nebo ostrovy, kolem kterých zrovna proplouváte. Zároveň se skvěle hodí, když už máte dost všech lidí na palubě a nechcete sedět v tmavé kajutě s jedním malým okýnkem. Oblíbili jsme si i snídaně, které jsme si občas nechali přinést a vychutnali si je právě na balkonu. I když je cena kajuty s balkonem vyšší, a v některých cenových kategoriích je to opravdu markantní rozdíl, podle mého názoru to opravdu může hodně ovlivnit váš celkový zážitek z plavby. 

Pozor si ale dejte i na to, že některé kajuty mají sice balkón, ale výhled můžou kazit záchranné čluny, které jsou pověšené na stěnách lodě. Určitě se na to zeptejte, aby se vám náhodou nestalo, že sice budete mít balkón, ale výhled na nic. My jsme jednou rovněž měli balkon hned nad dveřmi do vnitřku lodi. Já jsem milovala usínat s otevřenými dveřmi na balkon, což ale občas kazilo bouchání dveří a kouření lidí pod okny. Na to všechno vás ale upozorní PT Tours a

Podívat se můžete také i na návod, jak vybrat správnou kajutu TADYJak se mám na plavbu připravit?
Zjistěte si, co se v jakých destinacích nachází, kam vás srdce táhne a kam byste se chtěli vydat na výlet. Možností je totiž opravdu hodně. Někdo se i rozhodne se na některých destinacích nevylodit a užít si den na lodi. To je prý skvělé v tom, že máte skoro všechny bazény a lehátka sami pro sebe. Přestože jsme to my nikdy nevyzkoušeli, prý to stojí za to. My jsme se ale vždycky těšili do nové destinace, tak jsme den na lodi nevyzkoušeli. 


Vyplatí se jet na organizované výlety?
My jsme jeli na pár výletů, které byly organizované přímo lodní společnost MSC. Tyto výlety se dají zakoupit přímo na palubě a připravte se na to, že vás na lodi bude každou chvíli někdo o těchto výletech informovat a přemlouvat, abyste si je objednali. My jsme byli z organizace a výletu samotných od lodní společnosti trochu zklamaní. Především pak z výletu na Everglades. Cena byla podle nás poměrně vysoká. Kdybychom si výlet zorganizovali sami, bylo by to mnohem levnější a mohli bychom na daném místě zůstat déle. Možná jsme ale jen měli smůlu. To se taky občas stane.

Společnosti PT Tours, se kterou jsme na plavbě byly, rovněž organizovala svoje vlastní výlety pro naši skupinu. Výlety byly se zkušeným průvodcem, který je měl opravdu skvěle připravené, mohli jste se ho zeptat opravdu na cokoliv a pro někoho bylo i velkou výhodou, že veškeré informace byly v češtině. 

 

My jsme chtěli vyzkoušet od každého něco, takže v některých destinacích jsme vyrazili s českou skupinou a průvodcem, někde jsme se jen tak váleli na nejbližší pláži, jinde jsme se zase nechali provést ostrovem od místního taxikáře, který nás zavezl na zastrčené pláže, dál od všech těch lidí, kteří se uvelebili hned vedle lodi, a jindy jsme objevovali ostrov po své vlastní ose. Každá varianta měla něco do sebe. Někdy se to povedlo, jindy to bylo na prd a my se vláčeli hodinu na pláž, která za to vůbec nestála. Záleží, co vyhovuje vám.  Pozor si ale dejte na to, že jakmile vystoupíte z lodi, budou na vás čekat desítky místních, kteří se vám budou snažit prodat výlety různého typu. Potápění, výlet vodopády, výlet do centra na nákupy, restaurace za skvělou ceny, nebo taxi kolem ostrova

V některých destinacích je běžné ceny výletů smlouvat. Ceny pro turisty ze zaoceánských lodí jsou totiž mnohdy astronomické. Vždycky si vezměte vizitku, nebo telefonní kontakt na zprostředkovatele výletu. Aby se vám nestalo, že vás někdo nechá na druhé straně ostrova a už pro vás nepřijede. To se totiž stalo nám, když jsme se vydali na výlet na Kajmanských ostrovech právě přes někoho z místních a málem nám loď odplula. Což by byl dost velkej průšvih. Loď totiž nečeká. Tak si vždycky nechte velkou časovou rezervu!!

Co si zabalit?
Takovou tu dovolenkovou klasiku. Na lodi se konají i formální večery, takže se vám budou hodit i společenské šaty, podpatky, pro pány oblek a košile. Každý den vám do kajuty přijdou lodní noviny, ve kterých se dočtete, jaký je dress code na večeři, které se podávají vždy ve stejný čas. Pokud se vám ale na večeři nechce, nebo budete raději déle v bazénu, můžete se vydat na večeři do jednoho z bufetů, které jsou otevřené do půlnoci. Zase je to na každé lodi jinak.
Určitě si ale s sebou zabalte teplejší věci do vnitřku lodi. V podpalubí lodi je klimatizace a pěkná zima. Šátek, sako, svetřík přijde vhod nejen u večeře, ale i v jazzovém baru u drinku

 

Doporučila bys objednat plavbu na vlastní pěst?
Záleží na tom, jací jste dobrodruzi. U některých lodních společností to ale ani není možné. My jsme byli za veškerou asistenci od PT Tours byly vděční. Nemuseli jsme totiž řešit formality, do e-mailu nám přišly všechny potřebné informace, na co si dát pozor, kdy se vydat do přístavu, jak označit zavazadla, kde vůbec zavazadla nechat, jak probíhá nástup na loď, kdy se zúčastnit záchranného cvičení. Všechny tu důležité informace, které byste jinak museli studovat sami. My jsme před odjezdem dostali jeden e-mail, ve kterém bylo všechno jednoduše napsané a kdykoliv na cokoliv jsme se mohli zeptat. 
Důležité je zmínit i fakt, že PT Tours jsou smluvní partneři a plavby nabízí za
stejnou cenu a za stejných podmínek jako lodní společnosti. Což pro vás znamená, že vlastně za stejnou cenu dostanete navíc poradenskou službu, která vám usnadní mnoho tápání a rozhodování.
Kolik stojí plavba lodí?
Cenové rozpětí plaveb se liší na základě délky plavby, destinace, lodní společnosti, výběru kajuty a třídy. Možná, že ale budete překvapení, že plavba lodí se u některých lodních společností nepohybuje tak vysoko. 

Pokud máte chuť a možnost, podívejte se na akční plavby a můžete vyplout třeba už za pár týdnů, nebo za pár dní. Nabídku akčních plaveb najdete TADY
 

Aktuálně je třeba v nabídce plavba po Středozemním moři na 11 nocí do 16.680korun na osobu. Nebo, moje oblíbená za krásami norských fjordů, která je all-inclusive, s českým průvodcem i s dopravou na 8 nocí za 37.200korun. Na další akční nabídky se podívejte TADY.
Myslím, že budete příjemně překvapení.
.
Je možnost koupit plavbu last minute?
Pokud budete mít štěstí a vaše vybraná plavba nebude vyprodaná, lodní společnost nabídne neobsazené kajuty za zvýhodněnou cenu. Nevýhodou je omezenost výběru kajut, ale kdo ví, třeba zrovna budete mít štěstí! 
Mnohem lepší taktika je ale plavbu rezervovat s dostatečným předstihem. Ideální čas je prý až devět měsíců před vyplutím. Tak budete mít možnost využít výhodnějších cen, budete si moct vybrat kajutu, která má skvělou polohu, atd. I když to pro nás zrovna zní trochu jako sci-fi, vědět, co se bude dít za devět měsíců, ale vypadá to, že se to právě u plaveb vyplatí. 


Co bylo na plavbě skvělé?
Rozhodně nejlepší na celé plavbě byl komfort cestování. Objevíte kus světa, každý den spíte v pohodlné posteli a nemusíte se nikam balit. I když cestování s batohy, chození džunglí, hledání ubytování v noci ve vesnici, kde nic není jsme si vyzkoušeli taky a má to zajisté svoje kouzlo. Při cestování zaoceánskou lodí určitě oceníte tu pohodlnost a nádherný pohled z balkónu, když se každé ráno probudíte zase někde jinde. 
Naprosto dechberoucí destinace. Ty jsou! Krása střídá nádheru a vy se nebudete stačit divit. 

Všechno na jednom místě. Na palubě totiž najdete od několika bazénů, vnitřních i vnějších, přes různé restaurace, kavárny, obchody, SPA, kadeřnictví, kino, divadlo s programem na každý den, posilovna, několik barů s živou hudbou, dětské koutky a takhle bych mohla pokračovat až do aleluja. Na lodi je opravdu všechno dotažené do posledního detailu a vám bude několik dní trvat, než vůbec celou loď prozkoumáte. 

Co by se ještě na plavbě dalo vylepšit?

Na zaoceánských lodích je zpravidla několik tisíc lidí. Kolik přesně tisíců pak záleží na tom, jakou lodní společnost a jak oblíbenou destinaci si vyberete. My jsme se naučili, kdy se na lodi všichni tlačí jako sardinky a snažili se těmto časům vyhýbat. Narváno bylo vždycky na snídani kolem deváté hodiny, nebo v čase, když všem vyhládne po večerní show. Kolem osmé ranní v posilovně, nebo těsně po obědě ve všech bazénech. Výhodou je, že po pár dnech vychytáte ty vaše časy a naučíte se těm frekventovaným časům vyhýbat. 
Já osobně jsem byla trochu zklamaná výběrem jídla v bufetech. Lodní společnost MSC ale není zrovna proslavená gastronomií. To například Royal Caribbean je prý úplně jiná liga. Na snídani mi chybělo lepší ovoce, většinou bylo jen pár banánů, pomeranče, jablka a někdy ananas. Na okružní jízdě Karibikem bych čekala, že tam o ovoce nejrůznějších druhů nebude nouze. V bufetech mě taky moc nelákaly plastové talíře. To, že nebyly vůbec fotogenický vem čert, ale mně to prostě z porcelánových bílých talířů všechno chutná tak nějak víc 🙂 Porcelánové talíře ale byly v restauracích, kam se chodilo na večeři, nebo na snídaně, kde jste si mohli objednat z menu.
Velkým zklamáním byly i koktejly na palubě. Těšila jsem na ty osvěžující Piňa Colady s paraplíčkem a kousky ovoce, ale skutek utek. Na lodi jsem snad nenašla jedinej koktejl, který by mě uchvátil. Tak jsem se alespoň o to víc těšila na koktejlový dýchánek na pevnině. A ty to nahradily s velkou noblesou. V Mexiku a na Miami obzvlášť.

Kdo jezdí na okružní plavbu lodí Karibikem?
Určitě vás bude i zajímat, kdo na takové okružní plavby Karibikem jezdí. Dala jsem dohromady pár skupinek, které se na palubě vyskytovaly nejčastěji. 
– velké americké rodiny (mnohdy si i na plavbu pořídili stejná trička se jménem a rokem)
– mladé páry s miminkama (těch tam je hodně, nejspíš protože cestování na lodi je opravdu pohodlné)
– starší lidé (babičky a dědečkové v důchodovém věku, někteří rozkošní, jiní nevrlí, mnohdy je pro ně cestování lodí jediná možná varianta)
– vozíčkáři, pro které vše na lodi bylo bezbarierové a v každém přístavu mohli vyjet plošinou
– party kamarádů (to jsou ti, kteří tráví hodně času v barech a na pokru)
Takže z toho vyplývá, že vlastně my jsme nezapadali do žádné z těch skupin.
Jaká byla naše nejoblíbenější místa?
Z našeho karibského okruhu jsme se oba zcela jednoznačně shodli na Jamajce a Grand Turk. Jamajka, protože byla jiná, divoká, plná zeleně. A my jsme měli možnost projet se i do vnitrozemí a vidět tu pravou Jamajku. Bez turistů a všech těch nablýskaných suvenýrů. Projížděli jsme po rozbouraných silnicích, kolem chýší, ze kterých na nás mávali místní děti. Grand Turk, protože jsme o něm nic moc nevěděli a měl svoji atmosféru. A Kajmanské ostrovy, kde jsme se potápěli s rejnoky.

Je možnost objednat plavbu s českým delegátem?

Někteří z vás jste mi psali, že byste chtěli objednat plavbu pro svoje rodiče. Wow! Z každého jednoho emailu se mi chtělo usmívat od ucha k uchu, kolik šťastných rodičů bude pod stromečkem, nebo na jubileum rozbalovat obálku s blankytně modrým mořem a pláží s bílým pískem. Jste neuvěřitelní! 
Pro rodiče, kteří si tak úplně nerozumí s cizími jazyky, bych určitě doporučila jet s českým průvodcem, který doprovází celou skupinu už z letiště Václava Havla. Pomůže se vším, přeloží a pro vaše maminky a tatínky to bude cesta téměř bez stresu. Český průvodce se bude hodit na nejrůznějších výletech, které můžete zakoupit přímo od kanceláře právě s českým průvodcem. Na pobyty právě s českým delegátem se můžete podívat TADY
Kam bychom se chtěli vydat příště?
Já sním o výletu na Aljašku. Byl na ní můj táta a o celé cestě básní ještě několik let po té. Moc bych si přála taky jednou projet jednotlivé ostrovy Hawaii a myslím, že taková plavba po Norsku musí taky naprosto okouzlující. 

Tak třeba právě někdo z vás přemýšlí, kam vyrazit na dovolenou. A jestli máte malé miminko, podle počtu rodin na palubě s malými miminky hádám, že to musí být ideální. S kočárkem dojedete do restaurace, projedete se po palubě, na lodi je spoustu dětských koutků a brouzdališť a myslím, že to je jedna z nejpohodlnějších variant cestování s dětmi. 

Tak jestli zrovna někoho svrbí prsty a někam by se vydal, když budete plavbu v PT Tours poptávat a zadáte heslo TEREZAINOSLO, dostanete na plavbu 3% slevu. A já budu obrovskou radost, že jsem inspirovala někoho z vás, vydat se na dovolenou, na kterou budete vzpomínat ještě hodně dlouho. Na plavby se můžete podívat TADY.
Tak mi do komentáře napište, kam byste se vydali vy.


Vaše TerezaInOslo
 

Seznam všech článků o plavbách

Karibik
Den 1 – Miami
Den 2 – Oceán
Den 3 – Oceán
Den 4 – Puerto Rico
Den 5 – Grand Turk
Den 6 – Oceán
Den 7 – Bahamy
Den 8 – Miami

Den 9 – Oceán
Den 10 – Jamajka
Den 11 – Cayman Islands
Den 12 – Mexiko
Den 13 – Oceán
Den 14 – Bahamy
Den 15 – MiamiStředozemní moře
Jaká byla naše plavba po Středozemním moři
Den 1 – Janov I.
Den 2 – Janov II. 
Den 3 – Řím neŘím 
Den 4 – Palermo 
Den 5 – Cagliari 
Den 6 – Palma de Mallorca 
Den 7 – Valencie

Komentáře
Odebírat
Upozornit na
guest
22 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Žanet | Heels and baby powder
Žanet | Heels and baby powder
6 let před

Uff, to jsem si oddychla, že jen 3% sleva:) Zrovna nedávno jsem totiž u nich kupovala plavbu na léto. Poplavíme se už po páté a můžu potvrdit, že jak jednou zkusíte loď, už žádnou jinou dovolenou nechcete. Letos to bude poprvé s miminem, tak jsem zvědavá. Byli jsme i v Karibiku skoro na stejné trase, jen místo Grand Turk byl Honduras, což byla za mě nejlepší destinace. Jen si dovolím takovou poznámku k těm akčním cenám, které tam uvádíš, že ty bohužel nikdy nejsou finální. Cena je za vnitřní kajutu a je k ní potřeba připočítat servisní poplatky, které budou dělat tak 200 Euro pro dva, plus doprava, výlety, takže ceny jsou lákavé, realita trochu jinde. I tak bych to doporučila všem vyzkoušet. Zavzpomínala jsem si u čtení. Moc hezký a výživný článek. Díky. Žanet

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
6 let před

Hehe, Žanet, a kam vyrážíte tentokrát? Ano, ano, díky za poznámku. Je to spíš pro porovnání jiných akčních nabídek, kde tyto položky mnohdy nejsou taky připočítaný. Těším se, až zas někdy vyjedeme my 🙂

Terez

Žanet | Heels and baby powder
Žanet | Heels and baby powder
6 let před

Vyrážíme jen po Středomoří, vlastně pojedeme tu stejnou loď a skoro stejnou trasu jako posledně, ale bereme i rodiče a je tam myslím jedna nová destinace. Naši by se jen tak třeba do Říma nedostali a zároveň hned další den do Francie a Španělska. Bude to zážitek. A já se těším i na hlídání:) A mimochodem, to jen díky Tobě jsem objevila PTtours, jak si o Karibiku psala posledně. Však jsem jim to taky říkala, když jsem to teď objednávala. Potěšili se:) My dřív jezdili z dnes už zkrachovalou Diamond Travel a měli jsme veliké štěstí, protože spoustu lidí jen okradli. Takže odteď už jen s PTtours. Doufám, že se jednou vrátím do Karibiku, až malý povyroste. Měj se a určitě vyrazte i s malým. Žanet

Anonymní
Anonymní
6 let před

Mně trochu vrtá hlavou, jak je to na takových lodích řešeno, když má někdo nějaký náhlý vážný zdravotní problém (např. infarkt)? Je tam pak vůbec dostupná lékařská pomoc (když je ta loď v podstatě mimo civilizaci)? A pak by mě zajímaly dopady na životní prostředí, vím, že v Benátkách se snaží tyhle velké lodě v posledních letech regulovat…Jinak to ale vypadá super.

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
6 let před
Reply to  Anonymní

Na palubě je samozřejmě lékařská péče, menší nemocnice a třeba taky i vězení, jen pro zajímavost. Je to opravdu takové plující malé městečko, kde je o všechny dobře postaráno a myslí se i na ty méně idylické scénáře. Dopad na životní prostředí určitě lodní plavby mají, ale netroufám si říct, jaký je rozdíl ve srovnání třeba s leteckou dopravou, nebo dalšími tipy dovolených. Zkusím o tom něco najít. Dobrý dotaz.

Hezký den
Vaše TerezaInOslo

Anonymní
Anonymní
6 let před
Reply to  Anonymní

Dobrý den, možná by nebylo špatné si o tom něco najít (nebo alespoň použít selský rozum) než to sama využijete…a hlavně než tomu uděláte reklamu a lodní průmysl tím podpoříte. Ty čísla a následky na přírodu a zdraví lidí jsou alarmující, prosím opravdu si k tomu něco najděte. Říká se, že za jednu takovou na dovolenou na lodi se nadýcháte více jedů než za celý rok…Vzít tam miminko..to fakt udělá někdo s čistým svědomím?

#ichoosegreen

Unknown
Unknown
6 let před
Reply to  Anonymní

Dobrý den,

dovolím si s Vámi nesouhlasit. Nebudu vyvracet, že lodní průmysl přírodě neškodí, to jistě škodí. Stejně jako přírodě škodí veškerá lidská aktivita. Chtěl bych ale poukázat na to, že plavební společnosti dělají maximum pro zmírnění dopadu jejich aktivity na přírodu. Často i nad rámec povinnosti, kterou jim ukládá zákon. A docela se jim i vede, v porovnání například s resorty na pevnině se na výletních lodích recykluje mnohem efektivněji a vytváří méně odpadu.

Je normou, že na každé lodi existuje enviromentální důstojník, který dohlíží na dodržování norem. Celý segment lodí se ekologií intenzivně zabývá. Což se projevuje i v technologii, kterou vyvíjí. MSC má objednané dvě lodě, které mají být poháněné LNG. Pokud se tato technologie prokáže jako spolehlivá, tak věřím že do 20 let bude většina lodí plout na toto palivo. Co všechno podniká MSC konkrétně pro zmírnění jejich dopadu se můžete dočíst zde: https://www.msccruisesusa.com/en-us/About-MSC/Social-Responsibility/MSC-Cruises-Environment.aspx
Jinak tato část: "za jednu takovou na dovolenou na lodi se nadýcháte více jedů než za celý rok" je naprosto nepravdivá. Vzduch uvnitř lodě je filtrován HEPA filtry a nasává se daleko od komína. Prakticky je vzduch na lodi čistší než ve většině ČR, což Vám dosvědčí každý astmatik anebo alergik, který na lodi kdy byl.

Jinak samozřejmě rád bych viděl Vaše zdroje. Příští týden bude na plavbě, tak bych se toho enviromentálního oficíra rovnou na ně zeptal. 🙂

S pozdravem,
Michal Anthis,
Pt Tours

Anonymní
Anonymní
6 let před
Reply to  Anonymní

Dobrý den,

díky za odpověď. Průzkumů je víc, určitě je dogooglíte, budete-li mít zájem. Namátkou http://www.eea.europa.eu/publications/the-impact-of-international-shipping/at_download/file
Evropská agentura pro životní prostředí dlouhodobě uvádí, že námořní doprava patří k nejméně regulovaným sektorům co se oblasti životního prostředí týče…a že to podle toho bohužel vypadá. Výzkumy to potvrzují.

Mohu poprosit pro změnu odkaz na nějaké měření, které by potvrdilo, že je vzduch na lodi čistší než ve většině ČR (případně že je zcela nezávadný) a který by popřel moje tvrzení? Také jsem zkoušela nejprve googlit, ale byla jsem neúspěšná.

Díky za váš čas..

Michal Anthis
Michal Anthis
6 let před
Reply to  Anonymní

Dobrý den,

také Vám děkuji za odpověď. Rád tato témata proberu, a jak soudím podle reakcí, asi napíšeme i nějaký článek o ekologii na našich stránkách.
S názorem EEA souhlasím, jelikož jsem vyrostl na ostrově a znám moc dobře, jaká je "lodní" praxe. Mimochodem, všimla jste si, že i v jejich výzkumu se zmiňují, že nejvíce znečišťují malé a rekreační lodě?
„Summer emissions and associated impacts are more profound and coastal passenger shipping, as opposed to cruise shipping, is the dominant contributor of emissions and associated externalities.“
Jak jsem psal i předtím, prostor pro zlepšení je, a výletní lodě na rozdíl od, řekněme, nákladní dopravy, o zlepšení usilují. Osobně jsem velký zastánce LNG jako paliva na lodích. Doufám, že infrastruktura v přístavech jim umožní rozšířit se a zákazníci je podpoří.
Měření neexistuje, tvrzení je zakládáno na osobním pozorování. Mezi příbuznými se kterými jsem byl na lodi jsou astmatici i alergici a dýchalo se jim tam výrazně lépe. Navíc, studoval jsem technický obor, který se zabýval HVAC systémy, a špatné "větrání" jsem zažil mnohokrát.

S přátelským pozdravem,
Michal Anthis
PT Tours

Anonymní
Anonymní
5 let před
Reply to  Anonymní

Dobrý den,

pokud bude článek založený na argumentech typu "kluci z béčka těch oken rozbili sedm a my jenom pět, tak to jsme vlastně nic neprovedli (viz vaše versus malé a rekreační lodě)" nebo "to, že pobyt na lodi škodí zdraví vlastně nějak změřené nemáme, ale musí to tak být, protože moji příbuzní to přežili ve zdraví"- tak lidi jako já stejně nepřesvědčí a lidem z vaší cílové skupiny (viz Tereza Salte) je příroda stejně ukradená.

Díky a hodně zdraví vašim zaměstnancům, pasažérům a obyvatelům této planety.

Anonymní
Anonymní
6 let před

A kterou plavbu konkrétně jste měli vlastně vy?

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
6 let před
Reply to  Anonymní

Nejsem si jistá, jestli je ještě pořád úplně ta stejná v nabídce – mají ji ale v nejrůznějších drobných obměnách – vypsané destinace, které jsme navštívili jsou na konci článku i v takovém pořadí.

Mohu ještě s něčím pomoct?
Vaše TerezaInOslo

www.traveli.cz
www.traveli.cz
6 let před

Terez, dokážeš si přestavit, že byste na podobnou plavbu jeli s Williamínkem? Zaujali nás ty severní plavby, ale máme doma 5ti měsíčního prcka.

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
6 let před
Reply to  www.traveli.cz

Teď už ano. My jsme jeli jeden den na lodi z Německa do Osla, jak jsme jeli do Norska na Vánoce a bylo to naprosto skvělé. Pohodlné, všude se dalo s kočárkem, do kajuty vám dají postýlku pro mimi, naprosto úžasný. Právě i tam jsme si říkali, že by to s Williamínkem byla paráda. Já bych si to troufla od 6 měsíce. Záleží ale i na vás, jak se vám s vaším mimi cestuje. Jestli se rozhodujete mezi pobytem v hotelu a lodí, myslím, že v tom rozdíl velký pro miminko není. A pro malé děti mají krásné zázemí, hrací koutky a brouzdaliště.

Krásný den a dejte vědět, jak jste se rozhodli
Vaše TerezaInOslo

www.traveli.cz
www.traveli.cz
6 let před

Mohu se zeptat s jak starým miminkem plánujete vyrazit? Rádi bychom také vyrazili s miminkem, ale nemáme s plavbou žádnou předchozí zkušenost. Děkuji 🙂

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
6 let před
Reply to  www.traveli.cz

Hezký den,

jak už jsem psala v komentář nad tímto, záleží na vás, jak se cítíte. Na lodi máte opravdu úplný komfort, s kočárkem se dostanete kamkoliv, jsou tam dětské židličky, dětské koutky, brouzdaliště, pro rodiny je to opravdu pohodlné. Určitě se optejte v PT Tours, jakou plavbu, jaký je standard věku miminek, se kterými lidé cestují a co by vám doporučili 🙂 Určitě vám poradí. Já bych s Williamkem jela klidně od jeho půlroku. Už je takový i vnímavější a pozoruje všechno kolem sebe. Tak dejte vědět, jak to dopadlo a kam jste vybrali 🙂

Vaše TerezaInOslo

Barbora Vigašová
Barbora Vigašová
6 let před
Reply to  www.traveli.cz

Dobrý deň 🙂
zo strany lodnej spoločnosti je jedno obmedzenie: "Dětem musí být dále v první den plavby alespoň 6 měsíců, pro plavby delší než 15 dnů (Afrika, Dálný Východ, Indický oceán) a transatlantické plavby je tato hranice 12 měsíců." (často kladené dotazy: https://www.pttours.cz/proc-na-lod/casto-kladene-dotazy-aneb-co-je-treba-zaridit-pred-samotnou-plavbou.html?page_id=393856443)
Barbora

Anonymní
Anonymní
6 let před
Reply to  www.traveli.cz

Dobrý den Barboro,

je podle vás zdravotně nezávadné takto malé dítě (a vlastně kohokoliv) vystavit tak vysoké koncentraci oxidu síry, dusíku a sazí? Domníváte se, že se vaše firma chová zodpovědně vůči životnímu prostředí? Na vašich stránkách jsem našla k tématu jen to, že v zájmu ekologie nedáváte gumové čepice do sprchy automaticky, ale na vyžádání. Není to výsměch?

Děkuji předem za váš čas a odpovědi.

Anonymní
Anonymní
6 let před

Terez, díky zas článek, v noci se mi zdálo, že jedeme do Karibiku.. to bylo pak kruté probuzení do reality. 🙁 😀 Týna

Anonymní
Anonymní
6 let před

byli jsme s Norwegian na Aljašce a přestože jsme velcí cestovatelé, tak tohle byl můj největší zážitek. Pokud se člověk domluví anglicky není, podle mého názoru třeba použít cestovku. Všude je všechno dobře popsané, na lodi jsou noviny s denním programem a výlety si můžete objednat buď předem nebo přímo na lodi, podle chuti. V porovnání s cestovkou nás to vyšlo daleko levněji, ale to asi zaleží na vkusu a povaze každého.

Pavlína Polzerová
Pavlína Polzerová
6 let před

Terez a jak je to s nejakym houpanim na lodi? Cítíš nějaké houpani večer pri usínání? Manzel se bojí jet skrz tento problém. Par lidi nam reklo,ze to bylo pro ne neprijemne. Ja bych si zase takovou dovcu přála😊

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
5 let před

Hezký den Pavlíno,

taky jsem se bála houpání, ale ta loď je tak velká, že to opravdu není cítit. Pokud tedy není nějaká zvláštní situace a obrovské vlny, což se děje prý jen opravdu výjimečně.

Vaše TerezaInOslo

Podobné články
22
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x