Krakow: 10 věcí, které si nesmíte nechat ujít

 VIDEO z našeho výletu

1. PURO HOTEL 

Nádherný chic hotel vás prostě dostane do kolen. 
 
Vždycky, když vybíráme hotely všude možně vždycky dáváme přednost těm, které jsou blízko centru. Když jedete někam jen na pár dní, nechcete přece každý den ztratit desítky minut loudáním se daleko do hotelu. Nemluvě o těch bolavých nohou a o tom, že to stejně mnohdy vzdáte, zavoláte taxíka a cenově se vyrovnáte cenně dražšího hotelu v centru. PURO hotel u nás vyhrál na plný čáře. Funky design proskleného pokoje byl ještě lepší na živo, než na fotkách, a ruku na srdce – to se u hotelů málokdy stane. Za tenhle prosklený skvost si ale musíte krapet připlatit. Ale na rovinu? Stojí za to! Taková večerní sprcha, při které kolem vás v prosklené koupelně poletují vločky je nezapomenutelná. 

Hned to lobby vás dostane do kolen
Corner room
Prosklená koupelna a nádherný výhled
Výhled z koupelny
Miluju hotelové flakonky
A mojí oblíbenou Dermalogicu v cestovní verzi

Johniho si tenhle hotel získal ovládáním tabletem. Můžete jím ovládat televizi, světla, teplotu v místnosti, budík a třeba nastavit i elektronické „Do not disturb“ na dveře. Při těchto elektronických vychytávkách si můžete být ale jisti, že se něco jednou zcela jistě pokazí. V našem případě to byl ranní budík, který se spustil snad ze všech koutů pokoje, funky jazz nám hrál asi deset minut tak hlasitě, že se klepal celý Krakow, protože se tablet jaksi ehm… zasekl! 🙂 Můžeme být ale rádi, že jsme neobjednali uklízecí službu na třetí hodinu ranní… i to se může stát.V PURO hotelu zaměstnali snad ty nejmilejší lidi z celého Krakova! Můžete se tedy těšit na vřelé přivítání a heslo „Nic není problém“. Když vyjdete ze dveří hotelu, čelem narazíte do obrovského nákupního centra. Pro milovníky nakupování je tohle místo rájem na zemi. Přestože my nakupování moc neholdujeme, polské lidové ceny a obrovské slevy nás na chvíli zatáhli do těchto tajů a Johnimu jsme, dá se říct, obnovili za pár šlupek šatník.

Snídani jsme dali čtyři hvězdičky
Prostředí hotelové restaurace hned pět
Corner Rooms mají jen pět, my jsme dostali za mrknutí ten úplně nahoře 🙂
A můj oblíbený Cosmopolitan na oslavu pozitivního pracovního emailu

 

2. MUSEUM OF CONTEMPORARY ART IN KRAKOW (MOCAK)

Naprostá bomba! 

Nejen, že je muzeum v úterý zadarmo navíc vážně stojí za to! Přikládám link na velmi praktický seznam, co všechno můžete dělat v Krakowě zadarmo: TADY najdete tu rovněž i seznam muzeí, do kterých je volný vstup v určité dny. Budovu MOCAK navrhli architekti Claudio Nardi a Leonard Prodi z Itálie a nachází se hned vedle Schindlerovy továrny. Můžete tedy obě naprosto rozdílná muzea sfouknout jednou ranou. Moderní umění nás baví, takže jsme strávili v muzeu pár hodin – především pak v té multimediální části. Johni není zrovna muzejní typ, ale veřejně v Krakově prohlásil, že do muzeí moderního umění bude se mnou chodit rád od rána do večera. Tak uvidíme! V muzeu je rovněž moc příjemná kavárnička.3. CUPCAKE CORNER BAKERY


Sice se předávkujete cukrem, ale po těchhle cupcakes se budete olizovat ještě dlouho poté. 

Jestli jste někdy snili o tom, zajít někdy do cupcakového nebe, vydejte se do Cupcaker Corner Bakery. Vypadá to tam vážně jako z té americké komedie, kde si jedna mladá holka, která měla sen, otevřela svojí minikavárničku s cukrovýma skvostama, kam chodí mlsat celé město. Velmi příjemné mladé dámy vám dokonale popíšou sladké skvosty a poradí, který je favorit všech favoritů. U nás vyhrál na plné čáře Red Velvet, pomerančový si taky neuříznul vůbec žádnou ostudu.

A rada nakonec? Dva cupcakes vám budou úpně bohatě stačit. Po čtyřech se vám udělá těžko a budete se muset několikrát projít kolem hlavního náměstí.

4. SAINT MARY’S BASILICA 

Úchvatná stavba, do které když vstoupíte – pohltí vás nádherným klidem a mírem.  

Projdete-li Floriánskou bránou, jednou z nejvýznamnějších gotických věží v Polsku, po chvíli dojdete až na hlavní náměstí Rynek Glówny, na kterém se pyšní kostel Panny Marie. Je úchvatný a vevnitř přesně takový, jak jste si ho představovali v těch nejtajnějších představách. Jakmile se zavřou těžké dveře, pohltí vás nádherný nekonečný klid a vy ve vašich myšlenkách utečete do neznámých vod. Basilicu je rovněž neuvěřitelně fotogenická. Já přestala fotit, až tehdy, když jsem necítila prsty. V Krakově byla v na začátku února opravdu pořádná zima!

Přes hlavní náměstí Krakowa Rynek Glówny projdete zaručeně několikrát. Je nádherné, magické a plné jak turistů, tak holubů. V Krakově je téměř všechno, co by kamenem dohodil. Ta pravá atmosféra na vás dýchne z těch malých zapadlých uliček, ve kterých najdete malé zapadlé kavárničky. My jsme takhle narazili na rozkošnou kavárnu Zarowka cafe, mají tam naprosto božské sypané domácí čaje (musíte vyzkoušet, přestože jejich Cafe Latté byl rovněž zázrak!) a slečna za barem vypadá jako Amélie z Montmartru. Pan Cuketka má rovněž skvělé tipy, co se krakowských kaváren týče TADY. Já je bohužel objevila až při psaní článku, vy můžete vyzkoušet a dát echo do komentáře. Budu ráda!
   

Na hlavním náměstí Rynek Glówny rovněž nepřehlédnete torzo bronzové hlavy „Eros Bendato“, jehož autorem je polský umělec Igor Mitoraj. O jeho umístění se v poslední době v Polsku velice často diskutuje, a když se v Krakově třeba s někým místním seznámíte, zeptejte se ho na „mitorajovu bronzovou sochu“ a uvidíte jak se rozjede konverzace.


5. MANGGHA (Manggha Museum of Japanese Art and Technology)

Japonské umění mě baví, Johniho moc ne, toho zase bavila krásná čajovna s několika desítkami japonských čajů. Vstup do muzea je v úterý zadarmo, což je fajn, až na ty zástupy dětí ze školních exkurzí. Za mě doporučuju!

6. KOLANKO N°6.

Naprosto nebeské palačinky

Kolanko číslo šest žije. Až vám zase trochu vyhládne, vydejte na palačinky Kolanko č.6. Tohle místo je tak trochu ukrytý ráj na palačinkové Zemi. Když otevřete těžké rozvrzané dveře, máte tak trochu vyhráno, protože za těžkými rozvrzanými dveřmi se ukrývá zpravidla něco opravdu skvostného. V našem případě to byly jedny z nejlepších palačinek. Máte rádi palačinky na slano? Máte rovněž vyhráno. Můžete si vybrat z několik desítek tipů a nemůžete šlápnout vedle. Ceny jsou přívětivé stejně jako obsluha a sami budete překvapení, jak dlouho tam vydržíte sedět!

7. VISLA BOULEVARDS
Na takový západ Slunce nad řekou jen tak nezapomenete.

Krakov můžete celý projít křížem krážem a stejně nebudete mít dost. Procházky kolem řeky jsou naprosto úchvatné, obzvlášť pak, když chytíte tu správnou hodinu a můžete si užít nádherný západ Slunce. Mně už mrzly ruce, tak jsem je měla schované, ale jeden záběr můžete vidět ve videu. 
8. KAZIMIERZ – ŽIDOVSKÁ ČTVRŤ
Tajuplná čtvrť na vás dýchne historií.
V téhle úchvatné staré části města na vás dýchne neuvěřitelná atmosféra. Centrem byla ulice Szeroka, po které když se vydáte narazíte na pět nádherných a dechberoucích synagog. Nejstarší z nich – Stará Synagoga byla za války zničena a dnes v ní najdete sbírky Historického muzea města Krakova. V židovské čtvrti se budete chtít procházet donekonečna, než vám zasne trochu vyhládne. Fotografie nejsou přímo z židovské čtvrti, ale tu nádhernou atmosféru zachycují stejně dobře.

9. ZEN SUSHI BAR

Pro milovníky sushi jasná volba!

Na Zen Sushi jsme dostali doporučení od jedné Norky, která v Krakově žije už několik a studuje medicínu. V Krakově je tolik Norů, že jim ani nepřijde divné, když se k nim v restauraci otočíte a z ničeho nic začnete mluvit norsky. Jen vám přirozeně odpoví jako by se nechumelilo. Ale zpátky k tomuto gastronomickému zážitku. Takhle vynikající sushi jsem opravdu dlouho nejedla, jestli tedy vůbec někdy. V poslední době jsme si oblíbili i japonské pivo a víno, které se k sushi skvěle hodí. Někdy ho taky vyzkoušejte – určitě vám v sushibaru poradí, které je vhodné právě pro ten váš mlsný jazýček. Tak trochu jsme slavili, tak jsme si objednávali a ještě si odnesli pár kousků domů na snídani. Takové sushi na snídani je mojí neřestí. Připravte se ale, že taková večeře v Zen Sushi nebude ani na polské poměry levná. Za ten nádherný zážitek a unikátní večeři to ale stálo.
 

10. JAZZ CLUB U MUNIAKA
Skvělá volba pro ležérní večer.


Za pár drobných si užijete večer za doprovodu jazzových variací a k tomu pár drinků = skvělé zakončení vašeho dne v Krakově. 
A co jsme chtěli, ale nestihli?

  • Továrna Oskara Schindlera LINK
  • Osvětim (jednodenní výlet) LINK 
  • Solný důl Wieliczka LINK 

Tak jak se vám článek líbil? Že byste se taky vydali? Napište mi Vaše postřehy, moc ráda si čtu Vaše komentáře – inspirují mě psát víc a víc. Děkuju!

Krásný den a napište mi až se do Krakova jednou vydáte!
Vaše TerezaInOslo

Komentáře
Odebírat
Upozornit na
guest
26 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
rebellda
rebellda
9 let před

Bezvadný článek, takové mám ráda. Krakov už chvíli plánujeme, ale raději se vydáme v létě, přeci jen jsem dost velká zmrzlina :))

Jen pozor Terez na opakování některých slov + poté se píše dohromady (zvlášť kdybys chtěla říct třeba "po té bábovce se mi udělalo nevolno")…

Renata Jahnová
Renata Jahnová
9 let před

Nádherný článek, krásně jsem si početla a zapsala do pomyslného " to musím vidět". Renata

Evi
Evi
9 let před

Parádní článek, takovéhle cestovatelské tipy mám nejradši…Tak snad se do Krakova brzy podívám :)) Krásný den! Evi

Mikinka
Mikinka
9 let před

Ahojda,

téda, to jsou nádherný fotky!
Já osobně nemusím vůbec Polsko, ani lidi tam odtud… ALE Krakow vypadá fakt zajímavě… Nooo, hlavně bych si tam nakoupila tunu Inglotu 😀
A moderní hotel je taky moc krásnej, to by se určitě líbilo hlavně mojí drahé polovičce =o)

Itchy Feet Diary
Itchy Feet Diary
9 let před

Bezva článek, Terezko! V Krakowě jsem ještě nebyla, ale podle tvých fotek to tam musí být skvělé 🙂 A hotel vypadá také suprově!

Dominika
Dominika
9 let před

Skvělý článek, přečetla jsem si ho, ačkoliv je mi jasné, že se do Krakova hned tak nedostanu.Snad jednou 🙂 A ty fotky jsou úplně magické! 🙂

Martina Pochmanova
Martina Pochmanova
9 let před

Při čtení Tvého článku jsem si připadala jako bych se tam znovu objevila a postupně ho objevovala jako Ty! 🙂 Souhlasím s výběrem TOP 10 a co se týče těch restaurací, tak souhlasím s Tebou! 🙂 Skvělé jídlo! Ale nešla jsem do toho sushi baru a rozhodla jsem se navštívit Osvětim – stojí za to, ale je to emocionálně náročné :/

Martina Pochmanova
Martina Pochmanova
9 let před

Při čtení Tvého článku jsem si připadala jako bych se tam znovu objevila a postupně ho objevovala jako Ty! 🙂 Souhlasím s výběrem TOP 10 a co se týče těch restaurací, tak souhlasím s Tebou! 🙂 Skvělé jídlo! Ale nešla jsem do toho sushi baru a rozhodla jsem se navštívit Osvětim – stojí za to, ale je to emocionálně náročné :/

Barb (ananasbarb)
Barb (ananasbarb)
9 let před

Já hledala minule levné letenky do Česka a překvapilo mě, o kolik je to přes Krakow levnější! Teď navíc máme skvělé tipy na to, co podniknout (trošku jsem se bála, že to bude nuda a ztratíme se:))), určitě se vydáme touhle cestou!

Anna Sara
Anna Sara
9 let před

Bar: ahoj! prosim muzete mi sem dat typ? jaka cestovka?
Nejlevnejsi co jsem nasla: Praha-Oslo asi za 113€ a dokonce zpatecni a pres Krakow jsem nenasla nic pod 230€. Coz je porad drazsi nez primy let. Pres ten Krakow musi byt nejake nebublikovana cesta, ale na netu proste neni 🙁 nebo muj google ji schovava 😀

BIELA MAČKA
BIELA MAČKA
9 let před

Krakow mam velmi rada. Tvoje fotky su naozaj umelecke.

Kateřina Koubová
Kateřina Koubová
9 let před

Terezko to je úžasný článek, pro mě asi jeden z nejlepších. 🙂 A o fotkách se nedá říci nic jiného, než že jsou absolutně fenomenální!! 🙂 Měla bych ještě dotaz, který se netýká článku :). Narazila jsem na airbnb na váš byt a (krom toho, že je opravdu krásný :)), mě zaujaly kamínky v umyvadle. Vypadá to moc pěkně, ale není to trochu nepraktické? Jak to děláš například při čištění zubů? 🙂
Ale výlet do Krakova musel být skvělý. 🙂
Katka

mishkasev
mishkasev
9 let před

Tyhle Tvoje cestovatelské články miluju, vždycky mám chuť všeho nechat a vydat se hned na ta stejná místa jako Ty. 🙂

Rozálie Jandová
Rozálie Jandová
9 let před

10. místo – Jazz club U Muniaka je úplná kopie jazz clubu AghaRTA v Praze :)) je to také takový "sklípek" ? 🙂 Jinak děláš moc krásné fotky (ostatně jako vždycky) 🙂

Jana Zikmundová
Jana Zikmundová
9 let před

Úchvatné 🙂 Musel to být neskutečný zážitek 🙂 Fotky opět bomba. Jen mám dotaz. Jaký je to typ Olympusu (pokud je to Olympus).? Přemýšlím o něm jen nevím jaký si vybrat 🙂

Anna Sara
Anna Sara
9 let před

Jana: uz vite jaky typ fotaku? Ten Olympus musim mit! dela nadherny fotky! 🙂

Iveta
Iveta
8 let před

Tento víkend se vydávám do Osvětimi a Krakova, děkuju za tipy! Na cup cake si asi zajdu 🙂

Anonymní
Anonymní
7 let před

Tento víkend jedu do Krakowa. Při hledání tipů co tam vidět, jsem narazila na tvé stránky. Díky moc za tipy! A fotky jsou opravdu nádherné! Marcela

Andrea Vojtěchová
Andrea Vojtěchová
7 let před

Děkuji za článek…zítra nás čeká ještě poslední den v Krakowě. Můžu potvrdit báječný Cupcake, krasne romantické procházky podél Visly a spadaným listím v Planty…večerní židovskou čtvrtí…do Mocak jsem se Moc těšila, ale nakonec bych víc doporučila továrnu Oskara Schindlera (ta šla pod kůži i stylem instalace). Ještě vylézt na nějakou věž a "ohlédnout" se pěkně z výšky…Tento článek mi byl velikou inspirací…tak ať máš stále tak krásně…v té krásné duši

Andrea Vojtěchová
Andrea Vojtěchová
7 let před

Děkuji za článek…zítra nás čeká ještě poslední den v Krakowě. Můžu potvrdit báječný Cupcake, krasne romantické procházky podél Visly a spadaným listím v Planty…večerní židovskou čtvrtí…do Mocak jsem se Moc těšila, ale nakonec bych víc doporučila továrnu Oskara Schindlera (ta šla pod kůži i stylem instalace). Ještě vylézt na nějakou věž a "ohlédnout" se pěkně z výšky…Tento článek mi byl velikou inspirací…tak ať máš stále tak krásně…v té krásné duši

Michaela Bu
Michaela Bu
7 let před

Chceme jet na vánoční trhy do Krakowa, tak článek mi moc pomohl 🙂 a těším se, že zajdeme na cupcaky:))

Míša http://www.myvirtual-wardrobe.blogspot.cz

Královna Osamělých ostrovů
Královna Osamělých ostrovů
7 let před

Díky za tipy! A musím ti pochválit fotky. Deset palců nahoru, máš na to oko!

Anonymní
Anonymní
7 let před

Díky za moc hezké povídání! Fantastické fotky, konečně jsem vygooglila o Krakově něco, co stálo za to číst. Děkuji moc, za měsíc uvidím na vlastní oči 🙂

Anonymní
Anonymní
7 let před

Ahoj, dobrý den! Na váš blog jsem narazila při hledání inspirace, co navštívit v Krakowě, už se tam moc těším a díky za skvělé lákavé tipy! Máte fantastickej blog, moc se mi líbí, obrovská pochvala! Děkuji za inspiraci, taky teď tvořím 🙂 Pěkný den přeje Veronika z Brna

Unknown
Unknown
5 let před

Ahoj Terezo, píšeš moc zajímavě a poutavě. Já se chystám do Krakowa na týden, příští rok v dubnu. S tím výběrem hotelu máš pravdu, taky jsem chtěla poblíž centra a podařilo se. Děkuji za tipy, určitě některé z nich využiju. Renáta z Prahy

Valerie
Valerie
4 let před

Ahoj, já se chystám do Krakova toto léto a už teď vím o několika moc krásných památkách, které určitě musím navštívit. Kdyby někdo nevěděl kam v Krakově určitě nevynechejte staré město a taky Rynek Glowny, což je hlavní náměstí tohoto překrásného města.

Podobné články
26
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x