Naše plavba po Středozemním moři a tipy, které se v průvodcích nedočtete

Vzdáleně k nám doléhají tlumené hlasy a cínkání lžiček, které vyškrabávají poslední zbytky tiramisu (věděli jste, že „tirami su“ znamená „vytáhni mě“ nebo „zvedni mě“ a ve volném překladu „rozvesel mě“? Jak trefné!) My jsme po vynikající večeři a pár sklenicích dobrého vína vymysleli (teda asi jsem to bych tak řekla vymyslela já), že právě teď je to nejkrásnější světlo na fotky, tak jsme se z večeře prostě jen tak vypařili.

Je to ten moment, kdy všichni jí a vy máte loď téměř sami pro sebe. Vyběhli jsme na zadní část paluby, mojí nejoblíbenější část lodi. A aby toho nebylo málo – Slunce nám předvedlo jeden z nejkrásnějších západů. 

Takový ten, který dostává grády, když sluníčko jemně zasyčí jakmile se dotkne vody (to ale jen asi v mé hlavě). 


Scéna jako z
béčkového romantického filmu, až na to, že tohle se nám opravdu děje.
Je to takový ten moment, kdy by si snad i ten nejzarytější nefotograf tu
fotku udělal. Kroutím stativ kolem zábradlí a Johni věští, že se budou
fotit pocukrované momentky s fialovo-růžovým pozadím. Velice mužská
záležitost, tak to po druhém odpočítávání „kazí“ a focení si užívá po
svém.

Za pár minut máme nemalé publikum a John Erik se vůbec neostýchá
mi na třetí odpočítávání prostě jen tak vytáhnout spodní část šatů
nahoru a všem ukázat fialovo-růžové pozadí. Naše publikum se začíná
celkem dobře bavit. Já už trochu míň… 

Jak to všechno na lodi bylo…

Výlet lodí se opravdu vydařil a tuším vím, že na něj budeme ještě pořádně dlouho vzpomínat. Nikdy jsme na podobné dovolené nebyli, ale dali jsme na osobní doporučení, tak naše očekávání byla vysoká. Už po několika dnech jsme věděli, že tohle nebyla rozhodně naše poslední plavba, na kterou kdy vyrazíme. A to bychom to nebyli my, abychom už na lodi nespekulovali, kam bychom se vydali příště a jakou lodí. 

A protože mi v posledních dvou týdnech schránku zaplnily vaše emaily, které byly naplněné otázkami ohledně našeho středomořského dobrodružství, jaký to tam vážně bylo, jestli se to houpalo (nehoupalo), kolik jsme na lodi utratili (něco málo), jestli mi bylo špatně (na lodích je mi vždycky špatně, ale tentokrát nebylo, asi protože se to nehoupalo), jestli stojí kajuta s balkónem za to (stojí!), a jestli se nám to líbilo, že bychom jeli znovu (jeli), tak jsem se rozhodla sepsat souhrnný článek, který na všechny vaše otázky odpoví. K tomu bych ještě chtěla přidat naše (moje i Johniho – každý máme jiné) osobní doporučení na co dát pozor a co naopak vážně stojí za to.  Tak voilá… 
.

Nadechněte se, vyplouváme…

.


Balení a přípravy
Stalo se tradicí, že pár týdnů/dnů (záleží, jak je dovolená dlouhá, vydatná a náročná na plánování), se doma zaboříme do gauče obklopení průvodci, časopisy, počítači a telefony a hledáme. Všechno. Já zpravidla hledám místní hotely, které mají nejlepší doporučení a největší postele, hned jako druhý bod na řadu přichází pláže, pak kavárny s výbornou kávou a zajímavým příběhem či interiérem, až poté přichází na řadu turistická lákadla, která mnohdy jen mihnem, aby se neřeklo, ale jinak se turistickým místům snažíme vyhnout obloukem. Chceme do míst, kde jsou turisté minimálně a chceme poznat tu opravdovou atmosféru místa. Chceme vidět, co dělají místní po večerech a kam chodí na pivo. Trip Advisor nás zatím ještě nikdy nezklamal. Ba naopak 🙂

John Erik je odborníkem na orientaci na neznámých místech. Jednou, dvakrát se na město podívá na mapě a pak tam chodí jako by se tam narodil. Třeba metro v NYC, kde bych se já nevyznala, ani kdybych se tam narodila třikrát, měl v malíku během jednoho dne, o keňské Nairobi, nebo italském Milánu ani nemluvě. Do telefonu si pro jistotu nahraje všechny mapy (např. City Maps2Go, po stažení map funguje i offline), najde místa, kam vás průvodci nepošlou a zjistí, jak se odkud kam dostaneme za co nejmíň peněz. Na to je borec taky. Dokonce jsme jednou i přemýšleli, jestli si neotevřeme agenturu na plánování dovolených na míru. Zase blouzním, ale třeba jednou 🙂 

Zkrátka a dobře jsem chtěla říct, že téměř nikdy nevypadáme jako turisti. Nikdy nešustíme papírovou mapou uprostřed zapadlé uličky, přestože já bych si to někdy přála. Protože vás z té prekérní situace někdo vždycky zachrání a vy pak poznáte nějakého místního dobráka, který zachraňuje ztracené turisty. A s těma je většinou legrace. Abych se ale dostala k jádru věci. Takový scénář se letos z časových důvodů vůbec nekonal…

Se vším tím stěhováním jsme ostrouhali. Johni z toho byl patřičně nervózní a já, co vám budu vykládat, taky. Od cestovní kanceláře PT Tours, která nám plavbu zajistila, jsme dostali podrobný itinerář plavby spolu s dobrými tipy, kam se vydat, na co si dát pozor, co za to stojí a co ne a pár osobních tipů od samotného pana Anthise. Komunikace byla prvotřídní. Já mám vždycky milión dotazů a na polovinu z nich ani neexistuje odpověď. A když něco vypadá až moc dobře, snažím se najít, kde je zakopaný pes. Třeba na lodi jsem ho našla v tom, že vám dýška strhnou za každou osobu/noc automaticky. Je to kolem 8 euro na noc na osobu a prý se to takhle na lodích dělá, aby se dostalo na všechny. I ty, kteří nejsou vidět. Já takovým rozhodnutím moc nerozumím, protože jsem vždycky měla za to, že se dýška lidem dávají podle spokojenosti a takhle to máte befelem. Ať se snaží, nebo ne. Ale suma sumárum, servis byl na lodi super. Až teda na pána, který krájel maso… ten toho měl evidentně plný zuby.

Kajuta
Když vybíráme dovolenou, klasicky nastává otázka, jaký typ pokoje vybrat a jestli připlatit za větší lepší a s hezčím výhledem. Já jsem vždycky pro výhled. Výhled je základ všeho. Naší konverzaci o pokojích vždy završím větou: „Když už tam přece jedem, tak ať to stojí za to!“ 🙂 A Johni na to jenom řekne: „Happy wife, happy life…“ a bereme výhled. V norských cenách rozdíl lepších pokojů tolik nebolí. V těch českých bychom asi přemýšleli o něco dýl. Co se týká lodi, je tam zásadní otázka: „Balkón ano, či ne?“ Já za sebe říkám ano. A když jste trpěliví, někdy se dokonce stane, že cestovní kancelář nabízí kajutu s balkónem za stejnou cenu jako ty bez balkónu a v tu chvíli je nutné jednat velice rychle. My si balkón užili do sytosti. Když už vám na lodi vadí všichni ti lidi, můžete si na balkóně vychutnat snídani, nebo pozorovat připlutí, či vyplutí z přístavů. Nebo krmit racky. Nebo tam po večerech hrát Blackjack. Jako my. 



Kajuty jsou tak akorát. Máte tam místo na vaše večerní róby i patery mokrý plavky. Klimatizaci si můžete nastavit podle sebe. My ji měli téměř pořád vypnutou. Nejsem příznivcem klimatizace, tisíckrát radši otevírám okna. A to všude. A je to jedno, jestli jsme zrovna v tramvaji, nebo na lodi. Jinak se totiž všude na lodi chladí ostošet. Na to pozor. Tak si s sebou přibalte k šatičkám šály a šátky, budete za ně rádi, až budete klepat kosu na večeři. 

Jídlo a pití na lodi
Na lodi se dalo jíst skoro pořád a skoro všechno. A to všechno bylo v ceně. Já mám vždycky první dny takový ten klasický český syndrom. Je to zadarmo, chci to všechno… Pak mě to díkybohu přejde… 🙂 Vybrat si můžete ze dvou bufetových restaurací: Maya a Inka. Ty podávají early bird snídaně, snídaně, snídaně pro spáče, obědy, poobědy, svačinky, předvečeře, večeře, povečeře, nightsnacks a mají tam doslova všechno, na co si jen vzpomenete. Já bych tedy před kvantitou upřednostňovala kvalitu, ale na palačinky, vafle a francouzský toasty se nedala říct ani jedna výtka. Snad jen, že jste si na ně museli chvilku počkat ve frontě a pak se s hladovým Francouzem chvíli přetahovat o javorový sirup. 

Na večeři si pak můžete vybrat, jestli upřednostňujete bufet, nebo tří-chodovou večeři v klidnější restauraci. Každé kajutě přidělí čas (buď 19 nebo 21h) i stůl (ten může být pro 2, 4, 6, až 12 lidí). My jsme měli na spolusedící štěstí. Když jsme poprvé na večeři přišli, trochu stydlivý postarší pár si nás (ne)nápadně oskenoval a hned druhá věta zněla: „Where are you from?“ Prokoukli nás. Norové jak vyšití prej… až se trochu moje věta: „Men jeg kommer fra Tsjekkia“ ztratila v salvách smíchu. O zábavu jsme měli na každý večer postaráno. On právník, ona kriminální policistka, on mistr světa amuleta (Mistr Norska) ve squashi a ochutnávání vína, ona specialistka na pečenou husu. Byli jsme legrační. Všichni čtyři. Oni dva ve věku našich rodičů s námi pak proseděli několik večerů v bárech a výběrové víno teklo proudy. My jim vždycky vyprávěli, jak jsme objevovali města po našem, oni o jejich výletu, který byl organizovaný lodní společnosti. 



Jednotlivé zastávky
Život na lodi stál za to, ale vždycky, když jsme připlouvali do přístavu, to teprve nastalo to pravé vzrušení. Řím jsme promeškali, protože mi Johni ležel  v horečkách, ale ostatní města už jsme si užili až až. Komu utekly jednotlivé články, může jen kliknout na oblíbenou destinaci: Janov I., Janov II., Řím neŘím, Palermo, Cagliari, Palma de Mallorca, Valencie. S Johnim jsme vytvořili náš imaginární seznam míst, kde se nám nejvíc líbilo. Číslo jedna je naše nej:

John Erik
1. Palma de Mallorca (Španělsko)
2. Cagliari (Sardinie)
3. Janov (Itálie)
4. Valencia (Španělsko)
5. Marseille (Francie)
6. Palermo (Sicílie)

Terez
1. Palma de Mallorca (Španělsko) 
2. Valencia (Španělsko)
3. Janov (Itálie)
4. Cagliari (Sardinie)
5. Palermo (Sicílie)
6. Marseille (Francie)

Jak se dostat z přístavů do centra měst

Když chcete mít všechno pohodlné, stačí si jen na lodi objednat shuffle bus, který vás přímo od lodi doveze až do centra města a pak zase zpátky. Je to dobré v tom, že je to vážně pohodlné, na druhou stranu jsou ty ceny opravdu nastřelené. My využili shuffle bus jen ve Valencii, kde to na vlastní pěst bylo trochu komplikované, museli bychom jít pěšky hodně daleko a bylo fakt horko a nám se prostě nechtělo, a pak v Marseille, kde byla situace v bledě modrém. Ostatní dny jsme ale jen rychle projeli Internet a zjistili, že se místním autobusem, který staví pár kroků od lodi, dostaneme do centra a z centra za 3 eura, místo 15 euro za shuffle bus. Tak jsme si pak za ten zbytek dali do nosu. 

Zábava na lodi

O večerní (ale i denní) zábavu na lodi bylo řádně postaráno. My nejsme zrovna příznivci divokých diskoték, nebo skupinových večerních Bingo, ale pro každého se tam něco najde. Ať už holdujete živému jazzu, karaoke, nebo „MSC Factor“. Téměř každý večer jsme se ale byli podívat na show, která začínala vždycky v deset hodin večer. Ty měly různou úroveň a třeba z té úplně první jsme byli patřičně zklamaní. Zpěvácí nic moc, trapný humor, divné kostýmy a příběh – nepříběh. Naopak ta poslední nám vyrazila dech. Za akrobatické trio by se s prstem v nose mohlo objevit v Cirque de Soleil a show jménem Avatar nás dostala do kolen. Vůbec nevím, kde tyhle zpěváky a tanečníky schovávali, ale nevěřícně jsme kroutili hlavou, protože tohle vážně stálo za to.
.



Finance
Někomu se může zdát, že když jste na lodi a chcete se něco koupit, nemáte jinou možnost než tam a ceny tomu budou rovněž odpovídat. My jsme ve finále na lodi neutratili skoro nic. Jídlo bylo v bufetech až až, vodu jste si rovněž mohli pít, kdy se vám zachtělo, na dobrý espresso a zmrzlinu jsem si raději počkala na pevninu a vyzkoušeli jsme i pár koktejlů, které nás nijak neučarovaly. Největší položkou na našem účtu se stala útrata v Casinu, kde jsme „předvedli“ náš Blackjack performance A když jsem se k tomu stolu usadila, z reproduktorů najednou začali hlásit, že v Casinu nemůže být nikdo mladší osmnácti let… Ale já už jsme si po těch letech zvykla 🙂 Nastalo několik minut napínavého bušení srdce, Johni tentokrát prohrál dřív než já a já mu mile podšoupla nějaké moje žetony. Museli jsme vážně vypadat jako slaďouši ze střední. Ťukali jsme na stůl a mávali, ale nebylo nám to nic platný. Pak jsme se plní adrenalinu rozloučili s asijskou krupiérkou a celou cestou jsme si vzájemně masírovali ega, že jsme prostě tentokrát neměli štěstí na karty… :))

7 důležitých tipů:  

1. Zkuste si vypozorovat, kdy je v jakých částech lodi nejmíň lidí. Například, když chcete mít volný bazén, vyplatí se přivstat a jít brzo ráno, když všichni ještě spí, nebo jsou na snídani. 


2. Vemte si s sebou na večer trochu teplejší oblečení. Klimatizací se na lodi zrovna dvakrát nešetří.

3. Mějte u sebe vždycky nějaké drobné. Když se totiž rozhodnete jet na vlastní pěst, poměrně lehko najdete autobusovou zastávku, mnohem těžší je pak najít bankomat.


4. Pozor na místní prodejce, kteří na vás budou čekat v přístavu. Hned po výstupu z lodi na vás budou tlačit, že vás dovezou sem, tam. Stačí vždycky popojít trochu dál, vzít si místního taxika a ceny jsou úplně jiné.

5. Na pevnině si nakupte na co máte chuť. Při každém příchodu na loď vás scenují a kontrolují. Alkohol vám zapečetí a dají při vylodění v cílové destinace, vodu a nejrůznější místní pochutiny vám nechají.

6. Nezapomeňte si s sebou vzít pohodlný boty (ve městech se nachodíte) a pohodlný batoh, do kterého se vejde i osuška na pláž. Můžete si půjčit i tu, kterou dostanete na lodi. Je ale hodně velká a úměrně těžká 🙂

7. Domluvte se, kolik na lodi budete chtít utratit. Funguje to tak, že nabijete kartu na určitou částku a pak s ní jen platíte. Dost rychle se může totiž stát, že budete platit, platit a platit a budete koukat, až při odjezdu dostanete finální účet.

Posilovna na lodi stála za hřích 🙂

Naše plavba trvala osm dní (sedm nocí) a měli jsme kajutu s balkónem ve třináctém patře a třídu Fantastica. Koho by zajímala cenová nabídka přesně stejné plavby, můžete se podívat na nabídku tady. Třeba ještě někdo vypluje letos 🙂

Asi po sedmi hodinách psaní a zpracovávání fotek si myslím, že je na čase užít si nedělní večer 🙂 jen ještě pár drobností na závěr: špatně mi nebylo vůbec a balíček s prášky proti
nevolnosti jsem ani nevytáhla. Loď byla totiž tak obrovská, že se ani
jednou nezhoupla a než jste ji přešli od přídě k zádi, trvalo vám to
několik minut.
Ještě by se slušelo říct, že naše loď se jmenovala MSC Preziosa a je jednou z nejnovějších, které společnost MSC má.


Těším se, až někdo z vás vyrazí a vypadá to podle emailů, že se nám tam sejde jednou dost početná skupina 🙂


Krásný večer, 
Vaše TerezaInOslo

(sponsored trip PT Tours)
Komentáře
Odebírat
Upozornit na
guest
19 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
U Sedmikrásky
U Sedmikrásky
9 let před

To je taková nádhera ♥ Nevím, jestli se mám víc kochat krásnými fotkami nebo skvěle napsaným článkem. Mimochodem, happy wife, happy life se mi hodně líbí 😀

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
9 let před
Reply to  U Sedmikrásky

Moc děkuju .) Mně se "happy wife, happy life" taky celkem zamlouvá :)))

Krásný večer, Sedmikrásko,
Vaše TerezaInOslo

Veronika H
Veronika H
9 let před

Krásný článek a super praktické rady. Musela jsem se nad fotkami usmívat, jste krásná veselá dvojka 🙂 Září z vás taková harmonie a láska, že se mi ani pomalu nechce uvěřit, že něco takového je ještě možné. Ale opravdu je. 🙂

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
9 let před
Reply to  Veronika H

Moc děkuju, Veroniko.. Hehe, mořský vzduch nám svědčí 🙂

Krásný večer,
Vaše TerezaInOslo

Anonymní
Anonymní
9 let před

Terezko- krása- nádhera – krásné počteníčko!!
Spousta inspirace a krásných fotek!!(prosím jaký používáte kroutící stativ?- je bezpečný? ráda bych si jej pořídila- ale nějak nemám odvahu..)
Moc ráda sem k Vám chodím na návštěvu!
krásné dny
Dana

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
9 let před
Reply to  Anonymní

Mnohokrát děkuji, Dano 🙂

Já mám JOBY Gorilla a dá se omotat kolem všeho a drží skvěle. Určitě se na něj někde podívejte v obchodě. Mají různé velikosti. Já jsem s ním moc spokojená 🙂

http://www.gorillapod.cz/

Krásný večer,
Vaše TerezaInOslo

Anonymní
Anonymní
9 let před
Reply to  Anonymní

Moc děkuji Terezko, to je ten vyhlidnuty.
Krásný večer
Dana

LUHULKOVA
LUHULKOVA
9 let před

wau, ta plavba musela být skvělá!

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
9 let před
Reply to  LUHULKOVA

To byla 🙂 Kdybych mohla, všechny bych vás tam vzala s sebou 🙂

Krásný večer,
Vaše TerezainOslo

Dashulka
Dashulka
9 let před

Moc pěkné shrnutí. Jak dlouho jste měli čas na pobyt v každém z měst? Přejíždělo se vždy na noc, nebo jak to bylo?

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
9 let před
Reply to  Dashulka

Moc děkuju,

to bylo různé. Nejméně jsme měli 6 hodin a nejvíc asi 13h. Přejíždělo se někdy i přes den. Itinerář plavby se dá dohledat na http://www.pttours.cz

Krásný den,
Vaše TerezaInOslo

Reny Mejtská
Reny Mejtská
9 let před

Terezko,
perfektně rozepsané,líp bych si to ani nepředstavila 🙂
Popravdě nás to (hlavně mě ) hodně láká,tak třeba někdy vyrazíme taky.
Už jsem prošla i plavby do různých destinací a je to zajímavé a mám ještě co luštit.
Musím pochválit fotky,jsou zase pěkné a veselé,opravdu se sem ráda vracím 🙂
Krásný večer.
Renča

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
9 let před
Reply to  Reny Mejtská

Moc děkuju, Renčo 🙂

Jste nejlepší komentátorka :)) Plaveb je spousta… my se v tom taky trochu topili.

Krásný večer a někdy zase na počtenou,
Vaše TerezaInOslo

Barbora
Barbora
9 let před

Tak tenhle článek si jdu přečíst ještě jednou! Je to dokonalý!

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
9 let před
Reply to  Barbora

Tak jak dlouho to trvalo? 🙂 Není to ten nejdelší, který jsem kdy napsala? 🙂

Děkuju a přeji nádherný večer,
Vaše TerezaInOslo

Dominika Dolejsova
Dominika Dolejsova
9 let před

Terez, skvělý článek s ještě úžasnějšími fotkami 🙂
Od té doby, co jsi na blogu a instagramu postupně odtajňovala dovolenou na lodi, začala jsem víc a víc toužit po tom samém (no myslím, že nebudu jediná 😉 )… No a protože jsme zrovna přemýšleli, kam příští rok, a chtěli zažít něco trochu jiného, přišla jsem s návrhem podobné plavby. Nápad se ujal, a všichni jsou nadšení! 🙂 Díky za inspiraci a spoustu užitečných tipů …a to nejen tímto článkem! Pokaždé si vychutnávám chvíle čtení a prohlížení těch nádherných fotek. Snažím se inspirovat (hlavně dobrou náladou) 🙂
Krásné léto Tobě i Johnimu!
Dominika

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
9 let před

Moc děkuju, Domi 🙂

Tak to mám obrovskou radost, bude se vám tam líbit 🙂 A třeba se někdy i doslechnu, kam jste se nakonec vydali!

Krásný večer i celé léto i Tobě,
Vaše TerezaInOslo

Anonymní
Anonymní
9 let před

Milá Terez,
tak jsem se vrátila z dovolené a opět jsem zhltla všechny články jedním dechem. Tak hrozně ráda vidím štěstí ostatních a z vás dvou doslova prýští 🙂 Přeju vám ze srdce co nejkrásnější život v Praze a za tenhle článek Ti moc děkuju, vnukl mi myšlenku, čím obdarovat mojí milovanou maminku k blížícím se vánočním svátkům 🙂 Tak se na té lodi třeba příští rok potkáme :))
Mějte se oba krásně.
Markét

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
7 let před
Reply to  Anonymní

Markét, moc děkuju za komentář 🙂 Budu se těšit, jakou bude mít mamí radost. Dárek je to vskutku nádherný!

Tak pak dej vědět, jestli se jelo.
Hezký den
Vaše TerezaInOslo

Podobné články
19
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x