Těhotenská klišé, která jsem probrala s fyzioterapeutem Mgr. Kupcem


Když jsem byla o pár let mladší, měla jsem celkem jasnou představu o tom, jak má vypadat těhotenství. Asi jsem si ji v hlavě vytvořila z filmů, od mých blízkých a nejrůznějších historek. A pak, když jsem se jednoho rána těhotná probudila, začaly se mi vířit všechny ty životem nastřádané střípky informací, které mnohdy pozbývaly ladu a skladu. V hlavě mi lítaly útržky konverzací, které se ke mně náhodou donesly u čajového a sušenkového dýchánku na baby showers. Já ale tenkrát měla větší zájem o podávané vanilkové cupcakes, než o samotné téma nebělených plenek a dudlíků. To ráno, kdy jsem si zas s obrovskou radostí vzpomněla, že jsem těhotná, jsem začala tu skládačku pomalu dávat dohromady. Ranní nevolnosti, jíst za dva, nesportovat, odpočívat, spát do zásoby, …

Na rozdíl od mých těhotných kamarádek, mě moje okolí nezásobovalo nevyžádanými radami. Možná proto, že všichni ví, že jsem ohromně paličatá a většinou si věci stejně dělám po svém/po našem. Možná proto, že neměli potřebu mě strašit. A já jim za to děkuju.

Jsem přesvědčená, že každá nastávající maminka, která chová v břiše ten nejcennější poklad, udělá pro tu borůvku, fazolku, ťupku, či medvídka svoje maximum.

A vůbec, příroda to má tak hezky zařízené, že ani jinou možnost mít nebudete. Jakmile je totiž něco i sebemenšího v nepořádku, hned se vaše tělo ozve a šťouchne do svědomí.






Pár věcí mě ale zarazilo a na pár věcí jsme se s Johnim snažili najít jasné odpovědi. Ovšem, pokud se snažíte najít odpovědi na téma těhotenství, je to mnohdy nemožné. Měla jsem pocit, že je společnost rozdělená na dvě poloviny. Jedna tvrdí, že to je naprosto v pořádku, druhá zase, že přes to nejede vlak.

„A teď si vyber, nastávající mámo!“


Po několika týdnech bádání a debatování jsme dospěli k názoru, že stejně jako neexistuje jediný návod, jak být šťastní, protože každý jsme jiný a každý máme jiné dispozice, ani na těhotenství neexistuje správný a ověřený návod, jak se co má dělat. A někde v nitru duše tuším, že k podobnému závěru dospějeme i při výchově našich dětí.

Společně s Johnim jsme se tedy rozhodli, že budeme především poslouchat sami sebe, zdravý selský rozum, intuici a moje tělo.


Internetovým diskuzím jsem se vyhla velkým obloukem, ale na některé okruhy otázek, především ty, které jsem měla zaryté v paměti, a které všichni donekonečna opakovali, mě ale zajímal názor odborníka. Třeba věty typu: „To teď můžeš pořádně jíst. Vždyť jíš za dva, ne?“, „To bys teď měla ležet doma na gauči a nic moc nedělat!“. A jednoznačně nejlepší rada všech rad: „Vyspi se do zásoby, pak už se totiž nevyspíš. Nikdy!“ Na to, jak se vyspat do zásoby ale ještě, pokud dobře vím, řádný odborník nepřišel a asi ani nepřijde. Takže tuhle přiblblou otázku jsem si odpustila. Ale jiná těhotenská klišé jsem chtěla prodiskutovat s odborníkem. Vybrala jsem proto na skvělá doporučení pana fyzioterapeuta Karla Kupce, který pracuje se sportovci i s dětmi a specializuje se právě na těhotenství. Na jeho služby a reference se můžete podívat přímo TADY.

S panem magistrem Kupcem, který pracuje pracuje ve své praxi v centru Prahy a na RK Malvazinky, je Certifikovaný DNS terapeut, metodika dle Koláře, jsme se tedy domluvili na schůzce. A já se ptala, ptala a ptala. A protože se velmi často ptáte vy mě, tak bych vám ráda to nejdůležitější přinesla v článku.




Masáže v těhotenství

Mám obrovské štěstí, protože mám zatím (ťukám do dřeva) naprosto pohodové těhotenství a užívám si každou jeho minutu. Jediné zakolísání přišlo na začátku čtvrtého měsíce, kdy jsem měla všeho všudy dva nejpekelnější týdny těhotenství. Hodně jsem pracovala, seděla u počítače a z práce jsem chodila domů pozdě večer a zase se vrhla na psaní. Tělo mi ale dalo velmi jasně najevo, že už je to moc a svědomí mi ustavičně bušilo do hlavy a šíje. John Erik mě okamžitě objednal na těhotenskou masáž, která byla naprostým vysvobozením. Paní masérka mi rozmasírovala bolavý krok, befelem nakázala klid a za dva týdny jsem měla přijít znovu. Jenže já už se za pár dní zase nemohla skoro hnout a ukrutné bolesti hlavy nepřestávaly. Místy to přecházelo až do migrén a já nemohla vůbec nic. Objednala jsem se tedy znovu na masáž. Bohužel ne k té samé paní (neměla volnou kapacitu), která měla zlaté ruce a evidentně věděla co dělá. Paní na recepci mi doporučila těhotenskou thajskou masáž. Long-story-short. Už od začátku jsem byla celkem proti, protože nemám thajské masáže v oblibě. Tak jsem s „děkuju“ zavěsila, ale paní mi volala zpátky a ujistila mě, že si to zamiluju, a že mi to určitě pomůže. Můj zážitek byl ale bohužel naprosto příšerný. Nejenom, že jsem se místy děsila z techniky masáže a paní Thajku tlumila, ale z masáže jsem odcházela s hrozným pocitem, bušením srdce a obavami. V porovnání s paní masérkou, ke které jsem šla poprvé, to bylo jako nebe a dudy. Nevěděla jsem, jestli prudkými pohyby, thajskou technikou a podivnými pohyby nemůže maličkému ublížit. Byla jsem vystrašená, takže jedna z mých prvních otázek na pana magistra byla jednoznačně ohledně masáží.

Jaké druhy masáží se v těhotenství doporučují?

Masáže v těhotenství rozhodně nejsou kontraindikovány, avšak je důležité ctít, jak jsou prováděny. Zejména poloha musí odpovídat stavu. Tedy v leže na boku, nebo v sedě. Důležité je propracování a uvolnění přetěžovaných partií, tedy zejména bederní páteře, oblasti mezi lopatkami a šíje. V případě obtíží na dolních končetinách, zejména v podobě otoků a městnání tělních tekutin, je vhodná šetrná masáž pro odvod tekutin směrem k jádru, trupu.


Jak často se masáže doporučují?

Pokud jsou masáže mamince příjemné, není důvod se jim vyhýbat, je možné je provádět i několikrát za týden. Ale nemělo by se pouze masírovat na úkor aktivního cvičení, posilování hlubokých svalů trupu, jejich relaxace, aktivity bránice, svalů pánevního dna a celkově aktivního ovlivňování středu těla a porodních cest.

Mohou pravidelné masáže ulehčit porod?

Dle mého názoru masáže porod neulehčí, ale aktivní ovlivnění a práce s výše zmíněnými modalitami porod dokáží velice dobře ulehčit. Příkladem budiž má žena, která jako prvorodička porodila 4kg vážící a 53cm měřící dceru absolutně přirozeně a bez jakýchkoli “triků”. Včetně roztahovacích balónků, epidurálu a jiných “berliček”.


Doporučujete masáže chodidel a plosek?

Nevidím důvod, proč by se nemohly masáže nohou a plosek provádět, pokud mamince dělají dobře. Dojde k uvolnění, odvedení tělních tekutin v podobě otoků směrem k srdci a v neposlední řadě jsou příjemné. Pozor na lymfatické masáže, které by měl indikovat lékař a v průběhu těhotenství by se s ním tyto měly konzultovat.


Za sebe bych určitě budoucím maminkám doporučovala, aby věděli, že masér(ka) opravdu ví, co dělá a má s těhotenskými masážemi zkušenosti. Jedině pak si masáž opravdu užijete a splní svůj účel.




Sport v těhotenství

Další velmi důležitá kapitola mého těhotenství. Sport miluju a bez něho bych to nebyla já. Dodává mi energii a umí vyčarovat skvělou náladu. A protože jsme nechtěli od začátku nic podcenit, hledali jsme a ptali se. Na internetu najdete neuvěřitelné množství odborných i méně odborných článků ohledně sportu v těhotenství, které si mnohdy velmi vehementně odporují. Já jsem z toho byla trochu jelen… Nejprve jsem se ptala mudrců, doktorů, lidí z oboru. A téměř všichni do jednoho mi řekli, že je to velmi individuální a mám se řídit vlastním tělem a instinktem. Vynechala jsem zvedání těžkých činek, protože to jsem neměla nikdy ráda, nárazovým sportům a víc jsem si oblíbila především lehký běh, rychlou chůzi a těhotenskou jógu.

Měla jsem skvělé plány. Že budu minimálně dvakrát týdně chodit na těhotenskou jógu a Pilates. Začít se mohlo už od třináctého týdne, jenže já už jsem ve třicátem druhém týdnu a hádejte. No, ještě jsem tam nedošla… Několikrát jsem už měla sbalenou tašku a byla jsem odhodlaná, ale nikdy to nevyšlo. Tak jsem zvolila variantu B – našla jsem si pár hodinových videí preggo yogy na YouTube a trávila s nimi krásná (nejen) sobotní rána. Postupně jsem si pak vybrala, jaké cviky mě baví nejvíc a při jakých je mi nejlíp. A sestavila jsem si takovou svojí vlastní verzi těhotenské jógy, u které se protahuje, posiluje a hodně odpočívá a dýchá. Na sportovní otázky jsem se tedy přirozeně těšila nejvíc.




Do jaké míry by nastávající maminky měly omezit sport?

Nastávající maminky by měli omezit sport, který by mohl ohrozit vývoj plodu i je samotné. Tedy kontaktní sporty, otřesy, nárazy apod. Doporučují se aerobní aktivity do 140tepů/min. Vhodné aktivity jsou plavání, chůze, Pilates a další skupinová cvičení pro nastávající maminky, kterých je všude nabízeno velké množství. Zvýšená opatrnost se doporučuje v prvním trimestru těhotenství a v posledním trimestru/ 2 měsících.

Doporučujete sportovat v těhotenství?

Jsem jednoznačně pro pravidelnou pohybovou aktivitu v těhotenství 3x – 4x týdně.

Může sportovní aktivita a kondice nastávající maminky pozitivně ovlivnit porod?

Rozhodně ano. Ale pozor na výklad pojmu kondice. Obecný význam je vnímán jako „vysportovanost“, tedy když je viditelné, že je dotyčná svalově vybavená, svalnatá. Pro porod a nejen pro něj (rekonvalescence po zraněních, peristaltika střev, správné fungování metabolismu) je důležité aby byl trup maminky funkční (aby fungoval) a aktivní (aby tu funkci také spontánně vykonával). Není tedy směrodatný „pekáč buchet“ a viditelné osvalení v oblasti trupu. U své manželky jsem pozoroval bezproblémový průběh porodu právě proto, že uměla správně relaxovat pánevní dno a kontrahovat bránici tak, aby pomocí břišního lisu pomohla přirozenému vytlačení dítěte na svět.



Pokud vám to tedy pan doktor dovolí a pokud sportujete rády, myslím, že zdravá porce sportování vám jen udělá dobře. Vždycky ale pamatujte, že každé těhotenství je velmi individuální a vy si musíte zvolit to vaše tempo. Určitě najdete to, co dělá dobře právě vám. Ať už to budou procházky v lese, nebo plavání. Nejdůežitější je to, abyste se právě vy cítila ve svém těle i po sportu skvěle.

A jedna rada pro ty, které se chystáte v budoucnu otěhotnět. Opravdu (!) doporučuju, abyste si vytvořily pravidelný sportovní režim a aktivní pohyb se stal vaším denním chlebem.


Má to hned několik výhod. Za prvé se budete cítit skvěle. Za druhé budete mít možnost sportovat i v těhotenství, na rozdíl od těch, kteří předtím nesportovali. A za třetí, předtím, než začnete v těhotenství přibírat, budete mít skvělý „náskok“ v tom, že budete na své ideální váze. Zpevněné zádové svaly zajistí, že vás nebudou bolet záda. A vůbec, budete se cítit skvěle. Takže vám to kladu na srdce, protože já jsem ze své formy těžila opravdu celé těhotenství. Až teď na konci trochu lenivým a dávám přednost spíš lehkým posilováním, procházkám a józe. V počítači jsem vyštrachala pár fotek, kdy jsem byla těhotná pouhých pár dní. Myslím, že je budu používat jako motivaci, až se budu vracet zpátky do formy 🙂

Páni, já už se těším, až budu moct sportovat na plno!







Jídlo v těhotenství

Dalším mým oblíbeným tématem je jídlo. Jak už jsem psala v jednom z předchozích článků, když jsem se dozvěděla, že jsem těhotná, John Erik mi nakoupil zásoby všech potravin které bych měla pravidelně jíst. Všechno krásně vyskládal na stůl a o každé jedné věci mi řekl fakta, k čemu je to dobré pro mami a mimi a kolik bych toho měla sníst. Já to během mžiku sice zapomněla, ale společně jsme našli vhodný balanc. Naštěstí se považuju za člověka, který tělo pravidelně nezásobuje nezdravými věcmi, cukrem, sladkými limonádami a přílišným množstvím alkoholu. Můj jídelníček se tedy téměř vůbec nezměnil. Přidala jsem oříšky, kterých jsem nikdy nejedla moc, luštěniny, víc ryb a celkově si víc hlídám, aby byla strava pestrá a vyvážená. Vždycky myslím na to, že to, co jím, částečně přijímá i to malé miminko.

Tak doufám, že budulínkovi u mě chutná.


I když musím uznat, že jsem v prvním trimestru třikrát zavítala do KFC, protože jsem měla neutuchající chuť na smažené kuře. Přestože jsem všehovšudy za celej svůj život do fastfoodu zavítala tolikrát, že by se to dalo spočítat na prstech, tahle chuť se nedala vydržet.

V těhotenství se někdy dějou prazvláštní věci a já měla v prvním trimestru k tomu smaženému obrovskou chuť na párky v rohlíku a salámy. Nic, co bych kdy v životě měla ráda. Ale jak se říká, tělu neporučíte. Na ty jsem si ale nechala zajít chuť, protože jejich konzumace není úplně bezpečná. Na kávu mě přešla chuť hned pár dní po tom, co jsem otěhotněla a až od pátého měsíce si ráda vychutnám šálek té bezkofeinové. Alkohol byl pro mě absolutní tabu a nechybí mi ani trošku. Co naopak miluju teď v osmém měsíci jsou řecké jogurty a meruňky, nektarinky, broskve, borůvky a maliny.

Ty můžu jíst až do aleluja a podle mě vykupuju zásoby v celé Praze. 
Tak pardón, jestli na někoho nezbylo.



Je pravda, že by těhotné ženy měly jíst za dva?


Těhotné by těhotenství rozhodně neměly považovat za impuls k tomu se začít přejídat. Vyvážená strava by těhotenství měla předcházet i doprovázet, navýšení energetické hodnoty stravy by měla být asi 300kcal za den. Samozřejmě je to vysoce individuální a tato hodnota orientační. Důležitý je zdravý rozum a cit.


Jak by měl vypadat vyvážený jídelníček v těhotenství?



Jídelníček koresponduje s jídelníčkem netěhotných. Dostatek bílkovin (bílé maso, luštěniny), pomalých sacharidů (rýže, pohanka, brambory ve slupce) a tuků (mořské ryby, vejce) je nedílnou součástí každého zdravého jídelníčku. Důraz je kladen na dostatek kyseliny listové a to už před započetím těhotenství, aby se správně vyvíjela nervová soustava dítěte. Ideální je si dát 5 jídel denně, zkrátka častěji, ale menší porce. Dosyta, ale nepřejídat se :).


Hodně mléčných výrobků v podobě kysaných jogurtů, tvarohu, tvrdých sýrů – ne zrajících. Dále ořechy, celozrnné pečivo, obilné nápoje Vita káva, Caro), čaje pro těhotné, neochucená voda. Kyselinu listovou konzumujte v přirozeně se vyskytujících potravinách – listová zelenina a „zelená“ zelenina – špenát, kapusta, brokolice. Pozor na syrové potraviny, uzené, konzervované, Éčka. Vyvarujte se příliš smaženým věcem a jídlům, po kterých Vás pálí žáha (kořeněné, kyselé pokrmy).


Jsou nějaké potraviny, které by těhotné ženy měly opravdu vynechat?

Samozřejmě tvrdý alkohol, syrové potraviny, zrající sýry, mořské plody a některé mořské ryby pro vysoký podíl rtuti (makrela, žralok), konzervované potraviny. Ale dobře tepelně upraveným rybám, i mořským, bych se nevyhýbal (2x-3x/týd.). Jsou zdrojem omega3 MK. Jako u většiny věcí platí všeho s mírou. Pokud má maminka chuť na hermelín, tak si ho dá, ale nesní ho celý na posezení a každý den.





Cestování v těhotenství

To byla pro nás rovněž kapitola sama o sobě. Cestujeme rádi a hodně. Za těch osm měsíců jsem několikrát letěla do Norska, jednou na Maurícius a jednou do Polska. Autem jsme se o Vánocích vydali do Norska a zpátky, v březnu do Maďarska, několikrát na Slovensko a autem do Polska. Protože jsem se cítila skvěle a nemám žádné komplikace, dostala jsem od paní doktorky zelenou. Na dlouhý let (Paříž – Maurícius) jsem si vzala kompresní ponožky, jednou za hodinu se procházela, pila jsem hodně vody a před letem si vzala tabletky Magnesia.

Všechny lety byly naprosto bezproblémové a cítila jsem se skvěle.

Cesty autem pro mě byly horší. V autě se mi dělá špatně i v ne-jiném stavu, takže jsme museli hodně zastavovat a musela jsem pořád mít přísun čerstvého vzduchu. Ale díky tomu, že jsem skoro do šestého měsíce neměla žádné břicho, cestování mi nebylo nijak nepříjemné. Ba naopak. Desetihodinov cesta do polských Tater byla překvapivě úplně pohodová. Sklopila jsem si sedadlo a měla těhotenský pás, který vám drží boční pás pod bříškem. Hodně jsem pila, zobala borůvky a maliny a uteklo to jako voda.



Doporučuje se těhotné ženě cestovat?


Cestovat se těhotným nezakazuje, avšak některá specifika a omezení zde jsou. Zejména při létaní. Zejména nelétat první trimestr, kde by změny tlaku mohly ohrozit plod v podobě potratu. Do 28. týdne v tom není problém. Od 28.-36 týdne většina let. společností vyžaduje lékařské osvědčení a po 36. týdnu už vás většina nevezme pro riziko předčasného porodu.


Pro jízdu v autě je vhodná těhotenská podložka, která stáhne bezpečností pás do oblasti třísel, aby případně vzniklé síly nevyvinuly nepatřičný tlak na břicho/plod.


Máte nějaká doporučení pro cestování letadlem/dlouhé cesty autem?


Doporučení pro cestování je zejména naladění a komfort matky, pokud se cítí dobře, neviděl bych v tom problém. Zejména žádný stres 🙂 Časté přestávky, protáhnutí, občerstvení jsou samozřejmostí.


Spánek v těhotenství

Pokud jste, nebo jednou budete těhotné, připravte se, že uslyšíte minimálně několikrát větu: „Vyspi se do zásoby, protože pak už se nevyspíš vůbec!“ A jestli někdo z vás ví, jak to udělat, podle mě si už můžete začít připravovat proslov, protože vyhrajete Nobelovku. Tomu já říkám „rada nad zlato“.

Já jsem měla jen jedno velmi krátké období, kdy jsem se probouzela pravidelně v půl šesté ráno. Docela mi to vyhovovalo, měla jsem spoustu času ráno cvičit, snídat, dát si vanu a rozjímat. Naštěstí to přešlo a teď už spim jako mimino. Johniho jsem vyměnila za těhotenský polštář, který jsem od něho dostala a je to nejlepší věc pod sluncem. Krásně se do něj zabalíte, podložíte si jím nohu i hlavu a mimi má nejlepší komfort. Předtím jsem se tulila k Johnimu, ale po pár pokusech jsem uznala, že těhotenskej polštář je o hodně měkčí. Promiň, Johni! A ráno se o něj pereme, ale já vyhraju pokaždý, protože jsem prej těhotná a tudíž mám na něj větší právo 🙂 To dává smysl, ne?

Doporučujete těhotenský polštář?


Cokoli co zvýší komfort při spánku je dobré, zkrátka vypodložení učiní spánek příjemnější I netěhotným. V poloze na boku polštář mezi kolena, aby nedošlo k rotaci v bederní páteři a tlaku na plod. V poloze na zádech vypodložená kolena aby se eliminovalo nežádoucí napětí v bederní páteři. A poloha na břiše je z logiky věci už předem vyloučena 🙂




Těhotenství v práci

Mám obrovskou výhodu, že si v práci můžu určit svoje vlastní tempo. I když mám tedy někdy pocit, že když jste svoji vlastní zaměstnanci, nedá vám to a pracujete na 200%, i když nemusíte. Mám ale volnost, která vlastně ani tak volností není, protože cítím velkou zodpovědnost za chod celé firmy. Když se ale necítím dobře, můžu pracovat z domova a nemusím nikomu nic vysvětlovat. Vlastně jenom sama sobě, což je někdy tedy mnohem horší :). Zatím mi ale těhotenství dovolilo pracovat až do teď (osmý měsíc) naplno, tak uvidíme, co přinese bude horké léto.


A pak je tady téma mateřská dovolená, na kterou se mě všichni kolem ustavičně ptají. Ale jak se znám, pokud mi bude dobře, budu v hubu ráda až do poslední minuty :).
To je ta výhoda, když pro vás práce není prací, ale zábavou.


Čím jsem si ale stoprocentně jistá je fakt, že jakmile mi moje tělo naznačí, že už má dost, tak přes to vlak nepojede a já budu odpočívat. Jako v každé situaci se totiž domnívám, že by každý měl naslouchat svému tělu. Ví totiž nejlíp, co je pro vás nejlepší a pokud vám něco nedělá dobře, nedělejte to. On se svět nezblázní a všechno počká. Pokud se vy sama cítíte dobře, cítí se tak i vaše mimi. Vnímá veškeré vaše emoce a rozpoložení. A na tom já stavím celé těhotenství.
A na závěr tedy pár otázek ohledně skloubení práce a těhotenství.

Jak by měla těhotná žena sedět při klasické pracovní době?

Pracovní pozice vsedě není dobrá ani pro netěhotné. Platí pravidlo čím více způsobů sedu, tím lépe. Se správným sedem poradí erudovaný fyzioterapeut. Z tohoto sedu poté vycházejí i jeho modifikace př. sed na overballu (malý míč), velkém gymnastickém míči, klekačce, nebo správný sed na kancelářské židli.

Jsou důležité přestávky?

Přestávky s projitím a “protažením” jsou samozřejmě důležité. Už pro aktivaci metabolismu, proudění krve a tělních tekutin atd. 5 min. přestávku bych doporučoval každou 1,5 – 2h.

Jak dlouho před termínem se doporučuje těhotným ženám pracovat na plný úvazek?

Ze zákona nastupují těhotné dva měsíce před porodem na mateřskou dovolenou. Pokud je průběh těhotenství bezproblémový, doporučoval bych pracovat na plný úvazek do této doby. 2 měsíce před porodem si myslím že je adekvátní se na porod a nadcházející mateřství již připravovat a zbytečně se nestresovat a nezatěžovat v zaměstnání. Odpověď tedy zní 2 měsíce před porodem již s prací přestat, případně postupně omezovat. Samozřejmě i zde platí individualita každé maminky a její komfort.





A finální rada od pana fyzioterapeuta Kupce na závěr?

Mou finální radou by bylo doporučení, aby nastávající maminky uvažovali rozumně a nedaly na tu spoustu babských rad, která ve společnosti koluje. Měly by si dát pozor na doporučení a přístupy, které jsou radikální a striktně se drží jen a pouze svojí „pravdy“. Každý jsme individuální a naše děti taktéž. Proto je důležité se před jakýmkoli rozhodnutím zamyslet a podívat se na to trochu více z výšky 🙂

A moje finální rady na závěr?

Důvěřujte svým instinktům a svému tělu, které moc dobře ví, co dělá. Těhotenství není nemoc. A pokud budete poslouchat jeho signálům a nebudete se příliš z neznámých věcí strachovat, věřím, že to prospěje vám, i miminku. Z vlastní zkušenosti můžu rovněž říct, že když jsem si studovala, jaké těhotenské příznaky se mají dostavit v jakém týdnu, dostavily se. Věřím tomu, že jsem si je částečně dokázala sama vsugerovat. Kdybych o nich nevěděla, nepřikládala bych jim takovou váhu a možná bych si jich ani nevšimla.

Takže moje další rada zní: nebuďte příliš informovaní. Tím nemám na mysli, abyste nevěděli, co se ve vašem těle děje. Spíš je dobré naučit se filtrovat nerelevantní informace a velkým obloukem se vyhnout internetovým diskuzím, ve kterých víte zřídkakdy, jestli se jedná o fakta, či „jedna babka povídala“. Pokud máte opravdu nějaký problém, bude možná lepší ho konzultovat s vaším doktorem. Ušetříte si spoustu času vyhledáváním na internetu a možná i zbytečných obav.


Co je ale důležité za každé situace je uvědomit si, že každá jsme velmi individuální a každá vnímáme a prožíváme těhotenství jinak.


Neexistuje na to nějaký obecná příručka, podle které bychom všechny mohly postupovat. Je to jedno z nejkrásnějších životních období a myslím, že je skvělé, když si ho žena může v rámci možností užít.



Tak držím palce všem budoucím maminkám, ať všechno probíhá tak jak má a tak, jak si to přejete. Doufám, že pro vás byl článek v něčem obohacující.

Pokud by vás zajímaly služby pana Kupce, podívejte se na jeho stránky Mgr. Karel Kupec Fyzioterapie.


Budu se těšit na vaše zkušenosti a rady, které budete chtít sdílet pod tímto článkem. Myslím, že my všechny je velmi oceníme. Děkuju 🙂

Vaše TerezaInOslo + 1

Komentáře
Odebírat
Upozornit na
guest
21 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kristýna Davidová
Kristýna Davidová
6 let před

Moc zajímavý a poučný článek. Musím říct, že ti těhotenství moc sluší 🙂

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
6 let před

Moc děkuju, Kristýno 🙂 Zatím si ho užívám plnými doušky 🙂

Hezký den
Vaše TerezaInOslo

Jitka Šrůtková
Jitka Šrůtková
6 let před

Terez,

Super výživný článek :-). Haldám, že z něj, až to bude altuální, budu čerpat. A to cvičení mě potěšilo. Další motivace víc "makat".

Užijte si banymoon. Vypadá to tam nádherně! Jitka

Nina Kohútová
Nina Kohútová
6 let před

Ahoj Terezko…už jsem tedy na konci těhu období, začínám 38.tyden…:) ale mám úplně stejné zkušenosti…od začátku těhotenství jsem věděla,že nechci být moc informována,protože si taky myslím,že si to člověk vsugeruje…hlavně jsem nechtěla vědět nic moc o porodu…samozřejmě,že se tomu úplně nevyhneš,ale je dobré si to nastavit,tak aby sis to moc nebrala…;) A připomínky typu naspi se do zásoby, jez za dva…to už jsem se pak jen smála…:) a to počkej,až přijde období po porodu…;)Je dobré dělat vše instinktivně a přesně jak píšeš, tvé tělo si řekne…já dělám vše tak jak cítím a doteď se cítím naprosto skvěle…:) Přeju ti krásný konec těhu období..;)

Anonymní
Anonymní
6 let před

Mně by v těhotenství docela pomohla informace ohledně diastázy břišních svalů, co můžu cvičit, a co ne, jak v těhotenství, tak hlavně po něm! Nedokazal mi to říct gynekolog ani kamarádka fyzioterapeutka. Doporučuji si o tom vyhledat info na zahraničních webech, a připravit se, jak vrátit břicho do formy po porodu.

Jana B.
Jana B.
6 let před
Reply to  Anonymní

nejsem fyzioterapeut, ale obecne se doporucuje zacit s posilovanim sikmych brisnich svalu .. teprve po jejich zpevneni se muze posilovat primy brisni sval

Monika Kučerová
Monika Kučerová
6 let před

Ahoj Tery, jsem v 9.měsíci těhotenství a s chutí jsem si Tvůj článek přečetla. Taky jsem chodila na těhotenské masáže a pomohly mi od bolestí krční páteře a beder. Navíc jsem paní masérce důvěřovala a věděla, že mně a ni Emmě neublíží. Co se týče práce, tak jsem ještě před necelými dvěma týdny pracovala (byl to stres), ale cítila jsem se fajn a pořád se tak cítím, tak jsem nechtěla zůstávat doma a jak píšeš, i když jsem nemusela, pracovala jsem na 200%. S volnem teď se postupně sžívám, ale je to lepší, než první týden, kdy jsem si připadala trochu zbytečná. Mám řád, vytvořila jsem si svůj denní režim a docela to funguje. A k těm babským radám jsem se taky neuchýlila. S mužem to máme stejně jako vy s Johni Erikem. Rozhodnutí děláme podle vlastních pocitů a skoro rodičovské intuice a často nám pomáhá i ta naše malá ještěrka v bříšku. Dokonce jsem se nestala ani čestnou členkou nějakého spolku maminek, ani jsem nevstoupila do žádného fóra. Jen občas se podívám na nějaké vlogy a pokud mě ničím neosloví, využiju svobodu youtube vypnout 🙂 Ať Ti (vlastně vám) poslední týdny těhotenství hezky ubíhají a máte se pořád tak hezky. Monča http://mishmash6.webnode.cz

Hádej Matildo
Hádej Matildo
6 let před

Milý článek, se spoustou věcí souhlasím. Taky mi cvičení dělá dobře, a i teď, 14dní před termínem, si ráda zašlapu pár kiláčků na orbitrecu, protože mi tento "měkký pohyb" dělá dobře a protáhnu se na podložce nebo si i přidám lehoučké posilování. Člověk se pak cítí líp fyzicky i psychicky. Co se týče jídla, tak ono to snad za dva ani jíst nejde, když má člověk utlačený žaludek a další orgány. Ale krátce před porodem břicho klesne, uvolní se trošku místa navíc, člověku se najednou i líp dýchá a hlavně je schopný toho sníst mnohem víc, což je (zvlášť u mě) nebezpečné 😀 Já mám naopak pořád chuť na "alkoholové sodovky" typu Frisca nebo citronového piva. Myslím, že nějaká 2-4 procenta alkoholu, co tam jsou, vůbec neublíží, takže si je docela, zvláště v těch vedrech, dopřávám. Bezkofeinová káva je často chemicky ošetřená a tudíž horší než ta běžná, raději si dám tedy jedno normální kafíčko za den (i když třeba takové Mamacoffee nebo jiné "lepší" značky, co jsem zjistila, odstraňují ten kofein nějakým ne-chemickým a šetrnějším způsobem, takže to bych si pak klidně dala). K doktorům mám docela nedůvěru, jsem spíše pro přírodnější řešení (zdravotních) problémů, takže tam bych určitě odpověď vždy nehledala stejně jako na diskuzích na emiminu 🙂 Užívej si těhotenství, moc ti sluší! Zdraví, Lucka

Hádej Matildo
Hádej Matildo
6 let před
Reply to  Hádej Matildo

P.S. O spaní v devátém měsíci jsem napsala také článek a moc ti přeji, ať se ti tyhle moje neduhy vyhnou obloukem! 🙂
http://www.hadejmatildo.cz/2017/06/o-ne-spani-v-devatem-mesici.html

Anonymní
Anonymní
6 let před

odkial mas tu podprsenku na poslednej fotke? vyzera super, tiez by som taku chcela 🙂

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
6 let před
Reply to  Anonymní

Spodní prádlo je od švédské značky Odd Molly – u nás se dá sehnat třeba na Chodově.
Mají nádherné a velmi kvalitní věci 🙂

Hezký den
Vaše TerezaInOslo

Anonymní
Anonymní
6 let před

Měla bys prosím nějaký tip na cestovní pojištění pro těhotné? Díky moc!

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
6 let před
Reply to  Anonymní

Dobrý den,

já jsem si dělala klasické. Je lepší se informovat telefonicky, co všechno pojištění zahrnuje a do jakého týdne těhotenství.

Hezký den
Vaše TerezaInOslo

Anonymní
Anonymní
6 let před

Jednou jsem si přečetla, co mě "čeká v následujícím týdnu" a bylo mi tak zle a přesně to, co jsem si četla, že jsem si říkala, že pokud tohle mám mít následujících 7 měsíců, tak mě klepne hned.. od té doby nic nečtu, poslouchám rady doktora a tělo, nejím syrové a snažím se baštit všechno možné zdravé a sezonní ovoce a je mi krásně. Jak moc souhlasím s Vaším článkem a doporučeními, podepisuji se! 🙂

Přeji krásné poslední týdny a klidný, pohodový porod 🙂

P.S. S tím "vyspi se do zásoby" .. prospala jsem první tři měsíce a od té doby moc nespím, nedaří se mi spát přes den a v noci to taky stojí za pendrek. Ale předpokládám, že tělo ví co dělá a brát na to prášky nehodlám. Všem na tuhle radu odpovídám (s troškou nadsázky :)) že se prospím, až půjdou děti na vysokou 🙂 A uvidíme..

Anonymní
Anonymní
6 let před

Jsem vystudovaná porodní asistentka, takže o neinformovanosti se v mém případě nedalo mluvit. Já si zase říkala, že mě se většina těhotenských potíží nebude týkat :P. Takže ve zkratce: špatně mi začalo být asi přesně týden po zjištění těhotenství. Zdravá výživa se rozplynula hned poté, co se mi zvedl žaludek z mé obvyklé snídaňové kaše a jen pomyšlení na zeleninu a celozrnné pečivo vyvolalo nevolnosti. Teď mám za sebou asi půlku těhotenství a jídelníček se pomalu vrací do starých kolejí. Beru to tak, že snad to malé vyroste i na jogurtech a nanucích :D. Do práce nechodím vpodstatě od začátku. Taky bylo předsevzetí, že budu pracovat až do mateřské. 12h směnný provoz v nemocnici a těhotenství se vylučují. Vydržet celou noční, když se vám chce nepřekonatelně spát už v 9h večer je utrpení. Tak trochu opravdu spím do zásoby, po několika letech směnného provozu, dálkového studia a spánku cca 4-6h denně si to neskutečně užívám. Co mi teda doposud vydrželo je mé předsevzetí o cvičení, hodně jsem zvolnila tempo, neběhám, nezvedám činky, ale daří se mi i tak lehce posilovat několikrát do týdne. Do toho chodím pravidelně cvičit Mojžíšovou, která mi hodně pomáhá na bolavou kostrč (problémy jsem měla už před těhotenstvím, ale teď se to spíše zhoršuje) a na těhotenské cvičení. Jsou věci, které mě docela překvapily, třeba bolesti v zádech/podbřišku. To mě hlavně ze začátku umělo hodně vystrašit a pak taky velmi pravidelná nutkavá potřeba návštěvy toalety. Myslím, že v mém případě tělo opravdu říká, kde má svoje hranice, protože jinak bych se už z podstaty svého bytí nešetřila.
S pozdravem, Tamara
PS: zajímalo by mě, jak je to s těhotenstvím a veřejným bazénem? Všude se to spíše nedoporučuje, ale kde chce člověk trávit celé léto, na balkon do paneláku si vlastní nedám :D.

Anonymní
Anonymní
6 let před

Terezko, prosím, jsi jedna z mála blogerek, která nemá články plné chyb. Myslím, že je dost důležité, aby jsi svojí úroveň udržela, i když jsi určitě často nucená články psát rychle a nemáš mnoho času na kontrolu. V tomhle článku mě hned trkly nějaké zbytečné chyby. Vy jako blogeři máte nyní velkou šanci ovlivňovat i velmi mladé lidi. Bylo by moc prima, kdyby u vás neokoukali ležérnost vůči pravopisu.. Krásný den a krásný zbytek těhotenských dnů, Týna 😊

Frantiska
Frantiska
6 let před

Ahoj, děkuji za článek. Zajímalo by mne, jaky to mas tehotensky polstar 🙂 vypada moc hezky.

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
6 let před
Reply to  Frantiska

Já děkuju za milý komentář 🙂 Komentář je od značky Motherhood a dá se sehnat třeba tady: https://www.feedo.cz/motherhood-tehotensky-polstar-premium-classics-sedy/

Tak ať se na něm pohodlně spí 🙂
Vaše TerezaInOslo

Barbora Bubílková
Barbora Bubílková
6 let před

Milá Terezko, moc jsem si užila Tvůj článek o těhotenství, protože jsem naladěná na stejnou vlnu, děkuji! Já jsem za půlkou a zatím bez komplikací. Jediný problém bylo vzdát se pití kávy, ale co bych pro miminko neudělala. Hledala jsem jiné varianty…bezkofeinová káva vychází hůře kvůli chemické výrobě; obilné kávy fajn a já si nakonec zamilovala tzv. Redespresso – z čaje Rooibos. Líbí se mi, že pro těhulku obsahuje hodně antioxidantů. S přicházejícím létem si jej připravuji jako nápoj s jablečným moštem, mátou a ledem. Doporučuji a budu se těšit na další postřehy o Tvém těhotenství. Hezký den, Bára

Rose Tascher
Rose Tascher
6 let před

Ježiš, to je nádherný článek :)) <3

Anonymní
Anonymní
6 let před

Ahoj Terezko, v jakém týdnu jsi prosím letěla? Píšeš, že jsi využila letadlo víckrát. Mně vychází dovolená na přelom 12. a 13. týdne – let 2,5 hodiny. Díky za info, Kiki

Podobné články
21
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x