DIY velikonoční „lakovaná“ vajíčka

Na fjord usedla vlezlá mlha, v krbu statečně hoří pár polínek, Adele plní nádherným hlasem celý srub a z opuštěné kuchyně voní pinnekjøtt (klasický norský vánoční a velikonoční pokrm), který jednou za čas přijde někdo zkontrolovat a zkonstatuje „Det lukter så deilig!“ (pozn. v překladu: to voní tak nádherně). 
Je tu takový ta klasická srubová velikonoční pohoda.
 
Dneska jsme se zase vychrněli dorůžova, snídali pár hodin (nekecám!), rochnili se ve vířivce, jeli na výlet do městečka Lyngdal, zastavili se na kávě ve srubu Johniho sestřenice a potom všem jsem se rozhodla, že bych chtěla malovat vajíčka. Už jsme dávno byli zpátky a všechny obchody na míle vzdálené na dobro zavřely. Tak hledám, co dům dal a taky tak trochu šmejdím po internetech.

Moje kritéria jsou jasná. Chci, aby to bylo jednoduchý, rychlý, abych měla ingredience, a aby to bylo ve finále nádherný. Bílá vajíčka mám. Sehnat je v Norsku na Velikonoce není žádná magie. Mají tu totiž skoro jen bílá. A to celý rok. Mám to. Jdu to zkusit.

A co budete na malovaná vejce potřebovat?
– bílá vejce (uvařená, nebo vyfouknutá)
– plastovou vaničku
– lak(y) na nehty
– párátko (na míchání)
– kalíšek od čajové svíčky (na sušení)  
– gumové rukavice 
– foťák 🙂

Nádobky naplňte ze 3/4 vodou. POZOR! Voda musí mít pokojovou teplotu. Já jsem se s tím trochu prala, tak to zkoušejte a zkoušejte, až to bude perfektní. 

Je lepší, když je teplejší, jinak se vám lak na nehty nerozpustí.

Na téhle fotce si můžete povšimnout mého prvního výtvoru, který dopadl poměrně příšerně. Tak neházejte fintu do žita, když to napoprvé, napodruhé, ani napotřetí nevyjde. Chce to ten správnej grif a špetku trpělivosti. 

Do vody kápněte několik kapek laku na nehty. Já tam trochu i ucmrndla a mělo to hned výraznější tóny. A párátkem to jemně potáhněte. Záměrně neříkám rozmíchejte, protože když jsem začala tak trochu vehementně míchat, všechno se mi nalepilo na párátko a já musela přidat lak znovu. 
Tak jenom opatrně, jak to jen jde. 

Teď přijde ta patlavá část. Takže nasadit gumové rukavice. Já je neměla a později jsem s hrůzou v očích zjistila, že nemám ani odlakovač. 
Ale co, pro krásu velikonočních vajec se musí tak trochu trpět.
Pomalinku ponořte vajíčka do připravené lakové vrstvy. Hezky se na ně přilípne. A opatrně je dejte vysušit na kalíšek z čajové svíčky. A je to 🙂 Teď už se jen kochat a třeba to i vyfotit na památku. 

A poslední krok? 

Darujte je těm, které máte rádi.

Tak jak to dopadlo? Pošlete, ukažte, označte mě na Instagramu. Těším se.
My jdem na pinnekjøtt a norskou detektivku. 
 

Komentáře
 • BBakers napsal:

  Super nápad, vypadá to krásně 🙂

 • Daniela P napsal:

  Keď som to videla na fejsbuku, presne som si myslela, že si to robila lakom 😀 krásny výsledok.

  http://www.danielainthelibrary.com

 • Lucka napsal:

  Jéé Terko, ty jsou krásný. 🙂 Moc se ti povedly! Já na to šla letos trochu "zeleně" a barvila jsem vajíčka v řepě a kurkumě a taky vypadají zajímavě. Hezké Velikonoce všem do srubu! 🙂

  Lucka http://www.sleepy-cat.com

 • Nádhera…Kdo by to byl řekl jakou parádu udělá lak na nehty a parátko :). Zítra letím pro bílá vajíčka (snad seženu) a pustím se do těchto designových vajíček :).

  Letos začínám přicházet těm Velikonocím nějak na chuť. Díky. Mějte krásnou sobotu, posílám pozdravy do Norska. Jitka

 • Zrovna dnes jsem si říkala, že to zkusím :D. A teď, když vidím, že to opravdu funguje, tak jdu to toho :).

 • Miška napsal:

  Opravdu nádhera, jen mně se nikdy nepovede mít tak hezky ty laky, příště zkusím teplejší vodu 😉

  tripsandweekendactivities.wordpress.com

 • Teda vypadá to nádherně, mamka i já jsme z toho nadšený, jen se trochu vzpamatujeme z posunu času a jdeme barvit vajíčka, super nápad! 😀

 • Dominika napsal:

  Vypadá to úžasně 🙂

 • To je krásné! Jsi moc šikovná. U nás se vždy barví vajíčka trochu přírodněji – v cibulových šlupkách 🙂

 • Lenka Koubová napsal:

  Jsou fakt nádherný :3
  eL

 • Petr Konečný napsal:

  Vypadá to super. Viděl jsem kdysi tímhle způsobem lakovat třeba přilby na motorku nebo díly na auto. Nenapadlo by me to udělat s vajíčky 🙂

 • Podobné články