Stránky

úterý 10. května 2016

Proč nás květiny dělají šťastnějšími?

Už jste někdy někomu věnovali květinu a on vám nepoděkoval milým úsměvem? Bádáte, bádáte? Budete marně. To je totiž podle většiny průzkumů téměř nemožné.

Květiny jsou božské, nádherné, voňavé, dělají parádu 
a navíc nás dělají šťastnými. 

A já se dneska rozhodla najít pár výzkumů, které tuto mojí životní teorii potvrzují.

Květiny dělají lidi šťastnější 

Pro mě naprosto nepřekvapující informace. A teď pro ni mám dokonce teorii. Evoluční psycholožka z Harvardu, Nancy Etcoff, objevila ve svém výzkumu, že pokud ráno uvidíte vázu s květinami, budete mít během dne více kuráže a méně stresu a úzkosti z práce. Tak tohle mám osobně vyzkoušené a mohu vám potvrdit, že to funguje. Celou velmi zajímavou přednášku Nancy o tom, jak lidé touží být šťastní a co jim k tomu pomůže, můžete vidět v TED talks z února 2004 TADY.

Vůně květin ovlivňuje pozitivně naši náladu

Kolikrát jsem se během dne přistihla, že čichám ke květinám a potom se ještě několik minut usmívám. Většinou ve mně probudí nádherné vzpomínky. V hlavě se mi spustí film těch životních momentů, které provázely květiny. Jedu na kole ulicemi Osla a v košíku se na mě usmívaj první letošní pivoňky, plánujeme svatbu a společně vybíráme květiny na stoly a výzdobu, každoroční plné vázy šeříků na naše květnové narozeniny. Podle Jeanette Havilland-Jones z Rutgers University ovlivňují květinové vůně náladu a chování lidí. Patricia Wilson z La Salle University in Philadelphia označuje květinovou vůni rovnou za emoční manipulátor, který dokáže vaši náladu zlepšit.

A máme to, dámy, šedé na bílém!

A proč tomu tak může být? Jedna z mnoha teorií je koevoluce - společný vývoj - rostlin a lidí. Dobrá nálada z krásných vůní rostlin měla zvýšit touhu lidí k jejich množení a pečování o ně. Myslím, že to se jim povedlo.
 
Patricia Wilson of La Salle University in Philadelphia - See more at: http://www.livescience.com/14635-impression-smell-thoughts-behavior-flowers.html#sthash.jraaAlns.dpuf

Darovat květinu = darovat štěstí

Další výzkum, tentokrát do vědců z Rutgers University s názvem "An Environmental Approach to Positive Emotion: Flowers", potvrdil, že všechny ženy projevily po obdarování květinou "the duchenne" neboli opravdový úsměv. Výzkum potvrzuje, že se neradujeme jen my - ženy. 100% účastníků výzkumu se bez ohledu na věk a pohla po obdarování květinou rozzářilo. V rámci této studie se prokázalo, že dobrou náladu měly ženy i i dny po obdarování květinou a ve většině případu došlo i ke zlepšení epizodické paměti. Té, která uchovává informace o událostech zahrnující časový, citový a prostorový rozměr. 
 
 
"It [the floral smell] actually is a mood manipulator," said study researcher Patricia Wilson of La Salle University in Philadelphia. "So your mood is better, and given that your mood is better, you are looking for things in your memory bank that match that mood." - See more at: http://www.livescience.com/14635-impression-smell-thoughts-behavior-flowers.html#sthash.jraaAlns.dpuf
"It [the floral smell] actually is a mood manipulator," said study researcher Patricia Wilson of La Salle University in Philadelphia. "So your mood is better, and given that your mood is better, you are looking for things in your memory bank that match that mood." - See more at: http://www.livescience.com/14635-impression-smell-thoughts-behavior-flowers.html#sthash.jraaAlns.dpu

Pamatujte, že nádherné květiny nejsou jen v květinářství. Ty opravdu božské najdete na polích, v lesích, na zahrádkách a nemusíte je ani trhat. Můžete se jejich krásou kochat v přírodě a bude to mít ještě mnohem lepší efekt. 

Tak vám přeji nádherné odpoledne a mojí nejlepší ségře pod sluncem přeji ty nejkrásnější narozeniny. 

Ta už kytí dostala. Voňavoučké pivoňky. Letošní první. 

Vaše TerezaInOslo


9 komentářů:

 1. Krásny článok... ja milujem kvietky a rada ich kupujem, či už sebe alebo mamke (:

  Lifestyle & beauty by Daniela

  OdpovědětVymazat
 2. Terezko, to je tak parádní článek! Vždycky mi zvedneš náladu:)

  OdpovědětVymazat
 3. Ale jak jdou řezané, přes půl světa dovážené květiny, dohromady s #Ichoosegreen? Jsou krásné, ale nebylo by lepší si počkat a uvázat si sama luční kvítí?

  Lucka

  OdpovědětVymazat
 4. Krásně napsáno! Květiny miluju a všechno, co jsi tu tak hezky popsala, vždycky pociťuju, ale pravda je, že jsem si to asi nikdy takhle neuvědomila, takže díky moc :-) Začnu se květinami obklopovat mnohem více.

  OdpovědětVymazat
 5. Tereo a víš,co se skrývá za krásou kupovaných řezaných květin? kolik chemie, zničeného zdraví a plýtvání vodou a zničená země? mám o tom článek na blogu,mě to hodně zaskočilo, netušila jsme to, ale i tak jsme vnímala,že ty květiny nejsou "živé" tak jako ze zahrádky...taky obyčejným rozumem je zřejmé,že tulipány v lednu nejsou normální, tak jako jahody v únoru ...takže květiny miluju moc,ale kupuju jen v době,kdy tady přirozeně rostou a na trzích a od malých pěstitelů:) kvůli mě ty hangáry v chudých zemích a všechna ta chemie a nafta být nemusí:) http://cherry.cheery.cz/2015/01/tulipany-v-zime-co-je-skryto-za.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji!
   viz všechny blogy s tulipány z Liedlu atd.
   Ještě jednou děkuji.
   Magda

   Vymazat
 6. Když nemám doma čerstvou květinu, tak jsem z toho celá nesvá. Kytky mám také velice ráda!

  Marketatrpisovska.blogspot.cz//LIFESTYLE BOOK

  OdpovědětVymazat
 7. Terezo divim se že nevíš kolik utrpení lidí, zvířat a životního prostředí se skrývá za řezanými květinami prodávanými v Evropě. Vím že by se totéž dalo říci i o většině oblečení a potravin. To jsou ale věci bez kterých se neobejdeme.Bez řezaných květin se však obejdeme všichni a alespoň trochu tím můžeme omezit škody, které jejich pěstování způsobuje. A daji se krásně nahradit třeba šeříkem utrzenym na louce, lučními květinami nebo kráskou v květináči... Zdraví Lucka

  OdpovědětVymazat
 8. Nejen dámy, ale i někteří kluci mají rádi květiny :) já je miluju! Jsou takovou třešničkou v každém interiéru.

  OdpovědětVymazat