Stránky

sobota 16. dubna 2016

Start-Up měsíce - duben - čelenky BJEŽ.CZ


Stalo se to loni. Byl jeden úplně normální květnový den. Byla jsem v Oslu a tuším, že jsem buď někde běhala, psala blog post, nebo snídala. To už nevím, a ani to není v tomhle případě zásadní informace. Zásadní informace je však to, že jedním odžným kliknutím se do změti Internetů rozletěl jeden nevinný, poměrně dlouhý a krásný email plný naděje. Někde přistál a chvíli tam ležel. Pár minut na to ho rozkliknu a pomalu se začítám. S každým slovem ale zrychluji, protože je napínavější a napínavější a já se těšim, jak malá holka, jak příběh Bětky dopadne.

Je mi to hned jasný. Bětka za to může. 

Může za to, že ve mně už skoro rok uzrávala idea "chci-umět-nakopnout-české-start-upy". To by totiž bylo něco. Mít takovou moc někoho popostrčit blíž k jeho snu. 

Vždycky bavily příběhy o lidech, kteří se rozhodli do toho šlápnout. Hodili se do vody příležitostí. S sebou si k nápadu sbalili píli, kapku štěstí a hordu odvahy. Měsíce plynuly, my rozjeli EB a je to tady. Ideu jsme přetvořili v projekt v rámci Elite Bloggers, který jsme pojmenovali Český Start-Up měsíce. A ten dubnový je právě paní ten Bětky a jmenuje se
Když jsem měla Bětku potkat poprvé, neměla jsem zrovna moc dobrý den. Byla jsem ve stresu, něco se tenkrát celkem dost pokazilo a já neměla moc dobré vidiny, že ten den bude lepší. Zvoní zvonek, běžím dolů. Za dveřmi už čeká drobná paní s nádhernými vlasy. Představujeme se a Bětka mi daruje Kdoulovec, který natrhala na zahrádce. Spolu s Kdoulovcem do hubu vnesla i nádhernou energii. Okouzlila mě. V jejích očích zářila ta energie, která se nevidí u každého. Ta energie, která ji žene dopředu v jejím podnikání. Rozhodla se vyrobit něco, co na českém trhu chybí. Vrhla se do toho sama. Bez jakékoliv zkušenostiv v oboru. Jen s nápadem a pořádnou vervou sedla k šicímu stroji a učila se a neustále koncept vylepšovala. Bětce moc fandím a ráda vám celý její příběh představím.

 Tak se pohodlně usaďte... zbytek nechte na mně.


Co Vás vedlo k myšlence začít se svým vlastním projektem?
 

Do neznámých vod podnikání jsem se vrhla hned z několika důvodů. Začnu trochu zeširoka. V rámci reorganizace jsem byla propuštěna z firmy, kde jsem jako zaměstnanec strávila prakticky celý svůj dosavadní pracovní život.
V tu dobu mi také vážně onemocněl táta a já si více než kdy jindy uvědomila, jak je život krátký a že by člověk neměl plýtvat časem, život by si měl užívat a dělat věci, které ho baví.

Nápad na výrobu sportovních čelenek do vlasů jsem měla už delší dobu, ale do té doby jsem se neodvážila do toho pustit. Výše zmíněné okolnosti celý rozhodovací proces urychlily. Rozhodla jsem, že překročím hranici „pohodlí“ zaměstnaneckého poměru a pustím se do toho, o čem vlastně vůbec nic nevím, ale bude to jen moje a za všechny úspěchy i prohry si budu zodpovědná jen sama sobě.


Bětko, jak byste svůj projekt popsala?


Jedná se o čelenky do vlasů, které prostě drží.

Při svém sportování jsem neustále řešila, že mi všechny čelenky ihned nebo velmi brzy z vlasů sklouzly, musela jsem je pořád upravovat a nemohla jsem se pořádně soustředit na činnost, kterou jsem právě dělala. Vyzkoušela jsem čelenky všech možných materiálů, kvalit i cenových relací. Žádná mi nevyhovovala. Tak jsem si řekla, že si ji vyrobím.

Zkoušela jsem různé materiály, šila, testovala, hledala inspiraci v zahraničí, až to všechno do sebe zapadlo a já měla v ruce čelenku, která mi během mého běžeckého tréninku neklouzala, držela a ani jsem o ní nevěděla.


Kdybyste měla svůj projekt představit čtenářům 5 slovy, jaká slova by to byla? 

Nejen sportovní čelenka, která drží

Jaké byly Vaše začátky?

Hektické, živelné, vyčerpávající, ale zároveň moc zábavné. Musela jsem zjistit spoustu informací, požádat zkušenější přátele o radu, nasávala jsem informace, kde se dalo. To v podstatě dělám dodnes, hledám nové materiály pro své další výrobky, nové dodavatele, nová zákoutí podnikání, o kterých nic nevím nebo vím moc málo.

Zpočátku jsem si musela utřídit priority. Nevěděla jsem, do čeho se pustit dřív. Bylo toho tolik, co udělat, zjistit a zařídit.

Četla jsem také příběhy jiných, nyní už zkušených podnikatelů. Mimochodem myslím, že čerpání ze zkušeností jiných, je to nejlepší, co pro své podnikání můžete udělat. Někdo jiný si už vzestupy i pády prošel a je ochotný své zkušenosti předat dál, nevyužít toho by bylo plýtvání vlastního času.

Já se cítím stále na začátku, ale zároveň vnímám, že po roce podnikání jsem sama osobně ušla velký kus cesty.

Je náročné odstartovat vlastní projekt? Co všechno jste pro to musela udělat? 

Záleží na tom, o jaký projekt jde. Pokud mohu mluvit za sebe, nejnáročnější pro mě v začátcích bylo, odtrhnout se od počítače a jít spát.

A teď vážně … musela jsem ve spoustě momentů překonávat sama sebe, dělat věci, které bych dobrovolně nedělala nebo dělala moc nerada. Oslovovat cizí a zkušené lidi pro radu, prezentovat na veřejnosti, nechat se fotit atd. Když si ale plníte sen, skočíte do toho rovnýma nohama a podstoupíte i ty méně příjemné věci. Fajn je, že nakonec zjistíte, že to tak strašné nebylo.


Jaký moment v tvorbě Vašeho projektu byl pro
Vás ten zlomový?

Momentů bylo několik. Když jsem si zhruba vymyslela, o co v mém podnikání půjde, odhodlala jsem se oslovit podnikatelku, která si prošla podobným procesem, zvládla to a úspěšně podniká. Požádala jsem ji, aby se na můj záměr podívala a řekla mi, jestli je to reálné a zda by do toho, být mnou, šla. Byla velmi ochotná, sešla se se mnou, vyslechla mě a podpořila.


Další moment byl ten, když jsem své čelenky představila na první větší sportovní akci a měly velký úspěch. To mě moc povzbudilo.

Jaké jsou podle Vás hlavní předpoklady pro to,
začít se svým vlastním projektem? 

Mít nápad, který je realizovatelný, mít zázemí a podporu a také velké odhodlání nevzdat to při prvním neúspěchu. Já jsem např. asi po 3 měsících kompletně změnila materiál, ze kterého se čelenky vyrábí. Zjistila jsem, že se v některých případech původní materiál nechoval dobře. Zjistit, kde je problém mě stálo hodně času, ale nakonec se to podařilo.


Jasně, že každý děláme chyby, ale důležité je se z nich poučit. 

 
Odrazovala Vás od projektu rodina nebo přátelé, nebo jste měla plnou podporu a pochopení? 

Rodina mě neodrazovala, ale ani mě nepřesvědčovala, abych do toho šla. Čekali, co z toho bude a jestli to zvládnu. Oproti tomu kamarádi a všichni, komu jsem svůj záměr a prototyp čelenky ukázala, říkali, že je to super nápad a ať do toho jdu. To pro mě bylo hodně důležité.

Nechtěla jsem si vzít žádnou půjčku a začínala jsem úplně od nuly. Co jsem vydělala, to jsem vracela zpět do podnikání.

Musím také zmínit, že jsem moc vděčná svému manželovi, který sice zpočátku neoplýval takovým nadšením jako já, ale podpořil mě a stále mi moc pomáhá. Bez jeho podpory by to nešlo.

V čem vidíte Váš projekt jiný, originální?
 

V České Republice jde opravdu o ojedinělý výrobek. Výhodou BJEŽ čelenky je především to, že díky použitým materiálům opravdu při sportování a aktivním pohybu drží a neklouže. Je možné vybírat z originálních designů, které můžete sladit se svým sportovním oblečením nebo si nechat vyrobit design dle vlastního přání.

Tzv. týmové čelenky vyrábíme pro sportovní týmy, pro firmy jako dárek zaměstnancům, pro skupiny kamarádek, které spolu sportují apod.


Proč by si lidé měli koupit čelenky vyrobené Vámi?

Zčásti jsem to popsala už v minulé otázce. BJEŽ čelenka opravdu funguje, kupují si ji především aktivní ženy, které rády sportují, nechtějí, aby je neustále vyrušovaly poletující vlasy a samozřejmě ženy, které chtějí dobře vypadat. Naše čelenka jim se všemi těmito záležitostmi pomůže.

Nesmím zapomenout, že všechny čelenky jsou vyráběné v České Republice a já si velmi zakládám na osobním přístupu ke každému zákazníkovi. Za celý rok jsem zaznamenala jen dvě reklamace, které jsem se snažila vyřešit maximálně ke spokojenosti zákaznic. Největší radost vždycky mám, pokud se zákaznice vracejí a objednávají znovu. To je ta chvíle, kdy cítím největší zadostiučinění se svou prací.


Z čeho jste vycházela u tvorby názvu a loga? Navrhla jste si ho sama nebo Vám někdo pomohl?

Jako každý začínající podnikatel jsem hledala nějaké výstižné jméno firmy. Paradoxně jsem popsala a pokreslila celou A4, abych zjistila, že když dám dohromady začínající písmena svého jména a příjmení, vznikne výstižný použitelný název. Když jsem si to slovo napsala, okamžitě jsem věděla, že je to ono. Připomíná sport a pohyb a zároveň je spjato s mou osobou.


Mám ráda jednoduchost, žádné okrasy a přeplácanost. A v tomto duchu se neslo i mé zadání pro tvorbu loga. Nyní téměř po roce, moje nová velmi šikovná grafička logo mírně upravila a dotáhla do finálního stavu.Jaká je cílová skupina Vašeho projektu? 

Mou cílovou skupinou jsou především aktivní dívky a ženy, které rády sportují, žijí aktivním životem, rády jsou ve společnosti a při všech svých aktivitách, chtějí vypadat dobře. Velikost čelenky je díky zkracovači univerzální a tak se velmi dobře hodí i pro děti. 

To číslo mě samotnou překvapuje, ale vyrobili jsme už více jak 50 designů a průběžně zařazujeme další.

Kde byste Váš projekt ráda viděla za rok a kde třeba za 5 let? 

Jak jsem již zmínila, jsem nenapravitelná optimistka. Věci řeším tak jak přijdou, zbytečně se neohlížím zpět a neřeším, coby kdyby.

Do práce dávám vše a věřím, že se mi to vrátí. Sortiment čelenek neustále rozšiřuju, našla jsem dodavatele a spolupracovníky, kteří odvádějí výbornou práci. Mimochodem na celém dosavadním podnikání bylo asi nejobtížnější najít dodavatele materiálu, kteří jsou ochotni dodávat kvalitní materiál a služby v menších sériích. Zjistila jsem také, že trvat na všem českém je bohužel nereálné. A tak pokud to jinak nejde, odebírám alespoň od českých dodavatelů. Toto bych i nadále ráda udržela.

Na začátku svého podnikání jsem si také přála, abych prostřednictvím svých čelenek pomáhala. Chtěla jsem, aby se moje firma účastnila projektů, které budou propagovat sport, pomáhat lidem kteří to potřebují a stojí o to a hlavně vštěpovat především dětem, že sport a pohyb obecně je nutnost, kterou je fajn přijmout do svého života.

Jsem moc ráda, že jsem zrovna minulý týden udělala krůček k tomuto cíli. Uvedla jsem řadu charitativních čelenek. Výtěžek z nich půjde na pomoc rodině malého chlapce, který bojuje s nepřízní osudu.

Do budoucna bych byla moc ráda, kdyby se tyto aktivity rozrostly, chtěla bych, aby byly BJEŽ čelenky pro všechny maximálně dostupné. Ráda bych rozšířila distribuční síť do fitcenter a sportovních obchodů.

Mé hlavní přání je, aby čelenky dobře sloužily svým majitelkám a aby se i nadále naše zákaznice cítily při komunikaci s námi dobře a vracely se k nám. 

Jak pracujete na propagaci svého projektu? Používáte např. Facebook a Instagram? 

Ano, v současné době to snad ani bez toho nejde. Používám oboje zmíněné. Facebook trochu více, ale do budoucna se chci více zaměřovat i na Instagram. Podporuji všechny zákaznice, aby sdílely své fotky s čelenkou na Instagramu a vždy mě samozřejmě moc potěší, když se fotka s čelenkou a hashtagem bjezcelenka nebo bjezcz objeví.

#bjezcelenka #bjezcz

Nejlepší propagace ale je a vždycky bude doporučení spokojené zákaznice. Spokojenost svých zákaznic a péče o ně je na prvních stupních mých priorit. 


Možná někdo z našich čtenářek přemýšlí také o rozjezdu svého vlastního projektu. Je nějaká důležitá rada, kterou bys jim chtěla předat? 

Pokud máš nápad, který stojí za to, jdi si za svým cílem. Pokus se ho uvést v život a nenech se odradit prvotními neúspěchy. Stále svůj nápad vylepšuj, pracuj na něm, ale i na sobě. Vzdělávej se, buduj kontakty. Možná si teď nedokážeš představit, že to zvládneš a nevíš, kde začít. Když budeš moc chtít a uděláš pro to maximum, možná po malých krůčkách, ale půjdeš dopředu. Co byste vzkázala všem, kteří stále váhají, zda do vlastního projektu jít?

Jdi si za svým, používej zdravý rozum a nezapomeň na slušné chování. I když se to možná teď moc nenosí, stejně bude vždy platit, že „s poctivostí nejdál dojdeš“. Všem držím palce, ať si splní své sny a dělají, to co je bude maximálně naplňovat a bavit! 

Tak jak se vám příběh Bětky líbil? Budu se těšit na vaše komentáře. 

 Čelenky i gumičky do vlasů můžete objednat na stránce
bjež.cz

dhernou neděli plnou odpočinku, ať se děje, co se děje. 
Vaše TerezaInOslo  


10 komentářů:

 1. Děkujeme za inspirativní článek a držíme paní Bětce palce, super nápad! :)

  OdpovědětVymazat
 2. Tie sú nádherné... Držím palce, veľmi takýmto projektom fandím.

  Daniela

  OdpovědětVymazat
 3. Super nápad přesně tohle mi na sport chybělo!:)

  OdpovědětVymazat
 4. Krásný článek! Je to super nápad a projekt. Teď si už jen vybrat... :D <3

  OdpovědětVymazat
 5. Páni ... tohle je úžasná práce. Moc se mi líbí design, kterým jsou tvořené. A to jak čelenky, tak i gumičky. Myslela jsem si, že si nevyberu, ale to snad ani nejde. :o)

  Krásné.
  Bára

  OdpovědětVymazat
 6. Přesně takové čelenky jsem hledala všude možně, při sportu mi vždycky všechny kloužou, jdu hned objednávat. ;)) Moc pěkný článek..
  Z.

  OdpovědětVymazat
 7. Super. A já si říkala, že mám asi divnou hlavu, když mi žádná čelenka nedrží na hlavě. Počkám na výplatu a budu objednávat :-D

  OdpovědětVymazat
 8. Je docela legrační, že si tento článek čtu v den, kdy mě od rána děsně rozčilují čerstvě umyté neposedné vlasy, které mi překáží v obličeji.

  OdpovědětVymazat