Stránky

sobota 16. ledna 2016

Mých 5 nejoblíbenějších filmů severské kinematografie

Pamatuju si to jako dneska. Je to pár let zpátky, co vyrážíme do kina na film Kon-Tiki.  Já se trochu klepu - možná zimou, možná nervozitou. Jdu totiž poprvé na norský film v norském znění a nevím, jestli z toho vůbec budu něco mít. Přetahujeme se o popcorn, já tu slanost splachuju doma uvařeným čajem s medem a citrónem v tumbleru (nikdy si v kině nekupuju pití - z principu) a těším se. Fakt! Johni mi mačká ruku a pod fousama se modlí, abych si to užila. 

Dobře to dopadlo. Po sto čtrnácti minutách obplouvání světa s hezounem Thorem Heyerdahlem se mi po jejich přistání ulevilo. Přežili to a já taky. O několik let později...
.
Procházíme s Johnim ruku v ruce pasáží Lucerna. Dostali jsme milé pozvání (krabice plná severských skvostů) na soukromé promítání finské komedie Mrzout na festivalu severských filmů Scandi. Ani nevím, jestli jsem vůbec někdy nějaký finský film viděla. Nejspíš ne. 

S ostatníma Elitkama se boříme do pohodlných sedaček, usrkáváme bubliny a necháváme se kolébat roztahanou hudbou smyčců, mlhou... už sněží cukr ze sladkých finských boller a příběh mrzutého mrzouta začíná...


Severské filmy jsou specifickým žánrem. Podle mě je buď milujete, nebo u nich klimbáte nudou. Rozhodně se nedají všechny házet do jednoho pytle, ale pár společných atributů sdílejí: dlouhé záběry, melancholie, mlha, seversky suchý humor. Nejsem žádný filmový znalec, ani kritik, ale pár těch severských mám moc ráda, i když u některých by se dalo spelukovat, jestli jsou pořád ryze severské.

A které jsou ty moje oblíbené ze severu? 
Tak prosím. 


Max Manus (2008)

Válečný. Historický. Drsný. Napínavý. A pro mě velice zajímavé záběry Osla z druhé světové války. Už je to dávno, co jsem ho viděla, ale rozhodně stojí za to! Maxovi i dalším válečnám hrdinům budete fandit.

Kongen av Bastøy/Král z ostrova Bastøy (2010) 

Ponurá to záležitost. Místo - ústav pro mladé delikventy, který se nachází na norském ostrově Bastøy. Bude vám běhat mráz po zádech. Film je inspirovaný skutečnými událostmi a stojí za to. Vašim dětem bych ho ale raději nepouštěla. A nebo možná jo a už nikdy nebudou zlobit :)

Kon-Tiki (2012)

Oscarový dokument samotného Thora Heyerdahla (rozhodně stojí za to vidět originál z roku 1950!) hozený do rodinného celovečerního filmu. Syrové podání nečekejte, ale těšit se můžete na nádherné záběry podmořského světa. Moje nejoblíbenější část je ta s létajícíma rybama. Jakmile se ve filmu objeví létající ryby, jdu do kolen. Těšit se můžete taky na nádhernou hudbu a ještě se filmem poučíte o skutečném příběhu osidlování Polynésie, který zásadně ovlivnil historii. V Oslu máme i moc krásné muzeum Kon-Tiki, které vřele doporučuji. Dokumentární snímek (1950) tam pouští několikrát denně.


Mielensäpahoittaja/Mrzout (2014)

Mrzout je čerstvá záležitost a podle mě moc příjemný film, který vás v některých jeho částech rýpne do žeber. Máte spoustu času pochopit, co tím chtěl autor říct, protože je film v některých částech trochu roztahaný. Podle mě to byl ale účel. Za mě ano a já se těším na nějaké další finské.

Bølgen/Vlna (2015)

Když jsme byli před dvěma lety na roadtripu po Norsku, John Erik mi vyprávěl o skalním převisu a nevyhnutelné katastrofě v jednom z nejkrásnějších fjordů na světě - Geiranger. Nikdo nedokáže odhadnout, ani vypočítat, kdy se skalní převis uthrne, ale až se tak stane, všichni obyvatelé městečka mají deset minut na to, aby se zachránili před obrovskou vlnou, vyvolanou sesuvem půdy. Film vás občas stáhne i pod vodu. Za mě napínavý akční film, u kterého jsem dýchala za hlavní hrdiny.


A co vy? Máte rádi severské filmy? Chystáte se na festival SCANDI? Festival skandinávských filmů je v celé České republice a trvá až do 19. ledna. Na Slovensku pak od 20.1. do 24.1. 

Jestli se vám ale nikam nechce, většinu filmů z festivalu si můžete stáhnout v O2 videotéce za drobný poplatek a podpořit tak skandinávskou kinematografii. My jsme včera nakonec film V Hlubinách nestihli, ale hodláme to dneska napravit.

Tak ať se vám líbí a napište ty vaše tipy. 
Mám ráda vaše komentáře :)

Vaše TerezaInOslo

12 komentářů:

 1. Jsem filmový maniak a zrovna přes léto jsem měla období, kdy jsem sledovala jen severské a německé filmy. :D A musím říct, že co film, to pecka! Tyhle filmy toho mohou nabídnout mnohem víc, než propagované americké filmy.

  OdpovědětVymazat
 2. Severský filmy miluju, nejvíc ale asi miluju Hon. Mads je naprosto skvělej herec a film má tu pravou atmosféru <3

  OdpovědětVymazat
 3. Fini ale nemaju boller, ale tzv. pullat ;-). Sranda, ale ze na Scandi festivale maju aj Finsko, nakolko ani nepatria do Skandinavie :-). Kazopadne film si pozriem, som prekvapena, ze nikde po Helsinkach som nan nevidela reklamu :o Vdaka za tip!

  OdpovědětVymazat
 4. Lucernu mám moc ráda:) Vlastně jsem už úplně zanevřela na velké multiplexy a chodím jen do malých pražských kin, které mají mnohem krásnější atmosféru:) Na první čáře u mě vede BIO OKO, kde, když mám štěstí a přijdu včas, vysedávám v trabantu. Ale ani ta další lehátka a křesla nejsou na škodu:) Určitě se tam pojď podívat, Teri:)

  www.stylishcoffee.cz

  OdpovědětVymazat
 5. V každém případě je Finsko na Skandinávském poloostrově, takže Scandi...na Mrzoutovi jsem v Lucerně byla. S Mikkelsenem mám rada Královskou aféru a skvělý je film Trolosa, Nevěra,Liv Ullmann
  http://www.csfd.cz/film/9207-nevera/komentare/

  OdpovědětVymazat
 6. Lucernu jako kino mám taky rada a malý sál s fotkami herců je skvely

  OdpovědětVymazat
 7. Ráda bych se zeptala z poněkud jiného soudku - zajímalo by mě, jak Norové sami vnímají ty kauzy kolem Barnevernetu, resp. jestli vůbec a jestli to je nebo není jen hysterie cizích zemí. Omlouvám se, že sem tahám takové téma, přeci jen si sem chodím obvykle odpočinout a potěšit se, k čemuž vážná témata obvykle nesedí, ale moc nevím, kde jinde bych mohla získat náhled někoho, kdo má zkušenosti s českou i norskou stranou. V českých médiích je to prezentováno jako barbarské únosy a zajímalo by mě, nakolik se to blíží pravdě. Jestli třeba tam opravdu nebyl nějaký důvod pro odebrání, který akorát my tu nevidíme, protože přeci jen poslední dobou jsou zde emoce na internetu docela vyostřené a lidé reagují přehnaně už asi na cokoliv. Děkuji :)

  OdpovědětVymazat
 8. Ahoj, ja miluju seversky filmy, doporucuju Jonny Vang s Akselem Henie, pak Buddy ( vyhral ve Varech), pak Lovci hlav podle Jo Nesbo, potom Veterani a Povidky z kuchyne, vse jsme videli na festivalu ale da se sehnat, krome Lovcu hlav komedie.

  OdpovědětVymazat
 9. Mě se líbí finský film Rok vlka - "Suden vuosi" - doporučuji :-)

  OdpovědětVymazat
 10. Terez, musíš vidět Perfect sense, pokud jsi ještě neviděla. Je to krásný film. A já Tobě děkuji za super tipy!

  OdpovědětVymazat