Stránky

pondělí 6. července 2015

Jak jsme vypluli z Janova do Říma, proč jsme v Římě nevystoupili a co si odvést z dovolené

Proč Řím necháme na příště?

Sedím na balkóně obrovské lodě a pozoruju racky, kteří kolem nás krouží jako ve filmu od Alfreda Hitchcocka. Pod námi jede na motor vycíděná bílá plachetnice Pepito a na ní sedí vyrovnaná rodinka jak z plakátu na letní módu.  Vlasy mám navlhlé, obličej nasolený a spálená kolena. Upíjím poslední zbytek kávy, která nám tu už stydla od rána. Touhle dobou jsme už jsme měli dávno sedět ve vlaku z Říma a dokola omílat tu veselou historku, která se nám v Římě stala. Já bych si čas od času prohlížela fotky z Collosea a fontány a Johnimu připomínala, jak úžasnou má ženu, která našla tu nejlepší zmrzlinárnu, kde jsme si tenkrát s holkama ze střední koupily tu nej citrónovou na světě. Hmm... ono to vlastně není vůbec špatné se tam podívat takhle v mé hlavě. Johni se mi tu střídavě chvěje zimnicí a pak najednou zase horečkama.  Takže jsme dnes zůstali na lodi.
 

V půl sedmé ráno se mermomocí obléknul a jenom tichým hlasem šeptnul: “You can’t miss Rome, my love...” a já mám na krajíčku a ukládám ho zpátky do postele. Během jedné vteřiny zase usnul, a kdybych ho neznala tak moc dobře, myslela bych si, že jen chudák blouzní...  V půl osmé nám donesou snídani na balkón a zbytek dne mi drahouš prospal. Já teda sama objevovala, co se skrývá v jednotlivých patrech téhle obrovské nádhery a našla jsem, co jsem pořebovala. Posilovnu, restauraci s nejkrásnějším výhledem a bazén na samém konci lodě, který má prosklené okraje. Už se těšim, až Johnimu bude líp!  Tohle je totiž pecka!! A mají tu dokonce i běžeckou dráhu :))


Jak tu tak sedím a vyměňuju Johnimu mokré ručníky, přemýšlím, jak to má ta dovolená těžký. Každý od ní očekáváme tolik. Každý do ní vkládáme obrovské naděje, že to bude ten týden či dva, které si z celého roku užijeme nejvíc. A především si pořádně odpočineme. Ano, už samotný název letních/zimních dobrodružství napovídá, že na dovolené je všechno dovolené. A já přemýšlím, že proč si toho trochu “dovoleného” nepůjčit i do našeho běžného života? Co na dovolené máme, co si nemůžeme z části vzít do každého dne? Odpočinek? Dobré jídlo? Poznávání? Čas na čtení knih? Čas na na naše nejbližší? Všechno najednou? Na všechny tyto otázky se asi většina z vás jen nesouhlasně zamračí “A kde na to mám asi vzít čas?”

Čas je relativní a ti, kteří se ho naučili používat a využívat v životě vyhráli.


Časem jsme tak trochu omámení. Mate nás. Někdy ubíhá rychle, jindy zase až nechutně pomalu. Taková manipulace s časem nás stojí notnou dávku úsilí, ale jde to. Ostatně jako všechno na světě. Já se domnívám, že na to, co v životě opravdu chceme dělat, si čas vždycky najdeme. A jestli je to ranní běh, dobré jídlo, nebo káva s kamarádkou, na tom už nezáleží.

Takže já si imaginárně zapisuji, co mě dělá šťastnou a alespoň chvilku toho “dovoleného” si chci přenést do běžných dnů. Jdete do toho se mnou?  


A ještě na závěr bych z celého srdce chtěla poděkovat PT Tours za milé pozvání na plavbu. A jenom vzkazujeme, že až budeme v Janově, plánujeme nevystoupit a budeme plout dál – asi až donekonečna :)

Nádherný den vám všem přeje,
Vaše TerezaInOslo

11 komentářů:

 1. Krásně napsané! Další zážitky do sbírky :) hlavně ať je Johni v pohodě :) Celkem mě zaujala ta běžecká dráha :) nemohla byste ji vyfotit a dát jí třeba na instagram?

  OdpovědětVymazat
 2. Další skvělý článek:) Je pravda, že já se vždycky těším celý školní rok na prázdniny a když přijdou, vlastně ani nevím na co jsem se to těšila a nevím vlastně co dělat .. Určitě jdu do toho s tebou a budu se snažit dostat část prázdnin do běžného života i přes zbytek roku ..
  Přeju ať se Johni se nejdřív uzdraví :)

  www.meadelaida.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 3. Nejak jsem, Terezo nepochopila, proc jste meli tou dobou uz sedet ve vlaku z Rima, kdyz jsi pred tim psala, ze plavba potrva 8 dni a budete se vylodovat v ruznych stredomorskych mestech? Nekde mi neco uniklo?

  OdpovědětVymazat
 4. Opet krásný článek! Včera jsme se vrátili z Paříže ...byla to neskutecna nádhera, ale taaak rychle to uteklo! Proto jsme se dohodli, že doma zavedeme více povidacich večerů. A také méně spěchu :-) Nesmíme se totiz nechat válcovat realitou a rychlostí všedních dni! ... ať je Johnimu brzy lepe a uzijete si zbytek výletu :-) Dominika

  OdpovědětVymazat
 5. Já už se za 3 týdny budu plavit do Mexica a taky jsem plna očekávání :)) popravdě bez tebe a tvého článku o plavbě by mě to vůbec nenapadlo.. Už jen pár dní ❤️ Posílám spostu pozdravů z Texasu :)

  OdpovědětVymazat
 6. Terezko,
  zase jsem si skvěle početla,poslední dny nakouknu i častěji , jestli už náááhodou není nějaký
  nový článek . Mám nějaké těžké životní období a z nějakého důvodu mi prostě dáváš tak sílu na dálku,
  jak kdyby jsme se znaly a jen jsi mi tak jakoby mezi řečí radila jak dál :) moc děkuju.
  Přeju Johnimu brzké zlepšení , aby si mohl zbytek plavby užívat s Tebou.Jsem ráda,že jsi.
  Mějte se zatím moc hezky.
  Renča

  OdpovědětVymazat
 7. Moc hezký Terezko, tvoje poslední články působí moc uvolněně a spokojeně :) A s časem máš naprostou pravdu! Někdy taky pět minut je mnohem více než pět hodin, a někdy ani milion hodin není dost. Moc hezky napsané, musím s tebou jen souhlasit a i to mě Norsko naučilo, užívat si čas, co máš, přátele, co máš, práci, co máš, léto, které je, jaké je, protože to je prostě to nejlepší, co v tomhle momentě máme!

  OdpovědětVymazat
 8. Milá Terezko,
  tak jsem zkusila s tím psaním něco taky dělat,tak kdyby jsi měla někdy chuť nakouknout
  právě Ty,tak budu moc ráda.
  http://renyazivot.blogspot.cz
  Užívejte krásných dnů.Renča

  OdpovědětVymazat
 9. Terezko, je mi hloupé se takhle ptát, ale zkusím to. Plánujeme s přítelem také plavbu, ale opačným směrem- Norsko, Dánsko, Rusku atp. Jenže ceny jsou pořád vysoké a spoléhej na last minute, když má člověk v práci vybranou dovolenou. Chtěla jsem se zeptat, zda ti agentura PT neposkytla nějakou slevu či benefit.
  Budu ráda za jakoukoli odezvu :)
  Jinak opět krásný článek. Užívejte zasloužené dovolené a přeju brzké uzdravení Johnimu :)

  OdpovědětVymazat
 10. Moc krásně napsané, podobné články vždy trochu otevřou oči. :) Máš naprostou pravdu, také se pokusím využít každý den svých prázdnin natolik, abych večer mohla nadšeně padnout do postele s tím, že jsem zvládla vše, co jsem chtěla. :) A trávila čas s lidmi, které miluji, u činností, které zbožňuji. :)

  OdpovědětVymazat