Stránky

čtvrtek 5. března 2015

Jak se večeřelo ve srubu a žhavé téma polární záře v Norsku

Na začátku večeře nás Maria usazuje ke stolu a Vincent, francouzský kuchař, přednáší menu dnešního večera: Zuchini Tomato Risotto with Scallops, Cod Fish with Grilled Watermelon and Aubergine Caviar, Banana Mousse jako třešeň na závěr. Hm... sbíhají se mi sliny, jen když to risotto Vinc popisuje. Jídlo ve srubu bylo naprosto famózní, dokázala bych si představit, že někteří gurmáni by do Lyngen Lodge přijeli i jen kvůli tomu gastronomickému zážitku. A to jsem vám ještě nevyprávěla o polární záři!

Pokračování z minulého příspěvku... "Mažu voňavé bochánky, které před pár minutami vyndali z trouby, slaným máslem, házím se do vody a představuji se párům kolem mě..."
 
Hned první pár po mém boku je Sophie s Chrisem, sympatický postarší pár z Austrálie, jejichž životní náplní je už jen cestovat po světě. Ach! To je život! Sophie a Chris jsou milovníci fotografování, tak je téma konverzace na světě. Ani nepolykám a poslouchám jejich nádherné zážitky z expedice na Antarktidu a focení tučňáků, potápění se na Maledivách a honem za mantami, několika měsíční cestování karavanem po USA a v neposlední řadě objevování Asie. Jakmile naťukneme téma Asie, naše konverzace zaujme i pár ze Singapuru a další pár z Bruneje po mém druhém boku. Najednou lítají mé vzpomínky z dětství, když jsme s tátou jezdili celá rodina na služební cesty do Singapuru: a já jsem za to tak neuvěřitelně vděčná. Vybavuji si jména ulic a restaurací, kam jsme nejraději chodili a navždycky se zapsaly do mé paměti a konverzace plyne jako po másle: hlavní třída Orchard Road a Clark Quay, výletní ostrov Sentosa, orchideová zahrada Singapore Botanic Gardens. Zdá se, že se Singapur za ta léta změnil k nepoznání. Singapur je už pár let na mém bucket listu, tak nadšeně poslouchám a dělám si své tajné plány. Singapurský pár nadšeně vypráví o jejich nové obrovské vnitřní zahradě Gardens by the Bay, která mění květiny spolu s ročním obdobím. Na jaře je třeba plná tulipánů z Holandska, v zimě pak dekorovaná vánočními stromy z Francie a Kanady. Celý komplex je prý velký jako obrovský zábavní park. Můžete tam strávit i několik dní a pořád máte co objevovat. Uf - to musí být energie na údržbu takového kolosu... Přeskakujeme k tématu o Dubaji a nesmyslných kreacích v Dubaji a klimatizovaných dubajských plážích... raději se vrátíme ale zpátky do Norska, co vy na to?

Večeře pokračuje...


Nemůžu uvěřit, kde to jsem. Nacházím se uprostřed velkého stolu plného neuvěřitelně inspirativních a úspěšných lidí. Ohromně jsem se vždycky na ty tříhodinové večeře ve srubu těšila. Seděli jsme všichni u dlouhého stolu a pravidlem bylo, že se každý večer tak nějak přirozeně promíchal zasedací pořádek, aby se seznámili všichni. Jedny z mých nejoblíbenějších se staly dva páry z Velké Británie.  Byli totiž jaok vystřižení z nějakého starého filmu: James a Wendy, Jack a Hillary. Nemohla jsem se naposlouchat jejich naprosto úchvatné britské angličtiny a vyprávění o jejich dětech studujících na Oxfordu. Dámy mi se smíchem a slzama v očích vyprávěly, jak byly nejlepší přítelkyně, protože byly sousedky od svých dvaceti let a pak se po dalších dvaceti letech přestěhovaly do jiného anglického městečka a jejich cesty se rozdělily. Když se pak potkaly po dalších deseti letech úplnou náhodou v supermarketu, už se rozdělit nenechaly a od té doby spolu jezdí na dovolenou. Na každé dovolené plánují tu následující. Otázka "Kam příště?" tedy následovala hned nato... takže příště se jede na safari do Jihoafrické republiky. A my se ponořili do nekonečných historek ze Safari.

Polární záře 

Velkým tématem všech večeřích byla samozřejmě polární záře, kvůli které se většina návštěvníků na sever Norska vlastně vydala. Všichni jsou napjatí a pokukují po obloze, jestli se začne odehrávat ta neuvěřitelná přírodní magická show, o které mluví celý svět. Lidé cestují až z druhé strany polokoule, jen aby polární záři viděli. Ta je ale tajemná a ne vždycky se na obloze objeví... a jestli jsme ji viděli my? To vás ještě chvíli budu napínat! Zatím se podívejte na nádherné fotografie tohoto přírodního zázraku.


Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Polarlicht_2.jpg
Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Polarlicht_2.jpg
Večer u krbu  
 
Chris mi pak po večeři přišel ukázat pár jeho fotografií a já žasnu. Po několika minutách se dozvídám, že si na zahradě jejich domku/vily v Austrálii postavil vlastníma rukama observatoř, ze které pozoruje hvězdy, Slunce, komety a galaxie. Sedli jsme si ke krbu, sklenku vína k tomu a já se rozplývala nad každou fotografií každé další galaxie. Ty barvy, ta historie, ten moment.

Večer jsme měli s Leah a Hughem další meeting, který se protáhnul na pár hodin. Takové meetingy ve srubu u krbu by ale mohly trvat až donekonečna. Obzvlášť pak, když jsou tak přínosné a příjemné. V noci pak padám úplně mrtvá do postele... měli jsme za sebou jeden dlouhý den!  A já se nemůžu dočkat toho dalšího, kdy bude na řadě Sea Safari a výlet na sněžnicích!
 

Kdo z vás už byl v Norsku?  A viděli jste polární záři? A kdo se sem do té nádherné země chystá? 

Vaše TerezaInOslo

15 komentářů:

 1. Byla jsem v Norsku nedávno a chystám se v létě znova :)))

  OdpovědětVymazat
 2. Fíha, to musí být skvělá práce, takhle si užívat a odpočívat a zároveň pracovat! Hned bych se taky někam vydala, popíjela svařené vínko u krbu a jedla dobroty :)

  No, všichni se snad jednou té vysněné práce dočkáme :)

  OdpovědětVymazat
 3. Ja som bola v Norsku, ale len na vylete pri Arktickom oceane pocas tripu do Laponska... A polarnu ziaru som zazila (; dokonca raz aj z balkona mojho internatneho bytiku na juhu Finska (;

  OdpovědětVymazat
 4. na mém bucket listu je toho jen pár - ale jedno z toho je vidět polární záři (a pak klidně umrznout)...
  na Severu jsem byla už několikrát, ale bohužel vždycky v létě, takže... ....takže polární záře určitě byla, jen jsem ji ještě zatím neviděla

  ..a opožděně gratuluji k nové práci a zážitkům a přeji, ať to naplní tvoje představy a sny

  OdpovědětVymazat
 5. S přítelem pojedem o prázdninách:) Nemůžu se dočkat!

  OdpovědětVymazat
 6. Ahoj Terez,

  v Norsku jsem ještě nebyla, ale po tvých článcích o tom začínám uvažovat :-D
  I když nemám ráda zimu, tlustý bundy, tak články uměj fakt navnadit =o)

  OdpovědětVymazat
 7. Terezko, v singapuru budu za 14 dní, tak děkuji za tip:-) Neplánuješ napsat článek o cestování v dětství. Podle zmínky jste toho navštívili hodně:-) To já byla s našima na Slovensku:-)

  OdpovědětVymazat
 8. nikdy som nebola v norsku, polarnu ziaru som nevidela a taktiez som nebola v singapure. (ani nikde mimo europy). mas naozaj velmi stastny zivot :)

  OdpovědětVymazat
 9. Polární záře je jeden z bodů na mém pomyslném seznamu toho, co musím v životě vidět a udělat, připadá mi to hrozně fascinující. A také mě zaujalo vyprávění o Chrisovi. To musí být naprosto úžasné mít vlastní observatoř a fotografovat hvězdy...ach <3

  OdpovědětVymazat
 10. Já se chystám na 14dní do Norska v srpnu, tak už se těším :)

  OdpovědětVymazat
 11. Předloni krásný týden v Oslo - moc ráda na to vzpomínám při vašich fotkách (jako bych tam byla včera). Lucie

  OdpovědětVymazat
 12. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 13. Ja som bola v Nórsku v auguste a prešli sme od Osla, Lillehammeru až do Trondheimu :) Musím povedať že žiaru sme nevideli ale príroda je tam úžasná a ľudia tiež :) A chcem len spomenúť že aj môj priateľ je z Norska - Trondheimu a aj to je jeden z dôvodov prečo rada čítam tvoj blog ♡ instagram: Ajvenova :)

  OdpovědětVymazat
 14. Já už byla v Norsku několikrát a hodlám v tom i nadále pokračovat :) V blízké době máme v plánu Lofoty, hlavně teda kvůli záři (kterou jsem ještě neviděla), jinak Oslo mám moc ráda. Před dvěma lety jsem tam byla celý měsíc a přirostlo mi to tam k srdci :).
  A k práci gratuluju, to musí být nádhera!

  OdpovědětVymazat
 15. Moc děkuju za nádherný komentář! Na Lofoty bych se jednou taky chtěla moc podívat :) Tak napiš, až zase pojedeš na sever :)

  Krásný den,
  Vaše TerezaInOslo

  OdpovědětVymazat