Stránky

středa 10. prosince 2014

Jak (ne)přijímat dary a můj dopis Ježíškovi aneb přání, která nejspíš navždy zůstanou jen v mé fantazii

Takové dávání darů je velice obtížné. Musíte u toho přemýšlet. Na chvíli se zastavit, projít si v hlavě okamžiky, kdy se můžete chytit za nit inspirace. Mezi ty nejkrásnější dary patří ty, které v sobě mají kus historie, nebo jsou vyrobené a promyšlené s láskou... na to bychom neměli ani letošní Vánoce zapomenout... V Oslu je nádherná vánoční atmosféra, kterou jem se snažila zachytit pomocí fotek. Jestli se mi to alespoň trochu podařilo, nechám posoudit vás......v ten moment bych si nejraději vymydlila pusu mejdlem... 
 
Vybrat ten vhodný dar není věc jednoduchá. Jeho přijímání ale není o nic lehčí. Jako dneska si pamatuju, jak jsem pod stromečkem našla přeskáče. Nádherné svítivě žluté přeskáče. Hned jsem se do nich nazula, ale byly mi moc velké. Nechápávě jsem na naše hodila výraz, kde se stala chyba. Ti zas koukali zmateně střídavě na mě a pak jeden na druhého, kdo to zmotal. Ukázalo se, že ty přeskáče nebyly pro mě. Byly pro moji starší ségru, která celé to divadlo, jak se malá ségra u stromečku málem přerazila, klidně sledovala z povzdálí. A od té doby se se mnou prokletí "trapných" momentů přijímání darů neslo až do dospělosti. Vrcholný kousek se mi povedl letos v létě. Byl to dárek narozeninový. Byli jsme v létě v New Yorku a John Erik pro mě v den mých narozenin připravil  "Birthday Treasure Hunt". Hned ráno jsem ještě v hotelu dostala obálku s číslem 1. se všemi isntrukcemi. Slzy štěstí jsem neudržela, ostatně jak tomu u mě bývá velice často. V obálce byla vytištěná první mapa a zakreslená trasa z hotelu do kavárny, do které jsme šli na vynikající snídani. Musela jsem všechny ty zakreslené velké červené tečky, do nebe volající: "Tady jsem!", najít sama. Takových obálek bylo tuším, že celkem sedm. Na programu byla vedle kavárny i nákup ve Victoria's Secret, zmrzlina v Central Parku, procházka po Times Square a večer pak jedna z nejznámějších Stand-Up Comedy a koktejly na Times Square ... Všechno bylo promyšlené do nejmenjšího detailu. 

Byl to náš první den v New Yorku a já se tetelila radostí a nemohla jsem se kolem sebe vynadívat. Když už jsem byla téměř u poslední červené tečky, vylítlo ze mě, do dneška vůbec nevím proč a proč zrovna v tenhle moment: "Everyone has the Michael Kors bag here in New York, I am not sure if I still like them...." a následovalo ticho. Udělali jsme pár kroků a John Erik kývnul směrem k Flagship Store Michael Kors a z kapsy vytáhl poslední obálku, která praskala ve švech. 

Nejradši bych těch pár minut přetočila zpátky... nešlo to. Trhalo mi to srdce... vůbec jsem nechápala, jak John Erik mohl našetřit tolik peněz. S financema jsme na tom nebyli vůbec dobře a šetřili jsme každou korunu... Ukázalo se, že pracoval přesčasy a peníze šetřil přes půl roku. Dneska je z toho vtipná historka, kterou "přetřásáme", když na moji nádhernou kabelku barvy žlutých newyorských taxíků přijde řeč, ale věřte mi, že v ten moment bych si nejraději vymydlila pusu mejdlem... 


Inu, myslela jsem si, že jsem už ve svých letech, pobrala nějakou tu moudrost. Ne. Takové přijímámí darů je věc nadmíru náročná. Letošní Vánoce jsem přemýšlela, co bych si doopravdy přála a tady je můj seznam přání, které nejspíš navždy zůstanou jen v mé fantazii...  a díky za to!

Přála bych si:  
 
 • opravdové svíčky, které nikdy nevyhoří
 • telefon, kterému se nikdy nevybije baterka
 • červenou rtěnku, která mi z pusy nesleze, dokuď jí neřeknu "už!"
 • počítač, který nikdy nezahltím fotkama
 • lednici, která mi bude signalizovat, který produkt bude brzo procházet datem spotřeby
 • dostat tolik vánočních přání do schránky, že bude praskat ve švech...


Jen bych vám ráda připomněla, že ty nejkrásnější dary jsou ty, u kterých obdarovaný vidí tu nádhernou myšlenku a je z nich cítit, že jste si dali záležet. A protože ráda věci dotahuji až do konce - včera jsem nakoupila naprosto božské balící papíry. Za pár dní se budete moct inspirovat vánočním balením dárků. To je totiž moje...

Nádherný den, vážení. A prosím, dávejte a především přijímejte dary s rozmyslem. 
Vaše TerezaInOslo

31 komentářů:

 1. Super clanek. Vanocni atmosfera musi byt super, uplne to z fotek tryska...
  Vysnenou kabelku MK jsem si pred tremi lety privezla z NY. (byla to nase svatebni cesta po vychodnim pobrezi)
  Jsem rada za souteze, ktere pro nas poradate, neberu to jako komerci.
  Rada delate radost ostatnim, ctenari radi dostavaji darky. ( to napovi vzdy spousta konentaru)
  Prejem krasny advent plny svicek, pohody a tepla.
  Misa s Eliz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju Míšo a Eliz,

   já je také moc ráda pro vás dělám :) Všechny ty nadšené zprávy a emaily mě opravdu dělají ohromnou radost! A to, že ji můžu rozdávat kolem sebe je dar :)

   Krásný večer,
   Vaše TerezaInOslo

   Vymazat
 2. Jééé, jediné co mě napadá: na Štědrý den 2012 jsem dostala na Akershuset snubní prstýnek. Lidi oblečení do bunad(ů) vycházeli ve vší parádě po mši z kaple, my se tam proplížili a tu kouzelnou tichou chviličku jsme si tam spolu prožili. Asi nikdy nezapomenu :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Wow, to zní jako ten pravý moment :) Gratuluje, vyhrála jste muže snů!

   Krásný večer,
   Vaše TerezaInOslo

   Vymazat
 3. Atmosféra těchto fotek mi připomíná, jak zimní Oslo popisuje Jo Nesbo ve svých detektivkách. Až mě z toho trošku mrazí :) Ale je to nádherné, musím se tam někdy zajet podívat. Ač nemám zimu moc ráda, tak věřím, že tam musí být kouzelná :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Skvěle řečeno, v jedné knize dokonce popisuje hřbitov v Gamlebyen, vedle kteého bydlíme... strašidelné, že? Určitě přijeďte, budete překvapená :)

   Kránsý večer,
   Vaše TerezaInOslo

   Vymazat
 4. Skvělý článek. Tvůj newyorkovský narozeninový dárek musel být zážitek na celý život (i bez té příhody s MK kabelkou) Něco takového by se mi hrozně líbilo :)
  Stromečky na fotkách jsou kouzelné!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju Dominiko,

   hledání pokladů bylo boží. Příhoda s kabelkou to vyšperkovala :D Určitě něco takového jednou přijde :)

   Krásný večer,
   Vaše TerezaInOslo

   Vymazat
 5. Ooooooo, tohle je vždy tak super počtení, tvůj blog si nechávám vždy až na večer, kdy si k němu usrkávám teplej čajík a správně nasávám tu atmosféru, která z toho vždy sálá. Jsi neskutečná, fakt! Jsem hrozně vděčná, že jsem tě skrz blogerku roku našla a jestli si někdo to prvenství doopravdy zaslouží, tak jsi to ty. Kouzlíš <3

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju Dominiko,

   a to tak, že děkuju moc! A ještě k tomu přeji nádherný večer,

   TerezaInOslo

   Vymazat
 6. No páni. Fotky ako vzdy skvele... a baleni darku, jo, taky si uzivam.. bTW: s poslednim bodem prani lehka pomoc: staci napsat verejne adresu ;), fanousku mas , ze Ti schranka nebude stacit ;). Skoro aby sis, ImHO, zalozila PO bOX :D. ja bych Ti rozhodne napsala rada :). Yveta

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mnohokrát děkuju Yvet,

   adresu jsem napsala pod další komentář :) Riskuju? Doufám, že ne :)

   Krásný večer,
   Vaše TerezaInOslo

   Vymazat
  2. A vyslo to? :)))
   Yvet

   Vymazat
 7. Krásný článek. Já jsem také přesně ten typ, který se skoro u každého dárku rozbrečí :) když mi hodíš do mailu adresu, pošlu ti handmade přáníčko z Toronta, asi ne tak velké, aby z něj praskla schránka, ale za to dělané s radostí :) první várku jsem už poslala, ale takových není nikdy dost :)
  Luu Over The Ocean

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jůůů :) To je nádhera :)

   Adresa je:

   Tereza Salte
   Alnagata 11
   0192, Oslo
   Norway

   Už teď se těším! :)
   Vaše TerezaInOslo

   Vymazat
  2. Přáníčko z Brna už se taky chystá. Sice nebude handmade, ale věřím, že i tak potěší;-)

   Vymazat
 8. Terko, upřímně řečeno, často na mě působíš jako strašná materialistka (kabelka, apple, popisování prstýnku Renaty Langmanové nebo jak se ta slečna jmenuje atd.), přesto tě mám ráda, ráda čtu a do života přeji jen to nejlepší! :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem ta největší materialistka na světě, zbožňuju materiály. Nejde mi o lásku, přátelství, sny, cíle, uznání, jde mi o ty materiály - to je snad z tohohle blogu naprosto čitelné, nebo ne? :))))))))))))

   Čtěte dál - třeba se dočtete až k těm hezkým věcem, nejen těm materiálním :)
   TerezaInOslo

   Vymazat
 9. ...protože by nebylo asi vhodné zveřejňovat opravdovou adresu, zkus si zařídit na poště "přeposlání" a dej vědět, kam to vánoční přání mám poslat ;) a to by bylo, abychom ti to přání nesplnili ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A já už ji přitom dávno zveřejnila :) o pár komentářů nahoru...

   Krásný večer :)
   Vaše TerezaInOslo

   Vymazat
 10. Terez moc krásně se mi tvé články čtou, uplně jsem si tě dokázala představit jak si jdeš těmi uličkami a spustíš o kabelce MK :D Také mám často podobné historky a kolikrát se chytám za hlavu kam na to chodím a proč nejsem raději ticho. A také z toho jsou naštěstí příhody, které s přítelem vykládáme jako hřeb večera !!
  Fotky jsou krásné, atmosfera tam musí být užasna =)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mnohokrát děkuju,

   tahle je zrovna epesní... tak, aby byly pořád tak legrační ty historky :)

   Krásný večer,
   Vaše TerezaInOslo

   Vymazat
 11. Nu...To přání se schránkou praskající ve švech se dá splnit, kdyby ti každý čtenář poslal pohled, jenže nějak nevěřím, že se dá důvěřovat tolika lidem se zveřejněním adresy :/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A já už ji přitom dávno zveřejnila - v jednom z komentářů :)

   Krásný večer,
   Vaše TerezaInOslo

   Vymazat
 12. Vedle praskající schránky myslím, že ani ta lednička neni úplně nesplnitelná záležitost. Když umějí posílat nákupní seznamy, určitě by zvládly i tohle :)
  (sama takovou vymakanou nemám, ale slyšela jsem o ní :)) )

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vážně? Tak takovou bych chtěla!! :)

   Krásný večer,
   Vaše TerezaInOslo

   Vymazat
  2. Minulý týden o takové ledničce byl i článek, na idnes.? Nevím.. koukni :)

   Vymazat