Stránky

úterý 7. října 2014

CHALLENGE: 8 bodů, které prolomí ledy a vy se konečně naučíte jazyk!

"Co jsem dělala? Děti jsem dělala! Kdybych nedělala děti, neseděla bych tu teď jako kráva!“

Tak kolikrát jste touhle nezapomenutelnou hláškou neotřele vybruslili z trapné situace, kdy se po vás chce, abyste mluvili cizím jazykem? Řekla bych, že nespočetněkrát. Či snad raději používáte fráze: "Já na jazyky nikdy nebyl(a), mně šla matika", či moje tolik oblíbená a přetřásaná: "My měli na základce ale fakt děsný učitelky...". Tady na severu je u většiny Expats rovněž velice oblíbená: "I don't need to speak Norwegian, everybody speaks English...". Vždycky, když nastala zmiňovaná situace, mírně se mi zamlžilo před očima, polilo mě horko a přála jsem si otočit prstenem Arabely, aby se mě ze stala Irena Kočí, které na základce ty jazyky vždycky šly ohromně. A to i přesto, že naše 2 z 8 němčinářek byly průvodkyně... 

Nikdy není pozdě! Ani na minimarshmallows, ani na jazyky!

Až když jsem dorostla do věku, když už opravdu nebylo roztomilý, že jsem si nemohla vzpomenout, ani jak se řekne kobliha, přestala veškerá sranda. Navíc jsem byla neuvěřitelnou fanynkou amerického národního gymnastického družstva a za každou cenu jsem chtěla být jako ony. Tiskla jsem si jejich rozhovory a články z webových stránek a po večerech je u lampičky a těžítka s delfínama překládala. Bryskně jsem pak ovládala termíny jako kladina, bradla, či dvojné salto skrčmo, což mi ale při jakékoliv konverzaci bylo tak trochu lidově "nahouby".  V 16 jsem pak naše přemluvila, aby mě poslali do Anglie na pár týdnů. Když jsem tam pak stála sama na Victoria' s Station v Londýně, nastal ten okamžik, tehdy asi poprvé, kdy jsem tápala a sebevědomí se mi smálo na lesy, do čeho jsem se to zase vrhla. Když už jsem po pár desítkách minutách zkrátka nemohla najít to nástupiště 22, ze kterého mi jel lokální bus do Eastbourne, začala jsem pomalu panikařit. Tehdy mě zachránila jakási Monika, která už byla na jazykovém kurzu minulý prázdniny a svou (pro mě tehdy naprostou dokonalou! angličtinou) se nebála jen tak někoho zeptat. V té době mi vážně nešlo na rozum, že přišla k cizímu člověku dobrovolně, aby se ho na něco zeptala v angličtině. A ještě při tom vypadala, že jí to nesmírně baví. Mně se protáčely panenky, jenom při tom pomyšlení, že bych měla promluvit. Monika, kterou už jsem nikdy neviděla, mi tehdy s vítězoslavným úsměvem řekla: "Neboj, jednou taky budeš mluvit jako já!" a odhopskala si to na nástupiště 9 směr Brighton. Ráda bych tuhle Moniku, která mě tehdy zachránila a poslala správným směrem potkala, abych jí poděkovala. Na cestě zpátky jsem pak hopskala stejně vesele jako tehdá Monika a koupila si nový díl Harryho Pottera v Londýně, který jsem po pár měsících opravdu přečetla a vypsala 3 tlusté bloky nových slovíček. Páni, jak já tehdy ohromně chtěla!

Pokořila jsem jí! Jak já jsem si tehdy myslela, že mám vyhráno! A dneska? Dneska jsem zase na začátku jako tenkrát. Rosí se mi čelo, mlží se mi před očima. Žiju v zemi, jejiž jazyk stoprocentně neovládám, tím mám na mysli, ne, že si nedokážu objednat v obchodě, či se rádobyle podílet na "small talk" na téma víkend. Mám tím na mysli, že si nevěřím natolik, abych přišla do firmy, ve které bych ráda pracovala a suverénně na ně vybalila perfektní norštinou, proč já!

A protože jsem si i já uvědomila, že na výmluvy už není čas - vyzývám vás, abyste se do toho pustili se mnou a konečně prolomili ledy a naučili se ten váš jazyk. A jestli je to angličtina, italština, či indonéština, na tom nesejde! 


Tady servíruji 10 užitečných bodů, jak na takové cestě bojovat! Budete k tomu potřebovat cool blok, notnou dávku odvahy a sebezapření a taky měděnou misku s marshmallows :)

1. URČI SI CÍL!

Jestli chcete mluvit tak, aby jste se pokaždé nesunuli pod stůl, když se vás někdo na něco zeptá, nebo si chcete v létě v Itálii objednat kopečkovou a ještě při tom jemně zažertovat se zmrzlinářem, nebo dokonce přečíst Dámu s kamélieli v originále, to už nechám na vás. Ale cíl je důležitý. Každý z nás potřebuje motivaci a každý z nás potřebuje vidět, jakých pokroků jsme dosáhli.Dejte si dohromady ty vaše cíle a postupně je, třeba jen imginárně, odškrtávejte. Uvidíte, jak vás bude dosažený výsledek motivovat!

Nový blok = nové cíle

Můj cíl je momentálně velice vysoko. Ta nejvyšší laťka je, že bych chtěla jít s mým manželem na Stand-Up comedy show v norštině, protože to on zbožňuje. K tomu je ale zapotřebí ovšem notná dávka porozumnění norského humoru, a to mi ještě tuším, že nějaký ten pátek trvat bude!

2. POUŽÍVEJ "CHCI!" A ODMĚŇ SE

A opravdu chcete? Nebo to děláte jen proto, že vás někdo nutí, tlačí či se vám v práci za rohem posmívají? Slovo chci má ohromnou sílu a dokáže divy. Druhé slovo, které byste měli mít ve slovníku by měla být odměna. Někde v nás totiž žije to malé dítě, které je nadšené z jakéhokoliv pochválení, odměny, či uznání. Odměňte se! A nezáleží, jestli třema minimarshmallows, nebo kafem. Udělejte si to studium příjemnější a uvidíte, jak vás to bude těšit, nikoliv stresovat.

Dlouho nevydržely...

3. ZAPIŠ SE DO KURZU

Taky jste si naivně namlouvali, že si budete sami vypisovat cvičení a učit se po večerech doma? Schválně spočítejte, kolik učebnic pro samouky a výukových cédéček jste nakoupili. Inu zkrátka a dobře - budu to muset být zase já, kdo vám to řekne na rovinu. Jestli zrovna nejste tou jedinou výjimkou z výjimek, samostudiem to daleko nedotáhnete. I já si valila klíny do hlavy první rok v Norsku, že to přeci naposlouchám, že mám sluch, a skutek utek. Do určitého levelu se sami dostanete - dál ale nikoliv! Takže teď, dámy a pánové, trávím každý všední den na 4hodinovém kurzu norského jazyka a jak jsem nadšená! A co je na tom nejlepší? Že vy můžete být taky!

Pauza momentka: citrón a holandská karamelová sušena

3. NAJDI SI PARŤÁKA

Ve dvou se to lépe táhne. Kdo je pak soutěživý tip - budete se navzájem hecovat a motivovat a vůbec, budete mít toho tolik, co sdílet. A navíc oželíte ten trapný moment prvního dne na kurzu, kdy se všichni tak trochu nervózně a mlčky ošívají ve výtahu do 7. patra.

4. CHALLENGE YOURSELF!

Že jste se dostali do skupiny, kde jste nejslabší a připádáte si jako blbec? I to se může stát. A mně se to stalo několikrát. Je to ale obrovská výhoda, protože vás zbytek skupiny táhne kupředu a vy zkrátka a dobře musíte bojovat. Tak se zakousněte a myslete na ten nádherný pocit, až dosáhnete určeného cíle. Nemusíte totiž čekat tak dlouhou, než že vám vaše práce vrátí.

Blok a šanon

5. TITULKY, TITULKY, TITULKY!

Koukejte na oblíbene filmy v originálním znění a pusťte si k tomu titulky jazyka, který hodláte pokořit. Já takhle denně sleduju Přátelé s norskými titulky a vlastně tak napůl odpočívám a učím se zároveň. Takže mi moje svědomí neklepe každých 5 minut na dveře, že už bych neměla lelkovat. Když jsem pak obzvlášť motivovaná, zapisuju si fráze, které mě baví.

6. FOTOPAMĚŤ? 

Jestli máte fotografickou paměť - přijdou vám vhod spoustu barev, kolonek, nejrůznějších archů s přehledy výjimek a podobně. Já dávám zelenou, je to taková škola hrou.

Moje oblíbené

7. KOMBINUJ ZPŮSOBY

Způsobů, jak se naučit jazyk je nekonečně. Každému sedí něco jiného a každý je příznivcem něčeho jiného. Jestli rádi čtete, bude vaše oblíbená kniha v originálním znění dalším zábavným bonusem na vaší cestě. Já ráda čtu norský časopisu, všechno si pak podtrhávám, kroužkuju, píšu anglický významy a ráda se ke článkům vracím znovu a znovu.

8. ODJEĎ! 

To se velice snadno řekne, hůř pak opravdu provádí. Inu, ne každý máme tu možnost sbalit si saky paky a odjet na rok na anglický venkov. Inu, možností je v dnešní době nepočet, od sbírání jahod přes Au-pair, čí rodinný jazykový kurz na léto. Stačí jen zapátrat na internetu a "hodit se do vody". 

Stala jsem se přes noc obrovským fanouškem měděných doplňků. Inu, zítra budu na kurzu oslňovat s měděnými tužkami.

Zapomněla jsem na něco? Máte něco na srdci. Šup s tím do komentáře pro nás všechny.

Tak vám vážení ohromně moc držím palce a věřím, že to zvládnete! Dejte mi pak vědět, jak se vám na vaší cestě daří. Jedeme v tom ostatně spolu :) 

Krásný večer vám přeje 

P.S. Všem se omlouvám za "otravné otravování" ohledně hlasování. Ale kdybyste přece jenom ještě někdo nehlasoval, což si nemyslím, že by se stalo (mrk, mrk!), můžete nesměle kliknout TADY a budu ráda za jakékoliv sdílení. Takovéto hlasovací soutěže jsou vždy otravné! Já vím, ale tímto vám slibuju, že tahle je první a poslední, které se účastním!

14 komentářů:

 1. Ani nevím, jak jsem narazila na Tvůj blog, ale zdá se, že se poslední dobou zaobíráme obě tím samým. Bydlím v Oslu necelý půlrok a za dva týdny mě čeká Bergenstesten, takže se teď snažím dohnat co se dá, hned potom mě čeká celý ten proces hledání práce, kterým ty teď procházíš. Musím říct, že jsem ze všeho, co mě teď čeká, docela vystresovaná a Tvůj blog mi docela pomohl uvolnit se a brát to trochu s nadhledem. Tak děkuju a přeju hodně štěstí s norštinou a s prací :) zdraví Nela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Nelo,

   jé, to je paráda, že jsme se zatím alespoň virtulně našly :) Už za dva týdny??? Jak jsi to dokázala :)
   Jsem moc ráda, že blog pomáhá, to vždycky pohaldí na duši a o to víc, že je vás tolik! Já taky přeju moc štěstí se vším a třeba se někdy potkáme :)

   TerezaInOslo

   Vymazat
  2. Kdybys měla chuť, můžeme jít po té mojí zkoušce třeba na kafe :) můžu Ti dát nějaké tipy jak se připravit, kdybys ji taky v budoucnu chtěla složit... já mám čerstvě dostudováno, ale stejně mě docela láká studovat ještě něco tady v Norsku, takže mám cíl (jak píšeš v článku :) a doufám, že to dobře dopadne :) N.

   Vymazat
  3. Tak moc držím palce, Nelo :) Určitě to dopadne skvěle! A ozvi se :)

   Vymazat
 2. Ahoj Terezko, díky za tvůj blog! Zrovna jsem na týden v Dublinu u svého přítele (který je taky Čech), mám homeoffice, pracuju pro firmu v ČR a řikám si, že takhle to dál nejde ten long-distance vztah, že tu chci být s ním, napořád. Ale moje angličtina je problém! a s českým platem si tady koupim akorát pár rohlíků :-) Takže procházím tím samým jak ty! učim se angličtinu, hledám práci a mám strach! strach se ztrapnit a asi vydat se za tu svoji komfortní zónu? ale přitom vím, že se tím hodně posunu a bylo bylo by to nejvíc skvělé společně tu žít a nevídat se jednou za měsíc....Takže motivace je a tvůj blog mě ve chvílích podzimních depresí ukazuje, že na světě jsou holky s podobnym osudem a to mě baví :) I tvůj pohled na štěstí a životní optimismus je mi hrozně blízký, takže mi často přijde, ve tvých článcích jako bys mi četla myšlenky a to je super! Veronika

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj VeronikoInDublin :),

   mockrát děkuju za krásný komentář! Dublin jsem si zamilovala! :) Úplně tě chápu, rovněž se nechci uvrtat do českých nabídek na práci, protože bych se zkrátka a dobře v Norsku nakoupila ani jogurt... :)

   Ale určitě to vyjde, když se konečně rozhodneš, že tohle je to, co si přeješ, uděláš pro to všechno možný i nemožný, na konci celého toho boje s dostaví ten moment zadostiučinění a výhry! Moc moc držím palce, aby to dopadlo a těším se na další komentářče :)

   TerezaInOslo

   Vymazat
  2. Ahoj holky,

   tak tento rozhovor mi něco připomíná a jsem za něj strašně ráda. A proč?? Jak bych nyní byla vděčná, kdybych se s přítelem mohla vidět jednou za měsíc. V pátek odlítám na Maltu a je to skoro po 3 měsících :-( Takže taky pomalu nastává čas opustit svoji komfortní zónu, i když jsem si nyní po škole vybudovala poměrně dobrou pozici v práci.
   Naštěstí si na Maltě za svůj plat toho koupím víc, než jogurt nebo rohlík, ale není to díky výši mého platu :-D
   Jinak je neděle a od sedmi ráno hraju svoji hru, kde postupuji k cíli díky procvičování anglických slovíček...lepší varianta po ránu, než knížky a učebnice :-) A naštěstí je to i úřední jazyk, ne pouze maltština.

   Michaela

   Vymazat
  3. Můžu se zeptat jaký princip je té hry?:)

   Vymazat
  4. Hra se jmenuje Langevo a našla jsem jí na internetě. Líbí se mi, že musím slovíčka stále opakovat podle naprogramování hry ....tedy systém nová slovíčka se opakují velmi brzy a ty starší, které má člověk již více v paměti, tak třeba až po měsíci.

   Vymazat
 3. Terezko,moooc dekuji za tenhle clanek ;-) Bojuji s ajiniu uz dlouho,ale dokopat se k uceni doma ne a ne!!! Jsi motivaci,jen tak dal.

  Krasny den Ingrid

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju Ingrid :),

   mám ohromnou radost, že se někdo chytil :) Držím moc palce!

   Krásný víkend :)

   Vymazat
 4. Terez poraď ještě s tou motivací:)Nějak nemůžu nalézt to pravé ořechové..Myslíš že by tomu mohlo dát třeba dát nějakou zkoušku-certifikát? Nebo je lepší něco pozitivního- nějak nemám motivaci k přečtení knihy či koukání na seriály kterým jsem prostě nepřišla na chuť? děkuji za odpověď..

  OdpovědětVymazat
 5. Taky se musim pridat!
  Ja porad jeste bojuju s nemcinou, ale pred dvema mesici jsem konecne nasla praci tady v Hamburku. A jsem stastna. Stastna, ze jsem vydrzela a ze jsem to dokazala. A taky, ze jsem se natuhle cestu dala, i kdyz je to mnohem komplikovanejsi, nez jsem myslela.
  Klara

  PS: Nejlepsi pratele clovek doopravdy potka na jazykovych kurzech!

  OdpovědětVymazat
 6. Ahoj super článok, spomenula si všetko snáď. Niekde som videl dobrý tip a to je naučiť sa najpoužívanejšie slová nejakých 100-200 a nejaké frázy s nimi a to tak že ich človek bude používať nevedomky. Aby mal človek pevný oporný bod a potom už len nabaľovať a robiť všetko toto možné :) Ja používam s kurzov angličtinu bez biflovania a je to super vec na doma www.anglictina-bez-biflovania.sk/anglictina-pre-husakove-deti?a_box=y7x556ws, Čiže pre tých, ktorí nechcú za jazykom odísť za hranice :)

  OdpovědětVymazat