Stránky

pondělí 11. srpna 2014

Jak přežít návrat z dovolené aneb 7 jednoduchých rad, které vás zaručeně vzpruží

Kolečka kufru líně přeskakují každou nerovnost na chodníku a vypadají asi tak stejně unaveně, jako my dva. Hladoví a rozlámání se vracíme po 8 hodinové (2 hodiny jsme stáli v zácpě! Ano, i v Norsku jsou zácpy, velice ojediněle, ale jsou!) cestě autobusem z jedné strany Norska na druhou a pěšky (vypršely nám oběma tramvajenky) si to štrádujeme domů. Odhodíme kufry, zhltáme zalejvací nudle a stulíme se na gauč, kde já klasicky po pár minutách filmu usnu. V jednu hodinu ráno se mátořím a bojuju vší silou, abych neusla při čištění zubu, zalehnu do postele, abych se druhé ráno probudila do šedého pršavého počasí a zjistila, že nemám ani citrón, ani cukr do mého ranního čaje. Že by ideální návrat z dovolené? A že vám to něco připomíná? Našla jsem pro vás 7 bodů, které mě aklimatizují z rozverného léta a šušňat si je pro sebe rozhodně nebudu - TADY JSOU! A jestli někoho znáte, komu by se to zrovna šiklo přečíst si článek: Jak přežít návrat z dovolené..." pošlete jim to! Budou rádi :) 

1. ZAPIŠ DO DIÁŘE A TĚŠ SE! 

Na cokoliv - zajděte do vaší oblíbené kavárny, klidně sami, nebo s někým, koho rádi uvidíte,  naplánujte víkendové grilování, kde budete přetřásat historky z dovolené, nebo obvolejte pár přátel, sbalte deku, bagety, sýry a víno a piknikujte, dokud je ještě venku krásně. Zajděte do vaší nej restaurace, upečte si borůvkový koláč, na který máte chuť celé léto, vytáhněte někoho do kina, nebo jděte konečně s mámou do divadla! Prostě si do diáře zapište jeden plán v nejbližších dnech, na který se budete těšit! Tak co jste vybrali? U mě tradičně vyhrává kafe s kamarádkou

2. NAPLÁNUJ NOVÝ TRIP

Takový můj klasický návrat z dovolený vypadá asi následovně: sedím v letadle/ vlaku/ autobusu ...  a v hlavě mi ustřelují myšlenky, kam se vydám příště.  Neexistuje pro mě lepší moment, než právě při samotném návratu. Jsem totiž nadšená, mám hlavu plnou zážitků a nových pocitů, nemůžu se toho nabažit a chci VÍC! Kolik si z vás si po samotném návratu z podařeného výletu řekne: "Budu cestovat víc!"  Někdo by mohl namítat, že jsem jenom trochu "zážitkově nenažraná", já však namítám, že takové plánování, je pro mě jedinou cestou, jak se v hlavě vyrovnat s tím, že jedno takové nádherné dobrodružství končí. Takže plánujte, plánujte a třeba si i založte nový účet (jako mám já) s názvem Travelling. K tomu účelu postačí i jednoduchá kasička.Plánovat se dá třeba i takhle :)

3. ZMĚŇ TO! 

Jsou to takové ty klasické věty, které slyšíte ze všech stran: začnu cvičit, až budu mít po dovolené, předtím by to stejně nemělo cenu, přihlásím se na angličtinu, až bude chvilku klid, teď je všechno před tou dovolenou tak hektické, po dovolené udělám lepší režim a omezím kouření. To jsou takové ta klasiky, které říkáme všichni do jednoho! A kdo říká, že ne, tak kecá! :) Ospravedlňujeme se sami před sebou. Řekněme si to upřímně, ono to ostatní zas tolik netíží, jestli začnete chodit na jazykový kurz teď, nebo nikdy. Někde v sobě ale cítíme, že se musíme sami před sebou ospravedlnit a sesypat tu provinilost někam do sklepa... Tak šup - teď je totiž (jak všichni říkáme) ten správný čas, je totiž po dovolená a dámy a pánové - začíná se na čisto! Vy nemusíte nic plánovat a vymýšlet výmluvy - prostě se do toho pusťte! Ať už je to cíl, že doma budete víc vařit, nebo vytáhnete vaši kamarádku na pilátes alespoň dvakrát týdně. A co říkáte na nový účes? Teď je totiž ten správný čas - tak ho nenechte uletět jako loni.Momentka z mého tréninku

4. HÝČKEJ SI EXOTICKÉ CHUTĚ 

Vždycky, když se naši vrátili z nějaké dlouhé cesty (cestovali ostošest!), máma si hýčkala cizokrajné zážitky skrz kuchyni. Když se poprvé (1996) vrátili z Číny, jedlo se doma jenom hůlkama, měli jsme rybí prsty a bramborovou kaši a to, že se bramborová kaše zkrátka a dobře hůlkama jíst nedá, nikoho moc netrápilo. Byla to taková naše rodinná chvilka plná bouřlivého smíchu. Po jejich návratu z Řecka jsme pak doma jedli jen samé nakládané olivy, pita chleby, feta sýry a nejrůznější laskominy, až nám to lezlo ušima. Když se pak poprvé vydali na Nový Zéland, začínaly naše rána tlumeným zvukem mixéru, to když máma dělala čerstvě vymačkaný kiwiový džus, po kterém se prý na NZ mohli všichni utlouct. Mně to tak nějak zůstalo a po těch letech jsem si uvědomila, že to byl takový mámin boj se všedními dny, které nastaly po dovolené a chci - nechci - dělám to samé v bledě modrém a funguje to! Na dovolených se přiučíte i jak pohodlně nakrájet mango. Africký styl takhle!

5. ZÚTULNI TO!

To, že teď budete nějaký ten pátek doma nemusí být jenom otrava. Máte totiž jedinečnou příležitost doma něco změnit, zrenovovat, přesunout, vymydlit, vyhodit, zrestaurovat, či předělat. S novým aranžmá se nadechne nejednom váš byt/ dům, ale především i vy! A budete se domů z každodenního shonu těšit o poznání víc. Nemusíte hned naběhnout nakupovat, tuším, že po dovolené na to zkrátka a dobře finance zrovna nebeské nejsou, můžete se však pustit do vyklizení skříně, která už praská ve švech, nebo vyhození starých produktů z koupelny (těch máme každý doma ažaž!).  A co třeba natřít oprýskanou židli, nebo vyhrabat a zrenovovat starou polici, která vám straší na půdě. A když se vám nechce pouštět do větších projektů - nechte si zarámovat vaše fotky z dovolené, neuděláte-li to totiž hned po té, budete si sami sobě namlouvat stovky výmluv - že to ještě může nějaký ten den počkat!Po dovolený klasicky následuje velký úklid

6. VYMAČKEJ JEŠTĚ Z LÉTA CO NEJVÍC! 


Lidé zbožňují léto, je plné pohody, sluníčka, vody, borůvek, čtení, dlouhých večerů, vína, limonád a točených zmrzlin, sandálů a klobouků, prostě všeho, co máme rádi. Když se pomalu léto začne přehoupávat a vzduch se začne pomalu měnit v ten podzimní, nádherný a trochu studenější, vyhrabeme podzimní kabátky a slušivé čepice a začneme se těšit na horkou čokoládu, svíčky a podzimní výstavy. Co na tom, že se blíží konec, to Babí a nejkrásnější je totiž ještě pořád za dveřma! Do toho je ale ještě nějaký ten pátek - tak si užívejte letní dny a vymačkejte je na plno! Letních večerů s přáteli totiž není nikdy dost! Kdy jindy, než v létě nosit exotické doplňky za babku
7. ... 

Jak přemýšlím, tak přemýšlím, za žádnou cenu mě ten sedmý bod nenapadá... A to už nad tím sedím dobrých pár desítek minut. Takže když to zkrátka a dobře nejde mne, nachám to na vás samotných! Co vy na to? Co pomáhá vám, abyste se aklimatizovali po dovolené / prázdninách? Napište do komentáře! 


Já se na vaše návrh těším a tuším, že nejsem sama! 


Vaše TerezaInOslo


9 komentářů:

 1. Tak na mě to přesně sedí! Návrat z dovolených je pro mě noční můrou... Děkuju za článek :) Je inspirativní!

  Vlaďka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to je nás víc, Vlaďko! Jsem ráda, že se líbí a inspiruje! Přesně tak tedy splňuje účel :)

   Vaše TerezaInOslo

   Vymazat
 2. Skvely clanek, jako vzdycky;) Jdu uklizet a zutulnovat, diky za inspiraci!;))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju, já zas za čtení! Bez vás by to nebylo ono :)

   Vaše TerezaInOslo

   Vymazat
 3. Já zpracovávám fotky do scrapbookového alba, to mi někdy vydrží i půl roku od dovolené :)

  OdpovědětVymazat
 4. Terezko, jsem na Vašem blogu poprvé a určitě budu mít velký pracovní vroubek, že jsem ještě neposlala tu fakturu! Sakra! Jste skvělá a miluju, jak píšete. Jak se aklimatizuju po dovolené? Těžko. Čím je delší, tím víc jsem na odpis. Příkladem by mohla jít moje poslední dovolená na Djerbě. Díky bohu za tak krátký transfer z hotelu na letiště a poměrně krátký let Djerba - Praha, protože za ty dvě a půl hodiny v letadle natékají oči od pláče daleko méně, než po pěti/deseti/patnácti hodinách. Zkrátka a dobře se neaklimatizuju, neumím to. Ale ano, poznávám se v některých Vašich radách - zarámovala jsem si mapu ostrova a vykouřila první krabičku tuniského tabáčku do šíši. A nakoupila jsem polštářky v barvách Djerby. Pozitivní je, že se tam vracím. Už za čtyři měsíce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Samozřejmě že jsem se nepodepsala..., jako správně roztržitá baba.

   Mějte se krásně, milujte svého dokonalého muže a hlavně pište a pište. Blog je dokonalý.

   Petra.

   Vymazat
 5. Já nesnáším, když se musím vrátit do Čech. Vždycky při tom cítím neskutečnou úzkost a když už jsem doma, připadám si, jako kdybych vlastně nikde nebyla a všechno se mi to jen zdálo. Jinak já se chystám o prázdninách stanovat do Italie.

  OdpovědětVymazat