Stránky

pondělí 1. června 2015

Jak mi můj manžel změnil život aneb článek na přání o tom, jaký je můj Nor

Už druhý den ležím doma... není mi dobře a vůbec se mi to nehodí. Komu by se to taky hodilo :) Johni se ale o mě stará, jako bych byla na smrtelné posteli. Zrovna před chvíli přišel z práce a připravuje mi salát. Zatím nevím z čeho, ale prý tam dá všechno, co mám ráda. Tak třeba bude s citrónovýma makronkama :)

A já jsem mu za to neskonale vděčná, že jsem se rozhodla oprášit jeden z historicky nejčtenějších a nejsdílenějších článků právě o něm. Bude mít radost. John Erik je prostě unikát a to každým coulem... 

Oslo, kdybyste to nepoznali :) 2012(Článek ze srpna 2014)

(2011) S ručníkovým turbanem na hlavě nervózně pobíhám po bytě a balím se k zubaři. Zítra mám bakalářské státnice a dneska mi budou trhat osmičku. Že by dokonalá kombinace? Inu, jindy to zkrátka a dobře nešlo, pár dní po státnicích totiž odlétám na taneční školu v Dánsku a všechno musí být doléčeno... v tom mi zvoní telefon a pán, že stojí dole u vrátek a má pro mě kytici. Nad nepromyšlenými otázkami "Cože? Pro mě? A od koho?" musí být asi při svém povolání poněkud zvyklý, malé odkašlání mu tedy prominu a už to beru dolů po dvou schodech. Do ruky mi strčí obrovský puget rudých růží a já po letmém úsměvu už hltám cedulku: "I will help you to see the Earth from Space". Scéna jak z romantické komedie, ve které by zcela určitě nechybělo podbarvení romantickou hudbou při záběru na tu mile překvapenou...

14. února 2011

V tu chvíli jsem pochopila, že John Erik je jedním z těch mála romantických endemitů, kteří nejen že posílají květiny, ale ženu si dokážou patřičně hýčkat. Byl Valentýn, byli jsme tisíce kilometrů daleko, ani jeden jsme nevěděli, jak tohle všechno dopadne. Jedno bylo ale jasné, už od začátku jsme věděli, že jestli do toho půjdeme, budeme toho oba muset pro toho druhého obětovat hodně...

A protože právě John Erik byl hlavním důvodem, proč jsem se přestěhovala do Norska a zároveň ten, který mi vnuknul myšlenku psát blog, navíc je jedním z mých skalních fanoušků blogu, který se mnou probírá o čem psát a jak to psát a miluje, když mám radost z každého nového komentáře a čtenáře, nutno zmínit, že veškeré příspěvky s jeho jménem se těší velké oblibě (takhle dlouhé věty by se neměly psát! Vím to :). Rozhodla jsem se mu věnovat tento článek! A jsem tedy na sebe sama zvědavá, jak takovou porci informací, emocí a lásky dám do kupy...

Tak mi držte palce a předem se omlouvám, jestli to bude tak trochu až moc pocukrované, když já si prostě němůžu pomoct, jinak bych se nepřestěhovala tisíc kilometrů od domova a loni se k tomu oltáři tak rychle nehrnula, kdybych si nemyslela, že ten můj je zcela a jistě ten nejlepší :)


Léto, Praha 2014

NEKONEČNĚ DŮVODŮ, PROČ JSEM SI VZALA MÉHO MUŽE:

Má se mnou neuvěřitelnou trpělivost

A že je to tedy se mnou potřeba, můj perfekcionismus a nasazení dělat všechno na 100% mě občas dohání k šílenství a když sdílíme společnou domácnost, dokážete si představit, jak to tu občas asi vypadá. John Erik má se mnou neuvěřitelnou trpělivost a v případech absolutní krajnosti se mnou občas zatřese a zašeptá nějaké moudro, které mě přesvědčí, že to leštění skleniček v zadní poličce do rána počká :)

Já jsem naopak převelice netrpělivý člověk. Všechno chci hned a když se mi zasekne počítač, klikám do něj tak dlouho, než mi ho Johni vytrhne z ruky a problém najde a vyřeší. Myslím, že se navzájem balancujeme a tak nám to neuvěřitelně vyhovuje.


Léto, Oslo 2014
Praha versus Oslo

Má v sobě nevyčerpatelný pozitivismus

Miluju nabíjející lidi, kteří srší energií a dobrou náladou. Miluju je mnohem víc, než ty, kterým říkám "vysavači". "Vysavači" z lidí kolem sebe, tuším, že nechtěně, vysávají energii. Jsou zasmušilí, stěžují si na všechny strany, každou pozitivní věc smetou negativním argumentem, jen aby něco řekli a vůbec si pro mě z neznámého důvodu zvolili těžší životní cestu. Proto se snažím si kolem sebe udržovat ty pozitivní. Vždycky mám pocit, že jim tak trochu z té jejich energie ukradnu a strčim nepozorovaně do kapsy.

John Erik má neuvěřitelný dar šířit kolem sebe pozitivní náladu a energii a rána bez jeho úsměvu v polospícím módu jsou taková nijaká. Do dneška to nechápu, on říká, že má prý dobrou náladu díky tomu, že má mě... hehe, netřeba komentovat :)

Naše svatba, září 2013

Norové na svatbě

Má mě prokouknutou

A to do posledního detailu. Přesně ví, kdy mám na krajíčku, kdy mě musí pošťouchnout, abych se do něčeho vrhla, kdy začínám šílet a být nervózní a potřebuju uklidnit, kdy mě něco neskutečně vytáčí, kdy nemám dobrou náladu (POZN. to je velice jednoduché poznat!), kdy mi na něčem záleží a kdy mi někdo ublížil. Jednoduše, málokdy dokážu něco utajit a vlastně ani nechci.


Líbánky, Maledivy 2013
Těsně před tím než jsme poprvé viděli žraloka a želvu

Sideflip

Je neuvěřitelně empatický

Vždycky mě dokáže uklidnit a najít racionální důvody, proč se stalo něco, co mi dělá hluboké vrásky na čele. Na všem se snaží najít něco dobrého a jen málokdy se mu to nepodaří. Tuhle vlastnost miluju, neuvěřitelně mi usnadńuje život a v mnoha případech nemusím nic vysvětlovat, prostě jenom na něj kouknu a on ví.


Národní den Norska, 17.5.2014

Rok po svatbě rozbíjíme lahev se vzkazy

Miluje mě

Jeden z těch důvodů, na který byste asi velice snadno přišli i sami, ale zmínit ho chci. Je neuvěřitelné, jak často a jakým způsobem mi to dává najevo...


Překvapuje mě každý den

Jsou to právě ty malé věci, které dělají váš den nádherný. Johni umí najít ty, které mi dělají radost a nezáleží jestli to je zrovna SMS typu: "7pm - Saga kino - you&me - casual", snídaně do postele, nebo čerstvě natrhané šeříky. Ví, jak moc tyhle maličkosti zbožňuju a ví přesně v jaký moment je na mě vytáhnout.

Má nádhernou vlastnost snažit se proměnit špatné dny v ty dobré a nějakým záhadným způsobem mu to vážně jde. Někdy se i přistihnu, že když se něco vážně "po...", někde v sobě mám jiskru naděje, že se vlastně těším domů...Moje poprvé v Norsku a Johni mi ukazuje dům, který postavil jeho táta, a ve kterém vyrostl

Je neuvěřitelně pozorný k ostatním lidem

Do dneška si pamatuju scénu, kdy jsme na chalupě slavili Silvestra, oslava byla v plném proudu, pilo se, veselilo a nahlas hrála hudba. V tom Monice zazvonil mobil a John Erik ztlumil hudbu, aby Monika mohla v klidu zvednout telefon a odejít z místnosti. Od všech tehdy schytal výraz: "Ty jsi se snad zbláznil" a on jenom něvinně zvednul ramena a teprve až Monika zavřela dveře, otočil volume zase zpátky. Všechny holky v místnosti tehdy roztály a mně došlo, že John Erik je zkrátka jinej.


Je romantik do morku kosti

Může být vůbec možné, že je můj manžel větší romantik, než já sama? Jestli znáte Johniho osobně, nepřijde vám na tom vůbec nic nenormálního...

Už od prvního poslání růži na Valentýna drží laťku pořádně vysoko. Zásnuby byly naprosto pohádkové a do dneška tomu někdy i nevěřím, že jsem na nic nepřišla.

Pár minut po jeho: "Tereza, will you marry me?"

Před koncertem Toma Odella, Oslo 2014

A každé narozeniny mě dostane do kolen. Na ty loňské přichystal "Treassure hunt v NYC" a pomocí obálek mě navigoval po celém New Yorku a předával dárky. Dárky jsou nádherné, ale ten pocit, že strávil několik hodin plánováním a googlováním všech tras, obchodů, kaváren a restaurací, které by se mi mohly líbit, to je teprve něco!


Obsah obálky č.2

Narozeniny 2013

Jde se mnou do všeho, co je pro mě důležité

Když jsem tenkrát přišla ze školy domů a poprvé nadhodila téma fieldwork v Keni, koukal na mě, jako kdybych spadla z višně. Asi si myslel, že je to zase jeden z těch mých stovek nerealizovatelných nápadů jako, že se přestěhujeme na rok na opuštěný ostrov, nebo do New Yorku, nebo že si koupíme opuštěný barák a proměníme ho v hotel. Takových nápadů má na talíří dennodenně a tuším, že je celkem těžké vybrat, které beru doopravdy vážně a které ne. Když jsme pak po pár měsících seděli v letadle z Mombasy do Zurichu, pronesl pro mě vítězoslavnou větu, že už se těší, až zase přijdu s nějakým dalším "neuváženým" nápadem, že do toho se mnou půjde, ať se děje co se děje.


Absolvoval se mnou jako asistent č.1 můj 6-týdenní výzkum v Keni 2013

Keňa - Mombasa

To, že jsme se vydali na fieldwork hned po svatbě a po líbánkách, prostě jsme si sbalili kufry a na tři měsíce pronajali byt byl vážně trochu velký lok i na nás. Ale ukázalo se, že to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí, které jsme kdy udělali. Ty tři měsíce byly jedny z nejkrásnějších v našem životě.

Myslím, že je na čase skončit, abych vám tu nevyzradila všechno. Bylo to ohromně obohacující článek především pro mě samotnou ...

Zítra to už bude................... :) Úplně mi z toho buší srdce...


Krásný den vám přeje,
Vaše TerezaInOslo

50 komentářů:

 1. Terezko,přeju Ti spoustu dalších krásných zážitků s tvým milovaným! Působíte spolu velmi sympaticky a srší z Vás nekonečně mnoho pozitivní energie :) je krásné vidět a číst, jak spolu dokážou dva lidé žít harmonický život, ve kterém jeden podporuje druhého a navzájem. Přeju Vám hodně štěstí na vaší cestě jako z pohádky!:))
  Míša :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mnohokrát děkuju, Michaelo :) Já pořád věřím, že se na každém vztahu dá pracovat, a když se do něj vkládá patřičná pozitivní energie, vrátí se vám to v podobě harmonického štěstí. Tak doufám, že těch šťastných lidí bude přibývat víc a víc.

   Mějte se krásně, s pozdravem TerezaInOslo

   Vymazat
 2. Jeej, pozdravuj JE...se mi po Vás zastesklo ;)
  pusuu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No a nám po vás! Budu Šári, a snad brzo na viděnou :) Pusu z Norska do Finska!

   Vymazat
 3. Úžasné, máte skutečně pohádkovou cestu společným životem! Je krásné, jak Ti manžel naslouchá a jeden pro druhého obětujete vše...
  Moc ráda čtu Tvůj blog a už teď se těším na další článek :) Přeji hodně nových čtenářů..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju! Inu, nutno dodat, že ne vždy je všechno tak pohádkové, máme ostatně jeko všichni spousty nelehkých životních okamžiků... ale tak nějak jsme si vybrali je vnímat pozitivně! :) Moc děkuju za poklonu a těším se na další komentář :)

   Mějte se krásně, TerezaInOslo

   Vymazat
 4. Opravdu krásný článek, přeji hodně lásky do dalších let :)
  A taky vám musím poděkovat za to, jak moc mě motivujete - děkuju!
  Adéla

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mockrát děkuju, Adélo! :)

   To já děkuju vám, že blog čtete! Není lepší pocit, než motivovat čtenáře ke spokojenějšímu životu :)

   Mějte krásný den,
   TerezaInOslo

   Vymazat
 5. Terezko, my tě prostě žerem!!! Představ si...
  Dnešní nádhernej den, františkánská zahrada, dětské hřiště. Dětičky spinkaj a my mámy z centra, co tam pořád dřepíme, máme ten famózní pocit, že máme chvilku pro sebe!!! Žvaníme, krafeme a já šmíruju faceboook, hle nový článek od Terky, jooo!!! Čtu nahlas všem holkám článek o Johnim a my se rozplýváme..... Musíme tě moc pochválit, jak pěkně si to zase napsala a jak se nám tvůj blog líbí :)

  Karolína

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No to je skvělej komentář :) Úplně vás maminy vidím! Mám ohromnou radost, že se líbí a inspiruje a pro maminy s prckama jsou blogy jako stvořený :)

   Moc děkuju a užívejte si těch ratolestí! :) A křičte o blogu všude do světa, at je vás takových spokojených čtenářek ještě víc :)

   Krásný den,
   TerezaInOslo

   Vymazat
 6. Tak jsem si zase poplakala,nadherne napsane.Uz se tesim na dalsi cteni,
  Martina

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :) Děkuju, Martino za krásný komentář!

   Krásný den, přeji :)
   TerezaInOslo

   Vymazat
 7. vy jste prostě dva Úžasňáci!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hehe, děkujeme :) V tom případě já jsem Elastička :D

   Vymazat
 8. Krásné! A velmi vám to spolu sluší!
  Bude (nebo existuje?) článek o Keni? :) (Jsem tu poprvé a zatím blog prohledávám :)) )

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkujeme :)

   Nějaké články o Keni byly, ale nebyly přímo o výzkumu... Něco bych určitě měla dát dohromady :)

   Krásný večer,
   Vaše TerezaInOslo

   Vymazat
 9. Krásný, přeju hodně štěstí, i když, to už jsi vlastně našla :) moc Vám to sluší.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkujeme :)

   Nádherný den přejeme z Osla,
   Vaše TerezaInOslo

   Vymazat
 10. To je krásný :) ať vám to klape :)

  OdpovědětVymazat
 11. Jste spolu nádherní. Je rozkošné, jak o svém manželovi mluvíš. Ráda bych si přečetla tebou přeložený článek Johna Erika o tom, jak jsi změnila život ty jemu :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme Míšo, to bych si i ráda přečetla já :) Zeptám se, jesti by do toho šel :)

   Krásný den,
   Vaše TerezaInOslo

   Vymazat
 12. To je jako v pohádce! Úžasné, opravdu..normálně mi tečou po tváři slzy jako hrachy.
  Užívejte života jak to jen jde, Jste úžasní..!
  Pozdravuj Johna Erika a nedej ho ! :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkujeme a Johniho nedám za nic na světě! :)

   Pozdravuje zpátky :)
   Krásný den,
   Vaše TerezaInOslo

   Vymazat
 13. Ahoj Terezko, mohla bych vědět, jak udělal Johni ten treasure hunt? Zajímalo by mě, jak by to šlo provést v Česku, kdybych to chtěla udělat pro svého milého...jak tě navigoval k obálkám a tak? Respektive jak ukryl obálky tak, abys je našla ty, ale neodnesl je někdo jiný? Nebo je pro tebe nechával u obsluhy kaváren, restaurací atd.? Pokud je to ta druhá možnost, tak si to v naší zemi nějak nedovedu představit, ale i tak bych ráda, pokud ti teda prozradil, jak to udělal, abys napsala a dala případné tipy, děkuju :)

  OdpovědětVymazat
 14. To je úplně úžasný článek :-) Ten nápad s vyzvedáváním dárků po NY je naprosto úžasný. Úplně jako z filmu. Je Johni vůbec skutečný? :D Hi hi. Moc vám to přeju :) <3

  OdpovědětVymazat
 15. Ale jeste jsi porad nevysvetlila, proc jeho jmeno pises jako Johni...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Protože se třeba jmenuje Johni a ne Johny anglicky?

   Vymazat
  2. Terka už to vysvětlovala, je to prostě norská výslovnost a způsob psaní.

   Vymazat
 16. krasna slova , ktera prozarila muj obycejny pracovni den, jste uzasni mladi lide ,oba. Preju brzke uzdraveni . MILENA

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc dkěuju, Mileno :)

   Nádherný advent :)
   Vaše TerezaInOslo

   Vymazat
 17. Jako z pohádky <3 úžasní oba dva :))

  OdpovědětVymazat
 18. Krásně napsané a úplně jsem poznávala svého manžela a sebe, máme to dost podobně, jen bych to sama neuměla tak pěkně zformulovat.... Děkuju...občas je prima si to říct nahlas

  OdpovědětVymazat
 19. Terezko, úžasný článek, děkuji za něj! Úplně jsem si u něj vyčistila hlavu před zítřejšími státnicemi :). Jste s Johnim úžasný pár, úplně ho ve všech těch situacích, které popisuješ vidím. Miluju ty články a fotky <3...

  A kdyby jsi napsala článek o tom, jak jste spolu byli v Africe byla bych v sedmém nebi :). Sama mám už nějaký ten rok adoptovaného černouška v Africe a mým velkým snem je se za ním jednou vydat a potkat ho osobně. Zatím si o tom jen vzájemně dopisujeme :). Nevím jestli mi to dovolí zdraví, ale věřím, že jednou nastane ten správný čas a já tam poletím... Možná potřebuju zase nakopnout v další věci... a to ty umíš skvěle!

  Měj krásné dny, zdravím do Osla. Jituš

  OdpovědětVymazat
 20. Nádhera, podtržená a s třemi vykřičníky!
  Mezi řádky jde cítit tolik lásky, něhy a úcty. Moc mě to dojalo.

  OdpovědětVymazat
 21. To je krasne :) on je ako tvoj princ a ty jeho princezna :)
  Takyto vztah je velmi vzacny (hovorim z vlastnej skusenosti, tiez taky mam a kazdy den zan dakujem) a hlavne nevsedny :) milujte sa nadalej s pokorou a uctou :) prajem vam dalsich milion takychto zazitkov :)

  OdpovědětVymazat
 22. Krásné ranko Tery :-) Jako vždy mě tvůj článek dostal do kolen....Každé ráno se probudím udělám si ovesnou kaši a otevřu si blogerky....nemůžu skoro dospat a vždy se moc těším na nový článek . Dneska sem si ale kaši trochu osolila protože sem to nevydržela a rozbrečela se... Jsem citlivka a tohle je doopravdy krásný,čisty a romantický. Moc vam to přeju a jsem šťastná že jste se našli :-)
  Doufám že už Ti je lépe
  A posīlám pozdrav z Krkonoš :-)

  OdpovědětVymazat
 23. Nádherně napsáno :) Je jasné, že i vy řešíte nějaké neshody jako každý pár, ale je hezké, že i přesto se stále milujete a dáváte si to navzájem najevo :)

  OdpovědětVymazat
 24. Terezko krásně píšete o svém muži a věřím, že by i on napsal spoustu krásných věcí o Vás. Myslím, že Vám ho seslalo samo nebe;-). Brzké uzdravení Vám přeji:-). Alena

  OdpovědětVymazat
 25. Terezko, už o Johnim nepiš, když se přestěhujete do té Prahy, budou na něho stát zástupy holek, tak pozor na ně :D

  OdpovědětVymazat
 26. Ach, to je tak krásné spojení♥
  Moc Ti to přeji, Terezko, každá z nás si zaslouží prožít něco tak úžasného...

  OdpovědětVymazat
 27. Terezko,
  cte se to nadherne..a jeste uzasnejsi je, ze vse co popisujes se muze dit a existovat!
  Dekuji za Tve sdileni! Za tento blog..
  Ani nevim jak se to stalo..ale pozvolna, jak je poznavam..se citim do tech noru take zamilovana :)
  Rada si prectu dalsi a podrobne clanky..jake to je pro cesku zit v Oslu, v Norsku.
  Na co si dat pozor pri komunikaci s nory a norkami..
  Krasne dny!
  Nikol

  OdpovědětVymazat
 28. Terezko,
  cte se to nadherne..a jeste uzasnejsi je, ze vse co popisujes se muze dit a existovat!
  Dekuji za Tve sdileni! Za tento blog..
  Ani nevim jak se to stalo..ale pozvolna, jak je poznavam..se citim do tech noru take zamilovana :)
  Rada si prectu dalsi a podrobne clanky..jake to je pro cesku zit v Oslu, v Norsku.
  Na co si dat pozor pri komunikaci s nory a norkami..
  Krasne dny!
  Nikol

  OdpovědětVymazat
 29. Drahá Terzko,
  děkuji za užasné sdílení. Čte se to nádherně a ještě lepší je, že taková radost může existovat!
  Chci se zeptat, proč se vlastně tolik Norských rodin rozpadá? A vůbec severských? Je to pro ně běžné, že se o děti střídají..
  Ráda si přečtu další články třeba o tom jak nejlépe komunikovat s nory a norkami..
  Jaké to pro Češku (Praha) je, žít v Oslu, v Norsku..co je tam jinak, na co se připravit..co je lepší atd..
  Děkuji..přeji krásné dny!
  Nikol

  OdpovědětVymazat
 30. Fascinující a povzbuzující ;) děkuju a přeju vám oběma, ať vám tohle, co mezi vámi je, nikdo a nic nevezme :)

  OdpovědětVymazat