Stránky

sobota 28. června 2014

"Tak nám někdy taky řekni, co v tom Norsku není dobrý..."


Věru, čas od času přiletí od mých přátel otázka na tělo typu: "Tak nám někdy taky řekni, co v tom Norsku není dobrý..." Inu, pravidelní čtenáři ví, že jsem typ člověka, který vidí sklenici z poloviny plnou, nikoliv z poloviny prázdnou, takže taková otázka mi nejednou vymaluje vrásky na čele. Inu, v září už to budou celé tři roky, co jsem se na sever přestěhovala a řeknu vám na rovinu, že pár věcí, které mi tu úplně zcela nesedí, bych vám bez problémů mohla vylíčit. I přestože bych vám hned v následující větě zavřela pusu tím, že těch negativ je mnohem méně, než těch věcí, které tady zbožňuju... trik spočívá v tom, že jakákoliv negativa přináší i neodkrytá pozitiva. V zimě je tu tma, to ano, ale Norové umí vytvořit neuvěřitelně útulnou atmosféru nejrůznějšíma svíčkama, světýlkama, všichni do jednoho se umí zachumlat do teplé deky, hřát si ruce o horké kakao a hrát deskové hry; veškeré kulturní  a volnočasové aktivity jsou tu drobet dražší, tak si Norové raději sbalí saky paky a vyrazí za Oslo a obdivují nádhernou přírodu na nějaké pěkné tůřenákup auta a jeho provoz je tu z mnoha důvodů (většinou však environmenatálních) super finančně náročný. Co na to Norové? Jezdí se vlakem, na kole a chodí se pěšky. O tom, že tu hodně lidí chodí pěšky svědčí i nový severský módní styl - to jest tenisky k elegantnímu outfitu. Inu, já to miluju, většinou si pak ty jehly nesete v kabele a na místě se přezujete, ale žádné velké módní fópa to tedy není. 

 CENA ALKOHOLU JE TAKOVÁ, ŽE SE VÁM V BARU PODLOMÍ KOLENA

Asi nejčastěji diskutovaným tématem jsou ceny alkoholu. O těch jsem se rovněž zmínila i v článku pro Lidovky o životě v Norsku, link: TADY. Ceny alkoholu jsou tu vysoké a to i v poměru k norským platům. Jednoduše řečeno, cifry produktů v ČR a Norsku se dají jednoduše srovnat, protože 1NOK = 3,3CZK, to ale platí i v případě platů. Představit si to lze na jednoduchém příkladu: chleba stojí v Norsku cca 27NOK (t.j. kolem 90českých korun), v ČR koupíme chleba řekněme kolem 25CZK. Takže pro to, aby si Nor i Čech mohl koupit chleba musí pracovat cca 15 minut, počítám-li hrubý hodinový plat 120korun. Abych se tedy už konečně prokousala k pointě, cena piva v pražském podniku se pohybuje mezi 30-40CZK za 0,5l. V podobném podniku v Oslu ale zaplatíme za 0,5l 80-90NOK! A jak to Norové vyřešili? Vytvořili pro nás z české kotliny poněkud zvláštní party styl. Nejběžnějším stylem jsou tu takzvané PARTY DOMA, kterým předchází Vorspiel ("předpárty"), pak se vyrazí do baru do centra, kde stejně zavírají kolem 2hodiny ranní, po té se zase přesune na Nachspiel ("popárty") domů. Nepsané pravidlo je takové, že si každý přinese svůj alkohol a když něco zbyde, zase si to odnesou domů. To, že je tu alkohol drahý tu je cítit na každém kroku. Především pak v Duty Free, kam Norové naletí závratnou rychlostí a rabují regály s pivem, vínem i tvrdým alkoholem. Ceny jsou o téměř třetinu nižší... no nekup to! Takže domácí party tu jsou velice in, každý si přinese, co bude konzumovat, a pak to zase vezme domů. To byl pro mě trochu kulturní šok, protože já mám tedy pocit, že Češi jsou velice pohostinný národ. Nabídnou hostům i nejposlednější zásoby, jen aby nebyli na suchu. Takže u nás se vždycky něco servíruje a servírovat bude. Vína si vozím z WineMarketu v 5litrových nekonečných krabicích a vždycky je tu pro všechny akorát. 

GRADUATION PARTY

Catering a ještě další takové 4 krabice!
Včerejší večer se nesl v oslavách naši skromné Graduation Party. Skromné, protože nás bylo pár, vlastně jen ti, kteří už oficiálně ukončili studium. Univerzita nám zasponzorovala vynikající Tapas Catering a spoustu dalších dobrot, které jsme mohli za velice štědrou částku nakoupit. Party byla u nás v našem minibytě, který je díky Phillips Hue Light System i muzice skvělým místem na přesně takový pohodový večer. A protože miluju pořádání jakýchkoliv událostí, rozhodla jsem se pro vás vyfotit pár detailů, které nesmí na žádné party u nás doma chybět. 

Miluju detaily
Aranžování květin patří mezi mé nejoblíbenější části veškerého úklidu, je to taková ta poslední tečka, která nesmí chybět

Celofán ve vodě vytvoří zajímavý efekt a také zajistí, aby květiny déle vydržely (rada mojí maminky, ani vlastně nevím proč a jestli to vůbec funguje :)
Útulno v koupelně - vonná svíčka a mini kytí doplněná relaxační hudbou, která hraje z reproduktorů v koupelně vám vykouzlí relaxační atmosféru a vaši hosté to nezapomenou zmínit při každé návštěvě toalety :) 
Jídlo jsem tentokrát aranžovat nemusela, všechno doručili v krásných mísách už naaranžované

Na takovou party nesmí chybět ani nové jehly, které jsem od Johna Erika dostala jako Graduation Present :)


Tak mějte krásnou sobotu! My dnes hostíme česko-norskou Game Night, když už je to tu k party přichystáno :)

Vaše TerezaInOslo

Žádné komentáře:

Okomentovat