Stránky

středa 4. června 2014

NYC, velkoměsto, kterému leží na bedrech vymydlinkované představy nás snílků


Blogování na letištích je jednou z mých oblíbených činností. Kam se hrabe inspirativní nálada kaváren... Dneska čekám na jednom z těch, kde moc často nečekám - Stockholm. Nesehnala jsem přímý let na poslední chvíli do Prahy, tak letím mimořádně se společností SAS, ne s mojí tak oblíbenou společností Norwegian. Zatím si ale čajem a novinami získávají plusové body. A kdy se vydáte na sever vz? Odkazy na nejlevnější letenky na sever: NORWEGIAN / SAS)

Z vašich zpráv i komentářů se nedalo vycítit Vaši dychtivost a natěšenost na články o New Yorku. A díky za to! Facebook stránka I já byla natěšená, jenže nám ten jetlag dal zabrat, i přestože jsme dělali co jsme mohli, zákeřnosti časovéhu posunu jsme se nevyhli. Navíc v letních dnech, kdy se v Oslu stmívá na pouhopouhé tři-čtyři hodiny, a to ještě s odřenýma ušima, si pak ve tři ráno říkáte, že jestli není lepší vstát a vyspat se třeba někdy jindy. Tak jsem jen měla síly na jeden krátký piknik-nepiknik, pár kafí s přáteli, vyprat a přebalit a už jsem zas na cestě.

Dlouho jsem přemýšlela, jak to všechny zážitky dát dohromady a dospěla jsem k názoru, že budu prostě psát, jak mi to přijde pod ruku. Snad z toho něco schůdného vzejde. Tak si držte klobouky, vyrážíme na cestu za velkou louži!

Fotka iPhonem z letu Chicago - New YorkNY, velkoměsto, kterému leží na bedrech vymydlinkované představy nás snílků

Fifth Avenue
Asi každý z nás si při shlédnutí některého z tisícovky filmů natočených v NYC  (pozn. podle jednoho z průvodců je alespoň jedna ulice denně v NYC zavřená kvůli natáčení filmu) představoval, jak se prochází zasněženým Central Parkem k Rockefellerovu centru, kde si dá pár koleček na nádherném velkém bruslařském ledu, nebo jak jen pro vás zavřou celého Tiffanyho na Fifth Avenue, abyste měla celý večer na to si vybrat ten váš, nebo jak se po Wall Street prohání jen vyfešákovaní šviháci s padnoucími obleky a veledůležitým výrazem i rolí na burze, když zabrouzdáme do těch akčnějších vod, kde Godzilla jedním krokem sešlápne obrovskou Sochu Svobody tyčící se nad Manhattanem, nebo Spidermana prohánějícího se po tratích metra, které jsou nad městem. Vyjmenované filmy jsou spíše z kategorie zábavné romantické komedie, akční trháky za milióny dolarů, nebo prostě jen takové ty kinofilmy, které každý z nás viděl, ani neví proč. Inu, na takové ty dobré klasiky, které přináší New York v tom pravém světle kouká jen pár vyvolených, kteří si nechají naservírovat NYC syrový, bez těch vyumělkovaných nablýskaných ulic. Ty najdete pouze na Upper West Side, kde vám ta dokonalost je až trochu nepříjemná a kde vidíte na každém rohu mávat na taxi Carrie.

Central Park, oáza klidu, když zrovna nenatrefíte na státní svátek 

Ty masové trháky nám smrtleníkům pak zkreslují představu o New Yorku takovým způsobem, že jeden může být z jeho návštěvy zklamaný a popuzený a New York má panečku co dělat, aby ty naše vymydlinkované představy vyplnil. Inu, on vám nikdo moc neukáže, že Central Park je v odpoledních hodinách zaplněný k prasknutí turisty, kteří se motají sem a tam a nakupují kýčovité suvenýry, že Rockefellerovo centrum je tak malinké, že byste si tam dali tak maximálně jednu miniosmičku za dvě minutky, že na Wall Street těch důležitých pánů tedy moc neběhá, protože pravděpodobně sedí vevnitř, že Socha Svobody je taková drobná dívčina, u které každý pod vousy zamumlá, že si jí teda představoval větší a majestátnější a že se vlastně Spiderman točil v Chicagu a vůbec...

Já si New York zamilovala, ostatně jak jinak!

Jazzový hudebníci v Central Parku
Inu, NYC byl na mém bucket listu skoro nejdýl. Hned první den, který byl shodou okolností můj narozeninový byl skvělej! Johni naplánoval Treassure Envelope Hunt a já se bláznivě proháněla v narozeninovém oblaku z jedné strany NYC na druhou a plnila úkoly. Inu, úkoly to byly vskutku nebeské, jako snědení brunche v jedné z doporučených snídaňoven, nebo nákup u Viktorku a Michaela K. , nebo večerní nezapomenutelná Stand Up comedy s usazením přímo pod mikrofonem :))) 

Kdo je pravým Newyorčanem?

Na New Yorku jsou asi nejzajímavější samotní Newyorčani. Ti jsou naprosto jedineční. Rozeznat typického Čecha i Nora od Newyorčana není hra náročná, nýbrž velice zábavná a v 90% tipů úspěšná. V NYC najdete naprostou všehochuť. Lidé nejen, že bláznivě vypadají, ale někteří blázniví i jsou. Jako například paní, která si k nám v Central Parku přisedla nám oznámit, že vzala Richarda (modrého vyzáblého kocoura s odstátýma ušima) na procházku, protože to byl přece jeho narozeninový den. Richardo evidentně nevěděl co dřív, jestli skákat na stolky zahradní restaurace, nebo měnit směr chůze z prava do leva rychlostí blesku, kdy jeho pyšná panička za ním vlála, jak nudle v bandě, protože Richardo měl přece narozeniny a sám se může rozhodnout, kam chce jít...

Central Park, vodní nádrž okolo které se táhne běžecká trasa
Atmosféra NYC je naprosto jedinečná a stáhne vás víc a víc při každém dalších kroku. Nejkrásnějších zážitkem byli pouliční a metroví‘ (pozn. ti, co jezdí v metru, nikoliv ti, co měří metr) muzikanti a zpěváci. Ti mě vždycky dostali do kolen. Tu pravou newyorskou atmosféru doplnili božskými hlasy a takovým tím zážitkem, který se doufám, že navždy vryl do našich vzpomínek. Video z metra je na Instagramu @terezainoslo 
Moje tolik oblíbené Times Square 
Brooklynské pivo 
Hotel Plaza a Fifth Avenue
Z Top Of the Rock 
Disney store na Times Square 
A rady na závěr?

Do Central Parku se musíte vydat brzo ráno, abyste se nadechli té pravé nádherné atmosféry plic New Yorku, jak se mu říká, na nákupy u Tiffanyho si musíte počkat až vyhrajete v loterii,  překvapivě i ty šperky, které nevypadají nijak draze, drahé jsou, vyhledávejte neturistická místa, v NYC je mnoho zastrčených nádherných míst, každý si asi má najít to svoje, které na něj dýchne, věřím, že každý nějaké najde, a asi největší rada na závěr – nemějte na New York tak obrovské nároky! 


Mějte nádherný den! 
Vaše TerezaWasInNYC

1 komentář:

 1. Zdravím vás Terko, máte pravdu - NYC je bláznivý, ale skvělý. Pro mě jsou těmi zastrčenými místy Dumbo a Williamsburg v Brooklynu a Rockaway Park. Až pojedete příště, vyražte tam :-)

  Jinak piště dál, je to fajn :-)

  P.S. Rockefeller mě zklamal. Dětství jsem strávila na Sám doma II - Ztracen v New Yorku a děsně se mi líbilo to jeho setkání s mamkou u vánočního stromku. My ho neviděli, byl květen :-D Ale hned vedle je Lego Store, tam přítel strávil asi pro mě dvě neuvěřitelně nudné hodiny.
  Jo, a Doubka a Politickou historii jsem taky přežila a pak radši shrábla magora na FSV.

  Tak ať se daří !!!

  Eva

  OdpovědětVymazat