10 rad pro ty, kteří chtějí rozjet svůj vlastní start-up

Sedíme v letadle na pravidelné lince Oslo-Praha a oba v sobě máme kapku nervozity a horu nadšení. Právě se to děje. Právě překopáváme svůj život od základů. Zavíráme kapitolu pohádky o tom, jak John Erik bude právník a bude domů chodit v obleku, zatímco já budu pracovat pro nějakou neziskovou organizaci specializující se na Afriku. Já, možná trochu rozhořčená, že mi v Norsku nikdo nedal ani šanci ukázat, co ve mně je, John Erik s jiskrou v oku, protože rozjet svůj vlastní projekt byl vždycky jeho sen.

Jsme naivní a vlastně ani nevíme, do čeho se to po hlavě vrháme. 


Během dvou týdnů jsme se rozhodli, že buď teď, nebo nikdy. Tak jsme v létě 2015 v Oslu pronajali náš minibyt v centru, sbalili si sedm kufrů a odletěli za velkým snem do Prahy. První měsíce jsme pracovali z jednoho oranžového gauče z minibytu na Andělu a já krom práce nestíhala absolutně vůbec nic. Lezli jsme si na nervy, po nocích jsme vehementně diskutovali a někdy to u nás byla tichá domácnost. Já si občas rvala vlasy, že už nemám sílu. Po půl roce jsme našetřili peníze, abychom mohli pro blogerky otevřít Elite Bloggers hub, místo, kam se můžou kdykoliv zašít, psát, tvořit, fotit ve fotoateliéru plně vybaveném Olympusem, nebo si sednout do ušáku s notebookem a užít si jedno (N)espresso. Pamatuju si to jako dneska, když jsme den před vánočním překvapením skládali patnáct židlí asi do tří do rána.

Hub se stal i naší kanceláří a já bych vám přála vidět to naše nadšení v očích, když jsme tam šli poprvé do práce. Páni, to byl pocit! O dalších pár měsíců později jsme zjistili, že pokud nechceme pracovat od-nevidim-do-nevidim, v praxi to bylo od od osmi ráno do jedenácti večer, každý den, víkendy nevyjímaje, tak musíme přijmout zaměstnance. Tolikrát jsme to rozhodnutí zvažovali, jestli si to vůbec můžeme dovolit, až jsme do světa sociálních sítí vypustili inzerát a po pár týdnech našli naší zlatou Bridget. A řeknu vám, že to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí, které jsme kdy učinili. Trochu už nám docházeli totiž síly a Bridget svým neuvěřitelným nadšením posunula Elite Bloggers zase o několik levelů výš. Ještě hezčí je na tom i fakt, že se z nás nestali jenom kolegové, ale trávíme spolu většina času i mimo práci. 
Měsíce plynuly, my jsme otevřeli pobočku na Slovensku a přijali dalšího zaměstnance, a dalšího, a dalšího, a dalšího… až nás letos v létě bylo už sedm. Páni… full house, jak se říká. U oběda skoro nebylo místo u stolu, a když se hrála pravidelná runda stolního fotbálku na rozptýlení, hrálo se v několika teamech.


Můžu vám zaručit, že kdyby mi někdo v tom letadle z Osla do Prahy ukázal budoucnost za dva roky, asi bych se smála na celý kolo.

 

Teď jsou tomu už dva roky a kousek. A my jsme včera podepsali prodej podílu firmy investorům, se kterým jsme vyjednávali přes rok a půl, abychom mohli firmu posunout zase o kus dál. A neuvěřitelně se těšíme na další kapitolu. 

Sedíme tak mlčky v autě a jsme pyšný. Jeden na druhýho. Sami na sebe.



A když jsem pár týdnů zpátky měla svoji první hodinu mentorování, kde jsem odpovídala na otázky, jak na to, jak rozjet start-up, napadlo mě, že bych mohla sepsat článek s pár body, kterých jsme se drželi od samotného začátku my. Kouzelný mi na tom vždycky přijde to, že jsme ani jeden vlastně vůbec nevěděli, do čeho se to vrháme, neměli jsme ani kapku zkušeností a znalostí pramálo. Měli jsme ale odvahu, chuť se učit od těch zkušenějších, velkou pokoru a touhu dát do businessu severskou férovost, otevřenost a především lidskost. A myslím, že právě díky jsme teď tam, kde jsme.


Tak tady jsou, ty naše body:



1. Najděte si svého mentora

Pamatuju si to jako dneska, když jsme o projektu Elite Bloggers telefonovala tátovi. Tak nějak přirozeně a ze dne na den se stal naším mentorem. Tedy jedním z našich mentorů. Vyprávěla jsem mu všechny naše nápady, obavy a představy a on mě vždycky tak trochu sesadil ze šlehačkových oblak. Všechna čísla krátil deseti, všechna očekávání dvěma a během několikahodinových večeří na terase, kdy jsme vypili pár sklenic červeného, nám předával ty jeho nejcennější zkušenosti. 
Mentor může být úplně každý, kdo má zkušenosti, koho si vážíte a obdivujete a kdo bude mít trpělivost s vašimi otázkami. Važte si ho, hýčkejte si ho a především poslouchejte každé jeho slovo. Jednou z nich budete čerpat, ani o tom nebudete vědět.

2. Ptejte se laiků

Ať už se budete rozhodovat o tom, jak bude vypadat vaše logo, nebo webová stránka, zeptejte se laiků. Poznají se tak, že vám hned vystrašeně odpoví něco ve smyslu: „Vždyť tomu já přeci vůbec nerozumím…“ A vy přesně víte, že to jsou právě oni, kteří vám řeknou to, co potřebujete slyšet. 

.
3. Naslouchejte svojí intuici

Na každém meetingu s potenciálními klienty jsem se každého vždycky v samotném závěru zeptala na jejich radu. Šla jsem „do naha“ a vysvětlila, že jsme na samotném začátku podnikání, a že bych se jich jako mnohem zkušenějších ráda zeptala, co pro ně bylo to nejdůležitější při jejich začátcích podnikání. Postupně jsem pak nasbírala celej sešit rozmanitých rad. Jedna rada mi ale utkvěla v hlavě. Seděly jsme v zahradách Slovanského domu, bylo hrozné horko a obě jsme usrkávaly grepovou limonádu. A paní podnikatelka s velkým „P“ se na poměrně dlouhou dobu zamyslela. Já si mezitím dvakrát lokla nahořklého nápoje a měla radost, že moji otázku bere tak vážně. Pak řekla: „Terezo, moje jediná rada je: Poslouchejte vaši intuici…“ a od té doby se jí řídím a už tolikrát se mi to vyplatilo.

.
4. Vzdělávejte se

Když jsme s Johnim rozjížděli Elite Bloggers, agenturu, která zastupuje české top blogery, věděli jsme o online marketingu pramálo. John Erik, čerstvě dostudovaný právník, já s mými obory Politologie a Culture, Environment and Sutainability jsem zrovna také moc moudrosti o tématu nepobrala, Takže se nám někdy stalo, že jsme na schůzce s klienty sebevědomě přikyvovali termínům, které jsme ani jeden nikdy neslyšeli a po schůzce je vehementně googlovali a nahlas se smáli sami sobě a tomu štěstí, že se to neproseklo. Po nocích jsme četli odborné články, při nedělních snídaních se vzájemně poučovali, sledovali výuková videa, brouzdali po nejrůznějších webových stránkách a ptali se odborníků. A to vlastně deláme pořád.

5. Dejte do toho všechno

Představte si, že byste se rozhodli skočit ze skokánku šipku a po odrazu byste si to rozmysleli. Přistání v křečovité poloze vás bude pěkně bolet. A velmi podobně vás bude bolet i výsledek, když do podnikání nedáte dostatečně energie. Nabijete si nos velmi podobně, jako z toho skokanského můstku. Spočítejte si pečlivě pro a proti, a až se rozhodnete do toho skočit, dejte do toho všechno.

6. Buďte vidět

Pokud jste do toho dali všechno a jste přesvědčení, že to děláte srdcem, je na čase být vidět. Máte skvělý produkt, nebo službu? To je skvělé, ale bude vám to k ničemu, když o tom nikdo nebude vědět. Ukažte ho světu. Nebojte se investovat do marketingu. Buďte vidět. Všude tam, kde je to pro vás relevantní. Zjistěte si pečlivě cílovou skupinu, nekopírujte, co už bylo, buďte originální, nevnucujte se a nesnažte se zalíbit všem. Pokud máte dobrý, kvalitní produkt, nebo službu, lidé se o ní dozvědí. Jen to někdy chvíli trvá. 

7. Play fair – fair play
Tohle banální pravidlo, které známe už z dětství se hodí víc než bychom si mohli myslet. Dělej business tak, jak by sis přál, aby ho lidé dělali s tebou. My jsme za těch pár let už tolikrát narazili na ty kteří se tomuhle pravidlu vyhýbali obloukem, ale téměř vždycky se jim to vrátilo jako bumerang. A tohle pravidlo se vám bude hodit i v běžném životě. Podnikání je totiž běžnému životu velmi podobné. Možná někdy až moc. Podnikání je samozřejmě i o číslech, ale ze všeho nejvíc je o lidech. Tak na to nezapomínejte.

8. Spojte se s lidmi, kteří jsou dobří v tom, v čem ty nejsi

Nikdo nezvládneme být profíci na všech frontách. Důležité je znát naše přednosti a těm se věnovat. A na ty ostatní důležitosti, které neumíme, si najít parťáky – odborníky, kterým dokážeme naslouchat, a kterým plně důvěřujeme.



9. Poučte se z chyb

Chyby jsou skvělá věc. Naučte se je mít rádi a poučte se z nich. Někdy to bude bolet. Někdy to budete chtít vzdát. A někdy si budete říkat, že to už dál nejde. Jde. Buďte za chyby vděční, ukazují vám vaše nedostatky a učí vás překonávat situace, ze kterých se poučíte. 

10. Plňte si (rozumné) cíle

Ale nepřežeňte to. Je vždycky lepší nastavit si menší cíle, které dokážeme splnit v dohledné době, než mít velké oči a přepísknout to. To nás akorát demotivuje a otráví, když nám dojde dech. Já jsem expert na obrovské cíle. Moje seznamy denních úkolů vždycky praskají ve švech a já vehementně píšu a škrtám a podtrhávám a zvýrazňuju, až mi je z toho ouzko. Jsem nepoučitelná, ale pracuju na tom. Cíle nás mohou motivovat k většímu výkonu a vidina další splněné kolonky, kterou můžeme odškrtnout nás zahřeje u srdce.

Pamatujte si, že veškerá vyslaná energie se vám vrátí. A to platí v businessu víc, než by se mohlo zdát. Tak vám moc držím palce. Vy to dokážete. Vy ano! Stačí chtít, skočit a makat. 


Krásný den a těšim se na ty vaše příběhy s dobrým koncem. A pro ty, kteří by si chtěli přečíst článek o tom, jak podnikání zatočilo s naším manželským životem, prosím TADY.
Vaše TerezaInOslo
Komentáře
Odebírat
Upozornit na
guest
14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
IVETka
IVETka
6 let před

Ahoj Terezka, dakujem ti za perfektny clanok, super praca :-). Chcela by som sa prosim opytat, ci by si nam nemohla odporucit nejaku literaturu alebo fakt dobre zdroje, ktore v zaciatkoch pomohli aj tebe, aspon na odrazenie sa v tom obrovskom mnozstve informacii – marketing, zacatie podnikania, budovanie znacky, atd. 🙂 Dakujeeeeem <3

Gallymadness
Gallymadness
6 let před
Reply to  IVETka

Zdravím Iveto, nedávno jsem psala článek s tipy na knihy pro kreativce a freelancery – pro začátečníky jsou knihy v článku ideální viz http://gallymadness.cz/3-knizky-pro-kreativce-a-freelancery/

Lucie Dědečková
Lucie Dědečková
6 let před

Wow, to byl clanek!! 🔝💃

Yay
Yay
6 let před

O start-upoch viem houby, ale drzim palce. Ale neodpustim si jedno rypnutie: pride mi komicke a prilis dekadentne davat si honosne tituly ako CEO ci general manager vo firmicke so siedmimi zamestnancami. V porovnani so skutocnymi CEO od trebars Apple by som sa citila ako skolkar obleceny v otcovom obleku. Jednoduche majitel alebo zakladatel mne osobne viac reflektuje tvrdu pracu, ktoru niekto vlozil do novozalozeneho podnikania, chciet uz od zaciatku byt CEO niekoho kto hlada co nejlahsiu cestu ako prist k peknemu titulu.

Gallymadness
Gallymadness
6 let před

Příjemný článek, gratuluju a přeju hodně dalších úpěchů.

Jana Valíčková
Jana Valíčková
6 let před

Teri, jako vzdy…skvely clanek! A jsem nadsena o to vic, ze mam moznost tve rady rovnou aplikovat na svem projektu! Dekuji��

Karolína N.
Karolína N.
6 let před

Terez, děkuji za inspirativní článek a jsem nadšená, že těchto 10 bodů můžeme aplikovat v jakémkoliv směru života:-) Je fajn si některé věci připomenout a aplikovat je ve svém podnikání! Těším se na další posun, nás všech!!:-) Krásný den, Karol

baru
baru
6 let před

Ahoj, diky za článek a spousty inspirace. Moc se ni líbí ten stolek z fotky. Mohu se zeptat co je to za značku? Diky.

Anonymní
Anonymní
6 let před

Síly docházely ….

Anonymní
Anonymní
6 let před

V textu: Trochu už nám docházeli totiž síly a Bridget…..(síly docházely)

EMa
EMa
6 let před
Reply to  Anonymní

Ach to příčestí minuléééééé….

Irena Vr
Irena Vr
6 let před

Mně by zajímalo, jak dopadla soutěž, kterou měl losovat Johni ( o Pumu nebo co to bylo..) nějak to vyšumělo.

Tereza In Oslo
Tereza In Oslo
6 let před
Reply to  Irena Vr

Soutěž byla vylosovaná a výherci už obdrželi balíčky 🙂

Anonymní
Anonymní
6 let před

Ve slově Sutainability ti vypadlo S -> Sustainability

Podobné články
14
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x